Hello There, Guest! Login Register


Poll: Doriti sau nu limitarea pretului unui produs SH de pe bursa, la maxim valoarea de cumparare?
You do not have permission to vote in this poll.
Da, pretul de vanzare trebuie sa fie limitat la maxim valoarea de achizitie, asa cum a fost si pana acum. Consider ca este o regula echitabila intr-o comunitate
41.54%
54 41.54%
Nu, piata SH ar trebui sa fie libera si sa ne intereseze doar starea produsului nu si costul sau initial
30.77%
40 30.77%
Nu, fiecare vanzator e liber sa puna ce pret doreste, dar in anumite conditii care sa evite specula: sa fie primul proprietar, sa fie transparent legat de pretul de cumparare, sa nu vanda mai mult de doua produse pe an cu pret mai mare etc.
12.31%
16 12.31%
Da, pretul de vanzare trebuie limitat, insa pentru o perioada determinata, un anumit nr. de ani, apoi produsul poate capata valoare istorica (nu se mai gaseste, modelul nou e mult mai scump, a fost o serie limitata, a fost o serie de test etc.)
15.38%
20 15.38%
Total 130 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Bursa - negociere oferte, sugestii de imbunatatire

@laurstef

Ce preferi? O rasnita de la un utilizator de pe forum cunoscut, de incredere, la un pret mai mare, sau una la un pret mic de la un necunoscut de pe un site de vanzari. Sigur prima varianta. Eu am cumparat si/si dar am fost mai multumit de achizitiile de pe forum, chiar daca nu au fost cele mai mici preturi.
Daca impingi pe cineva cu un produs bun, cu uzura mica, garantat, spre un site de vanzari atunci chiar privezi forumul de acel produs.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
(24-04-2020, 10:53)coffeemilk Wrote: Ok, hai să extrapolăm ideea. Plecând de la premisa indusă de voi, ar trebui și ca cei care comercializează cafea, să o vândă comunității fără profit, că doar suntem o comunitate specială și nu facem speculă. Cum sună asta?

De ce doar atât?

Ar putea sa vina vânzătorul de cafea acasă să-ți prepare cafeaua, să-ți spună povestea ei, să-ți calibreze râșnița, să-ți curețe espressorul... Și dacă tot e la tine acasă, poate dă și cu aspiratorul sau măcar să șteargă geamurile.

/sarcasm off
 
Reply
Eu cred că nu împinge nimeni pe nimeni, nicăieri!

Sunt doar niște reguli și niște cereri de bun simț (după părerea mea).
Tocmai asta este ideea aici, din punctul meu de vedere: să nu vindem la suprapreț un echipament, cu atât mai mult cu cât a fost cumpărat de aici de pe forum și cu oarece reduceri.

Nu cred, tot în opinia mea, că unui echipament îi crește peste timp valoarea de revânzare, că doar nu este mașină de colecție... Variantele susținute în postările de ieri se referă la cazuri specifice/ particulare. Majoritatea vânzărilor nu cred că se încadrează în respectiva categorie.

Una este să discutăm pe un caz aparte și alta este să generalizăm pentru toate vânzările.

Ca un sfat: încercați să gândiți „outside the box”.
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
(24-04-2020, 11:53)dev Wrote:
(24-04-2020, 10:53)coffeemilk Wrote: Ok, hai să extrapolăm ideea. Plecând de la premisa indusă de voi, ar trebui și ca cei care comercializează cafea, să o vândă comunității fără profit, că doar suntem o comunitate specială și nu facem speculă. Cum sună asta?

De ce doar atât?

Ar putea sa vina vânzătorul de cafea acasă să-ți prepare cafeaua, să-ți spună povestea ei, să-ți calibreze râșnița, să-ți curețe espressorul... Și dacă tot e la tine acasă, poate dă și cu aspiratorul sau măcar să șteargă geamurile.

/sarcasm off

Nu am nevoie, că nu știu dacă se pricepe să dea cu aspiratorul.

/sarcasm off.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
Domnilor vanzatorul cere un pret si daca cineva considera ca este ok atunci cumpara produsul. In acest caz avem doi espresomani fericiti. Daca pretul este prea mare atunci vanzatorul ramane cu marfa sau mai scade din pret pana gaseste cumparator. Atata timp cat se gaseste cumparator , pretul nu este prea mare. Lasati pe cei care sunt interesati de produs sa decida daca este moral sau nu si daca conidera ca nu este moral atunci nu vor cumpara. Singura obiectie pe care eu ca si cumparator as putea sa o am dupa ce am achizitionat un produs si am fost de acord sa platesc suma ceruta este ca descrierea produsului sa nu corespunda cu realitatea si acel produs sa aiba defecte nementionate in anunt.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
In cazul asta vorbim de olx, ebay, etc Ceea ce nu cred ca ne dorim. Pana la urma, faptul ca suntem intr-o comunitate restransa e de ajutor si pentru cumparator, si pentru vanzator. Nu cred ca e zona in care sa ne dam lepse.
Apropo, ca membru pe olx ai discount la anumite produse...?

