Hello There, Guest! Login Register


Poll: Doriti sau nu limitarea pretului unui produs SH de pe bursa, la maxim valoarea de cumparare?
You do not have permission to vote in this poll.
Da, pretul de vanzare trebuie sa fie limitat la maxim valoarea de achizitie, asa cum a fost si pana acum. Consider ca este o regula echitabila intr-o comunitate
41.22%
54 41.22%
Nu, piata SH ar trebui sa fie libera si sa ne intereseze doar starea produsului nu si costul sau initial
30.53%
40 30.53%
Nu, fiecare vanzator e liber sa puna ce pret doreste, dar in anumite conditii care sa evite specula: sa fie primul proprietar, sa fie transparent legat de pretul de cumparare, sa nu vanda mai mult de doua produse pe an cu pret mai mare etc.
12.98%
17 12.98%
Da, pretul de vanzare trebuie limitat, insa pentru o perioada determinata, un anumit nr. de ani, apoi produsul poate capata valoare istorica (nu se mai gaseste, modelul nou e mult mai scump, a fost o serie limitata, a fost o serie de test etc.)
15.27%
20 15.27%
Total 131 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Bursa - negociere oferte, sugestii de imbunatatire

Se pare ca spiritul de "afacerist" este prezent și pe aici.

Eu tot ce am vândut aici a fost sub prețul de achiziție. Asa mi se pare mie corect.
Sa vina hate-ul!
 
 
Reply
Cand reprezinti un distribuitor, faci intr-adevar bussiness pt cineva, in mod curent, repetat.

Cand esti persoana fizica si vinzi o data un produs la un pret stabilit in functie de vanzarile de pe bursa si de pretul produsului "de nou", chiar dc e superior celui de cumparare, in timp ce toate celelalte produse vandute pe forum au fost la preturi mai mult decat avantajoase pt cumparatori, in anunturi de vanzare trecute, mi se pare ca e nedrept sa folosim cuvinte precum imoral sau apelul la bunul simt.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
(22-09-2020, 12:09)cradun Wrote: @kum, Levo este unul din cei care contribuie la forum, cu o vechime destul de mare. Sa il trimiti sa vanda pe olx mi se pare nedrept si cumva lipsit de respect. Parerea mea e ca a dobandit in decursul anilor dreptul de a folosi bursa espressoman si nu un site pe care se vand de toate.

Si sa pui semnul egal intre un Kinu cu uzura zero si niste piese de espressor stricat mi se pare din nou nerealist.

Deci aplicam politici diferite in functie de cate posturi are un user? Sau cat de multa contributie a adus pe forum? Sau de cat de mult ti se pare ca a contribuit in comunitate?

Eu nu urmaresc sectiunea de poze zilnice cu cafea sau de cafea prajita cu ulei pe ea, acolo unde Levo isi face bulk-ul de posturi, deci pentru mine personal nu a contribuit cu mare lucru (ceea ce nu inseamna ca nu a facut-o pentru altii).
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
@Laddu, evaluam acuzatia de imoralitate si apelul la "bun simt" in functie de mai multe criterii, asta voiam sa spun, nu am sustinut vreo imunitate in functie de nr. de posturi.

(22-09-2020, 13:36)zmolk Wrote:
(22-09-2020, 12:44)cradun Wrote: Daca preturile obiectelor vandute de userii sanctionati prin inchidere au crescut la fel cum a crescut pretul la Kinu, atunci avem un subiect de discutie. Nu vad cum putem sa ignoram cresterea pretului (de nou) la M47 si sa folosim exclusiv criteriul vanzarii cum un pret peste cel de achizitie.

Pai era vorba de fix acelasi produs, chiar anunt recent, deci aceleasi conditii.
Paralel cu discutia pro/contra pret de vanzare, eu asta am vrut sa arat cu degetul dubla masura in aplicarea "selectiva" a regulamentului. Sau poate n-am inteles eu bine, si e "nedrept si cumva lipsit de respect" sa presupui ca regulamentul e pentru toti la fel?

Liviu s-a autosesizat, a scris ca in cazul de fata vanzarea s-a desfasurat prea repede si ca de asta nu a intervenit, deci nu poate fi vorba de dubla masura.

Lipsa de respect e sa trimiti pe olx un user de pe forum care a vandut in trecut la preturi avantajoase pt ceilalti useri si care contribuie la forum.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
Din contra, eu zic ca e lipsa de respect fata de alti useri care poate s-au dus singuri pe olx, citind si respectand regulamentul.
 
