Hello There, Guest! Login Register


Asteptari de la prajitori

#1
Hmm... zilele astea m-am tot gandit la prajitorii.

Si printre gandurile bune despre gustul cafelelor, achizitionate de la prajitorii nostri, deja stiuti, persista si un gand care, m-a tot bantuit.

Cred ca este constructiv pentru prajitori ca ei, sa afle ce credem noi despre ce si cum fac ei si mai ales la ce ne asteptam in prezent si viitor.

Asa ca, va invit sa prezentam aici asteptarile noastre in tot ce priveste prajitoriile.

O sa incep cu "o" asteptare a mea incercand sa si detaliez.

"STABILITATE"
Cand zic asta ma gandesc la:
- de fiecare data cand cumpar cafeaua mea preferata ma astept sa aibe acelasi gust.
- mai permisiva in ce priveste deteriorarea in timp; nu e chiar normal ca dupa cateva zile sa ai ulei pe boabe(asta strica tot); in mintea mea chiar si 10 zile e putin
- micelele existente ar trebui sa ramana asa cum sunt; fara experimente pe ele; daca se vrea un experiment nou, se poate experimenta la 2-3 luni un sortiment nou

Deocamdata asta imi trece prin minte dar sper ca si ceilalti forumisti sa vina cu asteptarile lor iar prajitorii sa incerce sa ne inteleaga.
In acelasi timp, sunt convins ca exista explicatii la ce am scris eu mai sus dar, la multe cafele din market, ce am scris mai sus nu se intampla asa ca, sper sa se rezolve si la cafelele noastre preferate

P.S. Intentiile mele, cu acest post, au fost dintre cele mai bune si sper ca totul sa fie perceput ca atare Smile
 
Reply
#2
Eu imi doresc o diversitate cat mai mare a soiurilor, astfel incat la fiecare cateva luni sa mai apara doua origini la fiecare.
Cum unele soiuri anterioare nu pot fi eliminate pentru ca sunt bune sau pentru ca sunt ingrediente de baza in miscele, iar cafele noi inseamna bani investiti pentru prajitor, solutia ar fi ca in 2013 sa se afirme macar 5 prajitori de elita, cu adevarat buni si pe gustul nostru.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Ma simt cu """musca pe caciula """si pe buna dreptate deoarece in perioada sarbatorilor am experimentat un grad mai ridicat de prajire la EQ fapt ce a dus la o durata mai mica de viata a cafelei . Acest experiment l-am facut pe banii celor ce au comandat atunci si fara sa-i informez , este greseala mea , o asum si imi dau seama ca crearea acestui topic se datoreaza in primul rand acestei actiuni pe care am avut-o .
IMI CER SCUZE si va garantez ca nu se va repeta.
Eram dator cu aceste cuvinte si de aceea am inceput asa dar tot raul spre bine deoarece a aparut topicul acesta pe care il vad ca unul ce nu ne critica ci ne face pe noi, prajitorii , sa putem veni in intampinarea dorintelor voastre pentru ca in fond satisfactia voastra este reusita noastra in afaceri .
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#4
in privinta aducerii de noi soiuri, normal ca la toti ne place sa avem pe alese cat mai multe optiuni, dar asta insemna din partea prajitorilor asumarea unui risc. de unde cumpara ei cafeaua nu o pot comanda la cantitati mici, "de proba" si achizitionarea unei cantitati mari presupune de fiecare data un risc fiindca se poate sa nu aiba priza la piata si sa stea cu ea mult si bine. in timp, dupa ce vor mai prinde ceva "cheag" si eventual piata cafelei proaspat prajite se va mai dezvolta, concurenta intre ei o sa rezolve problema asta. nu-i putem compara pe prajitorii de la noi din tara cu cei care vand pe o piata mult mai larga si cu potential financiar mai mare.

