Hello There, Guest! Login Register


Ariete Picasso

#1
Salutare tuturor. Ca espressoman incepator vreau sa impartasesc bucuria primului shot Smile Citind destul de mult pe forumul acesta am hotarat sa cumpar o chinezarie de Ariete Picasso, (pentru ca atat ma tine buzunarul), care macar are boilerul de aluminiu, nu de inox, urmand sa imbunatatesc exprerienta prin accesoriile vitale ce urmeaza sa le achizitionez. Totusi mare mi-a fost mirarea cand espressorul a venit cu site nepresurizate si portafiltru fara fund! De sistemul "crema perfetta" am scapat rapid. Am luat cafea proaspat prajita (6 zile) de la Coffee Beans - iulius mall Cluj si am tampat cu o improvizatie, pana imi soseste tamperul. Uitati ce a iesit la prima incercare Smile https://www.youtube.com/watch?v=5DsAtS0TTR4 . Mentionez ca am macinat cafeaua cu un Porlex Tall , tot de curand cumparata.
Lelit PL 042 EM Anita
 
Reply
#2
Bun venit!

Ti-ai demonstrat singur cat de mult conteaza rasnita si cafeaua proaspat prajita! Desigur, pe masura ce te upgradezi la espressoare cu mai putin plastic in interior sau deloc, vei observa si schimbari sesizabile in ceasca. Dar vizual, shot-ul arata foarte ok pentru o chinezarie.

Cei din mall stiam ca au boabe nasoale, care doar dadeau impresia de proaspat prajite. Cine este prajitorul de la care iau?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Multumesc pentru vorbele calde, Liviu. Locul asta din mall este foarte ok, zic eu. Am vazut prajitorul in incinta, iar diversitatea de cafea este mare. Sunt saci mari in local, cu cafea verde, din diferite locuri de pe glob. Este si eticheta cu data prajirii la fiecare vitrina. Si ambalajul se videaza pe loc, foarte dragut. Preturi intre 80 si 130 ron/ kg
Lelit PL 042 EM Anita
 
Reply
#4
Foarte frumos! Inseamna ca au schimbat macazul si Clujul are o noua prajitorie. Clujenii mai "vechi", voi ce stiti?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
E prima prajitorie ce mi-a venit in minte , e de cativa ani in iulius mall la noi
Lelit PL 042 EM Anita
 
Reply
#6
Descrierea lor pare destul de scary:

"Clientii indecisi pot degusta cele 11 sortimente pentru a alege aroma care li se potriveste. Intre acestea: Paganini (75% Arabica si 25% Robusta, gust de ciocolata neagra si fructe confiate), Cappuccino (90% Arabica si 10% Robusta, gust de stafide, afine, fructe de padure si biscuit), Coffee Beans (70% Arabica si 30% Robusta)."
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Sita de la grup, de la duș, daca bine zic, e mica si are cauciuc pe margini. Ma gandesc ca se poate schimba, nu? Iar totodata sa cumpar si site VST, care vad ca-s cele mai bune. Si un tamper de 57,5mm, iar la inevitabilul upgrade, sa le folosesc pe o adevărăciune de espressor

(30-05-2014, 23:58)Lyvyoo Wrote: Descrierea lor pare destul de scary:

"Clientii indecisi pot degusta cele 11 sortimente pentru a alege aroma care li se potriveste. Intre acestea: Paganini (75% Arabica si 25% Robusta, gust de ciocolata neagra si fructe confiate), Cappuccino (90% Arabica si 10% Robusta, gust de stafide, afine, fructe de padure si biscuit), Coffee Beans (70% Arabica si 30% Robusta)."

Smile Sper ca voi invata repede mai multe despre tipurile de cafea, ce sa aleg si ce sa evit Smile Cum ziceam, e singura prajitorie pe care o stiu.
Poate nu au actualizat site-ul, dar eu am luat ceva 100 % arabica, care era cea mai recent prajita. Si pareau mai mult de 11 sortimente Wink
Lelit PL 042 EM Anita
 
Reply
#8
Tara e mare si curierul ieftin.

