Hello There, Guest! Login Register

Apa pt espressor (apa plata, filtre de apa, solutii de dedurizare a apei)

@renatoa tu ai facut cumva teste pentru Aquaphor? Ma intereseaza mai mult pentru apa de baut decat pentru espresso, intrucat pentru espressor nu imi e greu sa iau 1 sticla de 2l de Bucovina pe saptamana.

Ca variante as opta pentru unul din urmatoarele (vorbesc de Bucuresti, sector 4, conducte noi la bloc):
- Aquaphor Cristal Eco
- 3M Aqua-pure Complete

Din pacate nu am referinte solide pentru niciunul.

Am observat de asemenea ca multi dintre voi folosesc BWT.
Lelit PL91T + Lelit PL72

Reply
(20-08-2019, 08:59)Tiranator Wrote: Salutare! Am observat ca consum foarte multa apa bucovina, ieri s-au dus 4 litri. As putea obtine o apa mai buna sau macar asemănătoare cu bucovina daca as filtra apa de la robinet cu o cana brita?

Mai sus cu un post de al tău am făcut eu test l Cluj.
Ai 3 teste:
Apa de la robinet , apa robinet filtrata cu cana BWT și Bucovina.

Ca rezultat depinde ce apa ai de l robinet. Poate face de l tine din Ors cineva u. Test cu benzi de la magazin de “Pești”.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 

Reply
(28-08-2019, 17:37)marst Wrote: @renatoa tu ai facut cumva teste pentru Aquaphor? Ma intereseaza mai mult pentru apa de baut decat pentru espresso, intrucat pentru espressor nu imi e greu sa iau 1 sticla de 2l de Bucovina pe saptamana.

Ca variante as opta pentru unul din urmatoarele (vorbesc de Bucuresti, sector 4, conducte noi la bloc):
- Aquaphor Cristal Eco
- 3M Aqua-pure Complete

Din pacate nu am referinte solide pentru niciunul.

Am observat de asemenea ca multi dintre voi folosesc BWT.

Nu am facut teste, doar il folosesc... de vreo 2 ani.
Nu am sistem sub chiuveta, mi s-a parut prea complicat... am ales sa filtrez de la robinet aprox 5 litri cat consum pe zi.
Apa din Craiova arata destul de bine in analize, vine din munti prin cea mai lunga conducta din tara, 117 km, o foloseste si fabrica de bere, deci calitativ nu as avea dubii... scopul meu principal a fost sa elimin clorul din ea.

Reply
Am si eu asta pentru Bucuresti: https://www.dedeman....o-100/p/2014308
Eu il luasem din doua presupuse motive:
1. A scapa de apa cu calcar pentru a putea fi folosita la espressor (am inteles ca nu dedurizeaza dupa 3 ore de citit pe aici)
2. A scapa de caratul de apa. Aici a ramas disputata problema cu remineralizarea. Ii pot pune astuia si un filtru de remineralizare? Daca da, cum si care.

A mai folosit cineva? Eu am cam 6 luni deja pe espressor, inca n-a crapat. Dar avand in vedere ca n-am vreoun avion de expressor, nu ma incanta recomandari de 1000 RON + Smile

In alta ordine de idei, pentru zona Corabia - Olt, din cate stiu eu am cam mult calcar. Puteti sa-mi dati o solutie decenta pentru parinti in bugetul asta 1000 RON, eventual sa gasesc filtre long term, nu sa dispara dupa 2 ani? Au si ei un Gaggia acolo.

