Hello There, Guest! Login Register


Cafeaua prajita in stil italian (1st wave coffee)

razvandumitru1 Wrote:...nu îmi place deloc cafeaua italiana, dar o pot înțelege...

ce-ti ramane a intelege daca nu-ti place deloc!?
in ce ma priveste, percep cafeaua cu simturile, nu cu ratiunea!


razvandumitru1 Wrote:... Am luat in schimb un suvenir simpatic

...suvenir... simpatic, adica sa-ti amintesti de locul ala Smile
cu spalatura aia de zat cu spuma parca facuta din detergent de vase...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
(12-08-2020, 21:21)razvandumitru1 Wrote:
(11-08-2020, 22:35)dragos.stoian Wrote: Celebra Sant Eustachio, o prăjire spre nordul Italiei, putut sa o extrag pe la 93 gr
Foarte lejera, un gust persistent de migdale si caise uscate

[Image: urFZKL6.jpg][Image: Jr8Zpwh.jpg][Image: uVM5qWI.jpg]

Nu vreau sa fac spam, nu îmi place deloc cafeaua italiana, dar o pot înțelege. Însă la aceasta cafenea am avut una dintre cele mai nasoale experiente legate de cafea. Am fost sa beau o cafea într-un loc cu atâta tradiție și am cerut un espresso dublu, mi-au dat o spalatura de zaț in doua pahare albe de plastic băgate unul în celalalt, cu o spuma de doua degete de o consistenta dubioasa, parca facuta cu detergent de vase, iar gustul cafelei era de Amigo frecat cu apa calda...
Am luat in schimb un suvenir simpatic Smile

Daca nu ma insel ti s-a servit o cremina, adica espresso frecat cu zahar, care cred ca iese cam cum zici, ca un amigo Smile Nu o sa mai întâlnești in restul Italiei asa ceva decat f rar si doar daca ceri, dar nu prea inteleg de ce ti-a dat in pahare de plastic, o fi inteles ca vrei la pachet sau poate a cerut altcineva inaintea ta si a confundat. Asta nu se prea face in Italia, in mod normal se servește in ceasca si daca ceri la pahar de plastic se uita urat la tine.

Eu nu am apucat sa ajung acolo, dar din reviewurile citite am inteles ca e mai mult un show pt turiști si servirea poate fi ori buna ori execrabila, si pe bani multi, deci nu ma mira sa facă magarii de genul
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Despre pahar de plastic, poate este o măsură împotriva covid-19.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
(13-08-2020, 10:55)micrenda Wrote: Despre pahar de plastic, poate este o măsură împotriva covid-19.

... pahar de plastic vs. tazzina bollente ? ... Big Grin ... ( e altceva la mijloc  Smile ).
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
@Levo, a bagat cafea Barbera la kfea si preturile sunt decente, mi se pareau un pic umflate dincolo:

https://www.kfea.ro/searchanise/result?q=Barbera

Zice ca sunt out of stock la toate pt ca tocmai le-a listat, dar cred ca o sa aduca curand
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
(26-08-2020, 11:31)dragos.stoian Wrote: @Levo, a bagat cafea Barbera la kfea si preturile sunt decente, mi se pareau un pic umflate dincolo:

... Ok. E de bine ... Cool ... THX .
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
Un feedback pentru New York XXXX cu Jamaica Blue Mountain; 

Ca și gust e foarte aproape de Martella Maximum Class, straight, fără prea multe arome, doar că pe New York am găsit-o un pic acidă/picantă. O cafea ce mi-ar face plăcere să o mai consum dar cu o remarcă, la acest preț sunt cafele mai bune la un preț mai mic.

Și Trucillo il Mio 100% Arabica;

Alături de Jolly Caffe Crema, o cafea de excepție! Dulce, aromată, prăjită exact pe gustul meu, ușor de extras, fără aciditate, TOP TOP TOP, 10 cu felicitări.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
(28-08-2020, 22:01)coffeemilk Wrote: Un feedback pentru New York XXXX cu Jamaica Blue Mountain; 

Ca și gust e foarte aproape de Martella Maximum Class, straight, fără prea multe arome, doar că pe New York am găsit-o un pic acidă/picantă. O cafea ce mi-ar face plăcere să o mai consum dar cu o remarcă, la acest preț sunt cafele mai bune la un preț mai mic.

