Hello There, Guest! Login Register


Apa pt espressor (apa plata, filtre de apa, solutii de dedurizare a apei)

#61
(06-07-2013, 10:27)grigguti Wrote: Acum te rog sa faci onorariile de gazda si prezinta-mi in doua cuvinte forumul. Despre ce este vorba si ce-ti propui cu el?
Ok, nu trage si iti spun... Smile

Comunitatea care s-a format spontan pe Softpedia, avea nevoie de un spatiu mai extins, caci cele doua topicuri dedicate cafelei si espresso-ului erau insuficiente si destul de aglomerate in informatii. Dupa cum vezi, intr-un an ne-am strans 500 de useri din toata tara, mai mult sau mai putini activi, dar toti pasionati si preocupati de calitate (chiar excelenta) in acest domeniu. Ba mai nou unii dintre useri s-au apucat de prajit singuri cafea si cu siguranta boabele multora dintre ei sunt superioare tuturor marcilor cunoscute din supermarket.

Deci suntem pe drumul cel bun. O sa te sun cand am toata aparatura de interviu, poate binevoiesti a acorda forumistilor un interviu pe teme de apa. Pana atunci, oricand ai ceva de comentat pe topicurile despre apa, esti invitatul nostru. Aici nu te mai fugaresc moderatorii ca pe Softpedia Smile)

Si ca sa intram in paine, prima problema mai arzatoare e a lui hadriano, aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#62
(24-06-2013, 20:57)hadriano Wrote: salutare
Ma bag si eu pe topic.
eu am un dedurizator cu rasini, MANUAL.Adica ii bag sare cu cana, cand vad ca re numarul de litrii facuti.Am pus un apometru dezafectat din perioada postcomunista, si vad ce se consuma.inainte de dedurizator am un filtru universal, cu carbune, ceva pt sedimente si nu mai stiu ce, era la oferta cu contenitorul filtrului, iar dupa un filtru cu carbune activ, tot mare de 10".Chestia e ca apa e f dura unde locuiesc, si abia intr-un tarziu am luat un test cu picaturi, mi-a iesit 70 grade duritate.deja imi depusese si in espressor, pe sonda pid-ului si arata eronat temperaturile, sare d ela 91 la 99, 97 ,asta cateodata.Am bagat odata apa cu acid citric in ambele boilere(alex duetto, dual boiler), dar nu am tinut suficient, voi mai face operatia.Dupa manual, la dedurizator de 12litrii si 70 grade trebuie regenerare la 800 litrii de apa,am facut, aveam 4 -6 grade dupa regenerare, in schimb nu imi place deloc gustul.Banuiesc de ce, fiind atat de mult calcar, rasinile il inlocuiesc cu cantitate egala de sodiu, adica tot multa, si gustul e naspa.Se mai loveste cineva de pb asta?osmoza nu iau, e si f scumpa, e si aiurea putin sa aduni intr-o zi intreaga 5 litrii intr-un bidon, plus nu e prea sanatoasa.(dar ce mai e sanatos in ziua de azi...).Mai are cineva filtru cu carbune?La cat trebuie schimbat?ca luni, ani, ca in litrii sigur nu ajung la valoarea admisa..Inca ceva, cine mai are instalatii cu rasni, are si o minune care face sau contine clor pt sterlizarea rasinilor la regenerare?aici in Italia citeam mai deunazi ca e OBLIGATORIU sa ai la dedurizator sterlizator cu clor, dupa legea nu stiu care.Sigur e util, vreau sa spun ca, cand am schimbat dupa un an primul fuiltru , cel universal, mirosul nu era ..prea bunSad

In primul rand trebuie stiut ca gustul apei in mod normal este dat de continutul de Ca. Pe de alta parte, suma totala a sarurilor de Ca si Mg dizolvate in apa dau duritatea. Duritatea este si ea de mai multe feluri, duritatea temporara, duritatea permanenta si suma celor doua, duritatea totala. Atunci cand se dedurizeaza apa, se retine de fapt duritatea totala. Deci o apa dedurizata=o apa fara gust.
Ce-ti recomand eu, daca imi permiti desigur, afla daca testul de apa iti masoara in grade franceze sau grade germane, e f important, apoi spune-mi si mie, spune-mi exact cati litri de rasina ai in dedurizator, spune-mi ce fel de sare folosesti pentru regenerarea rasinii, cand ai schimbat ultima oara rasina, descrie instalatia exact (unde sunt pozitionate filtrele in relatie cu dedurizatorul). In functie de raspunsuri, vedem ce se poate face.

(06-07-2013, 23:52)Lyvyoo Wrote:
(06-07-2013, 10:27)grigguti Wrote: Acum te rog sa faci onorariile de gazda si prezinta-mi in doua cuvinte forumul. Despre ce este vorba si ce-ti propui cu el?
Ok, nu trage si iti spun... Smile

Comunitatea care s-a format spontan pe Softpedia, avea nevoie de un spatiu mai extins, caci cele doua topicuri dedicate cafelei si espresso-ului erau insuficiente si destul de aglomerate in informatii. Dupa cum vezi, intr-un an ne-am strans 500 de useri din toata tara, mai mult sau mai putini activi, dar toti pasionati si preocupati de calitate (chiar excelenta) in acest domeniu. Ba mai nou unii dintre useri s-au apucat de prajit singuri cafea si cu siguranta boabele multora dintre ei sunt superioare tuturor marcilor cunoscute din supermarket.

Deci suntem pe drumul cel bun. O sa te sun cand am toata aparatura de interviu, poate binevoiesti a acorda forumistilor un interviu pe teme de apa. Pana atunci, oricand ai ceva de comentat pe topicurile despre apa, esti invitatul nostru. Aici nu te mai fugaresc moderatorii ca pe Softpedia Smile)

Si ca sa intram in paine, prima problema mai arzatoare e a lui hadriano, aici.

Facem domnule, sigur ca da. Am mai facut, mai facem.
Ingineria este in tot ce are ea mai frumos, o simbioza intre abstractul matematic, concretul tehnologic si inefabilul artei.
 
