Hello There, Guest! Login Register


COFFEE LOVERS EVENT 2013

#31
Din ce spunea Silvia de la SCAE, nu sunt niste ore prestabilite. Eu anul trecut am prezentat acest eveniment si m-am lungit o zi intreaga, in functie de numarul de participanti, de timpul deliberarii juriului (care poate fi si de o ora). Daca portile se deschid la 10 si se inchid la 18, estimez un interval "fierbinte" intre 12 si 16. E doar o presupunere.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#32
Veniti la 2 ca inca nu a inceput
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#33
Ernest, esti si maine acolo, nu ?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#34
Voi veni si eu. Vreau sa va cunosc. Cum va recunosc?
Lelit PL41TEM, tamper Lelit, Mahlkonig Vario, Hario Skerton.
 
Reply
#35
mokele are un tatuaj cu "dependent de espresso" eu unul cu "espressoman", Sorin unul cu Lelit Smile

Glumeam si noi.... Smile

Iti dau pe privat numarul meu de tel si dai un semn cand ajungi
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#36
(28-03-2013, 14:05)Lyvyoo Wrote: mokele are un tatuaj cu "dependent de espresso" eu unul cu "espressoman", Sorin unul cu Lelit Smile

Big GrinSmileBig Grin
Ne facem ecusoane cu espressoman.ro Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#37
(28-03-2013, 13:08)Lyvyoo Wrote: Ernest, esti si maine acolo, nu ?

Eu am plecat deja. Maine nu pot veni pt ca lucrez. Sambata si duminica da
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#38
nici eu nu pot maine, am o zi plina rau ...
Poate reusesc sa trec sambata pe acolo, ca duminica am pastele Smile
Sambata vine cineva? Daca da, stiti pe la cat?
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#39
Are cineva agenda de la eveniment ? Tot încerc sa aflu de pe site, prin mail, de pe Facebook. Nimic. Mi se pare incredibil ca nu reușesc sa aflu agenda concursului.
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
#40
Ati fost azi?
Ce se petrece pe-acolo?
As vrea sa stiu daca ma dau maine de 3 ori peste cap sa ajung sau nu. Angel
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#41
Galerie foto COFFEE LOVERS EVENT 2013:

COFFEE LOVERS EVENT 2013
 
Reply
#42
Felicitari si multumiri pentru informare.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#43
imi fac si eu viteza maine, pe la ce ora ar fi bine sa ajung?Smile
La Marzocco GS3 AV + MAHLKONIG K30 - SSP 65mm burrs.
 
Reply
#44
A fost o placere azi sa ne vedem si va indemn sa mergeti si maine pe cei care nu ati fost. Ne-am intalnit eu, Sorin, Mokele, Mircea, Boris si parca atat, dintre forumisti. Parca e mai vioi targul ca anul trecut si sper la anul sa-i vedem si pe prajitori cu stand propriu. E chiar pacat sa lipseasca! Anul asta a fost doar un dealer de-al lui Seriff de la Gourmet Cafe, care a venit cu o Jura. Nu pot sa nu ma abtin cu un comentariu Smile In cele 6 secunde de curgere a reusit sa scoata uneori cremo-spuma alteori spuma, si a facut dovada ca o cafea proaspat prajita poate corecta din minusurile automatelor. Dar mai e mult pana departe...

Pe final am ramas cu Mircea si a fost interesanta experienta cu espressorul manual La Pavoni din standul lui Marian Alexe. Ne-am jucat putin la el, am facut cateva shot-uri si chiar am reusit sa scot ceva aciditate frumoasa dintr-o ambalata "Richard". Nu vorbea Fane prostii cand zicea ca manualul scoate shot-uri complet diferite fata de semiautomatul sau vechi. Numai ca ai nevoie de obisnuinta, rasnita ok si multa cafea buna stricata.

P.S. Cezar, te rog, poti gasi o modalitate tip cloud si embed, pentru upload-ul de fotografii ? (picasa, flickr etc.) Mi-ai salva mult spatiu din forum...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#45
Multumiri !

Frumoasa prezentare , Cezar .

Am o saptamana de cand nu am mai baut cafea !
Cele cateva poze cu prezentarea cestilor din concurs m-au determinat ca azi sa planific o mica excursie pana intr-un loc in care anul trecut am baut o cafea care , la vremea aceea cand abia incepeam sa inteleg ce e cafeaua si ce poate ea , mi s-a parut buna .

Sunt curios si mânat de pofta si de dorinta abia astept sa ajung acolo .
La magazinul celor cu site-ul Brio Espresso dezamagire deoarece tipul , meserias , de anul trecut nu mai lucreaza acolo ( din cafea la punga , prajita in Italia , el , chiar scotea ceva ) . Cel nou nu a preparat nimic ! ( nici nu i-am facut cine stie ce vanzare , ca atunci )
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#46
@ Lyvyoo : ok ,
@ raducarutasu : multumesc .
 
Reply
#47
Frumoasa si placuta intalnirea cu forumistii Wink
@cezar - frumoase poze.
Poate organizam mai des astfel de intalniri. Ca locatie ma gandeam chiar la
"Scoala de Cafea"

P.S. "Indianca" aia avea robusta la greu in ea. Am simtit-o abeea cand am plecat.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#48
India prajita de Seriff era arabica. Dar cam asta e calitatea lui. I-am spus si omului de acolo ca avea gust de robusta. Eu am baut Kenya AA dulce, deloc acida, tot de acolo, cu alta ocazie Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#49
Poanta zilei!
La unul din standuri, nu spui care, cercetez o punga cu cafea, pe care nu scria ce contine, doar ca e espresso. Fiind curios din fire, intreb d-soara prezenta, ce se afla in punga. Imi raspunde dezinvolt cu o privire candida: cafea boabe, de parca m-as fi asteptat sa gasesc mazare. Bine, insist, dar din care? Zice: Premium !
Vario + Gaggia Classic "tunat" la 9 bar, PID si teava Rancilio + VST 18g
 
Reply
#50
Azi este finala? Se decide campionul? Stiti pe la cat?
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#51
Tocmai incepe ultimul concurent
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#52
Se anunta castigatorul Smile
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#53
Nu stiti, nu se intalnesc cafegii si in Oradea sau Iasi, tare mi-ar place sa intalnesc niste oameni pasionati ca si mineBig Grin
 
Reply
#54
Poti oricand crea un topic pe aria de Evenimente si intalniri, cu o propunere in acest sens.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)