Reply
(22-09-2020, 13:50)cradun Wrote: Lipsa de respect e sa trimiti pe olx un user de pe forum care a vandut in trecut la preturi avantajoase pt ceilalti useri si care contribuie la forum.

Iar ai aplicat regulamentul cum si in ce fel ai vrut. Aceleasi intrebari pe care le-am pus mai sus pot fi reformulate ca sa acomodeze noua ta declaratie. Ar trebui sa permitem unui user sa faca vanzari impotriva regulamentului pentru ca in trecut a vandut la pret bun? Fata de care useri? Fata de cei 99.99% care nu au cumparat produsul?

Regulamentul ori e pentru toata lumea, ori pentru nimeni.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
(22-09-2020, 13:59)zmolk Wrote: Din contra, eu zic ca e lipsa de respect fata de alti useri care poate s-au dus singuri pe olx, citind si respectand regulamentul.

Da, ai avea dreptate dc obiectivul urmarit ar fi fost profitul. In cazul de fata, parerea mea a fost ca scopul a fost stabilirea unui pret rezonabil si nu cei o suta si ceva de lei profit. 

Iar faptul ca alte vanzari ale userului , din trecut, nu au fost indreptate spre a obtine un profit, ci au fost avantajoase pt cumparatori (de pe forum) vine sa sprijine ideea ca intentia in acest caz nu a fost sa faca profit.

(22-09-2020, 13:36)lucimunteanu Wrote: Se pare ca spiritul de "afacerist" este prezent și pe aici.

Eu tot ce am vândut aici a fost sub prețul de achiziție. Asa mi se pare mie corect.
Sa vina hate-ul!

Si eu am vandut mereu sub pretul de achizitie, dar nu m-am laudat niciodata ce corect sunt eu.

(22-09-2020, 14:08)Laddu Wrote:
(22-09-2020, 13:50)cradun Wrote: Lipsa de respect e sa trimiti pe olx un user de pe forum care a vandut in trecut la preturi avantajoase pt ceilalti useri si care contribuie la forum.

Iar ai aplicat regulamentul cum si in ce fel ai vrut. Aceleasi intrebari pe care le-am pus mai sus pot fi reformulate ca sa acomodeze noua ta declaratie. Ar trebui sa permitem unui user sa faca vanzari impotriva regulamentului pentru ca in trecut a vandut la pret bun? Fata de care useri? Fata de cei 99.99% care nu au cumparat produsul?

Regulamentul ori e pentru toata lumea, ori pentru nimeni.

Aici nu e vorba de regulament, Laddu, Liviu a stabilit deja ca a fost vorba de o incalcare a regulamentului si ca nu a intervenit pt ca totul s-a desfasurat rapid, Levo a primit avertismentul, vezi pe thread.

E vorba de cuvintele folosite la adresa unui user de pe forum, imoralitate, apelul la bun simt, trimiterea la a vinde pe olx, acuzatia de bisnita, care nu isi au locul aici, in acest context, cu acest user.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
E clar ca nu se poate ajunge la o concluzie majoritara pe aceasta tema. Suntem diferiti, din fericire.

Sunt de acord ca nici in acest moment si nici pe viitor, forumul nu va fi in stare sa gestioneze o platforma complexa de licitatii, eventual litigii si probleme de moralitate. Era doar o propunere (se pare fara sorti de izbanda din argumentele voastre). In fond dorinta mea ar fi sa simplificam totul, nu sa complicam.  Ideea nu este nici pe departe sa se incurajeze cresterea valorii unui anume brand ci pur si simplu sa fie lucrurile mai simple si sa nu mai "stam geana" dupa fiecare user in parte. Nu mai spun ca cererea de detalii personale cum ar fi facturi de achizitie incalca regulile GDPR.  

Simplificarea ar aduce si mai multa corectitudine pentru ca luati cazul Levo, daca tot s-a facut vorbire. Unui user (care mi-a si dat mesaj de atentionare asupra situatiei) i-a fost oprit anuntul pt ca vindea o rasnita Kinu la suprapret. Dupa doua saptamani Levo a postat anuntul in aprox. aceleasi conditii si a dat rapid rasnita, pana sa observ si sa suspendam topicul. E dreapta situatia pentru userul respectiv sau pentru altii? Nu. Deci sistemul actual creeaza nedreptati, chiar daca este scris cu gandul la moralitate.