Reply
#63
va salut cu stima Smile
Pai pe scurt:
-duritatea o masor cu acele picaturi, mi-a iesit 35 , grade franceze.
-dedurizatorul manual, 12 litrii rasina.Abia are 3 regenerari, una dupa un an jumate si 1200 litrii, altele recent
-sare pt dedurizatoare, 25 kile la 6 euro Smile.Tip purissima era vreo 9 euro si ceva.Intr-un fel , era mai buna Smile.
Am un filtru de 10 inch inainte, cu nu stiu ce in el, ca era in oferta cu carcasa, ceva de genul "de toate", inclusiv carbune, apoi dupa dedurizator inca unul de 10 inch, doar carbune.Firma e GF.Din ce am vazut face ceva filtre, se gasesc prin carrefoureurile si alte alea de pe aici(Italia).Cand am schimbat/regenerat prima data, cu mare intarziere, toata dracovenia,pardon instalatia era legata doar la espressor, adica folosire fff sporadica zilnic.Primul filtru avea 15 luni si mirosea aiurea. am pus altul de acelasi tip.Cel de carbune nu era jalnic asa ca l-am pastrat.Acum toata instalatia e legata la apa din bucatarie, deci la o saptamina trece prin ea 1000 litrii,si fac dedurizarea.
Ce ma interesa, se poate face o dezinfectie periodica cu acel dispozitiv de care scriam, ce pe aici e obligatoriu?Probabil ca nu, ca merge pe alt principiu, dar totusi, cum s-ar putea dezinfecta INCLUSIV filtrele la fiecare regenerare?
O alta intrebare, tot oarecum retorica, daca nu trece apa 7 zile..e naspa?Ce se poate face ca sa fie mentinuta cat de cat instalatia?Pot sugera o idee tampitica, de genul sa fie totul lasat la sare, rasini si filtre?ce se pote intampla daca sta totul in saramura ca branza o saptamina?
Cam asta ar fi.Oricum, efectul dedurizarii e f bun, chiuveta e curata, etc, doar ca apa mai ales primele 200 litrii dupa regenerare nu e f placuta la gust.(consum 100 litrii pt spalare).
Multumesc anticipat
 
Reply
#64
revin tot eu cu o corectura importanta.
Duritatea citita cu sistemul picatura gradul este DURITATEA TOTALA.
Nu grade fr, am confundat cu datele de la dedurizator.
(sincer nu am aprofundat sa vad care e diferenta exacta intre diverse sisteme )
 
Reply
#65
(12-07-2013, 22:59)hadriano Wrote: revin tot eu cu o corectura importanta.
Duritatea citita cu sistemul picatura gradul este DURITATEA TOTALA.
Nu grade fr, am confundat cu datele de la dedurizator.
(sincer nu am aprofundat sa vad care e diferenta exacta intre diverse sisteme )

TU TREBUIE NEAPARAT SA PUI MANA PE CHIMIE Smile)))))))
Nu te supara dar ma stric de ras, tu confunzi gasca cu soarecele Smile))))))
Hai ca-s malitios deja. Luni cand ma intorc la birou promit ca-ti explic mai multe.
Pana atunci, nu-l regenera.
Ingineria este in tot ce are ea mai frumos, o simbioza intre abstractul matematic, concretul tehnologic si inefabilul artei.
 
Reply
#66
eu pun mana pe chimie, dar sa fie vorba de vin.
Asa doar de apa chioara,mm, nu ma indemn.
Pai atunci, pe luni.
Un weekend bun la toata lumea.
 
Reply
#67
(12-07-2013, 23:49)hadriano Wrote: eu pun mana pe chimie, dar sa fie vorba de vin.
Asa doar de apa chioara,mm, nu ma indemn.
Pai atunci, pe luni.
Un weekend bun la toata lumea.

"Doar o vorba sa-ti mai spun", apa e pentru hidrocentrale!
Ingineria este in tot ce are ea mai frumos, o simbioza intre abstractul matematic, concretul tehnologic si inefabilul artei.
 
Reply
#68
Desi imi place numai cafeaua scurta, nu am mare experienta in expresoare.

In schimb ma ocup de problemele datorate apei dure. Depunerea de calcar, care poate fi si in amestec cu alte saruri, deci nu neaparat alba.

In functie de zona, duritatea variaza mult. Limita minima legala este 5 grade germane. O apa mai "moale" este periculoasa pentru sanatate deoarece provoaca pierderea de calciu din organism. De aceea nu se recomanda apa distilata sau demineralizata pentru consum direct. Incepanda de la 9 grade germane, se considera apa dura si poate depasi si 20. Institutele de sanatate publica, respectiv furnizorul de utilitati sunt obligati sa va puna la dispozitie un buletin de analiza, sa stiti macar pe ce va bazati. Apele din surse de suprafata - rauri, lacuri, de regula sunt "moi", dar pot fi tratate cu clor, etc.

Apa este cel mai bun solvent si va dizolva mineralele intalnite. Echilibrul este instabil pentru calcar (CaCO3), care este componenta minerala cu depunerile cele mai evidente. Calcarul are 2 forme naturale de cristalizare foarte asemenatoare ca forma, dar difera ca proprietati: calcitul are tendinta sa aglomereze si mai ale in contact cu ioni metalici, iar aragonitul nu aglomereaza. Procesul de dizolvare / precipitare evolueaz ain functie de conditiile de mediu, cand se modifica pH-ul apei. Depunerile de calcit sunt influentate in special de ridicarea temperaturii si scaderea presiunii. Primul exemplu este situatia neplacuta ce se petrece in rezervoarele expresoarelor, iar al doilea, legat de presiune, la Pesterea Ursilor, Muierii sau care vreti - stalactitele si stalagmitele sunt tot calcit.

Ca metode de eliminare a problemelor:
1. utilizare apa moale sau distilata - in anumite situatii pot dauna
2. tratare chimica - dedurizare - folosind o rasina ca schimbator de ioni, se foloseste NaCl pentru a obtine saruri solubile, care nu lasa depuneri, practic Na2CO3 si se va elimina la canal CaCl.
3. tratare chimica cu fosfati - este cea mai ieftina solutie, dar fosfatii nu sunt permisi in apa potabila. 3M promoveaza anumite solutii, in fast-food-uri s-ar putea intalni, nu stiu exact continutul, dar ma gandesc ca sunt agreate
4. fara aport de chimicale - filtre cu magneti - rezultate variabile, in functie de compozitia apei, cu limitari
5. fara aport de chimicale - filtre cu generatoare de campuri magnetice alimentate la priza, cu bobine montate pe tevi, se pare ca sunt unele solutii pe piata care merg.
6 fara aport de chimicale - scaletron - un dispozitiv englezesc pe care eu il folosesc in aplicatii industriale, dar si la centrala pe gaz din apartament

Toate dispozitivele fara aport de chimicale urmaresc formarea aragonitului care se antreneaza cu apa. Rezultatul este extrem de variabil.
 
Reply
#69
De analizat...

Ai omis rasina schimbatoare de ioni de hidrogen.

Prin afirmatia de la punctul 4 creditezi sarlatani de genul GAV. Ala nu poate fi considerat filtru/dedurizator, iar analizele sau testele de duritate nu cred ca pot evidentia vreo minima schimbare.

In domeniul cafelei ideal ar fi sa obtinem 3 maxim 4 grade germane, pastrand ph-ul. Mai mult de 3-4 grade calcifiaza boilerul, iar un pH acid ne corodeaza tevile si boilerul.