Mersi!
Lelit PL41TEM ( Sita dubla Ascaso Precision Competition) | Lelit PL043MMI | Tamper Lelit | Latiera Motta 50cl
Gaggia Classic model nou | PL43MMI | Tamper Etolia 58mm

Reply
Revin dupa ce mi-am luat tester de PH si tester de la acvaristica. PH-ul inainte de osmoza in Bucuresti, sector 6 mi-a iesit 7, dupa osmosa cu ala de la Dedeman aproximativ 6.6 deci sunt multumit si-o sa-l pastrez. Celelalte sunt similare, minimum. Voi lua si astazi unul pentru duritate sa vad cum sta treaba.
Lelit PL41TEM ( Sita dubla Ascaso Precision Competition) | Lelit PL043MMI | Tamper Lelit | Latiera Motta 50cl
Gaggia Classic model nou | PL43MMI | Tamper Etolia 58mm

Reply
Eu am descoperit tarziu ca acel filtru care mi-a venit in pachetul de accesorii al espressorului si care vine si pe alte modele nu neaparat Bianca, se poate regenera, nu trebuie aruncat. Mai jos sunt instructiuni de la Expobar, dar care se potrivesc cu siguranta si aici. 
[Image: 1AZRO6d.jpg]
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
Aparent regenerarea recuperează doar o parte din filtru. Am găsit asta la o căutare rapidă.
Lelit PL41LEM, Bialetti Venus 6, Kinu M47 Phoenix

Reply
M-am interesat si eu de problema duritatii apei in Brasov.
Raspunsul primit de la un furnizor de echipamente de filtrare (sper sa nu se considere reclama) a fost:
Buna ziua,
Cu siguranta este vorba de duritatea apei.
Avem doua varianate, una mai economica si una mai putin economica:
Cea economica:
1. https://azura.ro/produs/filtru-apa-ultra...-bmb-line/ efienta de reduere a duritatii aprox. 70%
2. Sistem de filtrare cu osmoza inversa, eficienta de reducere a duritatii: 95 - 97%, doua variante mai jos:
https://azura.ro/produs/purificator-apa-...p-negativ/
https://azura.ro/produs/purificator-apa-...ersa-ph-8/
ACS Minima / Baratza sette 270

Reply
Nu stiu daca a mai fost dar am gasit un ghid interesant cu apele minerale din Romania.

http://www.apeleminerale.ro/_res/pdf/Ghi..._22.08.pdf
Lelit Victoria PL91T, Kinu M47, Eureka Mignon Specialita 17NX - Red

Reply
Foarte tare ghidul. Informații extrem  de interesante.
Chiar daca incomplet la marcile de apa, contine informatii valoroase atat pemtru pasionati cat si pentru cei caremdoresc sa isi imbogateasca cultura generala.

Multumesc mult.   Az
Lelit PL81T + Ascaso Precision Competition Filter + tamper metalic Lelit PL100 + distribuitor inox (nivelator tip OCD) Lelit PL121, care completeaza treaba inceputa de rasnita Ascaso iSteel I1
Bialetti Fiametta si Hario Skerton

Reply
Era postat acel link de către Lyvyoo din 2013, pe prima pagină, postul #8Smile

Reply
Da' știi cum e, vorba bancului, eu acum am văzut!

P.S. Bancul la care am făcut referire:
Ion si Janos sunt vecini buni, se inteleg bine, petrec impreuna des. Intr-o zi Ion vine cu toporul in curtea lui Janos si striga:
- Janos, iesi afara sa-ti tai capul!
Janos, din casa: Stai Ioane, ce-i baiul?
Ion: Iesi repede ca trebuie sa-ti tai capul!
Janos: Da' care-i baiul Ioane, ce ti-am facut eu tie?
Ion: Voi, ungurii, i-ati taiat capul lui Mihai Viteazul!
Janos: Stai Ioane, asta a fost acum aproape 400 de ani!
Ion: Da, dar eu numai acum am aflat!

Scuze de off-topic.
Lelit PL81T + Ascaso Precision Competition Filter + tamper metalic Lelit PL100 + distribuitor inox (nivelator tip OCD) Lelit PL121, care completeaza treaba inceputa de rasnita Ascaso iSteel I1
Bialetti Fiametta si Hario Skerton

Reply

Forum Jump:

Browsing: 2 Guest(s)