De aceea tind spre simplificare, cautand prin modificarea regulamentului sa nu mai trebuiasca sa numaram zecile / sutele de lei diferenta ale fiecaruia si sa nu mai existe discutii pe aceste teme. Pur si simplu sa mearga totul pe "automat", fara interventia admin-ului, doar pt inchidere si mutare la Tranzactii incheiate.

Mai exact, as incerca sa vad situatia altfel, pozitiv - printre altele, espressomanii au si facilitatea ca o singura data la 3-4 ani sa poata pune pe bursa la ce pret doresc un obiect destinat prepararii cafelei. Mi s-ar parea rezonabil, singurul lucru de verificat fiind daca in cei 3-4 ani a mai deschis alte topicuri pe aceasta tema (click pe user / Find all threads ). Dupa 6 luni de proiect pilot, vedem rezultatele si analizam.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Nu crezi ca ar fi cel mai simplu sa lasi bursa libera si piata asta sa se autoregleze?

In forma noua propusa de tine, poate aparea aceeasi situatie ca cea cu Levo. Pana sa verifici tu ce a facut un user in ultimii 3-4 ani, produsul s-a vandut...
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Suntem maturi și fiecare user cred ca știe pe ce sa banii, sunt bani munciți de el și analizand piața de la. Momentul respectiv post e decide dacă vrea un produs nou sau unu sh sau unul care nu se mai fabrica plătind prețul cerut sau nu de vânzător m nu cred ca tre sa fim verificați de nimeni.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Eu nu înțeleg de ce se pune egal din start între prețul cerut și cel de vânzare. Dacă ceri un preț aberant pentru ceva ori nu reușești sa vinzi, ori scazi singur până vinzi. Dacă se dă la prețul cerut, și repede pe deasupra, înseamnă că e ceva cautat sau valoros. Regulamentul ar trebui să împiedice țepele, gen user nou, fără reputație, produs scump.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
Si Gaggia Baby Millenium cumparat cu 400 de lei de pe olx, stoc nevandut din 2002, ar trebui vandut acum cu maxim 400?
Gaggia Baby Millennium, Macap M2M stepless, Eureka Mignon Manuale, Kinu M47, Aeropress, V60, Timemore B75, Acaia Pearl
 
Reply
(22-09-2020, 11:56)kum Wrote: Pe factura scrie 725 iar pretul cerut a fost de 900 de lei. Sau cel putin eu asa am inteles (daca am inteles gresit, imi cer scuze). Diferenta ar fi de 180 de lei.

... Asa este , dar eu - in nemernicia mea - am adaugat si rubber hand grip -ul ( achizitzionat in noienbrie 2017 la o cumparatura de grup si care l-am montat suplimentar ) ... si nu l-am oprit pentru mine  , ci l-am adaugat si pe asta in pret ( identificat , achizitzionat , transportat , montat ) ... deci , hai sa urce la 100 lei jefuirea bietului nostru coleg @cradun ? ... Sad ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(22-09-2020, 15:02)Laddu Wrote: Nu crezi ca ar fi cel mai simplu sa lasi bursa libera si piata asta sa se autoregleze?

In forma noua propusa de tine, poate aparea aceeasi situatie ca cea cu Levo. Pana sa verifici tu ce a facut un user in ultimii 3-4 ani, produsul s-a vandut...

Iti dai seama ca si pentru mine ar fi cel mai simplu sa las bursa libera. Mi-e teama doar sa nu ajungem la specula masiva si sa ne transformam in vanatori. Suntem 7000 totusi. De aceea cautam niste filtre relevante de regulament.

Legat de verificare, da, exista acea posibilitate insa cu o sanctiune prevazuta de 3 luni de pauza in forum cred ca se poate echilibra situatia, macar putin. Si oricum e putin probabil sa ai doua produse in 3 ani a caror valoare sa creasca, deci vor fi foarte putini useri dincolo de acest filtru.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(22-09-2020, 15:31)Lyvyoo Wrote: ... Legat de verificare, da, exista acea posibilitate insa cu o sanctiune prevazuta de 3 luni de pauza in forum cred ca se poate echilibra situatia, macar putin.

... Sa ' ntzeleg ca am intrat in somaj tehnic ? ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Iti place si tie sa te alinti, dupa ce ca ai incalcat cu buna stiinta regulamentul.
Raspuns final, nu, la data postarii anuntului nu era aceasta regula.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(22-09-2020, 15:50)Lyvyoo Wrote: ... dupa ce ca ai incalcat cu buna stiinta regulamentul.