Recomanzi efectiv o solutie clara si eficienta pentru posesorii de espressoare?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#70
Gata, am revenit si imi cer scuze fata de hadriano ca raspund asa tarziu, dar cand plec la vanatoare ma mai uita Dumnezeu cu zilele cateodata.
Deci ...
(12-07-2013, 22:59)hadriano Wrote: revin tot eu cu o corectura importanta.
Duritatea citita cu sistemul picatura gradul este DURITATEA TOTALA.
Nu grade fr, am confundat cu datele de la dedurizator.
(sincer nu am aprofundat sa vad care e diferenta exacta intre diverse sisteme )

gradele germane sau franceze sau ppm sau CaCo sau ... g/l sau mg/l sau .... orice alt sistem de masura la care te poti gandi ... metri/litru/µs/W/kg Smile)
toate acestea sunt unitati de masura, pe alta parte duritatea este de doua feluri (am senzatia de deja-vu, parca sunt in Kafka):
duritatea temporara - [i]Duritatea temporară (dT) este dată de conținutul de hidrobicarbonat de calciu și hidrobicarbonat de magneziu Ca(HCO3)2, Mg(HCO3)2 care prin fierbere se transformă în cabonați insolubili, ce se depun
duritatea permanenta - Duritatea permanetă (dP) este dată de conținutul de săruri de calciu și magneziu care nu se îndepărtează prin fierbere (cloruri, sulfați, azotați).
suma celor doua duritati, temporara si permanenta, dau duritatea totala - d = dT + dP
Duritatea apei se exprimă în grade de duritate. Un grad de duritate reprezintă convențional o anumită concetrație de săruri, exprimată sub forma unor compuși de calciu. Există însă mai multe definiții pentru gradul de duritate. Exemplu: 1 grad francez de duritate: conținutul de săruri de Ca si Mg echivalent cu 1 mg CaO la 100 ml apă. Formula pentru transformări este:
1 grad german = 1,79 grade franceze = 1,25 grade engleze
duritatea totala precipita. in special o face in prezenta apei calde. acest precipitat este de fapt calcarul de care se plange toata lumea ca strica espressoarele, centralele, etc. (toata lumea mai putin cei ce au dedurizatoare Smile)) a se citi radu carutasu Smile) , are o nebunie de sistem, bineanteles ca imi fac reclama ca nu se putea altfel Smile))) )
deci lasand gluma deoparte, ca sa iti dai seama, un 0,5 mm de calcar afecteaza transferul termic cu 5%, 1,5mm cu 14%, 2,5 mm cu 24%, 3,5 mm cu 33% s.a.m.d. cum altfel mai afecteaza calcarul stim deja cu totii deci nu am sa mai intru in asta.
trecand mai departe, procesul de curatare al dedurizatorului, cand pui tu apa cu sare in el, se numeste regenerare. prin el, asa cum ai observat, se regenereaza rasina schimbatoare de ioni. este f important sa speli rasina dupa regenerare cu apa dedurizata, de ce? pentru ca daca nu o speli, ramane gust sarat. de ce cu apa dedurizata? pt ca daca o speli cu apa dura ii vei lua din capacitatea de schimb incepand cu primul litru de apa trecut prin ea, deci neaparat cu apa dedurizatata. si spalat temeinic. daca o speli in sapte ape, nu-i problema, dar musai dedurizata.
acum cu mirosul, daca nu trece apa prin instalatie timp de sapte zile, normal ca prinde gust, miros, etc, deci nu e bine. o spalare se poate face, sigur ca da, xziox-ul este ideal pt asa ceva (ClO2).
cred ca am raspuns la intrebarile tale, daca mai ai, nu ezita .

(25-07-2013, 00:35)Radu II Wrote: Desi imi place numai cafeaua scurta, nu am mare experienta in expresoare.

In schimb ma ocup de problemele datorate apei dure. Depunerea de calcar, care poate fi si in amestec cu alte saruri, deci nu neaparat alba.

In functie de zona, duritatea variaza mult. Limita minima legala este 5 grade germane o mica corectie daca se poate, este vorba de apa de baut aici, aceasta necesita o anumita concentratie de Ca si Mg pentru a asigura minerale corpului. o apa pt espressor insa, la 5 grade germane va precipita calciu si magneziu destul de mult. ar trebui o apa cu maxim 3 grade ca sa nu existe precipitat, este valabil si pentru centrale termice, fier de calcat, cuptoare cu aburi, etc.. O apa mai "moale" este periculoasa pentru sanatate deoarece provoaca pierderea de calciu din organism perfect de acord! aviz celor ce folosesc RO (osmoza inversa). De aceea nu se recomanda apa distilata sau demineralizata pentru consum direct. Incepanda de la 9 grade germane, se considera apa dura si poate depasi si 20. Institutele de sanatate publica, respectiv furnizorul de utilitati sunt obligati sa va puna la dispozitie un buletin de analiza, sa stiti macar pe ce va bazati. Apele din surse de suprafata - rauri, lacuri, de regula sunt "moi", dar pot fi tratate cu clor, etc.

Apa este cel mai bun solvent si va dizolva mineralele intalnite. Echilibrul este instabil pentru calcar (CaCO3), care este componenta minerala cu depunerile cele mai evidente. Calcarul are 2 forme naturale de cristalizare foarte asemenatoare ca forma, dar difera ca proprietati: calcitul are tendinta sa aglomereze si mai ale in contact cu ioni metalici, iar aragonitul nu aglomereaza. Procesul de dizolvare / precipitare evolueaz ain functie de conditiile de mediu, cand se modifica pH-ul apei. Depunerile de calcit sunt influentate in special de ridicarea temperaturii si scaderea presiunii. Primul exemplu este situatia neplacuta ce se petrece in rezervoarele expresoarelor, iar al doilea, legat de presiune, la Pesterea Ursilor, Muierii sau care vreti - stalactitele si stalagmitele sunt tot calcit.

Ca metode de eliminare a problemelor:
1. utilizare apa moale sau distilata - in anumite situatii pot dauna
2. tratare chimica - dedurizare - folosind o rasina ca schimbator de ioni, se foloseste NaCl pentru a obtine saruri solubile, care nu lasa depuneri, practic Na2CO3 si se va elimina la canal CaCl.
3. tratare chimica cu fosfati - este cea mai ieftina solutie, dar fosfatii nu sunt permisi in apa potabila. 3M promoveaza anumite solutii, in fast-food-uri s-ar putea intalni, nu stiu exact continutul, dar ma gandesc ca sunt agreate
4. fara aport de chimicale - filtre cu magneti - rezultate variabile, in functie de compozitia apei, cu limitari
5. fara aport de chimicale - filtre cu generatoare de campuri magnetice alimentate la priza, cu bobine montate pe tevi, se pare ca sunt unele solutii pe piata care merg.
6 fara aport de chimicale - scaletron - un dispozitiv englezesc pe care eu il folosesc in aplicatii industriale, dar si la centrala pe gaz din apartament
3.4.5. nu mai pot fi considerate dedurizatoare ci mai degraba inhibitori de calcar.
3 inveleste ionii de Ca si Mg in niste "pelicule" ce nu le permite sa cristalizeze, deci duritatea ramane neschimbata.
4 si 5 rup legatura ionica si astfel nu mai cristalizeaza, de asemenea duritatea ramane aceeasi.
sunt f curios ce este scaletronul, marturisesc ca nu sunt in tema cu asta.

