Hello There, Guest! Login Register


Apa pt espressor (apa plata, filtre de apa, solutii de dedurizare a apei)

#91
(23-09-2013, 19:53)nickso Wrote: Ce parere aveti de asa ceva:

http://www.watermag.ro/purificator-de-apa-excito-b/p-39

Excito are o fisa tehnica f buna / un pret excelent. Am luat deja legatura cu impotatorul si in cursul saptamanii acesteia intra in teste. Va voi tine la curent.
Ingineria este in tot ce are ea mai frumos, o simbioza intre abstractul matematic, concretul tehnologic si inefabilul artei.
 
Reply
#92
Super. Pretul pe amazon este de 150 lire/euro. La noi 360 ron...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#93
(23-09-2013, 20:23)grigguti Wrote: in cursul saptamanii acesteia intra in teste. Va voi tine la curent.

Abeea astept...
Si mie imi face cu ochiul.
L-am gasit si in Bucuresti
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#94
Ceva concluzii cu excito? Face treaba sau nu face?
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#95
(04-10-2013, 09:57)nickso Wrote: Ceva concluzii cu excito? Face treaba sau nu face?

Din pacate nu am avut timp sa ajung la importator sa-l iau. Este pe lista de prioritati insa.
Ingineria este in tot ce are ea mai frumos, o simbioza intre abstractul matematic, concretul tehnologic si inefabilul artei.
 
Reply
#96
Zi-mi unde e importatorul, unde stai tu si cand te gasesc...ca ti-l aduc eu...Angel

Din cand in cand pompa mea scoate un sunet care imi spune ca pierde coloana de apa...mai ales daca fac vreo pauza cu levierul in pozitia de mijloc, oricat de mica. mi-e sa nu o stric desi, pe unul din forumurile din afara, un baiat spunea ca a vorbit cu reprezentanti fluid-o-tech si procon, ambii suatinand ca pompele nu au nici o pb sa traga apa, procon de la 2m si cealalta de la 1m.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#97
Salut,

Vin cu intrebarea, un filtru pus inainte de expressor de genul celui din link, folosit acasa doar pentru 8 shoturi si cateva ceaiuri pe zi, merita investia si daca aveti alte sugestii v-as fi recunoscator.


http://www.cafessole.com/es/home/profesi...rosca.html
Expobar Diamant base 2 gr, Expobar Brewtus IV, Baratza sette 270W, Mazzer Kony, Concept-art dinamometric, Reneka 16g+VST 7g, Espro toroid steaming picher.
 
Reply
#98
(28-11-2013, 12:37)SudTeamRomania Wrote: Vin cu intrebarea, un filtru pus inainte de expressor de genul celui din link, folosit acasa doar pentru 8 shoturi si cateva ceaiuri pe zi, merita investia
Circa 300 lei nu cred ca e asa mare investitie. Daca apa la iesire are duritatea spre 0 eu zic DA, merita. Oricum, sunt curios si de alte pareri.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#99
Ca si solutii de filtrare, varianta clasica e cea in care folosesti filtru de sedimente + filtru de carbune activ + dedurizator pe sare. Altfel, in dedurizator va intra apa bruta de la robinet cu rugina si alte alea. Ma rog, poate in Spania e mai buna apa.

Din ce semnatura ai si din ce spuneai pe alt topic, banuiesc ca lucrezi intr-o cafenea unde folosesti aparatura aceea. Fiind consumul mare de apa dedurizatorul clasic e solutia. Altfel, pe uz casnic se poate folosi ceea ce am eu si baloozzy si altii, adica un filtru/dedurizator all in one, schimbat o data la un an sau la atingerea capacitatii de filtrare - http://www.pentairfoodservice.com/pdfs/C..._17123.pdf Sunt mai multe marci aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
La mine in localitate nu foloseste nimeni filtre la bar, pentru acasa ma interesa ca si masura de protectie si eventual sa mai schimb un pic gustul la apa plus sa ma tina macar 1500 de litri filtrati.
Multumesc de info !
Expobar Diamant base 2 gr, Expobar Brewtus IV, Baratza sette 270W, Mazzer Kony, Concept-art dinamometric, Reneka 16g+VST 7g, Espro toroid steaming picher.
 
Reply
(29-07-2013, 11:25)Lyvyoo Wrote: Daca ai firma cu TVA intracomunitar poti cumpara direct de la distribuitorul din Anglia cu 55 de lire + TVA/cartus + 30 lire transport). Noi ca persoane fizice am luat de la un magazin al lor si am platit cu tot cu transport si TVA - 500 de lei pe cartus sau 750 de lei pe sistem (cartus + cap de filtrare). In Romania il aduc unii din Timisoara dar sunt neseriosi si scumpi.