Repet, reducerea este acordata forumului. Ce negociaza fiecare in parte cu un furnizor e bafta lui.
Dar daca ne uitam, pana si la achizitiile de grup (cafea, echipamente, piese, etc) se pastreaza si se da mai departe discountul obtinut. Tot in ideea de a ajuta si comunitatea.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Sa ma bag si eu in seama :d
Sunt curios cat la suta din vanzarile lelit sunt pt utilizatorii forumului adica :total vanzari =vanzari forum + vanzari pe piata libera. Smile pe mine chiar nu ma int cat vinde lelit pe forum atata timp cat imi ofera un produs bun si am ce invata de la oamenii comunitatii.... Sper sa pot ajita si eu cat pot...
Dar eu cred ca ideea comunități este sa si invatam unii de la altii.. Pana la urma nimic nu este gratis in viata asta Smile
Eu zic sa ne facem o cafea si sa o savuram, restul e can can.
Ps. Avem niste reguli, le urmam pana la o noua constitutie... Smile

Ps. Daca nu era forumul asta cred ca nu invatam in veci si pururi sa fac un espresso acasa sau sa frotez laptele')
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
(23-04-2020, 11:23)Laddu Wrote: Deci dupa logica ta, mereu debordanta, daca eu vand peste 10 ani un M47 cumparat cu 1000 de lei in 2018, cand pretul de nou (peste cei 10 ani) va fi fost dublu (inflatie, cost eur, etc. crescute in cei 10 ani), disponibilitatea produsului nou redusa, etc., am obligatia, doar pentru ca am pus anuntul pe forum, sa vand cu pret mai mic decat pretul de achizitie?

Daca asa gandesc si adminii, atunci vanzatorul poate obtine un pret mai bun daca vinde pe alta platforma.

+1 Laddu : acesta limitare a prețului destul de considerabila, invariabila fata de noi pana la urma, ma face sa vand produsul la extern chiar daca dorinta mea etica este sa ajunga la un pasionat in comunitate.
Chiar daca vreau sa vand acest produs la aceasta "limitare", daca eu vreau sa fac upgrade, aceasta decizie, de a vinde aici cu un pret sub achizitia de acum 10 ani ma limiteaza pe mine in mod direct de acest upgrade, care la momentul de fata este raportat invariabil de cel care il vinde (inflatie, curs euro etc) la.pretul pietei.

 
(23-04-2020, 11:15)dev Wrote: Exista un regulament, de bun simț, care specifica ce e ok și ce nu e,

Regulamentul e de bun simt, dar sunt situatii pe care nu le adreseaza, aceasta de mai sus fiind una din ele.

+1 Laddu este de bun simt dar regulile sunt destul de generale.
Propunerea mea este ca sa fie regula primul venit, primul servit ,cel care isi anunță clar intentia in topicul respectiv, vizibil catre toata comunitatea. Cu excepția cazurilor in care nu s-au înțeles la vreun aspect asupra tranzactiei: cost livrare prea mare, imposibilitatea invariabila a cumpărătorului din varii motive etc.
Pozele produsului sa fie clare (spun asta deoarece am observat si poate sa fie si o tactica ca pozele sa fie de proasta claritate cu rea intentie). Am vazut recent la un coleg care avea la semnatura un iPhone iar pozele produsului erau in ceata. Imi e greu sa cred caci  chiar si cu Iphone 4 de ex poti face in lumina poze decente.
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
Apropo de poze: stiu pe cineva care se plangea la un Samsung de poze proaste, si erau extrem de proaste.
Dar uitase folia de pe camera de cand a luat telefonul. Adica aproape 1 an facuse poze prin folie (avea si genul de husa cu coperta, nu era foarte sesizabila acea folie ramasa)...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
(24-04-2020, 14:41)Mihai L Wrote: Apropo de poze: stiu pe cineva care se plangea la un Samsung de poze proaste, si erau extrem de proaste.
Dar uitase folia de pe camera de cand a luat telefonul. Adica aproape 1 an facuse poze prin folie (avea si genul de husa cu coperta, nu era foarte sesizabila acea folie ramasa)...
Sunt cazuri excepționale, dar iti spun din experiența, poate sa fie un aspect rau intentionat pentru a nu scoate in evidenta partile negative care ar putea fi usor observate de cumpărător sau chiar de comunitate Smile
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
Ideea de comunitate și ajutor reciproc sunt in contradicție cu ideea de a face profit din revânzarea unui produs, mai ales atunci când acesta a fost achiziționat cu un discount semnificativ, ca urmare a unei colaborări între producător și forum.

Chiar și acele persoane care accesează în mod regulat, doar partea de marketplace a forumului, au acceptat regulile, de bun simț.