Toate dispozitivele fara aport de chimicale urmaresc formarea aragonitului care se antreneaza cu apa. Rezultatul este extrem de variabil.
scuze pentru editare a textului si culoarea rosie, era doar mai la indemana.
Ingineria este in tot ce are ea mai frumos, o simbioza intre abstractul matematic, concretul tehnologic si inefabilul artei.
 
Reply
#71
(25-07-2013, 00:49)Lyvyoo Wrote: De analizat...

Ai omis rasina schimbatoare de ioni de hidrogen.

Prin afirmatia de la punctul 4 creditezi sarlatani de genul GAV. Ala nu poate fi considerat filtru/dedurizator, iar analizele sau testele de duritate nu cred ca pot evidentia vreo minima schimbare.

In domeniul cafelei ideal ar fi sa obtinem 3 maxim 4 grade germane, pastrand ph-ul. Mai mult de 3-4 grade calcifiaza boilerul, iar un pH acid ne corodeaza tevile si boilerul.

Recomanzi efectiv o solutie clara si eficienta pentru posesorii de espressoare?

4 grade deja incepe sa se vada, nu as trece de 3, ba as merge chiar pe 2.
o varianta ar fi filtrele CUNO de la 3M. au o varianta de polifosfati alimentari (daca iti asumi totusi riscul) si am observat ca fac treaba. nu modifica pH-ul.
dar ideal este pentru cei ce pot, sa foloseasca dedurizatoare cu rasina cationica, hadriano inteleg ca are asa ceva si poate sa ne spuna si la fel si radu carutasu).
liviu pentru tine am o propunere speciala, as vrea sa incercam sa facem niste teste pe un espressor, daca esti si tu de acord. am niste filtre magnetice in custodie ce cred ca ar putea fi bune pentru asta. stii deja ca acestea rup legatura ionica insa numai pe un segment dat, acolo unde magnetul are camp de lucru, dupa acesta, legatura se reface. la fel as vrea sa incercam anumite variante de cafea cu apa cu pH diferit. pentru asta am nevoie de tine insa pentru ca asa cum stii eu nu consum cafea si nu am gustul format pe asa ceva, tu insa cu siguranta vei putea fi un "cobai" perfect Smile)

Radu II, inteleg ca suntem in aceeasi "breasla". ce echipamente folosesti?
Ingineria este in tot ce are ea mai frumos, o simbioza intre abstractul matematic, concretul tehnologic si inefabilul artei.
 
Reply
#72
Am participat la o prezentare de marketing despre filtrele/dedurizatoare de la Water More (ei spun ca sunt o companie foarte mare, tu ai putea confirma, obiectiv) si am testat pH-ul pentru un model de-al lor montat la reteaua ApaNova. Daca imi aduc aminte bine, statea pe la 6.3. Era si un Brita pe acolo Smile care ne-a indicat 5.5 Smile Testele erau colorimetrice Merck (sensibilitate 4.0-7.0, venisem eu cu ele de acasa). Reglasem bypass pentru o duritate de 4 grade germane.

Omul de acolo (Serban) sustinea ca filtrul/dedurizator rupe chiar acea legatura de ioni despre care vorbeai si tu.

Problema principala era ca scade pH-ul, exact ca in cazul Everpure-ului meu, despre care am mai vorbit noi pe Softpedia. Acum si Water More si Everpure au scos o varianta care nu ar afecta pH-ul prea mult, tinandu-l mereu peste 6.5, asa cum e prezentat si in acest clip.

A lor nu am putut-o testa pentru ca au spus ca abia se lansa la targul INTERNORGA – HAMBURG 2013. Varianta prietena cu pH-ul de la Everpure tocmai a fost comandata de mine si inca doi forumisti, din UK caci romanii de la Norad nu ne vor banii, si vom putea trage concluziile de rigoare. Eu de doi ani de cand folosesc filtrul/dedurizator cu bypass de la Everpure (Claris) nu am decalcifiat niciodata espressorul si nici nu da semne. La prima decalcifiere voi vedea daca sunt semne de coroziune prin boiler.

Sincer, daca acel Everpure isi va face treaba si in privinta pH-ului, ar fi o varianta extraordinar de simplu de utilizat pentru cei care au espressoare, fiind doar un tub ceva mai gros cu un cap de filtrare atasat (cu bypass), cartusul schimbandu-se la un an / 2500 l (ale noastre). Ar salva mult spatiu fata de un sistem conventional cu filtre de sedimente, carbune, dedurizator. Mai ales ca apa o si beau.

Tu ca specialist vei considera ca visez la cai verzi pe pereti, dar daca la o duritate de 4 cum am avut pana acum, obtin un pH de 6.7 sunt cel mai fericit Smile Vom vedea.

Cat despre propunerea ta, o sa te contactez dupa 5 august cel mai probabil pentru a stabili o intalnire (avem de vorbit si despre un viitor interviu si despre propunerea ta de test).
Ideea cu filtrul la test este buna dar nu as miza pe espressoare avansate (HX/DB) ci pe cele mai mici gen Gaggia/Lelit. Ca sa intelegi si tu limbajul, espressoarele de genul celui pe care il folosesc eu, se decalcifiaza corect la service, prin desfacerea boilerului si scufundarea lui intr-o solutie speciala de acid citric, care sa nu atace cuprul. Toate astea costa timp, bani si mai ales zile fara espresso Smile In cazul espressoarelor mici, acestea se decalcifiaza foarte simplu acasa, in 15 minute. De aceea, daca standardizam un test si o custodie pentru userii interesati, putem trage niste concluzii interesante si poate folositoare in viitor.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#73
Eu tintesc mai sus.
Sa pastrez Ca in apa, el da gustul si sa protejez totusi boilerul. Asta ar fi o treaba. Din pacate ar merge doar la dispozitive mici cu un circuit de maxim un metru liniar.
Daca functioneaza, sa vezi atunci "termopane" Big Grin
Probabil ca tu esti multumit cu un pH de 6,5 insa eu nu accept la mine in casa sub 7,5 pt gatit iar ca apa de baut 9, pana in 10. pH-ul relationeaza strans cu celulele canceroase. totusi un pH sub 6 este bun dezinfectant...
O stiam, insa o conversatie cu unul dintre clientii mei, Dr. Nicodin, mi-a confirmat tot ce stiam, banuiam si mi-a completat imaginea. Crede-ma, nu vrei o apa sub 7.
Water More ...
Probabil ca sunt mari ... eu insa nu-i stiu. Cu siguranta nu s-au desprins "din pluton" cu nimic.


(25-07-2013, 22:01)Lyvyoo Wrote: Am participat la o prezentare de marketing despre filtrele/dedurizatoare de la Water More (ei spun ca sunt o companie foarte mare, tu ai putea confirma, obiectiv) si am testat pH-ul pentru un model de-al lor montat la reteaua ApaNova. Daca imi aduc aminte bine, statea pe la 6.3. Era si un Brita pe acolo Smile care ne-a indicat 5.5 Smile Testele erau colorimetrice Merck (sensibilitate 4.0-7.0, venisem eu cu ele de acasa). Reglasem bypass pentru o duritate de 4 grade germane.

