Hello There, Guest! Login Register

Cafea proaspat prajita pt birou, pret rezonabil

Salut,

Imi place cafeaua buna si pana acum cateva zile cumparam cafea preparata (de barista) de la coffee shopuri care ofera cafea f buna (parerea mea). Problema e ca m-am cam saturat sa dau 10-15-18 lei pe o cafea si de banii aia m-am decis sa ii dau pe cafea boabe pt ca la birou avem un Philips Saeco. Totusi eram curios de o sursa constanta de cafea buna care sa ofere pachete mai mari de 250 g si care poate ar si livra la domiciliu.
Imi doresc o cafea proaspat prajita, pret rezonabil (m-as limita totusi la un max 40 lei / 250g, poate ocazional, pt rasfat ceva mai bun).
Din ce am observat o punga de 250 g tine cam 2-3 zile.
DeLonghi EC 200.CD + DeLonghi KG89 modificat

Reply
Salut Culeaalex. Conform estimarilor tale consumi 1kg in 12 zile. 40 lei/250 gr inseamna 160 lei/kg pret pe care il vei gasi la multe prajitorii de cafea din tara. La unele chiar vei gasi cafele la 90-100 de lei deci bugetul iti va permite si cheltuielile de transport prin curier. Majoritatea prajitorilor au contract cu o firma de curierat si pot oferi preturi bune la transport. Eu pentru espressoarele semiautomare gen Saeco recomand cafele din America centrala si de sud: Brasil, Columbia, Honduras, Guatemala.
La Marzocco GB5, La Marzocco Volcano, Eureka Mythos

Reply
(08-08-2017, 10:16)stefandinescu Wrote: Salut Culeaalex. Conform estimarilor tale consumi 1kg in 12 zile. 40 lei/250 gr inseamna 160 lei/kg pret pe care il vei gasi la multe prajitorii de cafea din tara. La unele chiar vei gasi cafele la 90-100 de lei deci bugetul iti va permite si cheltuielile de transport prin curier. Majoritatea prajitorilor au contract cu o firma de curierat si pot oferi preturi bune la transport. Eu pentru espressoarele semiautomare gen Saeco recomand cafele din America centrala si de sud: Brasil, Columbia, Honduras, Guatemala.

Niste link-uri ar fi de apreciat Smile Mai ales daca recomanzi o anumita cafea.

Reply
Singurul link pe care as putea sa ti-l dau fara sa fac reclama este acesta:
http://www.espressoman.ro/de-unde-cumpar...t-prajita/
Majoritatea prajitoriilor ofera cafele din originile mentionate de mine.

Reply
Admirabila postarea colegului Stefan, felicitari pentru lectia de etica si diplomatie.
La Pavoni, Kinu m38

Reply
Pai cererea e pentru domiciliu sau birou, nu mi-e clar... Confused Huh

Daca nu era postarea incuietoare a lui Stefan ... Smile as fi postat concluzia la care am ajuns dupa apelul meu din acest topic, dar asa, ar insemna sa fluier in biserica Smile

Reply
(08-08-2017, 11:30)renatoa Wrote: Pai cererea e pentru domiciliu sau birou, nu mi-e clar... Confused Huh

Daca nu era postarea incuietoare a lui Stefan ... Smile as fi postat concluzia la care am ajuns dupa apelul meu din acest topic, dar asa, ar insemna sa fluier in biserica Smile

Pt birou.

Reply
Salut, eu pentru birou iau de la Claro Cafe. Noi avem un consum undeva la 6kg pe luna si am primit o oferta buna. Avem un automat gaggia brera si de obicei luam Columbia Supremo sau Blend Chocolat. Nu prea se merita cafele mai scumpe deoarece nu se simte o diferenta semnificativa pe automat. In final ai 2 optiuni: fie cumperi de la un singur vanzator in mod constant o anumita cantitate de cafea si atunci poti negocia un pret avantajos, fie cumperi de la diversi vanzatori la pungi de 1kg. Majoritatea prajitoriilor prezente pe forum au reduceri atunci cand cumperi la pungi de 500g/1kg.
Expobar Brewtus IV, Honne Home, Cafflano Kompresso, Kinu M47,  Hario V60 Drip Scale

Reply
Cel mai bun preț îl găsești la hot spot. Nu întotdeauna si constanți în calitate. Dar pentru automate e mai mult decât ok.

http://hotspotcoffee.ro/produs/ethiopia-limu-bufata/
Prețul se apropie de cafelele comerciale.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
la 40ron / 250gr, adica 160ron / kg gasesti cafele bune, care nu prea se merita bagate in automate. urmeaza sfaturile lui Stefan privind originile care sa le incerci la inceput, apoi poti sa faci propriile experimente.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Gene cafe cbr 101, prajitor DIY fluid bed cu TC4
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.

Reply
Tot la HotSpot si Claro am ajuns si eu, dar criteriul a fost la polul opus al preturilor pomenite in OP Smile

Reply
Da, Claro si Hotspot sunt doua optiuni bune.

Reply
Eclectic Premium Blend de la Yume imi pare ca bifeaza cam toate cerintele Wink
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Kinu M47, VST 20g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Precision Pitcher 400 ml

Reply
(08-08-2017, 10:16)stefandinescu Wrote: Salut Culeaalex. Conform estimarilor tale consumi 1kg in 12 zile. 40 lei/250 gr inseamna 160 lei/kg pret pe care il vei gasi la multe prajitorii de cafea din tara. La unele chiar vei gasi cafele la 90-100 de lei deci bugetul iti va permite si cheltuielile de transport prin curier. Majoritatea prajitorilor au contract cu o firma de curierat si pot oferi preturi bune la transport. Eu pentru espressoarele semiautomare gen Saeco recomand cafele din America centrala si de sud: Brasil, Columbia, Honduras, Guatemala.

Inca un punct + la tine  Idea

Putin off topic:
Eram curios cum este consumului la noi:
- avem o fabrica foarte mica si intre feb-iunie colegii au consumat 37kg de cafea cu un saeco.
utilizam cafea vending pe care le importam, si la un moment dat am zis hai sa consumam cafea proaspat prajita ( era foarte banal incat vindem si cafea de specialitate ), dar:
- majoritatea beau cu lapte condensata si min 3kg de zahar, sau siropuri :-)
- multi pun topping gen caramel etc
- doar 4 dintre toti beau black, si pentru ei nu merita schimbata.
( plus pentru cafea de specialitate ar fi o batjocura  Sad  )

Conteaza foarte mult utilizatorii, daca au timp sau cunostinta pentru a bea o cafea buna sau nu.
--Only God Can Judge Me--

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)