chiar mai inainte m-am uitat ca sunt aproape 300 de membri inregistrati pe forum, chiar daca unii si-au facut cont ca sa poata vedea pozele de pe forum, e un progres semnificativ al fenomenului espressomanilor amatori in romania, fata de acu cativa ani cand a inceput de la un topic pe softpedia si eram doar cativa, ca puteam fi numarati pe degete. iar in privinta prajitorilor, vad ca acu exista prajitori interesati de piata reprezentata de espressomanii amatori, vin in intampinarea noastra, nu ne mai trteaza ca acu cativa ani, ca ne fac un serviciu ca ne livreaza si noua niste cafea la cantitati mici. vad ca sunt prezenti pe forum, citesc ce zicem noi pe aici, pleaca urechea la doleantele si nevoile noastre, isi adapteaza serviciile dupa sugestiile noastre. e un mare pas inainte.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#5
Eu am ramas uimit de cat de multi si-au cumparat "scule" la ultimul B.C.F. si daca nu ma insel, s-au comandat scule din "clasa mijloc" si peste.
E un progres Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#6
Nu abandonati topicul asta! Nu era facut "cu dedicatie". Este o idee excelenta a lui hateganul si este in interesul nostru (si al lor) sa ne spunem asteptarile de la prajitori!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Eu astept de la prajitoria PJ un nr de telefon pe site. Din punctul meu de vedere nu este ok sa cumperi ceva trimitand un email. Aici se gaseste descrierea pentru una din cafelele vandute http://www.papajacques.ro/?page_id=1677 de ce as da un email sa cumpar ceva despre care nu stiu nimic(acesta este doar un exemplu). Eu de ex cand am comandat prima data cafea proaspat prajita am sunat la domnul Mihai iar dansul mi-a recomandat ce sa cumpar si am mai primit si cateva sfaturi. Nu stiam ce inseamna aciditate, buchet, corpolenta etc.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#8
Au adresa de contact aici: http://www.papajacques.ro/?page_id=93

Eu unul am primit si informatii, si sfaturi.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#9
Eu nu vad nr de tel.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#10
Eu nu vad urgenta...Smile O adresa de mail este OK, mai ales ca am primit un raspuns documentat in cateva minute. Si asta in weekend.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#11
Acest subiect se numeste asteptari de la prajitori. Eu asta as dori pt a putea face o comanda, un nr de contact . Nu doresc sa critic sistemul de vanzare sau altceva. Este afacerea domnului Radu si dansul stie cel mai bine cum sa o conduca.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#12
Ca sa se inteleaga foarte bine despre ce este vorba, eu urasc sa vorbesc la telefon ... mai ales pentru perioade de timp mai lungi de 2-3 minute.

Eu nu le raspund nici parintilor mei daca ma suna cand prajesc. Le resping apelul si ii sun cand termin sarja. Nu pot pune pauza la prajire si nu imi pot imparti atentia in doua locuri (telefonul si prajirea).

Inteleg ca sunt persoane care prefera sa discute cu mine la telefon insa asa trebuie sa mearga lucrurile ca toata lumea sa fie multumita.

Mail-ul este sfant. Puteti cere orice informatii si le veti primi. Comanda ramane scrisa si este confirmata. Contine toate informatiile necesare. Este tiparit acasa si luat la prajitorie. Ii poate fi atasata o harta din Google Maps cu adresa livrarii.

A fost numar de telefon pe site pana cand au inceput sa ma sune glumeti la doua noaptea. A doua zi l-am scos.

Eu zic ca trebuie sa facem totusi diferenta intre o prajitorie de cafea si o companie de taxi.
 
Reply
#13
Iar ma bag...
Unii cu telefonul, altii cu mail-ul. Bine-i si asa rau Smile
Presupun ca Cosmin vroia sa afle detalii despre ce si cum cu varietatile de cafea pe care le ai la vanzare.
Cei din Bucuresti trec pe la tine si discuta cu tine... si deci, cumpara. Cei din provincie au pareri doar de pe forum, si alea nu prea.
Daca vrei un sfat, te poti inspira de pe hasbean. Ma refer la descrierile cafelelor, arome, corpolenta, prezentare, continut in procentaje...
Acu sa ma ierti ca sunt asa direct dar, io mis ardelean in banat si altfel, nu se poate Smile
 