Omul de acolo (Serban) sustinea ca filtrul/dedurizator rupe chiar acea legatura de ioni despre care vorbeai si tu.

Problema principala era ca scade pH-ul, exact ca in cazul Everpure-ului meu, despre care am mai vorbit noi pe Softpedia. Acum si Water More si Everpure au scos o varianta care nu ar afecta pH-ul prea mult, tinandu-l mereu peste 6.5, asa cum e prezentat si in acest clip.

A lor nu am putut-o testa pentru ca au spus ca abia se lansa la targul INTERNORGA – HAMBURG 2013. Varianta prietena cu pH-ul de la Everpure tocmai a fost comandata de mine si inca doi forumisti, din UK caci romanii de la Norad nu ne vor banii, si vom putea trage concluziile de rigoare. Eu de doi ani de cand folosesc filtrul/dedurizator cu bypass de la Everpure (Claris) nu am decalcifiat niciodata espressorul si nici nu da semne. La prima decalcifiere voi vedea daca sunt semne de coroziune prin boiler.

Sincer, daca acel Everpure isi va face treaba si in privinta pH-ului, ar fi o varianta extraordinar de simplu de utilizat pentru cei care au espressoare, fiind doar un tub ceva mai gros cu un cap de filtrare atasat (cu bypass), cartusul schimbandu-se la un an / 2500 l (ale noastre). Ar salva mult spatiu fata de un sistem conventional cu filtre de sedimente, carbune, dedurizator. Mai ales ca apa o si beau.

Tu ca specialist vei considera ca visez la cai verzi pe pereti, dar daca la o duritate de 4 cum am avut pana acum, obtin un pH de 6.7 sunt cel mai fericit Smile Vom vedea.

Cat despre propunerea ta, o sa te contactez dupa 5 august cel mai probabil pentru a stabili o intalnire (avem de vorbit si despre un viitor interviu si despre propunerea ta de test).
Ideea cu filtrul la test este buna dar nu as miza pe espressoare avansate (HX/DB) ci pe cele mai mici gen Gaggia/Lelit. Ca sa intelegi si tu limbajul, espressoarele de genul celui pe care il folosesc eu, se decalcifiaza corect la service, prin desfacerea boilerului si scufundarea lui intr-o solutie speciala de acid citric, care sa nu atace cuprul. Toate astea costa timp, bani si mai ales zile fara espresso Smile In cazul espressoarelor mici, acestea se decalcifiaza foarte simplu acasa, in 15 minute. De aceea, daca standardizam un test si o custodie pentru userii interesati, putem trage niste concluzii interesante si poate folositoare in viitor.
Ingineria este in tot ce are ea mai frumos, o simbioza intre abstractul matematic, concretul tehnologic si inefabilul artei.
 
Reply
#74
(25-07-2013, 20:55)grigguti Wrote: ...O apa mai "moale" este periculoasa pentru sanatate deoarece provoaca pierderea de calciu din organism perfect de acord! aviz celor ce folosesc RO (osmoza inversa). De aceea nu se recomanda apa distilata sau demineralizata pentru consum direct...
Intrebari:
- cat de daunatoare poate fi solutia RO vs apa de la robinet? Cand ma uit la fierbatorul de la munca mi se face rau cand vad ce se depune pe el... Sau pe filtrul de cafea din acelasi loc.
- cate minerale obtinem din apa, comparat cu ce putem obtine din fructe/legume? Adica merita mai degraba sa folosim la consum apa de la robinet in locul celei obtinute prin RO?
- la cafea/ceai, apa obtinuta prin RO nu afecteaza deloc gustul.
Pe langa toate acestea, filtrele de la instalatia de RO au o culoare de 'cacao' in momentul inlocuirii.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#75
(25-07-2013, 00:49)Lyvyoo Wrote: De analizat...

Ai omis rasina schimbatoare de ioni de hidrogen.

Prin afirmatia de la punctul 4 creditezi sarlatani de genul GAV. Ala nu poate fi considerat filtru/dedurizator, iar analizele sau testele de duritate nu cred ca pot evidentia vreo minima schimbare.

In domeniul cafelei ideal ar fi sa obtinem 3 maxim 4 grade germane, pastrand ph-ul. Mai mult de 3-4 grade calcifiaza boilerul, iar un pH acid ne corodeaza tevile si boilerul.

Recomanzi efectiv o solutie clara si eficienta pentru posesorii de espressoare?

Intentia mea este sa enumar solutiile pe care le-am intalnit. Dedurizarea are ca efect obtinerea de saruri solubile, deci fara depuneri. Industrial, orice cazan ce produce abur este obligat de ISCIR sa controleze foarte clar continutul in saruri a apei, inclusiv aerul dizolvat. Rezolvarea inseamna intotdeauna aport de chimicale pentru tratare. Sunt firme pe piata care traiesc din analiza permanenta a apelor industriale si recomandarea aportului de chimicale de corectie necesar (inclusiv echipament de dozare).

Solutia cu magneti permanenti (mai eficienta se pare cu generator electronic de camp magnetic, dar de regula se folosesc industrial) exista pe piata si se monteaza standard la centrale de apartament. Efectul nu e foarte evident de multe ori.

Eliminarea efectului de depunere a calcarului fara aport de elemente chimice este de fapt conditionare a apei, nu dedurizare. Efectul urmarit este obtinerea ARAGONITULUI, forma de cristalizare a calcarului care nu are tendinta de aglomerare si afinitate fata de metal, adica chiar depunere pe pereti. Cum nu se schimba deloc compozitia apei, ai evident dreptate ca nu apar schimbari de duritate.

Exista studii serioase in acest domeniu si folosind spectografia s-au evidentiat modificari de pH doar local. Practic cand se modifica pH, are loc precipitarea dar poate fi si dizolvarea calcarului. Imagineaza-ti apa limpede din pesteri, ce stalactite frumoase creaza. Apa din sol sub presiune dizolva calcarul intalnit si cand ajunge la presiunea ambianta il elibereaza.

Solutiile de conditionare depind enorm de compozitia chimica a apei. Industrial am obtinut rezultate in aplicatii de incalzire apa, protejare schimbatoare de caldura. Aici insa, aproape de fiecare data fac analiza apei si furnizorul imi recomanda solutia potrivita. Ai cateva detalii la http://www.serviceaer.com/Conditionare%2...0dura.html
In aplicatiile mele, scopul urmarit este sa reduc la minim depunerea de calcar in instalatii. Dispozitivele au la baza niste combinatii de metale care in mediu acid formeaza micro baterii si deci campuri electrice. Astfel se obtine ARAGONIT, care este antrenat si nu are efecte deranjante.
 