Faptul că cineva a băgat bățul dincolo de gardul bunului simț, profitând de o situație particulară, nu face ideea de comunitate și ajutor reciproc, inutilă.
 
Reply
Am o MARE RUGAMINTE
Va rog sa votati in sondajul initiat acum pe acest topic. Aveti in partea de sus variantele de raspuns care acopera (in mare) scenariile discutate aici. Votul este secret.
Fiind bursa SH a tuturor, ar trebui sa ne intereseze pe toti, pentru ca la un moment dat majoritatea vom fi in situatia de a vinde un accesoriu, espressor sau rasnita.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Eu cred ca solutia e la mijloc. Sa fie 2 zone de matket. Cea curenta sa ramana asa si sa mai fie una generala care sa nu aiba astfel de reguli. In principiu eu ignor astfel de situatii indiferent care ar fi ele nu ma intereseaza sa cumpar sh niciodata un produs mai mult decat este nu numai cand s-a cumparat ci si in momentul tranzactiei. Orice produs se uzeaza in timp atat prin folosire cat si moral. Asta cu raritatea si cu cazurile speciale sunt create artificial. Daca vrei ceva de colectie nu iti iei de pe un bazar, forum etc. Mai exista si un caz care nu a fost discutat ... sunt multi useri incepatori care nu stiu sa evalueze o rasnita sau un aparat, sau sunt de prea putin timp in domeniu sau pur si simplu nu pot testa ca sa vada diferentele. Daca se va lasa liber se vor inmulti tepele si multi chiar vor pleca cu un gust amar de aici. Perceptia mea este ca acest forum nu este olx si pe langa bazar beneficiezi si de indrumarea unor useri care au experienta sa nu iti iei teapa ca pe alte sit-uri de vanzari/cumparari.
Quick Mill Silvano Evo || Eureka Atom 65
 
Reply
Nu vreau sa cobesc dar in formatul curent al sondajului cei care sunt pentru modificarea regulamentului cam sunt sortiti sa piarda poll-ul. Mai exact, se va crea un fel de diluare electorala  Big Grin

Mai exact, cei ce vor sa pastreze regula de pana acum au o optiune clara (A), restul au 3 optiuni similare (eu nu m-am regasit complet in nici una sa fiu sincer), si in final, chiar daca sunt 100 care vor modificarea regulamentului si 60 care nu vor, regulamentul va ramane la fel pentru ca nu se vor insuma votantii celor 3 optiuni pro ajustare regulament.

IMO, mai simplu era:
A) sa ramana la fel
B) sa poti posta un produs SH la ce pret vrei atat timp cat nu depaseste valoarea de nou (cu reducerile de pe forum). Nu cred ca exista nimeni care crede ca ar fi ok sa postezi la o valoare mai mare decat cea la care poate fi gasit produsul de nou la momentul postarii (cel putin n-am vazut argumentul asta) deci nici n-are sens sa includem asa o optiune. Pentru produsele care sunt legacy/old si nu mai au un pret de referinta se mai aplica si un buyer beware, nu cred ca are Liviu timp sa traseze o mini legislatie pe tema asta Big Grin
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
E complicat de gestionat anunturile pe baza cumpararii lor sau nu prin reducere de forum. Adica oricine ar posta ar trebui sa fie intrebat, daca nu precizeaza, apoi daca nu e primul proprietar mers pe firul anchetei sa vedem daca primul proprietar a luat cu reducere.. Smile PLus ca se creaza si un dezavantaj. Poate ai beneficiat de o reducere mica, de 30-50 lei in acel moment si ai luat de la un importator cu reducerile forumului. Altcineva care a dat cu 50 lei mai mult si a luat la pret intreg va putea sa vanda la ce pret doreste pe cand cel care a luat cu reducere de forum va fi "condamnat" la pretul respectiv. 
Deci acest criteriu cu siguranta nu poate fi batut in regulament pt ca e imposibil de gestionat si prezinta inclusiv riscuri gdpr.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
A starnit mare discordie rasnita asta si am si eu o opinie, va rog.
Dpmdv, regulamentul nu a fost incalcat in aceasta specifica situatie. 
Caz cu care concretizez: am cumparat espressor prin reducere formular forum cu 1550lei, in 2017. De curand, l-am listat pe bursa de aici cu 1050lei+transport curier gratuit (in paralel, a fost listat si pe olx cu acelasi pret, dar fara transport gratuit. Am plecat din start cu premisa de a oferi un avantaj membrilor acestei comunitati). Intamplarea face ca tot rasfoind forumul, am gasit informatia ca acest espressor se vindea acum la importator cu 1330lei. Am actionat in consecinta si am ajustat pretul de vanzare, in conformitate cu ceea ce am simtit eu ca reprezinta "pretul pietei" pentru acel produs, asa ca l-am redus la 850lei. 
Facand o scurta analogie, vanzatorul rasnitei a procedat asemanator. A cumparat rasnita cu 700lei, iar cand a pus-o la vanzare a evaluat-o conform pretului oficial de azi, care ghinion, e 329 euro, asa ca si el si-a ajustat pretul de vanzare in conformitate cu realitatea din 2020. Daca o gasea pe formularul de pe forum cu 700lei, l-ar fi mustrat constiinta sa ceara 1000. In concluzie, omul a facut o investitie anterior, dar azi cand se uita la rasnita, pur si simplu nu vede in ea 400 Lei, asa cum nici producatorul nu mai vede in acest produs 700lei, ci neaparat 329 euro. 
Revenind la paranteza ce am facut-o pe la inceput, dansul opteaza sa nu ofere avantaje, doreste doar sa-si vanda produsul, evaluat corect.
Stone Lite / Eureka Turbo
ex: PL41TEM / DF64
 