Reply
#14
Asa este. Pana la urma aici pe forum toti suntem pasionati de cafea si eu unu cand comand o cafea prefer sa stiu cate ceva despre ea. Pana acum am comandat de la Ecuator si Sarkis unde am dat de niste oameni foarte amabili si binevoitori si mi-a facut placere sa vb cu dansii. Prin mail este doar o comanda si atat. Am dat exemplu mai sus cu una din cafelele de pe site-ul PJ unde la descriere nu scrie nimic, Da se poate cauta pe google orice dar eu mai bine dau un telefon la o prajitorie unde pot vorbi cu prajitoru decat sa tot caut pe google.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#15
In viata nu poti multumi pe toata lumea iar eu sunt impacat cu treaba asta.

(Deocamdata) Nimeni nu are access in prajitoria mea cu exceptia bineinteles a autoritatilor. Asadar nici cei din Bucuresti nu ma pot vizita atunci cand vor sa o faca.

Gustul, aroma si in general perceptia pe care o avem atunci cand bem o cafea (orice cafea) este subiectiva si diferita pentru fiecare dintre noi.

Indiferent ce as putea eu sa povestesc la telefon despre o anume cafea, perceptia pe care o sa o aiba persoana respectiva va fi complet diferita in cel putin doua momente din timp: odata cand ii povestesc si altadata cand o sa bea prima data din cafeaua respectiva.

Pagina pe care ai indicat-o este in lucru. Asa se intampla cand ai mult de lucru si timp prea putin. Nu vreau sa copiez de la hasbean si in general nu copiez de la nimeni. Stiu ca este o obisnuita in zilele noastre sa copiezi de la altul dar eu sunt un persoana mai de moda veche asa.

O precizare: stiu sigur ca Gayo Mountain prajit de hasbean are un buchet total diferit de Gayo Mountain prajit de mine. Si e ok sa fie asa pentru ca: suntem doi oameni diferiti care prajim pe masini diferite deci rezultatul e diferit.
 
Reply
#16
(05-02-2013, 10:08)Cosmin Wrote: Asa este. Pana la urma aici pe forum toti suntem pasionati de cafea si eu unu cand comand o cafea prefer sa stiu cate ceva despre ea. Pana acum am comandat de la Ecuator si Sarkis unde am dat de niste oameni foarte amabili si binevoitori si mi-a facut placere sa vb cu dansii. Prin mail este doar o comanda si atat. Am dat exemplu mai sus cu una din cafelele de pe site-ul PJ unde la descriere nu scrie nimic, Da se poate cauta pe google orice dar eu mai bine dau un telefon la o prajitorie unde pot vorbi cu prajitoru decat sa tot caut pe google.

Hai ca nici ceilalti doi nu au site-ul mai zdravan Smile
Nici acolo nu ai descrierile cafelelor. Ca sa nu mai spun ca acele cafele vehiculate pe forum nici nu exista pe site-uri.
Cumperi de acolo ca ai avut feedback pe forum si ai zis sa incerci si tu.
Toti facem asa.

PJ, e treaba ta cum si ce faci. Nu am zis sa copiezi pe nimeni. Doar sa te inspiri de undeva unde, descrierile cafelelor sunt prezente. Forumul asta a devenit publicitar pentru prajitori (si asta e minunat) dar, e plictisitor sa tot cauti pe forum, in zeci de pagini, parerile unora si altora cand, pe site poti spune exact ce contine blend-ul ala si unde bate el... Pana la urma pagina web ar trebui sa fie o oglinda cu informatii complete si utile.

Si asta, e un sfat pentru toti prajitorii.
 
Reply
#17
Scuze dar eu nu fac blenduri. Eu prajesc cafea mono-origine de specialitate.
Exemple ai aici: http://www.papajacques.ro/?page_id=1679 si aici: http://www.papajacques.ro/?page_id=1674.
Sunt pagini de prezentare care contin toate informatiile necesare, as zice chiar mai multe informatii in comparatie cu concurenta.
 
Reply
#18
Personal nu stiam asta...ma bucur ca am lamurit-o ! O sa incerc si eu.
 