Nu stiu daca se potrivesc VST-uri pe espressorul tau, dar nu are rost sa investesti in asa ceva, mai ales daca sita originala e nepresurizata. Nefiindun espressor de brand cu traditie, trebuie sa mergi la ghici cu o eventuala noua sita sau sa probezi sitele altor colegi din Cluj sau la mag-pro.ro in Cluj (magazin de piese). Dar nu cred ca are rost sa schimbi site. Ia un tamper cu baza de inox, o latiera, o rasnita electrica in viitor si apoi alt espressor.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
(31-05-2014, 00:12)Lyvyoo Wrote: Tara e mare si curierul ieftin.

Nu stiu daca se potrivesc VST-uri pe espressorul tau, dar nu are rost sa investesti in asa ceva, mai ales daca sita originala e nepresurizata. Nefiindun espressor de brand cu traditie, trebuie sa mergi la ghici cu o eventuala noua sita sau sa probezi sitele altor colegi din Cluj sau la mag-pro.ro in Cluj (magazin de piese). Dar nu cred ca are rost sa schimbi site. Ia un tamper cu baza de inox, o latiera, o rasnita electrica in viitor si apoi alt espressor.

Chiar am sunat azi la mag-pro, o sa dau o fuga pana la ei luni Smile Ma gandeam ca potrivesc fara probleme, daca si Ariete ăsta zice că are sitele de 58mm. Oricum mi-ai raspuns si la urmatoarea mea nedumerire, adica ordinea in care sa investesc in accesorii Big Grin Week-end frumos si numai bine.
Lelit PL 042 EM Anita
 
Reply
#10
(30-05-2014, 23:58)Lyvyoo Wrote: Descrierea lor pare destul de scary:

"Clientii indecisi pot degusta cele 11 sortimente pentru a alege aroma care li se potriveste. Intre acestea: Paganini (75% Arabica si 25% Robusta, gust de ciocolata neagra si fructe confiate), Cappuccino (90% Arabica si 10% Robusta, gust de stafide, afine, fructe de padure si biscuit), Coffee Beans (70% Arabica si 30% Robusta)."

Magazinul asta nu mi-a spus niciodata nimic, dar o sa intru sa verific! Descrieri de genul "cafea veritabila italiana" si "coffee shop sic" atrag probabil necunoscatorii, dar mie nu-mi inspira incredere.
La Marzocco Linea PB, Mazzer Vulcano, Rocket Boxer, Mahlkonig Vario, Wilfa Svart
 
Reply
#11
Petrisor, nu cred ca ai pierdut mare lucru.Am incercat un espresso de la ei si am ramas dezamagit.
Nu zic ca boabele sunt bune sau rele, dar daca personalul care pregateste espresso se ocupa si de prajirea boabelor...
Bezzera Strega 
Macap M7 900R
Sanremo Treviso LX
Mazzer SJ
 
Reply
#12
Descrierea despre care vorbiți este pe site-ul mall-ului Smile nu știu dacă aparține magazinului cu cafea. Oricum, loc de mai bine este la oricine, măcar e cafea proaspăt prăjită
Lelit PL 042 EM Anita
 
Reply
#13
Salut
Claus, recomanzi spre achizitie acest espressor?
Ca alternativa am Philips Saeco 8323/09 la 389 ron de la metro.
 
Reply
#14
Ti-am scris si in privat diferenta Smile Ariete mi se pare mai bun, chiar daca e mai ieftin. Are boiler din aluminiu si vine cu portafiltu fara fund si site nepresurizate; bineinteles ca este inclus si dispozitivul crema perfetta, dar nu vad de ce l-as folosi vreodata Smile
Pana acum functioneaza bine, nu am avut probleme, iar cafeaua e super ok, la cat as putea eu sa observ diferenta fata de aparate high-end Smile ma straduiesc sa iau cafea mereu proaspat prajita.
Sanatate