Daca ai firma ce poate importa intracomunitar nu platesti TVA in tara de origine (daca si vanzatorul poate sa factureze fara TVA).
Daca se gasesc mai multi doritori (pentru a scadea taxele de transport) va pot ajuta eu cu vanzarea lor.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
Intre timp aparuse si varianta firmei din Timisoara(Norad), pentru Everpure care aveau preturi ok, numai ca se misca extrem de greu si comunica extrem de nasol.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
A facut cineva, recent, vreun test de duritate lu' Bucovina? Am montat o noua valva antivacuum, mai usoara si care inchide mai usor...dar dupa o saptamana deja nu mai deschide si agata...semn de depuneri de calcar...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
(23-09-2013, 20:23)grigguti Wrote:
(23-09-2013, 19:53)nickso Wrote: Ce parere aveti de asa ceva:

http://www.watermag.ro/purificator-de-apa-excito-b/p-39

Excito are o fisa tehnica f buna / un pret excelent. Am luat deja legatura cu impotatorul si in cursul saptamanii acesteia intra in teste. Va voi tine la curent.

Gata testele pentru Excito B.
Nu prezinta garantie inca de la inceput, dar a meritat testat.
Concluzie:
- l-am uitat
Nu pun detalii ca sa nu ma injure amicul care mai nou face lobby pe softpedia pt el.
Daca aveti intrebari va raspund pe privat.
Ingineria este in tot ce are ea mai frumos, o simbioza intre abstractul matematic, concretul tehnologic si inefabilul artei.
 
Reply
Inca ma intereseaza...dar nu iti pot trimite mesaj prin pm...poti sa imi raspunzi fara sa te intreb?Tongue
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
Dar poti publica aici concluziile caci nu are treaba acel user de te tot tachinezi pe Softpedia...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Avand un filtru de sedimente de 20 microni, totul se duce in cartusul de dedurizare. Nu sunt sigur daca este folosit BIRM sau rasina cationica pentru asta. Nu mi-am dat seama. Cartusul este fara regenerare. Daca il pui pe o apa cu duritate mai mare de 10 se satureaza imediat. Asta s-a si infamplat dupa o luna de mers pe Apa Nova Bucuresti si o saptamana pe apa de Apa Nova Ploiesti de 17 grade.
Carbunele din stagiul 3 este ok, cartusul UF este unul ce se colmateaza destul de repede cu ... carbune activ din stagiul 4. Fiind un UF comporta riscuri prin retinerea bacteriilor fara a le distruge. Daca scapa ceva dupa el e garanta boala curata prin acumularea bacteriilor si cresterea enorma a focarului. Un UV era ideal acolo.
Mufele seamana f bine cu cele JohnGuest. Din pacate doar seamana. Folosesc un sistem de siguranta prin zavorare. Am reusit performanta sa rup doua sigurante din alea cand l-am desfacut. I-au adaptat baietii de la tehnic doua mufe JG si i-am dat drumul.
Cartusul UF a cedat primul dupa o luna.
Cartusul de sedimente este prea mare ca sa urmeze alte filtre dupa el, prea mic pentru a nu se colmata pe apa de retea. Ar fi trebuit sa foloseasca o cascada de 25 cu 5 iar primul cu spalare in contracurent. Oricum, dupa o luna, desi apa trecea prin el, cartusul de dedurizare avea sedimente in rasina.
Carcasa am apreciat-o ca fiind ieftina si tiganeasca, dar e o treaba de gusturi aici.
Una peste alta desi are o reteta bunicica ... mai trebuie lucrat.
Personal continui sa cred ca cea mai ieftina apa potabila pe Apa Nova o obtii cu filtru sedimente urmat de CA. Dupa ultimul nu mai vine nimic decat consumatorul. In cazul Excito B, stagiul 3 opreste Cl, si dezvola microbiologia in 4 care e tot carbune de finisaj. In 5, adica in UF se fixeaza pe membrana devenind periculoasa zona.
Nu e scump dar nici fiabil.
Ingineria este in tot ce are ea mai frumos, o simbioza intre abstractul matematic, concretul tehnologic si inefabilul artei.
 
Reply
(19-12-2013, 23:59)grigguti Wrote: ......, cartusul UF este unul ce se colmateaza destul de repede cu ... carbune activ din stagiul 4. Fiind un UF comporta riscuri prin retinerea bacteriilor fara a le distruge.

ce inseamna UF ?
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
ultrafiltrare
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Multumim mult grigguti...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
(19-12-2013, 23:59)grigguti Wrote: Nu e scump dar nici fiabil.