Reply
#19
Daca mi-ai fi trimis un mail mai demult, ai fi stiut. Mna ... eu n-am cum sa te trag de maneca sa intri pe site-ul PJ si sa te uiti. Big Grin
 
Reply
#20
Bine-i si asa rau Tongue
 
Reply
#21
Nu doresc a fi inteles gresit dar Okayo , rog a ne spune si noua , prajitorilor , cum servesti cafeaua ? cum o macini ? cum o pastrezi ? etc . Sa avem si noi ceva informatii ca sa putem venii in intampinarea dorintelor tale sau ce ar trebui sa modificam . Nu doresc a fi inteles gresit dar noi incercam sa ne ridicam la nivelul cerintelor voastre si fara a fi tendentios cer pur si simplu o informatie , intamplator pe acest topic
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#22
Sigur Mihai,
Desi fiind pe un forum de espresso ar fi oarecum un exercitiu inutil. Punga de cafea pe care o iau de un prajitor o vars intr-un borcan etichetat cu brand-ul si prajitorul de la care am luat-o. Borcanul se inchide etans astfel incat la urmatoarea deschidere face zgomot din cauza Co2 degajat. In functie de necesitati vars din borcan boabele prajite pentru consum de 2-3 zile. Aceste boabe sunt macinate de un Vario, se zice ca ar fi cea mmai buna rajnita in categoria home. A costat o avere dar isi face treaba. Restul etapelor le mai rezum: distribuire, tampare, pus portafiltru in espressor. In prealabil am spalat grupul cu cateva sarje de apa pe care am scurs-o in cesti pentru a le incalzi. Arunc apa din cesti le bag sub portafiltrul si ii dau drumul. 20-25-35 sec in functie de curgere. Am mai lasat la o parte matematica cu timpul scurgerii si gramajul ca de la un moment le intuiesti si se vede si dupa rezultat. Apoi spumez laptele la mare arta. Se intampla mai rar dar se mai intampla cand ma grabesc sa fac spuma sau sa il fierb si atunci imi vine sa arunc cafeaua la canal. Insa dupa mai bine de un an cu 2-4 cafele pe zi zic fara sa fiu modest ca-mi pot vinde cesca cu cafea in peste juma din cafenelele din Bucuresti la un pret bun. Acestea fiind premisele sper sa fi fost de folos.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#23
Cu ocazia aceasta sa iti pui te rog echipamentul la semnatura, pentru o "recunoastere" mai usoara Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#24
Un "meserias" in ale prajirii nu o sa se planga cat e de dificil sa prajesti constant, cat de mult difera de la un lot la altul, cat conteaza umiditatea si multe altele...
Dar o pot spune eu si multi altii care invata zi de zi despre asta... este greu chiar si cu o masina de jumate de tona(evident ca daca ai decenii de experienta pe masina aia, se schimba unpic situatia).

@okayo, sunt convins ca stii sa faci o cafea buna...ramane sa rezolvi cumva si panamaua aia... Smile

Devine din ce in ce mai clar pentru toti ca, prajitul nu e farmacie ! Pana la urma nimic nu iti iese la fel vesnic.
Bucurati-va ca sunt din ce in ce mai multi prajitori in tara iar, cand uitati asta, luati de la market o punga de cafea d-aia aurie !
Efect garantat ! Wink
 
