Hello There, Guest! Login Register

Apa tonica

Rubrica dedicata cautarii apei tonice pentru cocktailuri si tonice.

Problema mea cu Schwepps urile si alte branduri este cantitatea de zahar si indulcitori care acopera orice gust.

Propunerile si sugestiile sunt binevenite.

Reply
... sodastream ... Sleepy ...
Pavoni | Strega | Bosco | Honne | Olympus | MK III | Gene ...

Reply
San pelegrino
Fentimans

Evita cocacola/pepsi. Prea mult zahar, prea multe chimicale

Eu prefer San Pelegrino pentru espresso tonic sau cold filter tonic pentru ca este destul de neutră la gust. Problema este ca e mare (330ml)
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Lelit PL72 William / Kinu M47 | Past: Ascaso I-STEEL 1

Reply
Fever Tree cu multiple variante sau Tonicul de la Kofiti
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  multe alte de vanzare 

Reply
E un fentimas negru cred că cu vrei 6.3g de zahăr. Nu sunt sigur daca e acesta din poza dar seamănă cu el.
[Image: kQxoAuA.jpg]
Espresso: Brewtus IV-R (PL41TEM ex.) + Eureka Mignon Specialita + Quamar Q13 75E
Brew: Comandante(Red Clix), V60, Aeropress, Moka, Ibric Soy, Chemex, April Brewer

Reply
Ia-ți o sticla doua și vezi dacă îți place.
Are un gust specific, cum spunea un prieten, de India .
Recent am încercat Lamb & Watt Light. Nu e rău nici ăsta.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM

Reply
https://34oztonic.eu

Sent from my iPhone using Tapatalk
Flair Espresso Signature PRO + KINU M47 Phoenix

Reply
San Pelegrino e ok, chiar o folosesc pentru coldbrew tonic, sau Kinley ,tot coca cola company dar parca nu asa de dulce ca Schweppes
Lelit PL41EM, Kinu M47  Phoenix  

Reply
(20-07-2020, 18:51)Vali Wrote: https://34oztonic.eu

Multam, dar ma ajuta mai mult o parere ceva Smile

Reply
Cred ca sunt pe calea cea buna.

Am dat de aceasta versiune light (cu 30% mai putin zahar, cica)
Adevarul e ca nu prea il simti, dar nici nu e foarte spicy.

[Image: enAzk29.jpg]

Tests to be continued.
Recomandari de gin? ?

Reply
Fentimans e ce trebuie. Mi se pare mai buna decât Lamb & Watt Light.

Reply
Acum am văzut asta
https://www.jameshoffmann.co.uk/weird-co...ic-recipes

Poate se încumetă cineva și ne face cinste cu un batch.

Reply
Si a facut si un clip.
ECM Classika PID / Eureka Mignon Specialita / Kribli-Grabli / Motta tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 

Reply
Da, din clip am ajuns la rețetă dar mi se pare mai ușor de urmărit rețeta scrisă

Reply
(25-07-2020, 22:16)slavic1983 Wrote: Cred ca sunt pe calea cea buna.

Am dat de aceasta versiune light (cu 30% mai putin zahar, cica)
Adevarul e ca nu prea il simti, dar nici nu e foarte spicy.

[Image: enAzk29.jpg]

Tests to be continued.
Recomandari de gin? ?

https://drumshanbogunpowderirishgin.com/   - pentru best gin ever, nu-mi place alea cu gust de castraveti Smile)
Lelit PL41EM, Kinu M47  Phoenix  

Reply
E vreo apa tonica buna sau macar decenta la magazine gen Kaufland sau trebuie comandat online?
ECM Synchronika + robinet, Mahlkonig K30, M47 
in trecut: Bezzera BB005, Vario Home si Bezzera Mitica Top

Reply
Fentimans light (si nu numai) se gaseste la Kaufland, am luat eu in weekend. Inainte de carantina aveau si Lamb & Watt, dar in ultima vreme n-am mai vazut.
Rocket Appartamento || Vario Home, Kinu M47 || Hario V60, Aeropress, Kalita Wave || Accesorii Motta, Concept-Art, Tidaka

Reply
kaufland nu a mai adus fentimans, dar merge si pelegrino
[Image: d24dee1e0aff7060ac9ab1bac90e9492.jpg]
.............................................................................................................
Olympia Cremina 67_LaPavoni 1st gen_BFC Junior Plus-EspressoPerfetto_LaSanMarco95_Mazzer Major_Kinu M47

Reply
Wow, nu știam ca au la sticla de 200. Eu am găsit numai cutii de 330. Cea de 200 e mai potrivita pentru un tonic

Reply
https://www.kofitidrinks.com/collections...onic-sirop

Ingrediente: infuzie din Cinchona (apă filtrată, scoarţă arbore de chinină - Cinchona Pubescens - Red Cinchona - Ecuador), zahăr brut din trestie, acid citric natural.