Asteptarea a meritat...
Bina ce nu l-am luat Big Grin
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
salut!
Stie cineva ceva despre Acala Quell One?
La recomandarea unui prieten l-am luat din germania, si l-am lasat in folosinta mamei mele, care la utilizat la un automat melita cl.
In tot acest timp nu ia facut apatatului nici o curatare pe baza de pastile, otet, sare de lamaie, pt ca nu se pricepe.Si momentan aparatul merge pefect.
Eu m-am intors in tara si am un lelit 41em , si sunt curios sa stiu daca apa filtrata este este ok pentru espressor.
Pe situl lor scrie:
"Stufe 1: Ionentauscher entfernt/reduziert Kalk, Nitrat und Schwermetalle
Stufe 2. Hightech Aktivkohle mit einem hervorragendem Rückhaltevermögen (Iodine Wert 1200!) entfernt exzellent Schadstoffe!
Pestizide, Schwermetalle, Medikamentenrückstände usw. werden sicher zurückgehalten!
Stufe 3: Pi-Mineralisierung verwandelt mit hoch entwickelten Materialien wie, keramisch gebrannter Turmalin, Kalzium, Magic Ball und edles Magnesium sowie Magnete, EM Keramik (Effektive Mikroorganismen) und Quarzsand ihr Wasser in einen frischen Quell.

Rückhaltevermögen:

Chlor 99,9%
Metalle z.B.
Blei 99,9%
Kupfer 93 bis 99,9%
Silber, Uran 99,9%
Pestizide z.B.
Lindan 99,9 %
Atrazin 99,9 %
Bentazon 99,9 %
Trihalogene 99,23% "
mai departe d-zeu cu mila ca nu stiu germana iar bingul si google translate fac o treaba destul de proasta.
Aici este si linkul sitului: http://www.acala-wasserfilter.de/wasserfiltersysteme/
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
Scuzati ignoranta incepatorului, dar de ce nu Brita? E foarte ieftin si face o treaba buna in filtrarea calcarului. Eu am o apa din reteaua publica foarte calcaroasa. Dupa o singura fierbere in cana de fiert electrica, se vad depuneri. Dupa filtrare cu Brita, am fiert 5 serii de cate 1 litru de apa in cana electrica si nu se observa depuneri deloc. Recunosc, nu am folosit teste specializate, dar consider ca e cam suficient, daca nu se observa nimic. In plus, am inteles ca elementele filtrante nu sunt daunatoare. 1 cartus este 32 lei si filtreaza cam 140 litri de apa, iar cana cu totul este pe la 100-120 lei in functie de model.
 
Reply
Iti dai seama ca cine isi cumpara un espressor performant HX sau DB de peste 1000E nu cred ca se risca sa foloseasca o cana Brita pentru ca decalcifierea este mai complicata si costisitoare daca o faci asa cum trebuie, la service. La espressoarele mici poti sa te risti pentru ca se decalcifiaza usor. Sunt mai multe firme ce produc aceste cani filtrante, nu numai Brita, iar interiorul filtrului este la toate din carbune activ, care de principiu nu dedurizeaza ci filtreaza clorul, mirosurile etc. Deci nu te poti baza pe aceasta solutie, mai ales daca ai o apa dura. Poate in orasele cu apa foarte soft dar si acolo trebuie sa faci niste teste before/after ca sa nu dai la service diferenta pana la un filtru mai bun.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Materialul de promovare:
"Apa de la robinet, deşi potabilă, poate conţine substanţe care îi afectează gustul şi mirosul. Printre aceste substanţe se află clorul, impurităţile organice şi unele pesticide. Filtrul de apă BRITA reduce aceste substanţe şi reduce de asemenea metalele prezente în apă, cum ar fi plumbul şi cuprul. Gustul şi aspectul băuturilor calde şi reci sunt îmbunătăţite.
Apa filtrată BRITA este de asemenea ideală pentru gătit. Duritatea temporară a apei - care provoacă depunerile de calcar pe aparatele electrocasnice - este şi ea redusă de către filtru."