... Pai ce l-am omorat ?... Sad ... si-apoi m-am inspirat tot de pe aici , la pret .
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(22-09-2020, 11:55)cradun Wrote: Despre moralitate nu stiu, pt mine e un cuvant-umbrela sub care se ascund de multe ori alte lucruri. 

Dar sa ceri cuiva sa vanda un produs care azi costa putin peste 1300 cu 690 de lei mi se pare nerezonabil, si asta tot un cuvant-umbrela, sub care se ascund de multe ori alte lucruri.

@cradun, e totusi un discount de 40% fata din pretul initial. daca vorbim de o perioada de utilizare de max 1 an, ce este imoral?
ECM Automatik 64 | V60 | Aeropress

 
Reply
@cpop, cred ca nu inteleg ce zici, te rog explica-mi dc nu inteleg. Discutia era despre vanzarea cu 900 a unui produs cumparat cu aprox 700, dar, intre timp, pretul de nou a crescut la peste 1300. In contextul asta, spuneam eu ca 900 e un pret rezonabil, in contextul pietei si a pretului de pe bursa din alte vanzari, chiar dc pretul initial de achizitie a fost mai scazut decat 900.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
(22-09-2020, 16:25)cradun Wrote: @cpop, cred ca nu inteleg ce zici, te rog explica-mi dc nu inteleg. Discutia era despre vanzarea cu 900 a unui produs cumparat cu aprox 700, dar, intre timp, pretul de nou a crescut la peste 1300. In contextul asta, spuneam eu ca 900 e un pret rezonabil, in contextul pietei si a pretului de pe bursa din alte vanzari, chiar dc pretul initial de achizitie a fost mai scazut decat 900.

Pe modelul tau, imi retrag si eu espressorul de la vanzare, poate peste 2 ani il voi vinde la pret intreg. Smile Eu zic ca, mai mult respect fata de ceilalti membrii, nu ar strica, decat bisnitareala de care vorbesti Smile Nu asta inseamna o comunitate . Tot respectul! Smile
ECM Automatik 64 | V60 | Aeropress

 
Reply
(22-09-2020, 16:25)cradun Wrote: Discutia era despre vanzarea cu 900 a unui produs cumparat cu aprox 700, dar, intre timp, pretul de nou a crescut la peste 1300.

Aici nu prea sunt de acord. Prima versiune lui M47 nu este echivalent cu versiune actuala. Aici cred ca este si un pic "vina" lui Kinu, pentru ca nu au folosit o versionare gen v1, v2...etc, si de acest motiv exista confuzie. Prima versiune lui M47 (cea vânduta de Levo) era unul din primele modele, cu prindere pe filet sau o-ring, si are o firma diferita decât ultimele versiuni.

Eu personal, am agreat întotdeauna regula actuala de pe forum. Din părerea mea este o siguranța pentru a menține market-place un loc curat si sigur pentru toți. Un începător poate sa fie destul de sigur ca nu ea o teapa pe site-ul espressoman. Nu cred ca pe OLX ai accesași siguranța. Si, cu toți, am fost începători la un moment dat.

Acum, problema aici este, de cate am înțeles, Kinu. Aceasta râșnița este, din părerea mea, una dintre râșnitele cele mai bune pentru un utilizator "prosumer" cu un buget limitat. Acest preț este posibil doar pentru ca firma Kinu s-a dat seama ca, pentru salariile din România, prețul standard l-ar face ne-accesibila pentru multi dintre noi. Si, din acest motiv, a decis organizeze niște comenzi de grup si sa ne face accesibil unul dintre modelele lor.

Cred ca pentru ei, acest gest, este unul destul de complicat, fiind ca ei nu vând doar in România si este cam complicat sa explici asta cumpărătorii din afara care doresc si ei un Phoenix la 700 RON. Cred ca Kinu, cu aceasta acțiune, ne a ajutat mult sa creștem ca comunitate si sa extragem mai bine cafele noastre.

Acum, cu ar fi daca eu as cumpăra la fiecare comanda de grup câteva Kinu-uri si l-ar vinde suprapreț in Italia? Legal nu cred ca ar fi nimic greșit, dar, moral nu cred ca ar fi ceva foarte frumos.

După ca am spus tot asta, nu cred ca este o cerere absurda sa cerem ca, pentru obiecte vândute pe forum, sa respectam regula despre prețul de achiziție.

