Hello There, Guest! Login Register


Analiza boabe de cafea

Salutate experti

ce parere aveti despre aceste boabe de cafea?
 
Reply
... marfa de contrabanda ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Salutare,

Eu am cumparat o punga de cafea, cand am desfacut o am vazut ce la nicio cafea pana acum n am vazut, am bagat mana prin ea, zici ca m am dat cu crema, oare este ok? va zic eu pe urma ce cafea este
 
Reply
Sau "ciao Bella", in funcție de cine vede poza...
 
Reply
... Excelenta , frumos prajita ... pentru maine dimineatza , cu putin lapte ... iese un cappu' de minune ... Hi...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(04-02-2019, 23:04)Levo Wrote: ... Excelenta , frumos prajita ... pentru maine dimineatza , cu putin lapte ... iese un cappu' de minune ... Hi...

Boierule, E Suise de la Tchibo, gata, dupa doi ani de zile am cedat din toate punctele de vedere, n am reusit sa fac bani cu lapte proaspat si cafea de 70.80lei, n ai cu cine taica si uite asa m am bagat ce altii vand de rup, faza e ca arer atat de mult ulei pe boabele alea de daca as putea sa l strang as praji niste cartofi. P.S. a doua poze este ceea ce foloseam inainte
 
Reply
... Dodgy ... daca n-ar fi data si cu ceva chimicale si amestec din 3 -4 origini , as zice ca arata chiar bine ... dar mai insista un pic , pe un blend mai klumea ... Smile ... bafta multa ! ... ( sunt destule )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
1st wave coffee!   Bc
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(05-02-2019, 00:45)Lyvyoo Wrote: 1st wave coffee!   Bc

... Da , dar omul face comert , nu bea el ... Cool ... ( posibil sa-i mearga )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(05-02-2019, 00:55)Levo Wrote:
(05-02-2019, 00:45)Lyvyoo Wrote: 1st wave coffee!   Bc

... Da , dar omul face comert , nu bea el ... Cool ... ( posibil sa-i mearga ) 

asta vor cei din Vending, am incercat cu calitate, de la 70 pana la 180lei/kg, nu vor nici sa i bati, se vind cafele de calitate dar acolo 5-15maxim zi si ala de langa tine vinde 200 cafele, pai, cat sa mai astept? lumea buna bea cafea din cafenele, nu inteleg ca poate exista si cafea buna intr o alimentara
 
Reply
Ce motive ai avea să bagi in automatele vending cafea scumpă? Crezi că clientul de vending ar plati mai mult din moment ce majoritatea apasă pe "plus" la zahăr și înlocuitorul de lapte are suficient de multe substanțe care să facă cafeaua un ingredient nesemnificativ.
 
Reply
Cand spui vending...tragi apa, in materie de cafea. E o investitie in van sa pui cafea calitativa in aparate vending, acolo unde mai mult de 3 lei nu stiu cand si cine va plati. Cine isi doreste calitate nu apeleaza la un aparat de vending. Eu unul mai bine ii dau unei babute 5 lei sa ia o paine decat sa arunc 3 lei intr-un aparat de vending ce promite calitate.
E ca si cum in vitrinele din Amsterdam s-ar pune fete pentru luat de nevasta. Poate or fi gospodine unele si devreme acasa, dar cine ar avea incredere?! Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Cel mai la moda topic a devenit cel despre cafea industriala, "de doua ori mai bine prajita"...
Acum cautam espresso-ul perfect in vending, la magazinele de cartier de la malul marii, printre rafturile cu "ace, brice si carice"...
Trollingul a devenit prezent pe absolut fiecare topic, in absolut fiecare zi, sub "scuza" ca espressomanii sunt oameni toleranti...
Mai lipseste un topic despre paharele de plastic vs carton si imaginea spre care tinde sa se indrepte forumul incepe sa fie completa.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
(05-02-2019, 04:05)eosforfly Wrote: ... lumea buna bea cafea din cafenele, nu inteleg ca poate exista si cafea buna intr o alimentara

... In alimentara mai rar , dar exista blenduri in aceeasi plaja de pret , ca si cea folosita de tine acum , insa un pic mai bune ... sau diferite in mai bine , ceea ce este posibil sa faca diferentza si sa-ti aduca niste clientzi in plus , adica sa muti coada de la ceilalti ... la tine ... Big Grin ... ( nu dau nume , k sa nu fac reclama Cool )

    Lumea buna , daca nu este cunoscatoare ... va bea tot de pe strada , iar daca are preferintze aproape sigur se va orienta la o locatie , care ai va satisface ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Și când te uiți mai sus... prin 2015 pe când a început acest thread... o mai mare plăcere sa citești schimbul de idei... parca in loc de progres noi... o dam invers Sad
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
(05-02-2019, 11:35)adiszep Wrote: ... parca in loc de progres noi... o dam invers Sad

... Nu cred ... continuam la fel , insa acest caz este mai special , in sensul ca omul nu foloseste cafeaua pentru consumul propriu ... si strada are altfel de preferintze ( ... omul trebuie sa vanda , altfel pune lacatul ... Sad ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Eu ma refeream la forum in general. Doar ca citind postările acestui thread (varianta 2015) ... și corelând cu direcția generală a forumului... 