Dupa cum observi dedurizarea apei e prezentata ca si "reducere" fara a intra in amanunte Dodgy , adica in umila mea parere nu (prea) face nimic.
In acest caz trebuie sa cauti proceduri de dedurizare a apei, mare atentie!, potabile.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
Eu nu ma mai cramponez de duritate... Smile am facut masuratori de duritate temporara in doua locatii, una in centru si una pe langa mine, si in centru a fost de 3 iar langa mine 4 grade germane (la robinet). Din pacate nu am putut face si la mine acasa iar acum nu mai am testul...dar foarte departe nu are cum sa fie. Asa ca am optat pentru varianta care imi permite sa folosesc apa si pentru baut si pt espressor: besttaste de la bwt. Si scoate apa buna...dupa papilele mele umile... Nu e scump...undeva la 150 ron cartusul de schimbat la 10.000 litri sau un an...mai ieftin, mai confortabil (veneam de la cumparaturi cu 4 bidoane si un bax de sticle de bucovina) si mai bun (daca e sa ne luam dupa recomandarea de pe sticla de bucovina de a se depozita la temp de maxim 25 grade celsius...fix asa le depoziteaza hypermaketurile). Iar cu duritatea...si cu bucovina am gasit o gramada de calcar in el...la 3-4 luni de utilizare...pb e ca la ce negreala am gasit, calcarul depus e ultimul care ma ingrijoreaza. O sa il curat regulat, chiar daca nu se depune calcar.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
Mi-am adus aminte ca am poze de la un rancilio epoca revizionat...nu a mers sa le pun cu editarea postului anterior...

Al meu nu era chiar asa...din fericire...

   

   
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
Esti sigur pe acele duritati totale de 3-4? Apanova are analizele pe site si mereu cand m-am uitat pe ele, inclusiv acum, nu am vazut duritate sub 6.5-7 grade...

BWT e o firma ok din cate stiu, discutand pe teme de apa de cateva ori cu Serban, reprezentantul lor. Asta si pentru ca am vrut sa trec de la Everpure (pe care mi-l comand din UK) pe un filtru/dedurizator pe cat posibil identic, pe care sa il comand din Romania. Mai este si varianta Brita, pe aproximativ acelasi sistem, dar trebuie masurat ph-ul neaparat, caci la un test mi-a iesit 5.5, ceea ce este dezastruos. Pe BWT am obtinut 6.5, care este la limita de jos, cam asa avand si eu pe Everpure. Insa si BWT are multe filtre de acest tip si ar trebuie analizate cu atentie in privinta pH-ului. Practic, la acele teste, si reprezentantul lor a recunoscut ca pH-ul este o problema universala pentru acesti producatori, cel mai avansat model al lor fiind inca in teste de laborator. Recomandarea lui, testat atunci, era modelul Premium, mai bland cu pH-ul (6.5 in teste). Insa pretul se cam apropie de Everpure, adica aprox. 380 de lei/cartus de 2000 litri + cap de filtrare, la inceput.

Orice sistem care dedurizeaza trebuie controlat permanent la capitolul pH caci coroziunea nu este reversibila, asa cum este calcifierea.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Masuratorile au fost facute in fata mea de catre...Serban, daca nu ma insel, de la bwt. Dar temporare...in centru duritatea permanenta era de 5 grade, daca imi aduc bine aminte.

Aceeasi discutie despre ph am avut-o si eu cu el...plus ca eu am vrut neaparat sa folosesc apa si pentru baut si o dedurizare ar fi fost neindicata la nivelul duritatii pe care o are apa de la apa nova.

Dupa cum se poate vedea si in pozele de mai sus...depunerile de calcar nu sunt singura problema a espressoarelor. In momentul de fata asta mi se pare cea mai buna optiune pt mine...nu mai privesc decalcifierea ca pe un monstru.

Apropo de brita...in locatia din sectorul 2 era montat un filtru cu dedurizare brita, cu bypassul setat la maxim (deci dedurizare minima)...duritatea temporara inainte de filtru: 4; dupa filtru: 4.... din pacate nu am date despre data montarii filtrului si cantitatea de apa vehiculata prin el...deci nu pot spune ca filtrul a fost suprasolicitat sau pur si simplu nu isi facea treaba...a fost totusi neasteptat.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
Pe manualele acestor tipuri de filtre, inclusiv al meu, se calculeaza totul in functie de duritatea temporara, care este promovata ca si decisiva in coborarea duritatii totale. Acum se leaga lucrurile. Pe Bucuresti, duritatea temporara este 4, asa cum am aflat printr-un email de la ApaNova "Referitor la solicitarea dvs. vă informăm că duritatea temporară pentru apa furnizată de societatea noastră este cuprinsă între 4.48 - 5,04 grade duritate germane."

Duritate totala nu vad nicaieri la valoarea de 5, pe analizele oficiale din site, inclusiv la punctele din centru.

Pe Horeca e mai complicat caci nu toti distribuitorii/patronii au grija de intretinerea corecta a dedurizatoarelor din dotare. Mai ales in cazul unui filtru de tipul la care faceam noi referire, unde 400lei/2000l inseamna un cost care nu e deloc pe placul lor, consumandu-se multa apa in baruri si cafenele.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)