(15-06-2014, 11:15)Aurelius Wrote: Salut
Claus, recomanzi spre achizitie acest espressor?
Ca alternativa am Philips Saeco 8323/09 la 389 ron de la metro.
Lelit PL 042 EM Anita
 
Reply
#15
(20-06-2014, 11:13)Claus Wrote: Ti-am scris si in privat diferenta Smile Ariete mi se pare mai bun, chiar daca e mai ieftin. Are boiler din aluminiu si vine cu portafiltu fara fund si site nepresurizate; bineinteles ca este inclus si dispozitivul crema perfetta, dar nu vad de ce l-as folosi vreodata Smile
Si Saeco are boiler tot de aluminiu dar destul de mic.
Grupul este tot din aluminiu, sita dusului la fel, are valva antipicurare in grup.
Portafiltrul este de 53 mm si este greu de gasit alta varianta constructiva decat cea presurizata cu care vine. Portafiltrul la Saeco e din aluminiu cu parti de plastic, presurizarea se face in portafiltru nu in site.
La Ariete ce dimensiuni au sitele si din ce material e portafiltrul? Daca e fara fund e posibil sa fie din alama?
 
Reply
#16
Quote:Si Saeco are boiler tot de aluminiu dar destul de mic.
Grupul este tot din aluminiu, sita dusului la fel, are valva antipicurare in grup.

Saeco are boiler din otel inoxidabil, la fel si grupul de infuzare, care este prins direct de boiler. Ceea ce se vede pe margine ca este din aluminiu, este doar un suport de prindere. Vezi poze aici
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#17
(20-06-2014, 14:07)Silvio Wrote: Saeco are boiler din otel inoxidabil, la fel si grupul de infuzare, care este prins direct de boiler. Ceea ce se vede pe margine ca este din aluminiu, este doar un suport de prindere. Vezi poze aici
Sunt mai multe versiuni de Saeco, cel de 389 lei banuiesc ca e cel mai ieftin de pe piata si cred ca e cel cu boiler de aluminiu si rezistenta in jurul boilerului. Oricum asta se va putea afla intreband la magazin.
 
Reply
#18
Saeco 8323 are boilerul din otel nu din aluminiu.
Philips Saeco Poemia, tamper motta 53mm + rasnita manuala veche, reconditionata
 
Reply
#19
Doar Gaggia Baby si Classic au acel sistem patentat cu doua rezistente plasate in exterior, de o parte si de alta a boilerului de aluminiu. Philips foloseste boiler de inox, ca si in modelele Gaggia aparute dupa achizitia marcii de catre Philips - Pure, Dose, Color, new Carezza, Gran Prestige. Dar asta nu le face cu nimic mai bune decat cele cu boilere de aluminiu. De exemplu, intotdeauna Gaggia Evolution a livrat shot-uri mai bune decat Pure, Philips si cele de mai sus.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
(21-06-2014, 00:00)Lyvyoo Wrote: Doar Gaggia Baby si Classic au acel sistem patentat cu doua rezistente plasate in exterior, de o parte si de alta a boilerului de aluminiu. Philips foloseste boiler de inox, ca si in modelele Gaggia aparute dupa achizitia marcii de catre Philips - Pure, Dose, Color, new Carezza, Gran Prestige. Dar asta nu le face cu nimic mai bune decat cele cu boilere de aluminiu. De exemplu, intotdeauna Gaggia Evolution a livrat shot-uri mai bune decat Pure, Philips si cele de mai sus.

Si Gaggia Evolution are acelasi sistem de incalzire.
Bezzera Unica,  Mahlkoning Vario, VST18, prajitor tip coretto
 
Reply
#21
Evident. Dar ma refeream la espressoarele care inca se mai fabrica.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
Salut.  
Am și eu o nelămurire legată de:

Minuetto vs Picasso
1100W - 900W
Filtru presurizat si portafiltru cu fund - fitru nepresurizat portafiltru fără fund.
Care portafiltru este mai bun? Și dacă 900W este ok?
Mersi. 
 