Reply
#76
RO este un sistem de filtrare perfect. Retine aproape tot din apa, de fapt de aici si problema. Daca retii mineralele din apa, ea va cauta sa le asimileze din alta parte, in acest caz, din corpul utilizatorului. Odata bauta, aceasta apa isi va face treaba, va asimila minerale, va lubrifia organismul si va fi eliminata prin respiratie, transpiratie, urina, etc. In timp poate da probleme mari, inclusiv, sau mai bine zis, in primul rand, cardiacilor prin lipsa de Ca si Mg, esential acestora.
Dpdv personal, apa de la chiuveta, in functie de analiza ei, poate fi sau nu preferabila. Daca vorbesti de Apa Nova, cu certitudine DA.
RO cu remineralizare, atat timp cat remineralizarea nu este controlata, nu fac decat sa bulverseze apa.



(25-07-2013, 23:31)Mihai L Wrote:
(25-07-2013, 20:55)grigguti Wrote: ...O apa mai "moale" este periculoasa pentru sanatate deoarece provoaca pierderea de calciu din organism perfect de acord! aviz celor ce folosesc RO (osmoza inversa). De aceea nu se recomanda apa distilata sau demineralizata pentru consum direct...
Intrebari:
- cat de daunatoare poate fi solutia RO vs apa de la robinet? Cand ma uit la fierbatorul de la munca mi se face rau cand vad ce se depune pe el... Sau pe filtrul de cafea din acelasi loc.
- cate minerale obtinem din apa, comparat cu ce putem obtine din fructe/legume? Adica merita mai degraba sa folosim la consum apa de la robinet in locul celei obtinute prin RO?
- la cafea/ceai, apa obtinuta prin RO nu afecteaza deloc gustul.
Pe langa toate acestea, filtrele de la instalatia de RO au o culoare de 'cacao' in momentul inlocuirii.
Ingineria este in tot ce are ea mai frumos, o simbioza intre abstractul matematic, concretul tehnologic si inefabilul artei.
 
Reply
#77
(26-07-2013, 09:32)grigguti Wrote: RO este un sistem de filtrare perfect. Retine aproape tot din apa, de fapt de aici si problema. Daca retii mineralele din apa, ea va cauta sa le asimileze din alta parte, in acest caz, din corpul utilizatorului. Odata bauta, aceasta apa isi va face treaba, va asimila minerale, va lubrifia organismul si va fi eliminata prin respiratie, transpiratie, urina, etc. In timp poate da probleme mari, inclusiv, sau mai bine zis, in primul rand, cardiacilor prin lipsa de Ca si Mg, esential acestora.
Dpdv personal, apa de la chiuveta, in functie de analiza ei, poate fi sau nu preferabila. Daca vorbesti de Apa Nova, cu certitudine DA.
RO cu remineralizare, atat timp cat remineralizarea nu este controlata, nu fac decat sa bulverseze apa.
Se mai nasc niste intrebari, as zice din bun simt (nu am studii in domeniu):
- cat de multe minerale va asimila din corpul utilizatorului? Deci daca bem o apa fara Ca il va extrage din noi... pana unde se duce acest proces? Exista un "standard"? Adica daca avem un compus x care ar trebui sa fie in concentratie de 1 la mie si apa filtrata are doar 0.2 la mie, tendinta este sa acopere acel deficit?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#78
Salutare
Multumesc pt raspunsul de mai inainte.Nu am citit chiar tot dupa, e f cald si nu ma pot concentra.Multe chestii le-am mai "fumat".
Oricum, ciudat ca unii ar putea prefera apa sub 6.5 sau doamne fere 6.PH-ul zic.Vreu sa cred ca e ceva gresit.
Intrebare-cu poti spala saramura tot cu apa dedurizata?de unde sa ai 100 litrii?Eu cam atat folosesc.
Clar ca spaland cu apa dedurizata ar fi ok, dar cum?Ce ma preocupa mai mult e sterlizarea tubulaturii cap coada la fiecare regenerare.Cam greu.
Fac o mica discutie legata de sarurile din apa, la gramada,Beau doua ape, levissima si sant ana.Amandoua considerate de top, paranteza, mai ieftine ca la noi.Prima e normala ca saruri, a doua f saraca, dar cica recomandata pt bebelusi, etc.Nu e buna la gust, de vreo cateva ori am pus un praf de bicarbonat si parea ok.Deci cam asta ar fi concluzia mea, saruri putine nu da bine Smile
Tot ca concluzie, pt espressoare, e buna apa scoasa din rasinile schimbatoare de ioni?Ca pt baut zi de zi, pare ca e de evitat, daca nu e alta solutie.CA sunem pe forumul de cafea , vreau sa spun ce mi-a spus un nene maestru , vorbesc de Terzi, apa pt espressoare e o mare problema.Pafe banal, dar omul cand si-a deschis al doilea bar, folosea apa la sticla, sticle de sticla, care aici sunt scumpe, ca sa fie sigur ca pina pune la punct lucrurile are apa ok.
Izzo Alex duetto 2, mazzer super jolly, cuptor cu gaz home-made
 
Reply
#79
(26-07-2013, 16:51)hadriano Wrote: Salutare
Multumesc pt raspunsul de mai inainte.Nu am citit chiar tot dupa, e f cald si nu ma pot concentra.Multe chestii le-am mai "fumat".
Oricum, ciudat ca unii ar putea prefera apa sub 6.5 sau doamne fere 6.PH-ul zic.Vreu sa cred ca e ceva gresit.
Intrebare-cu poti spala saramura tot cu apa dedurizata?de unde sa ai 100 litrii?Eu cam atat folosesc.
Clar ca spaland cu apa dedurizata ar fi ok, dar cum?Ce ma preocupa mai mult e sterlizarea tubulaturii cap coada la fiecare regenerare.Cam greu.
Fac o mica discutie legata de sarurile din apa, la gramada,Beau doua ape, levissima si sant ana.Amandoua considerate de top, paranteza, mai ieftine ca la noi.Prima e normala ca saruri, a doua f saraca, dar cica recomandata pt bebelusi, etc.Nu e buna la gust, de vreo cateva ori am pus un praf de bicarbonat si parea ok.Deci cam asta ar fi concluzia mea, saruri putine nu da bine Smile
Tot ca concluzie, pt espressoare, e buna apa scoasa din rasinile schimbatoare de ioni?Ca pt baut zi de zi, pare ca e de evitat, daca nu e alta solutie.CA sunem pe forumul de cafea , vreau sa spun ce mi-a spus un nene maestru , vorbesc de Terzi, apa pt espressoare e o mare problema.Pafe banal, dar omul cand si-a deschis al doilea bar, folosea apa la sticla, sticle de sticla, care aici sunt scumpe, ca sa fie sigur ca pina pune la punct lucrurile are apa ok.

Acum ... ce sa-ti spun? Vrei sa te invat cum sa opresti apa in galeti pt spalat rasina?
Daca vrei sa ai siguranta asupra microbiologiei, poti instala un UV dimensionat pe
debit. Vrei sa sterilizezi cu xziox, pui clorul intr-un filtru inaintea dedurizatorului, scoti cartusele de carbune de pe traseu si dai drumul la apa.
Mi-e cam greu sa te inteleg ... tu nu citesti ce se scrie ?
Parerea mea este insa sa iti iei un dedurizator automat, mic, de acolo, ca doar esti in IT , costa maxim 150 euro si scapi de problema cu spalarile.
Ingineria este in tot ce are ea mai frumos, o simbioza intre abstractul matematic, concretul tehnologic si inefabilul artei.
 