Cred ca e cel mai apropiat de reteta prezentata mai sus. Mai trebuie sifonul
DC Studio, Compak E8 SSP + OE Funnel, Bravo Tools set complet, Xeoleo Ghost 78mm, Aeropress, V60, BWT Bestmax Premium

Reply
(29-07-2020, 10:31)Elian_CT Wrote: Cred ca e cel mai apropiat de reteta prezentata mai sus. Mai trebuie sifonul

... Excelent , multzumesc frumos ... si sifonul se va adauga dintr-un sodastream jet ... Smile ...

Reply
(29-07-2020, 10:36)Levo Wrote:
(29-07-2020, 10:31)Elian_CT Wrote: Cred ca e cel mai apropiat de reteta prezentata mai sus. Mai trebuie sifonul

... Excelent , multzumesc frumos ... si sifonul se va adauga dintr-un sodastream jet ... Smile ...

soda-stream cautam si eu acum pe net. Smile
Dar cred ca e interesant sa carbonatezi tot amestecul, gata facut (esenta tonic+apa+espresso).
DC Studio, Compak E8 SSP + OE Funnel, Bravo Tools set complet, Xeoleo Ghost 78mm, Aeropress, V60, BWT Bestmax Premium

Reply
(29-07-2020, 11:47)Elian_CT Wrote: soda-stream cautam si eu acum pe net. Smile

... Am 3 butelii CO2 si fac refill la cate 2 odata ( prin rotatzie , una ramane in dozator)  k sa justific transportul / prin curier ... cel mai convenabil , dupa parerea mea Cool .

Reply
Hello! Sunt curios și eu să intru în lumea apei tonice și aș vrea să găsesc unul să fie mai amar (îmi place gustul chininei). M-am uitat la videoclipul lui James Hoffman și am văzut rețeta de sirop tonic. De asemenea, am văzut și de la Kofi Ti siropul, dar caut ceva să conțină cât mai puțin zahar. M-am decis pe Fever Tree Indian dar dacă aveți și altă sugestie sunt dispus să ascult. Sunt curios să experimentez cu citrice și botanice, dar în primul rând caut bitter-ul apei tonice. Poate chiar să încerc un espresso and tonic.

Reply
(14-07-2020, 20:56)Levo Wrote: ... sodastream ... Sleepy ...

Asta rezolva bulele, dar nu si "condimentele" ?

Reply
(29-07-2020, 17:50)slavic1983 Wrote: Asta rezolva bulele, dar nu si "condimentele" ?

... Da , asa e ... condimentele sunt la  "optional " ... Cool ... ( parca asa era cerintza , mai putzin zahar ... alea - alea ).

Reply
(29-07-2020, 12:01)Levo Wrote:
(29-07-2020, 11:47)Elian_CT Wrote: soda-stream cautam si eu acum pe net.

... Am 3 butelii CO2 si fac refill la cate 2 odata ( prin rotatzie , una ramane in dozator)  k sa justific transportul / prin curier ... cel mai convenabil , dupa parerea mea Cool .
Eu azi m-am trezit căutând butelii de CO2 de câte 7kg CO2 . Dacă aveți idee de vreun setup... Cele de la sodastream mi se par mici dar, pe de alta parte, ai confortul asigurat de solutie. Mai mare n-am găsit, știu ca am la munca o soluție de filtrare prin osmoza cu tot cu, carbonatare dar implică alte cheltuieli.

Reply
(29-07-2020, 12:57)Bugbunneh Wrote: Hello! Sunt curios și eu să intru în lumea apei tonice și aș vrea să găsesc unul să fie mai amar (îmi place gustul chininei). M-am uitat la videoclipul lui James Hoffman și am văzut rețeta de sirop tonic. De asemenea, am văzut și de la Kofi Ti siropul, dar caut ceva să conțină cât mai puțin zahar. M-am decis pe Fever Tree Indian dar dacă aveți și altă sugestie sunt dispus să ascult. Sunt curios să experimentez cu citrice și botanice, dar în primul rând caut bitter-ul apei tonice. Poate chiar să încerc un espresso and tonic.