Și Trucillo il Mio 100% Arabica;

Alături de Jolly Caffe Crema, o cafea de excepție! Dulce, aromată, prăjită exact pe gustul meu, ușor de extras, fără aciditate, TOP TOP TOP, 10 cu felicitări.

Confirm aprecierile colegului coffeemilk, la recomandarea lui am luat si eu trucillo si jolly crema si sunt excelente, le-am primit si de 2 luni, respectiv 1 luna de la prăjire.

Trucillo e lejera, un gust fin de cacao, Jolly Crema mi-a plăcut cel mai mult, un gust intens de migdale și caise uscate cu retrogust de ciocolata, crema foarte bogata avand in vedere ca e 100% arabica
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Salutare,
Se găseste in hypermarchet?.
Ms

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
(30-08-2020, 12:27)d2florin Wrote: Salutare,
Se găseste in hypermarchet?.
Ms

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Le-am comandat de pe espresso-international.de, de aici si data recenta a prajirii Smile

Im Ro am vazut pe un site trucillo, astercafe. ro (nu vreau sa fac reclama, daca e ceva rog un moderator sa șteargă numele site-ului), dar nu știu daca au pe stoc si cat de proaspata e, multe magazine online de cafea au cafea destul de veche.
Trucillo Ro au si pagina pe fb, eventual sa le scrii sa întrebi daca vand si en detail, unii importatori vand doar cantitati mari la pers juridice
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
(30-08-2020, 12:27)d2florin Wrote: Se găseste in hypermarchet?.

... Incearca si pe eMagazon  ... Wink ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
Salimbene super bar, 80-20 A/R. Boabe mari si lucioase, gen Izzo, un pic cam prea prajite pt gustul meu, mi-am dat seama în ultimul timp ca imi plac napoletanele prăjite bine dar nu atat de mult, îmi place ceva gen Borbone sau Kimbo Top Flavor care au doar o urma de luciu pe boabe.

Am ramas surprins placut de un gust f placut de ciocolata si alune, bitter pronunțat, dar plăcut pt cei care apreciaza genul, retrogust care tine minute bune. Crema nu f densa pt un 20% robusta,ma asteptam la mai multa. Per total imi place mult, astept sa mai experimentez cu doza si ratia, vreau sa vad cum e si ristretto. 

[Image: 5LZFHU9.jpg][Image: PDwYAle.jpg][Image: LgZNLct.jpg]

P. S. scuzați calitatea pozelor, telefonul e spart fix in dreptul camerei Smile
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Eu ți-am spus că va fi 'cărbune'. Smile
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
(31-08-2020, 13:18)dragos.stoian Wrote: Salimbene super bar, 80-20 A/R. Boabe mari si lucioase, gen Izzo, un pic cam prea prajite pt gustul meu ...

... Brusc ... am devenit interesat ! ... Big Grin ...
Boabe mari , negre si moi , fragede si unsuroase ? Cool ... yummy . ( Tre' neaparat sa o incerc si eu - adevaraciune ).
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
(31-08-2020, 19:08)Levo Wrote:
(31-08-2020, 13:18)dragos.stoian Wrote: Salimbene super bar, 80-20 A/R. Boabe mari si lucioase, gen Izzo, un pic cam prea prajite pt gustul meu ...

... Brusc ... am devenit interesat ! ... Big Grin ...
Boabe mari , negre si moi , fragede si unsuroase ? Cool ... yummy . ( Tre' neaparat sa o incerc si eu - adevaraciune ).

Exact! Mari și unsuroase Smile gen Izzo.
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
The oily side... of "the Schwartz"...
 
Reply
(01-09-2020, 09:11)renatoa Wrote: The oily side... of "the Schwartz"...

... sure ... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
Ce ar fi lumea fără dark side...
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
(01-09-2020, 20:26)d2florin Wrote: Ce ar fi lumea fără dark side...