Însa, cum a spus Liviu, este greu sa monitorezi toate anunțurile. Si greșelile se întâmpla. Eu, personal, nu ma simț sa arunc cu pietre asupra @Levo, suntem oameni la urma urmei.

Eu as propune o regulă diferita: poți sa vinzi daca vrei la suprapret, însa, in acest caz, ai obligația sa declari prețul de cumpărare. In acest mod, si începători, sunt oarecare protejați.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
@cpop, am scris mai sus de ce nu as pune eticheta de bisnitareala in acest caz, sunt mai multe lucruri de luat in considerare.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
(22-09-2020, 12:48)coffeemilk Wrote: se vinde o Kinu M47 cu 720 Ron, o cumpără un 'coleg' apoi o vinde pe olx sau ebay cu 1100, simplu. Ce ziceți de asta, cât de moral e?

Cu asta nu are nimeni nimic. Problema e cand un user cumpara prin intermediul forumului o rasnita cu 700 si o vinde tot pe forum cu 900. Credeam ca e evident ca asta e problema, dar se pare ca m-am inselat.

(22-09-2020, 13:50)cradun Wrote: Lipsa de respect e sa trimiti pe olx un user de pe forum care a vandut in trecut la preturi avantajoase pt ceilalti useri si care contribuie la forum.

Eu te rog frumos sa incerci sa folosesti alt tip de exprimare. In nici un caz nu este lipsa de respect sa atragi atentia cuiva care (cel putin in ochii tai) a facut ceva "discutabil" judecand chiar dupa standarde deja implementate si aplicate in situatii similare. Daca Levo a interpretat postarea mea ca fiind lipsa de respect, il rog sa-mi accepte scuzele. In nici un caz nu s-a dorit asta. Asta nu schimba cu absolut nimic mesajul meu: daca vrei sa vinzi cu mai mult decat ai platit, vinzi in alta parte. Motivul? Ai beneficiat de acest forum ca sa cumperi respectivul produs la pret redus.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
@kum - e exact lipsa de respect sa suspectezi pe un alt membru de pe forum de bisnita si sa il trimiti sa vanda pe olx, nu am alta formulare, imi pare rau.

De fapt, sunt uimit de cum multi dintre voi ati sarit sa acuzati un coleg de forum de bisnita si sa va afirmati superioritatea morala, desi aveati toate informatiile ca intentia nu era de bisnita.

Vorba lui @dev, frumoasa comunitate...
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
E o diferență între intenții și certitudini. Poate nu e intenția cuiva să facă bișniță dar e o certitudine că a vândut mai scump decât a cumpărat.

Și din câte s-ar părea, e o încălcare a regulilor forumului.
 
Reply
(22-09-2020, 19:31)cradun Wrote: @kum - e exact lipsa de respect sa suspectezi pe un alt membru de pe forum de bisnita si sa il trimiti sa vanda pe olx, nu am alta formulare, imi pare rau.

De fapt, sunt uimit de cum multi dintre voi ati sarit sa acuzati un coleg de forum de bisnita si sa va afirmati superioritatea morala, desi aveati toate informatiile ca intentia nu era de bisnita.

Vorba lui @dev, frumoasa comunitate...
Lipsa de respect este ce faci tu.
Fapt: cumperi cu 2 lei si vinzi cu 3 lei se numeste simplu bisnita. Nu ai cum s-o dai la intors. Nu cunosc intentia lui Levo, deci nu am cum sa ma pronunt asupra acesteia. Eu am observat strict un fapt si mi-am dat cu parerea despre acel fapt.

Te-as ruga sa incerci sa nu mai emiti "chestii" despre persoana mea, mai ales cand nu esti tu cel in cauza. Este a doua (si ultima) oara cand te rog acest lucru. Sa-l lasam pe Levo sa vina sa spuna daca am fost lipsit de respect sau nu, el fiind cel in cauza. Orice alta iesire de genul asta din partea ta o voi considera atac la persoana si voi actiona in consecinta.

Si sa stii (pentru cultura ta personala): chiar este o comunitate frumoasa. Ca nu e perfecta si ca mai sunt unii care nu si-ar avea locul, asta e alta poveste.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
Dupa noua regula, fiecare user poate vinde doar o data la 3-4 ani? Dar daca cineva acum vinde o masina si peste 1 an vrea sa vanda si rasnita? Scuze daca am inteles gresit  Shy .
Flair Signature Pro | Cafflano Kompresso | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Flair 58 | MyPressi Twist | Gene Cafe | Pavoni Europiccola Mill
 
Reply
(22-09-2020, 20:12)kum Wrote:
(22-09-2020, 19:31)cradun Wrote:  

Nu cunosc intentia lui Levo, deci nu am cum sa ma pronunt asupra acesteia.