Reply
#25
@hateganu. Eu sunt convins de unicitatea fiecarei sarje. Sunt multi factori implicati. oricum maestrul e cel care stie cand trebuie oprita prajirea, cand miroase ca-n "reteta. Insa cum crezi si tu si cum a mai mentionat si Radu C. Eu am fost frapat de distanta mult prea mare intre miros/aroma intre comenzile anterioare si ultima. Atat Panama cat si la Amore. Niciuna nu mai era ce bausem anterior.
Nu vreau sa insist cu subiectul. Poate a fost o exceptie.
Aminteam intr-un post trecut ca am mai avut experienta asta chiar si cu Hasbean.
Si pentru ca ai amintit de raftul de cafea... Saptamana trecute am trecut printr-o piata. Era si un mag cu cafea. Am intrat. Erau 3 sorturi. Prima uleioasa, a dooua supervdark iar ultima ultra light. Intreb:o prajiti dvs? Nu asa o iau de la fabrica a venit raspunsul. Am vrut sa o miros. Nu mirosea. Am iesit, probabil omul si-a zis ca's extraterestru. Evident si pentru cafeaua aia exista cumparatori care cred ca iau ceva de calitate.
Acum ceea ce e extraordinar pentru prajitori este canu trebuie sa faca studii de piata, sa plateasca consultanti si sa investeasca prea mult in marketing. Le au toate de-a gata aici. Doar trebuie sa fie un pic atenti.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#26
(02-04-2013, 18:55)okayo Wrote: In prealabil am spalat grupul cu cateva sarje de apa pe care am scurs-o in cesti pentru a le incalzi. Arunc apa din cesti le bag sub portafiltrul si ii dau drumul.

Nu sunt eu in masura sa iti dau sfaturi, dar cred ca la Classic nu e recomandat sa incalzesti cestile cu apa din boiler si sa faci extractia imediat. Va scadea drastic temperatura apei din boiler din cauza capacitatii reduse a acestuia (daca nu ii lasi timp de reincalzire, bineinteles).

...iar sunt offtopic Undecided
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#27
(03-06-2013, 11:23)okayo Wrote: ... D-nul Mitran si respectiv PJ se stie ca prajesc insa nu cred ca a vazut mai nimeni cu ce.
Off topic: daca ma gandesc bine, si despre Renault se stie ca produce masini la Pitesti, dar nu cred ca a vazut multa lume cu ce... Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#28
Pe de alta parte si Apple produce ipad-uri in China si s-a vazut in documentare cam cum si cu cine.
Ideea e simpla: Sarkis are un prajitor, prajeste in magazin. Florescu la fel.
Te-ai simti confortabil sa stii ca cineva iti prajeste intr-un atelier la o fabrica sau intr-un grajd?
Sunt lucruri care nu ar deranja pe nimeni, nu tin de desconpirarea vreunui secret profesional (chiar daca o poza face cat 1000 de cuvinte :-) ), tin de linistea ta ca si consumator, tin de sanatate si igiena.
Ca sa nu se simta nimeni afectat: am consumat cafea de la Sarkis, Pj, Ecuator si 80-90% nu as avea nimic de reprosat. Comercializeaza o cafea de calitate.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#29
Nu am vazut lume care sa nu cumpere ipad produs in China pentru acest motiv... :-D

Banuiesc ca exista niste controale si niste standarde pe care trebuie sa le indeplinesti cand lucrezi in domeniul asta. Foarte probabil cei in domeniu ne pot da mai multe lamuriri.
Nu stiu de ce ti se pare mai OK prajirea in magazin decat intr-o incapere cu acces limitat. Ca igiena mi se pare mai rau, plus un eventual pericol de incendiu (?) pentru cumparatori.

Apropo, ai idee cum arata locatiile unde se proceseaza laptele, de exemplu? Si nu cred ca te-ai gandit vreodata sa ceri la zuzu/danone/x sa vezi instalatiile si poze de la "locul faptei"...Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#30
Eu sunt de partea cu transparenta...Smile

Am incercat sa trag un shot cu ethiopia de la ecuator (ce-i drept am tunat putin rasnita hario mini prin eliminarea/micsorarea jocurilor din mecanism) si, din trei shoturi, doar unul a fost baubil...primul, la 3 click-uri, a blocat espressorul, al doilea, la 5 click-uri (cel mai mult cat am mers cu orice alta cafea) s-a extras in 50 sec, iar al 3_lea, la 7 click-uri, a curs in 13 sec (ziceai ca e fantana)....in cateva ore o sa extrag si la 6 click-uri. Insa ultima a fost bunicica...dar chiar daca este buna cafeaua, tot imi doresc sa stiu cand si cum a fost prajita...si daca ar trebui sa imi fac probleme ca e expirata Big Grin
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)