 
Reply
Sunt genul care apreciază giumbușlucuri logice și acrobații lingvistice, dar râșnița în cauză nu a fost niciodată 700 de lei, cu excepția celor cumpărate prin forum. Daca nu mă înșel, costa 1000 de lei în perioada respectivă.

Promoțiile la espressoare sau alte electrocasnice, intră în altă categorie fiindcă sunt alte implicații financiare, black Friday, black week, stocuri vechi la modele înlocuite etc.

Iar modelul actual de M47, care costa 329 de euro, oferă niste beneficii: cuțite black fusion, pas mai mic la reglaj, paharul cu magneți.
 
Reply
@emanuelcernica Din punct de vedere tehnic, erai acoperit de factura de achizitie. Ulterior, avand in vedere actualul pret de nou al produsului, ai mai lasat din pret pentru a-l putea vinde.

Cazul tau aplicat in varianta de fata ar fi fost sa ceri 1800-1900 (cat ar fi fost fara reducere), de unde eventual sa mai reduci pentru uzura.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Salutare!

Doresc sa imi spun si eu my 2 cents.

De multe ori la precomanda ai reduceri. Aparatul nici nu a aparut pe piata, dar ai discount si il cumperi fara sa il vezi, si doar dupa informatiile tehnice si creditul acordat producatorului si/sau reprezentantului. Aici poate fi vorba de rasnite, espresoare sau alte accesorii.
Ulterior "expirarii" acestei oferte si intrarii pe piata a aparatului in sistem retail etc, pretul ajunge sa fie desigur mai mare (chiar si cu reducerea espressoman).

retoric ma intreb: la revanzare,
1. de ce nu as putea sa pun un pret intre cel de achizitie (cu precomanda) si cel al unuia nou?
2. Dar daca am adus imbunatatiri tehnice? de ce nu as putea sa trec de pretul de lista actual?

Eu mi-am asumat un risc: am luat un aparat despre care nu se stie nimic. Nu sunt review-uri, nu sunt filmulete, nu sunt informatii, nu sunt useri care sa impartaseasca informatiile. Poate nu functioneaza cum este descris in manual sau in data sheet, reclama etc. Si vorbesc de niste elemente care au o zona gri cu privire la returnare. (fara a limita exemplele: anuntul este cu steam wand no burn, dar in fapt e o varianta de mijloc si cam arde; softul nu e matur si nu functioneaza cum scrie in carte tehnica etc.) Doresc sa zic ca se intampla situatii din acestea. Si atunci daca eu imi asum un risc si cumpar "dupa poza" la un pret mai mic (doar asta e si ideea vanzatorului/producatorului - sa intre pe piata, de aceea oferta), de ce nu as putea ulterior sa iau ca reper de revanzare pretul de lista actual? Si eventual chiar sa il intrec daca am imbunatatiri si desigur daca merita pretul acele imbunatatiri.

Un pret exagerat nu isi are locul oricum. Si cred ca preturile se autoregleaza.
Adica e o comunitate, si contribuim cu totii aici, construind pe echitate. cei ce vor pune preturi aiurea, vor fi aratati probabil cu degetul sau vor fi etichetati; cred ca e o "amenda" pe masura. Iar daca insista, inseamna ca nu prea au ce cauta in comunitatea espressoman.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
Precomanda nu are treaba in general cu forumul. Aici era vorba doar de produsele luate cu discount oferit forumului.
Toate upgrade-urile pot creste pretul, nu e o problema. Este justificat in cazul acesta.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
(26-04-2020, 14:44)N3cks Wrote: Salutare!

Doresc sa imi spun si eu my 2 cents.