Nu ma refer la colegul cu problema cafelei uleioase. Aici fiecare cu plăcerile și preferințele personale Smile
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
(05-02-2019, 11:31)KrisssKros Wrote: Mai lipseste un topic despre paharele de plastic vs carton si imaginea spre care tinde sa se indrepte forumul incepe sa fie completa.

Plastic reciclabil vs "carton" nereciclabil e o discuție utila pentru cine e interesat.
 
Reply
Mai oameni buni, nu vreau sa o dau in politica, dar schimbarea nu poate veni decat prin noi insine, prin implicare. Daca avem niste idei despre subiecte care ar fi interesante hai sa le punem pe tapet, hai sa mai prezentam din experientele noastre, ce cafele interesante am mai gasit, ce am mai constatat intre timp etc. Content-ul de calitate il facem fiecare dintre noi nu X useri la care asistam spectatori. Calitatea unui forum este data de modul civilizat in care un nr. de X zeci / sute de insi isi prezinta experientele lor online si interactioneaza in acest sens. Daca Denis a fost problema pana acum hai sa vedem dincolo de un  user doi forumul si sa nu ne cramponam ca pe doua topicuri se discuta niste chestii n neaparat de specialitate.

Desi pe topicul de versus cu industrialele eu zic ca s-au purtat "lupte" cu o finalitate utila unui om la inceput de drum, care trebuie sa inteleaga faptul ca pe sculele sale de espresso proaspat cumparate nu trebuie sa bage cafea "italiana" ci proaspat prajita, adica 3rd wave coffee, cu un grad de prajire adecvat gustului sau. Mai tarziu, in deplina cunostinta de cauza va putea cumpara boabe uleioase sau second crack sau ce va dori. Deci putem fi si pozitivi si sa vedem partea plina a paharului.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
"prin implicare..." ai primit PM-ul de ieri, Liviu ? parea oarecum on topic...
 
Reply
Da, ti-am si raspuns, foarte buna ideea! Uitasem sa il marchez cumva si de aceea nu am raspuns in aceeasi zi. Le va placea ideea si colegilor Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Domnilor colegi,
Doresc sa va intreb pe voi cum considerati gradul de prajire al acestor boabe. Pentru comparative, o coala alba si paharul de la Kinu.
[Image: C8Apx54.jpg]
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Sa incerc sa ma fac inteles. Cafeaua este de la un prajitor despre care se spunea aici pe forum ca prajeste light si de aceea am ezitat se o cumpar pentru ca eu prefer mai mediu. Cind am desfacut pungile am avut surpriza sa fie prajite mai intens decit credeam, deci chiar pe gustul meu.
Nu stiu daca este asa de mult ca v-am rugat sa va dati cu parerea.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
De la cine e cafeaua?

Cine spunea ca prajeste light? 

E profil de espresso, filtru sau omniroast?
 
Reply
@dev
In stinga este Brazilia Mogiana, iar in dreapta Espresso Blend de la Claro. Se spunea despre ei ca prajesc light? Boabele acestea par prajite light?
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Ai cumpărat cafea prăjită pentru espresso și asta ai primit...

Nu înțeleg unde e problema.
 
Reply
Brazilia si blendurile de la Claro sunt mai ciocolatii, intr-adevar, dar daca incercai... Burundi Kayanza de exemplu, altfel stateau lucrurile.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
Spun numai ca imi place ce am cumparat si in mod sigur mai cumpar de la Claro. Spun numai ca imi plac cafelele prajite mediu cum sint acestea si ca am fost derutat de faptul ca se spunea ca ei prajesc light. De asemenea am sperat sa nu fie foarte greu de risnit ca Kinu, dar nu este cazul.
@adif Celelalte sortimente au o culoare mult mai deschisa?
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Claro oferă două profile de prăjire: filtru și espresso. In mod normal, filtru e mai light.

Daca totuși vrei o cafea prăjită mai tare, încearcă de la Sarkis, Maison du cafe, Hedone.
 
Reply
(03-04-2019, 16:24)Gabi_M Wrote: @adif Celelalte sortimente au o culoare mult mai deschisa?

Nu stiu daca au neaparat o culoare mai deschisa, nu le-am comparat direct, dar Claro (si nu numai) incearca sa acopere o gama cat mai larga de gusturi (ca asa e sanatos dpdv comercial), astfel ca au in oferta atat cafele mai ciocolatii cat si fructate/acide.

De aceea eu comand frecvent doar cateva sortimente, foarte putine de altfel, din gama "acida" in cazul meu. Tu, in schimb, ai comandat din cealalta categorie.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)