Reply
#23
Salut,

Ce diametru are portafiltrul, l-ai schimbat, ai vrea să îl schimbi ?
Ai mai schimbat ceva sau îmbunătățit?

Ms.
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#24
Am primit si eu ieri o 'jucarie' de Picasso. Ce am remarcat in primul rand este gustul metalic al cafelei. Este normal sa fie asa la primele shoturi? Eu am lasat sa curga vreo suta de ml de apa inainte de primul shot dar nu a ajutat. Al doilea facut astazi dimineata tot gust metalic avea.
Ce ar fi de facut sa scap de problema? Sa las mai multa apa sa curga pentru a spala partile metalice cu care intra apa in contact?
Lelit PL41TEM, Kinu M47
 
Reply
#25
(14-04-2016, 08:27)cibserg Wrote: Am primit si eu ieri o 'jucarie' de Picasso. Ce am remarcat in primul rand este gustul metalic al cafelei. Este normal sa fie asa la primele shoturi? Eu am lasat sa curga vreo suta de ml de apa inainte de primul shot dar nu a ajutat. Al doilea facut astazi dimineata tot gust metalic avea.
Ce ar fi de facut sa scap de problema? Sa las mai multa apa sa curga pentru a spala partile metalice cu care intra apa in contact?

Cum arată portafiltrul, este metalic sau are partea inferioară din plastic? Ai putea pune o poză?
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#26
Partea inferioara este metalica.
Nu sunt acasa acum sa fac poze dar am gasit o poza cu un exemplar identic cu al meu:

[Image: s-l1000.jpg]
Lelit PL41TEM, Kinu M47
 
Reply
#27
Ok, ms, trebuie să-mi ajungă și mie unul. Ai mai scăpat de gustul metalic? Ce cafea ai folosit?
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#28
(15-04-2016, 08:23)Kontrast Wrote: Ok, ms, trebuie să-mi ajungă și mie unul. Ai mai scăpat de gustul metalic? Ce cafea ai folosit?

Ieri l-am lasat sa pompeze un litru de apa ca sa se spele bine instalatia si apoi am facut un shot. Gustul metalic s-a diminuat mult, abia se mai simte.
In schimb am avut alta problema. Am cumparat ieri o punga de cafea gata macinata, special pentru espresso, o cafea buna de la Papa Jacques si am pus vreo 15 grame in sita si am presato usor cu acel tamper idiot de plastic din dotare.
A pompat apa in portafiltru pana a ajuns apa la gaurelele sitei probabil, adica vreo 15 secunde, dupa care pompa s-a oprit. O fi avand un senzor de suprapresiune. Cafeaua a inceput sa curga abia dupa vreo 30 de secunde. Iar ca sa iasa vreo 40ml de cafea din el a trebuit sa astept aproape 2 minute.
Ori nu face fata pompa, ori e cafeaua macinata prea fin...
La primele doua-trei utilizari, pana am ajuns la un magazin de specialitate,  am folosit cafea cu macinatura cu granulatie mai mare dar nu era speciala pentru espressoare si nu am avut problema asta, cafeaua curgea dupa primele 10 secunde si pompa nu se oprea pana nu opream eu din buton.
Ceva imi spune ca o sa regret achizitia.
Lelit PL41TEM, Kinu M47
 
Reply
#29
Nu exista cafea special macinata pentru esspreso. Fiecare cafea are un grad diferit de macinare, la unele esspresoare mai fin,la altele mai grosier. Ideea e ca pana nu iti cumperi rasnita si o iei pe incercate, pana nimeresti exact macinatura potrivita, degeaba dai bani pe cafea gata macinata. Rasnita e obligatorie. Pana cand ti-o cumperi, sfatul meu e sa folosesti sistemul crema perfecto sau cum se cheama el.
Philips Saeco Poemia, tamper motta 53mm + rasnita manuala veche, reconditionata
 
Reply
#30
Multumesc pentru recomandare.
Am in plan sa achizitionez cat de repede posibil o rasnita manuala.
Lelit PL41TEM, Kinu M47
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)