De multe ori la precomanda ai reduceri. Aparatul nici nu a aparut pe piata, dar ai discount si il cumperi fara sa il vezi, si doar dupa informatiile tehnice si creditul acordat producatorului si/sau reprezentantului. Aici poate fi vorba de rasnite, espresoare sau alte accesorii.
Ulterior "expirarii" acestei oferte si intrarii pe piata a aparatului in sistem retail etc, pretul ajunge sa fie desigur mai mare (chiar si cu reducerea espressoman).

retoric ma intreb: la revanzare,
1. de ce nu as putea sa pun un pret intre cel de achizitie (cu precomanda) si cel al unuia nou?
2. Dar daca am adus imbunatatiri tehnice? de ce nu as putea sa trec de pretul de lista actual?

Eu mi-am asumat un risc: am luat un aparat despre care nu se stie nimic. Nu sunt review-uri, nu sunt filmulete, nu sunt informatii, nu sunt useri care sa impartaseasca informatiile. Poate nu functioneaza cum este descris in manual sau in data sheet, reclama etc. Si vorbesc de niste elemente care au o zona gri cu privire la returnare. (fara a limita exemplele: anuntul este cu steam wand no burn, dar in fapt e o varianta de mijloc si cam arde; softul nu e matur si nu functioneaza cum scrie in carte tehnica etc.) Doresc sa zic ca se intampla situatii din acestea. Si atunci daca eu imi asum un risc si cumpar "dupa poza" la un pret mai mic (doar asta e si ideea vanzatorului/producatorului - sa intre pe piata, de aceea oferta), de ce nu as putea ulterior sa iau ca reper de revanzare pretul de lista actual? Si eventual chiar sa il intrec daca am imbunatatiri si desigur daca merita pretul acele imbunatatiri.

Un pret exagerat nu isi are locul oricum. Si cred ca preturile se autoregleaza.
Adica e o comunitate, si contribuim cu totii aici, construind pe echitate. cei ce vor pune preturi aiurea, vor fi aratati probabil cu degetul sau vor fi etichetati; cred ca e o "amenda" pe masura. Iar daca insista, inseamna ca nu prea au ce cauta in comunitatea espressoman.

Dar de riscul de a lua un lucru second hand si ca a doua zi sau dupa o perioada sa se strice si reparatia lui fie sa coste foarte mult sau chiar mai mult decat produsul sau sa nu se mai poata face din cauza ca este un produs vechi ai auzit? Bineinteles ca nu pentru ca pe tine te intereseaza sa faci cat mai mult profit si nu sa judeci situatia atat din punctul de vedere al vanzatorului cat si al cumparatorului cele mai importante au fost riscurile tale cand ai luat produsul ... riscul nu il trimiti mai departe? oare un produs prototip nu se poate defecta mai repede si daca nu s-a defectat la tine probabilitatea de a se defecta la cumparator este mare?
Discutia asta nu are nici un sens atat timp cat cei care vand se gandesc sa scoata cat mai multi bani dintr-un lucru folosit eventual de banii luati pe el sa isi faca si upgrade mai ales in conditiile in care pe un forum/comunitate se promoveaza anumite produse. Practic beneficiezi de reclama gratuita din partea unor useri desi poate destule aparate/rasnite prezente pe acest forum sunt departe de a fi cele mai eficiente sau bune. 
Atat timp cat cel care vinde nu isi da seama ca un produs pe care l-a achizitionat si l-a folosit si-a diminuat valoarea fie prin uzura fizica fie prin uzura morala fie prin ambele si se raporteaza la un produs nou care de obicei mai sufera si modificari in timp (se rezolva diferite probleme raportate) discutia asta este tardiva.
Quick Mill Silvano Evo || Eureka Atom 65
 
Reply
(26-04-2020, 15:30)rogue Wrote:
(26-04-2020, 14:44)N3cks Wrote: Salutare!

Doresc sa imi spun si eu my 2 cents.

De multe ori la precomanda ai reduceri. Aparatul nici nu a aparut pe piata, dar ai discount si il cumperi fara sa il vezi, si doar dupa informatiile tehnice si creditul acordat producatorului si/sau reprezentantului. Aici poate fi vorba de rasnite, espresoare sau alte accesorii.
Ulterior "expirarii" acestei oferte si intrarii pe piata a aparatului in sistem retail etc, pretul ajunge sa fie desigur mai mare (chiar si cu reducerea espressoman).

retoric ma intreb: la revanzare,
1. de ce nu as putea sa pun un pret intre cel de achizitie (cu precomanda) si cel al unuia nou?
2. Dar daca am adus imbunatatiri tehnice? de ce nu as putea sa trec de pretul de lista actual?

Eu mi-am asumat un risc: am luat un aparat despre care nu se stie nimic. Nu sunt review-uri, nu sunt filmulete, nu sunt informatii, nu sunt useri care sa impartaseasca informatiile. Poate nu functioneaza cum este descris in manual sau in data sheet, reclama etc. Si vorbesc de niste elemente care au o zona gri cu privire la returnare. (fara a limita exemplele: anuntul este cu steam wand no burn, dar in fapt e o varianta de mijloc si cam arde; softul nu e matur si nu functioneaza cum scrie in carte tehnica etc.) Doresc sa zic ca se intampla situatii din acestea. Si atunci daca eu imi asum un risc si cumpar "dupa poza" la un pret mai mic (doar asta e si ideea vanzatorului/producatorului - sa intre pe piata, de aceea oferta), de ce nu as putea ulterior sa iau ca reper de revanzare pretul de lista actual? Si eventual chiar sa il intrec daca am imbunatatiri si desigur daca merita pretul acele imbunatatiri.