Salut,

Ma bucur ca ai auzit de tonicul nostru. Este un tonic pe care l-am creat in primul rand pentru mine, pentru ca vroiam amarul adevarat de apa tonica si fara dulcegarii. Nu stiu de unde ai impresia ca tonicul nostru este dulce iar Fever Tree nu este. Sunt evident subiectiv, insa Fever Tree Indian tonic este un 'suculet' fata de tonicul creat de mine. Daca ar fi fost amar si mai putin dulce nu as fi creat siropul de tonic. Fever Tree Indian Tonic are 8 gr zahar / 100 ml iar siropul are 4,2 gr / 100 ml (diluat, evident, caci e sirop). In plus, noi folosim doar zahar nerafinat de trestie.
Fara falsa modestie, diferenta este uriasa intre cele doua produse, altfel n-as fi creat tonicul si altfel n-am fi vandut. Clientii nostri de tonic sunt exact cei care vor apa tonica curata, fara prostii si fara dulcegarii.

Cu bine,
Cosmin
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...

Reply
(30-07-2020, 08:42)Cosminp Wrote:
(29-07-2020, 12:57)Bugbunneh Wrote: Hello! Sunt curios și eu să intru în lumea apei tonice și aș vrea să găsesc unul să fie mai amar (îmi place gustul chininei). M-am uitat la videoclipul lui James Hoffman și am văzut rețeta de sirop tonic. De asemenea, am văzut și de la Kofi Ti siropul, dar caut ceva să conțină cât mai puțin zahar. M-am decis pe Fever Tree Indian dar dacă aveți și altă sugestie sunt dispus să ascult. Sunt curios să experimentez cu citrice și botanice, dar în primul rând caut bitter-ul apei tonice. Poate chiar să încerc un espresso and tonic.

Salut,

Ma bucur ca ai auzit de tonicul nostru. Este un tonic pe care l-am creat in primul rand pentru mine, pentru ca vroiam amarul adevarat de apa tonica si fara dulcegarii. Nu stiu de unde ai impresia ca tonicul nostru este dulce iar Fever Tree nu este. Sunt evident subiectiv, insa Fever Tree Indian tonic este un 'suculet' fata de tonicul creat de mine. Daca ar fi fost amar si mai putin dulce nu as fi creat siropul de tonic. Fever Tree Indian Tonic are 8 gr zahar / 100 ml iar siropul are 4,2 gr / 100 ml (diluat, evident, caci e sirop). In plus, noi folosim doar zahar nerafinat de trestie.
Fara falsa modestie, diferenta este uriasa intre cele doua produse, altfel n-as fi creat tonicul si altfel n-am fi vandut. Clientii nostri de tonic sunt exact cei care vor apa tonica curata, fara prostii si fara dulcegarii.

Cu bine,
Cosmin

Wow.. Mulțumesc de informație. Într-adevăr sunt la început cu apa tonică și recunosc că nu am gustat atât de multe ape tonice pe lângă cele ceva mai cunoscute. Sunt acum hotărât să-mi cumpăr și siropul de la Kofi Ti să-l încerc. Recunosc că pentru mine toate lucrurile astea sunt un blind test, iar majoritatea tonicelor (chiar și cele mai recunoscute brand-uri disponibile) mi se par ... dulci. Într-adevăr am asumat că are ceva mai mult zahar după numele produsului „sirop”, dar am acum suficientă încredere încât să încerc fără prea mari probleme. Multumesc pentru clarificarea nelămuririi mele. Voi încerca cu rație de 1 la 7, apoi voi încerca să aproximez și ochiometric să văd ce rezultate pot obține, îndată ce-l achiziționez. Cheers!

Reply
(30-07-2020, 08:42)Cosminp Wrote:

Fever Tree Indian Tonic are 8 gr zahar / 100 ml iar siropul are 4,2 gr / 100 ml (diluat, evident, caci e sirop). In plus, noi folosim doar zahar nerafinat de trestie.

Cu bine,
Cosmin

Declarativ aveți 51.41g glucide din care 46 zaharuri. La o diluție de 1:7 rezulta 6.42% glucide (5.75% zaharuri).

Poate ați ajustat rețeta între timp ceea ce nu poate decat sa ma bucure dar cam asta e matematica.
Nu spun ca e rău, nici pe departe, și este posibil sa fie singura opțiune de tonic adevărat de pe piață.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)