Deci, chiar daca nu stii intentia lui, asta nu te opreste sa scrii: "Este insasi definitia bisnitei, a samsarelii."

Parerea mea e ca te-ai grabit sa faci judecati de valoare in acest caz.

Am citit avertismentele tale si imi pare rau ca ti-am cauzat o stare de disconfort, ultimul lucru pe care il vreau e sa creez pe forum o stare conflictuala.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
Mai cu calm domnilor, dezbatem nu candidam. Chinurile facerii au fost si vor ramane lungi. Valabil si pentru un regulament Smile
E dificil sa ajungem la un punct comun si nu e vorba aici doar de Kinu. Sunt espressoare gen Gaggia Classic care au costat 1000 lei acum 3 ani si care e foarte posibil sa poata fi date cu 1100 daca sunt bine intretinute. La fel si in cazul altor modele care s-au dovedit fiabile in timp iar pretul de fabrica s-a majorat, acum sau in viitor. Deci e vorba de o atitudine generala nu de o marca anume.

(22-09-2020, 20:15)Dianette Wrote: Dupa noua regula, fiecare user poate vinde doar o data la 3-4 ani? Dar daca cineva acum vinde o masina si peste 1 an vrea sa vanda si rasnita? Scuze daca am inteles gresit  Shy .
Discutia de aici se refera la situatia cand un user vinde un produs la SH pe bursa forumulu, la un pret mai mare decat cel de cumparare. Propunerea era sa aiba totusi aceasta posibilitate , ca o facilitate suplimentara, dar o singura data la 3-4 ani.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
cradun,
1. nu ti se pare ca ar trebui sa te abtii de la a emite astfel de pareri, atat de agresiv, insistent si obsesiv repetitiv, avand in vedere ca esti total subiectiv, ca parte direct implicata, tu fiind chiar cumparatorul care a platit pretul cerut, fiind in totala cunostinta de cauza ca se incalca regulamentul comunitatii, la care pretinzi ca aderi, cu bune si cu rele?!

2. oare nu crezi nejustificat ca detii adevarul absolut despre orice si oricine, incercand sa ne bagi pe gat din 3 in 3 postari ideea ca noi astialalti suntem niste prostuti, ca nu vedem realitatea pura, ca un produs vandut mai scump decat pretul de achizitie redus semnificativ datorita existentei forumului, se vinde fix in acelasi forum cu pret mai mare nu pentru profit, ci de amorul artei?! Oare nu sesizezi ca nu ai nicio justificare pertinenta si ai pretentia sa iti fie acceptate, chiar insusite parerile absolutiste, fara niciun argument logic, erijandu-te gratuit in avocatul altcuiva? Defapt, nu chiar gratuit, pentru ca dorinta de a avea un anumit produs, a contat mai mult decat respectarea unei reguli de bun simt, la data tranzactiei

3. nu ii mai tot da inainte cu comparatii de preturi intre un modelul scos din productie, cu toate specificatiile lui tehnice, care pe toata durata de viata a beneficiat de acelasi pret de lista si aceeasi reducere datorata existentei forumului, cu pretul produsului actual, cu alte specificatii tehnice, cu upgrade-uri de la diferite versiuni de pahar pana la pasul filetului, prindere maner, forma, etc, care are alt pret, de asemenea valabil inca de la lansare pana in prezent, cu reducerea aferenta, deasemenea semnificativa.

4. daca tie nu ti se pare imoral sa cumperi un produs de la un prieten, care ti-l vinde la un pret mai mic fata de oricui altcuiva, ca mai apoi tu sa i-l vinzi inapoi la suprapret aceluiasi prieten, asta nu inseamna ca trebuie sa te rastesti din 3 in 3 postari la toti membrii forumului obligandu-i sa accepte "moralitatea" ta neargumentata in niciun fel.

5. moderatorul poate ar trebui sa fie uneori putin mai vigilent si sa mai taie anticipat din elanul de trolling al unora, care se apuca sa posteze obsesiv doar de dragul contrazicerii, fara niciun argument logic, definitia clasica a trollingului defapt, nu doar atunci cand situatia ajunge sa se inflameze tocmai din aceste cauze deranjante pentru majoritatea, chiar daca cei mai multi aleg sa nu raspunda
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)