Reply
#80
Buna seara
ca s aincep cu sfarsitul, din ce am vazut eu, e mult mai scump un dedurizator automat, daca vorbim de aparatele cu rasini si calculator care isi iau singure sarea, etc.Sa nu ma aberez dar cam 800 euro.Fara nik altceva.Unul simplu manual de 12litrii rasina e cam 120euro, in sus.
BA citesc, dar nu am inteles din prospecte cum functioneaza dracia de sterlizare cu clor, daca vorbim de aceiasi jucarie.Am vazut ca la cele automate au doua rezervoare, unul cu saramura si de acolo trage acest dispozitiv.In sfarsit, sa nu intram in amanunte, pt dracia facuta de mine este putin de gandit ce si cum se poate adapta.Cred ca cel mai elegant si probabil eficient e sa ai o instalatie cu UV, am vazut ca nu e chiar mare lucru.Eu folosind apa de la robinet, f buna de altfel , nu ar fi probleme, problema apare datorita diverselor vase si recipienti prin care stagneaza apa.Daca nu ar fi aceasta duritate blestemata si imensa ar fi fost mai mult decat acceptabil.Aici din ce am inteles pun flor, sper sa nu gresesc, si mirosul apei e normal.
Apropo de duritati, am facut si o poza dar trebuia sa o reduc de cinspe ori ca sa o pot atasa.Acele picaturi, pe ambalaj scrie duritatea totala, dar pe flacon sunt grade franceze.O picatura=1f.
Oricum , multuemsc pt sfaturi
Izzo Alex duetto 2, mazzer super jolly, cuptor cu gaz home-made
 
Reply
#81
(27-07-2013, 00:57)hadriano Wrote: Buna seara
ca s aincep cu sfarsitul, din ce am vazut eu, e mult mai scump un dedurizator automat, daca vorbim de aparatele cu rasini si calculator care isi iau singure sarea, etc.Sa nu ma aberez dar cam 800 euro.Fara nik altceva.Unul simplu manual de 12litrii rasina e cam 120euro, in sus.
BA citesc, dar nu am inteles din prospecte cum functioneaza dracia de sterlizare cu clor, daca vorbim de aceiasi jucarie.Am vazut ca la cele automate au doua rezervoare, unul cu saramura si de acolo trage acest dispozitiv.In sfarsit, sa nu intram in amanunte, pt dracia facuta de mine este putin de gandit ce si cum se poate adapta.Cred ca cel mai elegant si probabil eficient e sa ai o instalatie cu UV, am vazut ca nu e chiar mare lucru.Eu folosind apa de la robinet, f buna de altfel , nu ar fi probleme, problema apare datorita diverselor vase si recipienti prin care stagneaza apa.Daca nu ar fi aceasta duritate blestemata si imensa ar fi fost mai mult decat acceptabil.Aici din ce am inteles pun flor, sper sa nu gresesc, si mirosul apei e normal.
Apropo de duritati, am facut si o poza dar trebuia sa o reduc de cinspe ori ca sa o pot atasa.Acele picaturi, pe ambalaj scrie duritatea totala, dar pe flacon sunt grade franceze.O picatura=1f.
Oricum , multuemsc pt sfaturi

Cauta Lamborghini. Este automat, printre cele mai slabe, dar tot e mai bun decat unul manual. Iti garantez ca este in jur de 150, maxim 200 euro.
Daca nu gasesti, iti fac cadou unul SH. Iti platesti insa transportul si schimbul de rasina ca a stat cam mult pe la mine prin depozit si trebuie alta.
Ingineria este in tot ce are ea mai frumos, o simbioza intre abstractul matematic, concretul tehnologic si inefabilul artei.
 
Reply
#82
Inca nu mi-a ajuns noul Everpure Claris Ultra (varianta imbunatatita pentru pH) dar am stat de vorba cu userul hexagon, un alt posesor care a montat deja Ultra. O sa strambe din nas grigguti dar asta e... Smile - Analizele de laborator in Slatina au zis asa: pH-ul 7.5 (fata de 6.5 cu varianta veche a filtrului), duritatea 3 pe bypass 5 din 6 pozitii posibile (8 grade vine pe retea). O sa vedem si noi ceilalti de pe forum care am comandat. Dar suna extraordinar pana acum. Si asta fara chimicale (sau ma rog, nu stiu daca rasina aia schimbatoare de ioni de hidrogen e naturala 100%. Avem pe forum un user de la Purolite care ne poate da detalii Smile )
Sorin, ar fi o varianta si pentru tine
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#83
@grigguti - Buc. sect.3, ap. la bloc.
Ce dedurizator recomanzi ?
Cel mai mic / simplu / automat.
Vreau sa-l folosesc doar pt. espressor si pt. baut.
De cand am renuntat la osmoza si mi-am pus filtru clasic (polipropilena / carbune / ceramica) nu-mi place gustul apei.
Multumesc frumos.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#84
(28-07-2013, 21:56)Lyvyoo Wrote: Inca nu mi-a ajuns noul Everpure Claris Ultra (varianta imbunatatita pentru pH) dar am stat de vorba cu userul hexagon, un alt posesor care a montat deja Ultra. O sa strambe din nas grigguti dar asta e... Smile - Analizele de laborator in Slatina au zis asa: pH-ul 7.5 (fata de 6.5 cu varianta veche a filtrului), duritatea 3 pe bypass 5 din 6 pozitii posibile (8 grade vine pe retea). O sa vedem si noi ceilalti de pe forum care am comandat. Dar suna extraordinar pana acum. Si asta fara chimicale (sau ma rog, nu stiu daca rasina aia schimbatoare de ioni de hidrogen e naturala 100%. Avem pe forum un user de la Purolite care ne poate da detalii Smile )
Sorin, ar fi o varianta si pentru tine

Pana acum suna muuuult mai bine fata de ce ai comandat initial. Cat costa adus acasa si care ar fi frecventa de schimb a consumabilelor?

(28-07-2013, 22:15)sorin2505 Wrote: @grigguti - Buc. sect.3, ap. la bloc.
Ce dedurizator recomanzi ?
Cel mai mic / simplu / automat.
Vreau sa-l folosesc doar pt. espressor si pt. baut.
De cand am renuntat la osmoza si mi-am pus filtru clasic (polipropilena / carbune / ceramica) nu-mi place gustul apei.
Multumesc frumos.

In situatia asta, mai repede as merge "pe mana" lui Liviu. Sa vedem cu sta dpdv al costurilor ...
In ce zona a sectorului 3 ?
Ingineria este in tot ce are ea mai frumos, o simbioza intre abstractul matematic, concretul tehnologic si inefabilul artei.
 
Reply
#85
(29-07-2013, 08:30)grigguti Wrote: Sorin, ar fi o varianta si pentru tine
In situatia asta, mai repede as merge "pe mana" lui Liviu. Sa vedem cu sta dpdv al costurilor ...
In ce zona a sectorului 3 ?