... Probabil , doar un pic ... altfel ... Sleepy ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
Nu știu ce sa zic dar eu tot la dark side ma gândesc când ma uit la videoclipul asta Smile)). I am lost Sad

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
(01-09-2020, 21:33)d2florin Wrote: Nu știu ce sa zic dar eu tot la dark side ma gândesc când ma uit la videoclipul asta Smile)). I am lost Sad

... ' Nush , important este sa-ti placa ... chiar si bauta din pahare de carton ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
(31-08-2020, 13:18)dragos.stoian Wrote: Salimbene super bar, 80-20 A/R. Boabe mari si lucioase, gen Izzo, un pic cam prea prajite pt gustul meu, mi-am dat seama în ultimul timp ca imi plac napoletanele prăjite bine dar nu atat de mult, îmi place ceva gen Borbone sau Kimbo Top Flavor care au doar o urma de luciu pe boabe.

Am ramas surprins placut de un gust f placut de ciocolata si alune, bitter pronunțat, dar plăcut pt cei care apreciaza genul, retrogust care tine minute bune. Crema nu f densa pt un 20% robusta,ma asteptam la mai multa. Per total imi place mult, astept sa mai experimentez cu doza si ratia, vreau sa vad cum e si ristretto. 

[Image: 5LZFHU9.jpg][Image: PDwYAle.jpg][Image: LgZNLct.jpg]

P. S. scuzați calitatea pozelor, telefonul e spart fix in dreptul camerei Smile

Revin cu o noua impresie asupra 'carbunilor': dupa ce am extras ristretto, cam 18g lichid din 14g cafea in aprox 35 sec, mare parte din bitterul exagerat s-a estompat si a aparut un gust placut de migdale prajite si vanilie. Mai bine decat ma așteptam de la the very dark side Smile
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Cafe vergnano anticabottega,
Este super faina, nu este Amara deloc, este chiar dulce are o aroma interesanta la final, corp cât cuprinde.
O extrag in raport 1:2, 16g cafea
Pana acum cea mai buna cafea 1st wave pt mine, încă nu am încercat jolly crema.
Aduce mult cu espresso băut în Italia
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
(16-09-2020, 13:07)d2florin Wrote: Cafe vergnano anticabottega,
Este super faina, nu este Amara deloc, este chiar dulce are o aroma interesanta la final, corp cât cuprinde.
O extrag in raport 1:2, 16g cafea
Pana acum cea mai buna cafea 1st wave pt mine, încă nu am încercat jolly crema.
Aduce mult cu espresso băut în Italia

Si mie mi-a placut mult, am extras-o mai demult doar pe Kafflano Kompresso (mi se stricase chinezaria de Poemia) si e exact gustul clasic italian, f echilibrata. Am încercat si Vergnano Espresso, punga rosie, cam prea prajita pt o nord italiana, nu prea merita din punctul meu de vedere
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Și. Merge bine și în capucino Smile
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
(16-09-2020, 16:57)d2florin Wrote: Și. Merge bine și în capucino Smile

De curiozitate, de unde ai luat-o si la ce cantitate? Si de cate luni e de la data de producție?
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Am luat-o din duty free din port Tomis constanta, prăjită in 5.05.2020. 250g, cred ca 5 euro am dat..
Am vazut pe kfea. Ro la 68 RON 1kg..
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
(16-09-2020, 18:51)d2florin Wrote: Am luat-o din duty free din port Tomis constanta, prăjită in 5.05.2020. 250g, cred ca 5 euro am dat..
Am vazut pe kfea. Ro la 68 RON 1kg..

Mersi, am vazut in Mega punga de 250g dar e antica, de anul trecut Smile) Iar la kfea am vrut sa iau mai demult si era tot asa antica.. Sa vad dacă au mai adus noua. Am luat și de la importato mai proaspătă, dar e cam dublu la pret, vreo 120ron parca, exagerat
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
(16-09-2020, 19:11)dragos.stoian Wrote:
(16-09-2020, 18:51)d2florin Wrote: Am luat-o din duty free din port Tomis constanta, prăjită in 5.05.2020. 250g, cred ca 5 euro am dat..
Am vazut pe kfea. Ro la 68 RON 1kg..

Mersi, am vazut in Mega punga de 250g dar e antica, de anul trecut Smile) Iar la kfea am vrut sa iau mai demult si era tot asa antica.. Sa vad dacă au mai adus noua. Am luat și de la importato mai proaspătă, dar e cam dublu la pret, vreo 120ron parca, exagerat

Hai ca am gasit-o pana la urma la Mega la 250g cu data de producție din primavara, e super buna
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Sa ma duc și eu ca azi se termina Big Grin
Ms de info și eu.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)