Un pret exagerat nu isi are locul oricum. Si cred ca preturile se autoregleaza.
Adica e o comunitate, si contribuim cu totii aici, construind pe echitate. cei ce vor pune preturi aiurea, vor fi aratati probabil cu degetul sau vor fi etichetati; cred ca e o "amenda" pe masura. Iar daca insista, inseamna ca nu prea au ce cauta in comunitatea espressoman.

Dar de riscul de a lua un lucru second hand si ca a doua zi sau dupa o perioada sa se strice si reparatia lui fie sa coste foarte mult sau chiar mai mult decat produsul sau sa nu se mai poata face din cauza ca este un produs vechi ai auzit? Bineinteles ca nu pentru ca pe tine te intereseaza sa faci cat mai mult profit si nu sa judeci situatia atat din punctul de vedere al vanzatorului cat si al cumparatorului cele mai importante au fost riscurile tale cand ai luat produsul ... riscul nu il trimiti mai departe? oare un produs prototip nu se poate defecta mai repede si daca nu s-a defectat la tine probabilitatea de a se defecta la cumparator este mare?
Discutia asta nu are nici un sens atat timp cat cei care vand se gandesc sa scoata cat mai multi bani dintr-un lucru folosit eventual de banii luati pe el sa isi faca si upgrade mai ales in conditiile in care pe un forum/comunitate se promoveaza anumite produse. Practic beneficiezi de reclama gratuita din partea unor useri desi poate destule aparate/rasnite prezente pe acest forum sunt departe de a fi cele mai eficiente sau bune. 
Atat timp cat cel care vinde nu isi da seama ca un produs pe care l-a achizitionat si l-a folosit si-a diminuat valoarea fie prin uzura fizica fie prin uzura morala fie prin ambele si se raporteaza la un produs nou care de obicei mai sufera si modificari in timp (se rezolva diferite probleme raportate) discutia asta este tardiva.


Înțeleg punctul tău de vedere. Si sunt de acord (și) cu el. Respectiv nu ma opun regulii actuale. E de bun simt.
Dar exista situații când regula nu se potrivește. Adică eu am ridicat o “intrebare” care nu se mulează pe regul actuala.
Nu vorbesc de prototip. Vezi de exemplu Bianca, l precomandă a avut un pret extrem de bun. Știu ca stăteam pe gânduri sa iau. Și apoi prețul a crescut ( dacă bine știu) după ce a intrat pe piata.
Desigur un echipament pierde din valoare cu timpul. Și desigur ca raportat la durata utilizării ii scade valoarea.
Dar eu văd ca prețurile se autoregleaza aici pe bursa. Și condițiile de a pune poZe și a afișa prețul cu care s-a realizat vânzarea e o idee foarte buna.

Ca exemplu: am vândut Kinu după evenimentul nefericit l fabrica. Aproape ca s-a ajuns la licitație pana sa confirme persoana căruia am rezervat râșnița.
E de bun simt sa pui pret corect. Și cred ca exista acest mecanism pe forum și funcționează bine. Ajutat și de prețurile de vânzare cu câte se închid anunțurile. Desigur sunt și mici scăpări sau întâmplări care mai trag un semnal de alarma și un coleg arătat cu degetul.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
Parcă am un deja vu cu sandajul propus. Am senzația că sunt la ceva alegeri sau vreun referendum, unde in loc să fie simplu, se complică lucrurile prea mult. Este exact ca și legislația noastră, interpretabilă.

Așa cum spunea și un coleg mai sus, trebuiau puse două întrebări, nu patru.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
+1 sustin
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
Eu cred ca trebuie luat în calcul și cei 2ani de garanție pt un produs nou. Pt unul second hand da cineva garanție 2ani? Dar factura?
 
 
Reply
Garantia e la furnizor. In general e suficienta factura, nu cred ca cere nimeni buletinul.
Despre emiterea unei facturi... de ce te-ar interesa, daca oricum nu-ti acorda garantie sau nu deduci TVA?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Înțeleg punctul tău de vedere. Si sunt de acord (și) cu el. Respectiv nu ma opun regulii actuale. E de bun simt.
Dar exista situații când regula nu se potrivește. Adică eu am ridicat o “intrebare” care nu se mulează pe regul actuala.
Nu vorbesc de prototip. Vezi de exemplu Bianca, l precomandă a avut un pret extrem de bun. Știu ca stăteam pe gânduri sa iau. Și apoi prețul a crescut ( dacă bine știu) după ce a intrat pe piata.
Desigur un echipament pierde din valoare cu timpul. Și desigur ca raportat la durata utilizării ii scade valoarea.
Dar eu văd ca prețurile se autoregleaza aici pe bursa. Și condițiile de a pune poZe și a afișa prețul cu care s-a realizat vânzarea e o idee foarte buna.