Speram sa gasesc ceva mai ieftin Wink
Mai exact pe str. Agricultori, intre Calarasi si Th.Sperantia.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#86
Daca ai firma cu TVA intracomunitar poti cumpara direct de la distribuitorul din Anglia cu 55 de lire + TVA/cartus + 30 lire transport). Noi ca persoane fizice am luat de la un magazin al lor si am platit cu tot cu transport si TVA - 500 de lei pe cartus sau 750 de lei pe sistem (cartus + cap de filtrare). In Romania il aduc unii din Timisoara dar sunt neseriosi si scumpi.
In functie de marime suporta cantitati de apa diferite. Al meu e pentru 2500 l, calculati la o duritate temporara de 10 grade germane (in B stiu ca e 4-5 kH-ul). Recomandarea este pentru schimbarea la un an. Debitul 2l/min.

Nu stiu daca aduc si cei de la Water More, caci au promis un echivalent (ma rog, concurent Smile )

Apropo grigguti, daca pe un filtru scrie debit 2l/min. inseamna ca il vei strica daca nu ii pui un limitator de presiune la intrarea apei de retea in el? Ma gandesc la faptul ca ridicand maneta robinetului meu separat, apa imi curge cu un debit dublu, neavand un astfel de limitator de presiune. Eu am dat robinetul general din bucatarie mai incet, dar de obicei cand umplu rezervorul espressorului nu ridic maneta robinetului la maxim ci tin apasat pe ea, comportandu-se ca o acceleratie de masina, astfel incat sa imi curga la acel debit recomandat.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#87
(29-07-2013, 11:25)Lyvyoo Wrote: Daca ai firma cu TVA intracomunitar poti cumpara direct de la distribuitorul din Anglia cu 55 de lire + TVA/cartus + 30 lire transport). Noi ca persoane fizice am luat de la un magazin al lor si am platit cu tot cu transport si TVA - 500 de lei pe cartus sau 750 de lei pe sistem (cartus + cap de filtrare). In Romania il aduc unii din Timisoara dar sunt neseriosi si scumpi.
In functie de marime suporta cantitati de apa diferite. Al meu e pentru 2500 l, calculati la o duritate temporara de 10 grade germane (in B stiu ca e 4-5 kH-ul). Recomandarea este pentru schimbarea la un an. Debitul 2l/min.

Nu stiu daca aduc si cei de la Water More, caci au promis un echivalent (ma rog, concurent Smile )

Apropo grigguti, daca pe un filtru scrie debit 2l/min. inseamna ca il vei strica daca nu ii pui un limitator de presiune la intrarea apei de retea in el? Ma gandesc la faptul ca ridicand maneta robinetului meu separat, apa imi curge cu un debit dublu, neavand un astfel de limitator de presiune. Eu am dat robinetul general din bucatarie mai incet, dar de obicei cand umplu rezervorul espressorului nu ridic maneta robinetului la maxim ci tin apasat pe ea, comportandu-se ca o acceleratie de masina, astfel incat sa imi curga la acel debit recomandat.

Daca lasi un debit mai mare de 2l/min. nu se intampla nimic in principiu, ce depaseste este apa netratata. Dar poate sa si afecteze filtru tot odata. Asta depi de f mult de gradul de imbacsirecu sedimente. Daca este imbacsit, creste presiunea pe circuit si daca nu este facut sa reziste, s-ar putea sparge.
Tu pune un robinet pe intrarea in el si limiteaza-i debitul de acolo.
Ca si pret e mult zic eu, si te si limiteaza drastic, este doar pentru espressor. Cel mai ieftin dedurizator de la mine depaseste usor 400 €, dar merge pe toata casa inclusiv sub chiuveta. Deci, depinde de prioritati...
Ingineria este in tot ce are ea mai frumos, o simbioza intre abstractul matematic, concretul tehnologic si inefabilul artei.
 
Reply
#88
Da, nu e chiar ieftin. Platesti si o anumita comoditate, aceea de a folosi doar un singur filtru (e cat un tub de oxigen mai subtire) si a-l inlocui odata pe an, fara alte operatiuni gen regenerare, spalare rasina etc.
Insa nu as spune ca te limiteaza doar pentru espressor ci poti folosi la baut/gatit apa fara probleme, la o medie de peste 6l pe zi (2500l / 365 de zile) Espressorul nu consuma multa apa (eu incarc la doua zile un rezervor de 3l).
S-ar putea ca apa din dedurizatorul pe sare sa nu fie chiar ideala pentru baut, avand ceva mai mult sodiu in ea si un gust salciu. Probabil se poate corecta si asta dar iarasi e nevoie de pricepere sau sfatul unui specialist + investitie in alte filtre dupa dedurizator.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#89
(29-07-2013, 12:21)Lyvyoo Wrote: Da, nu e chiar ieftin. Platesti si o anumita comoditate, aceea de a folosi doar un singur filtru (e cat un tub de oxigen mai subtire) si a-l inlocui odata pe an, fara alte operatiuni gen regenerare, spalare rasina etc.
Insa nu as spune ca te limiteaza doar pentru espressor ci poti folosi la baut apa fara probleme, la o medie de peste 6l pe zi (2500l / 365 de zile) Espressorul nu consuma multa apa (eu incarc la doua zile un rezervor de 3l).
S-ar putea ca apa din dedurizatorul pe sare sa nu fie chiar ideala pentru baut, avand ceva mai mult sodiu in ea si un gust salciu. Probabil se poate corecta si asta dar iarasi e nevoie de pricepere sau sfatul unui specialist + investitie in alte filtre dupa dedurizator.

Asta doar daca ai un dedurizator ca Hadriano, altminteri nu. Dedurizatoarele din ziua de azi sunt automate, deci pui sare odata la doua luni (sau ma rog, atunci cand trebuie, dar in principiu poate tine si mai mult, cele mai avansate te atentioneaza singure cand trebuie) si el face singur tot. In plus, se regleaza f simplu la duritatea dorita. Daca ii dai un grad, ai terminat problema gustului salciu. De gust de sare nici nu se poate vorbi pentru ca are 7 cicluri de spalare in cadrul regenerarii. La doua deja nu se mai simte moale si nici nu cristalizeaza calcar. Deci e la fel de simplu ... asta fara sa mai pun la socoteala ca exista suplimentar si remote monitor extern pe care iti afiseaza cam tot ce-ti poti inchipui ... debit instantaneu, numar de regenerari, zile de functionare, numar de litri de apa consumata, ora, posibilitatea de a modifica setarile din el, avertizare sare, avertizare service, etc.
Dedurizatoarele au avansat mult ... nu mai sunt cu regenerare manuala ca in "40.
Ingineria este in tot ce are ea mai frumos, o simbioza intre abstractul matematic, concretul tehnologic si inefabilul artei.
 
Reply
#90
Ce parere aveti de asa ceva:

http://www.watermag.ro/purificator-de-apa-excito-b/p-39
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)