Ca exemplu: am vândut Kinu după evenimentul nefericit l fabrica. Aproape ca s-a ajuns la licitație pana sa confirme persoana căruia am rezervat râșnița.
E de bun simt sa pui pret corect. Și cred ca exista acest mecanism pe forum și funcționează bine. Ajutat și de prețurile de vânzare cu câte se închid anunțurile. Desigur sunt și mici scăpări sau întâmplări care mai trag un semnal de alarma și un coleg arătat cu degetul.


In raspunsul meu gasesti un raspuns si la situatiile date. Daca a crescut pretul la aparat ulterior poti garanta ca sunt exact aceleasi piese, ca producatorul nu a modificat ceva la aparat sau pur si simplu nu ai beneficiat de un pret special legat de o situatie particulara gen lansare? Sa iti dau un exemplu ... am luat aparatul meu de la o firma din germania si din cauza faptului ca a fost desigilat si expus am beneficiat de reducere 15%. Ar fi corect acum sa il pun la vanzare cu 20% reducere si sa imi recuperez aproape toti banii si sa spun ca a fost cumparat de nou fara sa arat factura sau ca am beneficiat de acea reducere cu riscul sa aiba mici zgarieturi si sa il vand cu 20% mai putin din pretul de achizitie?
La kinu ca si la bianca fara suparare beneficiezi pe acest forum de recomandarile altor forumisti si sunt produse recomandate si promovate. Pe alt forum este posibil ca nimeni nici sa se uite la aceste aparate si sa nu ai absolut nici o sansa sa le ia cineva la acele preturi.
Solutia ai spus-o chiar tu la produsele foarte solicitate: licitatie daca un produs este cerut de mai multi useri simultan intr-un timp relativ scurt si stabilirea unei prdini daca cineva este liciteaza si este neserios.
Eu personal ma ghidez daca este la prima vanzare dupa factura sau daca este la n -a dupa uzura.
Reglarea pietei este o vrajeala si este o chestie subiectiva si care se manipuleaza.

Un exemplu scurt ca sa vezi cum functioneaza "piata". Eu am un seat cordoba. Are foarte multe piese inclusiv motorul identic cu vw polo, skoda etc. pretul este mai mic de exemplu ca un vw polo dar pentru ca pe el scrie vw totul este mai scump inclusiv piesele de schimb atat originale cat si cele de producator care sunt identice (fapt si exploatat de unii care cunosc prin comandarea pieselor de la marca mai ieftina). Pana si pretul second este mai mare al un vw polo decat un seat cordoba desi spatiul si portbagajul este mai mare la seat. Pana la urma cine are de pierdut din cauza "pietei"? In loc sa se cumpere masina mai buna si mai fiabila pentru ca are intretinerea mai ieftina cu exeact aceleasi piese se cumpara masina "care este promovata" desi este mai proasta. La fel si second in loc sa iei seat la 2000 de euro iei un polo la 4000. 

Sper ca ai inteles ... o piata ca sa "se regleze" trebuie sa aiba reguli stricte si clare. O piata care nu are reguli va genera tot timpul aberatii si va avea o reputatie proasta.
Quick Mill Silvano Evo || Eureka Atom 65
 
Reply
Problema se refera strict la produse luate cu reducere acordata forumului...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
(26-04-2020, 16:56)coffeemilk Wrote: Parcă am un deja vu cu sandajul propus. Am senzația că sunt la ceva alegeri sau vreun referendum, unde in loc să fie simplu, se complică lucrurile prea mult. Este exact ca și legislația noastră, interpretabilă.

Așa cum spunea și un coleg mai sus, trebuiau puse două întrebări, nu patru.
Am vrut sa pun doua intrebari initial dar ele nu acopereau toate situațiile discutate. Si nici asa nu acoperă... Pana la urma scopul era sa simulam scenarii cat mai apropiate de ce s-a propus pe aici.
Eu unul nu exclud, văzând destule voturi adunate pro liberalizare, sa las o perioada de probă de 3-6 luni , in care sa vedem cum ar evolua lucrurile. Nu fara reguli, cum e varianta 2, dar sa nu mai existe conditia maximala a prețului de achiziție. Pana la urma voi cei care cititi aici sunteți vanzatorii de maine. Cei mai dezavantajati poate ar fi cei la inceput de drum , care cauta sa cumpere ceva sh. Dar nu cred ca exista combinatie castigatoare, mereu cineva va avea de pierdut.
Ce m-ar interesa pe mine in acest experiment ar fi sa vad daca bursa poate funcționa singură, automat, fara prea multă atenție din partea tuturor, fara intrebari suplimentare in topic gen "ce iti cumperi maine, cate grame foloseai etc". Totul alaturi de restul regulilor de pana acum, minus cea a limitarii pretului de vanzare.

Scenariile cu prea multe verificari legate de facturi de achiziție, preturi pentru forum, perioada trecuta de la cumparare s.a. sunt mâncătoare de timp, nervi si susceptibile de controverse.

Mie imi place cum este acum regulamentul si mereu am crezut ca intr-o comunitate trebuie sa primeze respectul si civilizatia. Daca voi prin voturile voastre credeti ca am evoluat atat de mult incat sa ramanem in aceiasi termeni de civilizație si sa nu ne mai pese ce si cum a obținut respectivul un aparat, atunci eu sunt de acord sa incepem un experiment. Un bun prieten imi semnala exemplul kafe netz, forumul german, unde nu exista restricții de acest gen iar lumea este fericita si tranzacțiile decurg fara discuții adiacente.
Hai sa vedem macar 100 de voturi si sa incercam sa decriptam mesajul transmis de useri.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(26-04-2020, 23:16)Lyvyoo Wrote: Pana la urma voi cei care cititi aici sunteți vanzatorii de maine

@Lyvyoo... înseamna ca ai, in sfârșit, găsit echipamentul perfect? Wink  Honne + Bianca = forever love !
 
(26-04-2020, 23:16)Lyvyoo Wrote: ce iti cumperi maine, cate grame foloseai etc

Aici nu sunt foarte de-acord. Deseori am mai intervenit in anunțuri de vânzare altelor persoane pentru a spune ceva gen "cine va înlocui expobar-ul?" sau "aparatul arata bestial", chiar daca nu eram interesat de achiziție, in limita bunul simțului (sper). Cei care scriem mai des pe forum suntem câteva si ne știm intre noi, si la bine si la rele, si cred ca aceste mici off-topic ne ajuta sa cream acest simț de comunitate. Plus ca unele ori înveți si ceva.

Dar daca este ceva care nu este bine venit, o sa încerc sa limitez aceste "intrusiuni".
 
(26-04-2020, 23:16)Lyvyoo Wrote: Cei mai dezavantajati poate ar fi cei la inceput de drum , care cauta sa cumpere ceva sh. Dar nu cred ca exista combinatie castigatoare, mereu cineva ca avea de pierdut.

Eu am votat sa păstrez regulamentul actual. Motivațiile mele sunt:

1) In afara unelor cazuri foarte limitate (gen Kinu, pentru ca este Kinu Smile , sau ceva care o valoare istorica, gen La Pavoni lui Stefan Cel Mare), obiectele își pierd valoarea de mercat cu trecerea timpului. Si chiar când costul unei obiect nou devine mai scump, in general este vorba de o revizia noua, etc. (practic nu este aceeași obiect, sa nu vb de garanție, etc.).

2) Mercatul echipamentelor de cafea cred ca este unul foarte "ne-transparent". Daca nu ar fi, nu s-ar explica cotei de piața ale super-autonomatelor, cafea comerciala super proasta, capsulelor si râșnitelor cu lame vândute pe post de râșnite de cafea (vezi Carrefour). Aceasta comunitate a făcut un efort considerabil pentru a face lumina in aceasta lumea. Dar un începător care intra pentru prima data in aceasta comunitate si își cauta primul lui espressor este, in linea generala, foarte confuz si deseori nu poate evalua foarte bine valoare unei obiect pus la vânzare. Regula cu prețul este un fel de plasa de siguranța, asigurând ca începătorul nu o sa primească o un echipament a la "teaparina" (cel puține pentru partea cu prețul).

3) Cineva mai sus a spus ca este imoral sa vinzi ceva mai scump decât l-ai cumpărat. Eu cred ca este o afirmația periculoasă. Sistemul de liberul mercat, cu toate defecțiunile ei, este singur sistem ca pana acum a funcționat. Însa, cred ca trebuie sa vedem regula cu prețul nu pe baza de moralitatea/imoralitatea ei ci ca un fel de curtoazie. Pana la urma noi nu plătim nici un fel de comision pentru a pune anunțuri pe espressoman, nu trebuie sa ne sorbim reclame, nu plătim moderatorilor care trebuie, uneori, sa își pune pălăria de polițist. Este cam când un prieten te cheamă la cine la ei: nu este imoral/ilegal sa nu aduci nimic, dar ni se pare normal sa aducem măcar o sticla de vin. O sticla de vin pe care o oferim începătorilor si ceilalți membrii de pe forum (ținând cont ca nimeni ne obliga sa postam anunțuri aici si ca exista situri de anunțuri care dau o vizibilitate mult mai mare).
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Invisible User(s), 1 Guest(s)