Hello There, Guest! Login Register


Amator de espresso pregatit de upgrade

#1
Salutare,

M-am decis sa fac un upgrade.

La momentul actual am asa:
Espressor De'Longhi Dedica Style EC 685;
Rasnita De'Longhi KG 79 hackerita sa rasneasca mai fin (tot insuficient pt sita nepresorizata);
Cafea boabe de specialitate, de regula de la Dobro cafe sau Presco (Baia Mare);
Azi mi-a sosit sita IMS competition (pana acum foloseam cea presorizata);

M-am gandit in felul urmator: sa cumpar o rasnita mai serioasa si sa pastrez espressorul inca 1-2 ani.
Pe urma ma gandesc sa iau Gaggia Classic Pro.
Buget pentru rasnita: 2000 lei

M-am uitat pe forum la discutii, reviewuri si reduceri prin espressoman si am gasit urmatoarele 4 variante care sunt in jurul a 2000lei:
1. G-IOTA DF64 - (cutite otel sau titan)
2. BARATZA SETTE 270WI
3. EUREKA MIGNON SPECIALITA 15BL
4. LELIT William - PL72

Ce parere aveti de combinatia De'Longhi Dedica + una din rasnitele de mai sus?
Care din rasnitele de mai sus ar fi cea mai ok?
Sau aveti alte recomandari de rasnita care sa fie cam la acelasi pret (prefer noua, nu SH)? 

Va multumesc
Delonghi Dedica; Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#2
EUREKA MIGNON SPECIALITA ar fi cea mai bună variantă
Prajitor GENE CBR 101, Lelit Mara X, Eureka XL, Lelit 41TEM, Lelit 0433MMI
 
Reply
#3
Inainte de toate, as scoate complet din ecuatie William-ul. Si sunt sigur ca asa te-ar sfatui cel putin 50% din colegi.

Apoi, depinde de tine cum vrei sa o folosesti, single dose (SD) sau on demand? Daca mergi SD mergi cu incredere pe DF64.
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#4
Este o eureka specialita postata pe olx, daca te grabesti poate ai noroc. Titlul anunțului e rasnita cafea noua, poti sa contactezi vânzătorul si sa vezi ce e cu ea.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Breville dual boiler, df64, ARCO, soon-Timemore 078s. Aeropress, Moka, Hario switch 
 
Reply
#5
(20-06-2022, 20:54)Stelo Wrote: Inainte de toate, as scoate complet din ecuatie William-ul. Si sunt sigur ca asa te-ar sfatui cel putin 50% din colegi.

Apoi, depinde de tine cum vrei sa o folosesti, single dose (SD) sau on demand? Daca mergi SD mergi cu incredere pe DF64.

Si pt mine e in cap de lista la preferinte DF64. Imi place ideea de single dose + ca am vazut review-uri bune la aceasta rasnita
Delonghi Dedica; Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#6
(20-06-2022, 20:54)Stelo Wrote: Inainte de toate, as scoate complet din ecuatie William-ul. Si sunt sigur ca asa te-ar sfatui cel putin 50% din colegi.

Apoi, depinde de tine cum vrei sa o folosesti, single dose (SD) sau on demand? Daca mergi SD mergi cu incredere pe DF64.

De ce ? Sa ii dam omului si argumente.
ECM Puristika + DF64 SSP MP
 
 
Reply
#7
Tocmai mi-a sosit si portafiltru bottomless pt delonghi, pe care am sa il folosesc cu sita IMS.
Delonghi Dedica; Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#8
[quote=Stelo;179280]
Inainte de toate, as scoate complet din ecuatie William-ul. Si sunt sigur ca asa te-ar sfatui cel putin 50% din colegi.

As vrea si eu stiu de ce "Nu William" Smile macar 2-3 argumente.Din punctul meu de vedere e o râșniță buna la banii aia (~2000 lei) e puternică râșnește repede si bine pentru o râșniță din gama ei de preț nu are retenție si nu face mizerie ca DF64
Lelit MaraX & PL72 William, Sita IMS, Motta Europa 500ml, Cesti Logo Cups.
Ex:PL81T Grace
 
Reply
#9
Si eu vreau sa stiu de ce ar trebui sa schimb rasnita. Smile
Lelit MARA X,  Lelit PL72 William - Hario V60, Sculptor 078,
1Zpresso K-Plus, Kinu Simplicity.
 
Reply
#10
Si eu sunt curios, macar sa stiu o treaba, ori o dau de pomana ori o pun pe olx Wink
Lelit Anna, William
 
Reply
#11
Imi cer scuze pentru ofensele aduse celor care detin aceasta rasnita. Chiar nu voiam sa jignesc pe nimeni. Nu am spus ca rasnita e de aruncat(pentru cei care o au), are si ea calitatile ei, e chiar frumusica…dar la banii pe care ii dai pe un William, la ora actuala mai bine optezi pentru celelalte 2 rasnite mentionate de colegul @Flaviu.
 
Cred ca sunt destule argumente pro si contra pe topicul dedicat, nu e cazul sa facem aici un rezumat a acelui topic. Din punctul meu de vedere, rapiditatea nu e un criteriu dupa care alegi o rasnita, iar legat de retentie banuiesc ca nu te referi in mod SD ca nu credSmile si daca nu o folosesti in regim SD ce conteaza retentia? Oricum, as fi curios sa stiu cate ore a stat cineva sa alinieze cutitele pe William si cat de bine le-a aliniat si cum stam la capitolul incalzire Big Grin
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#12
G-iota este de domeniul trecutului:

https://www.instagram.com/p/CfEcQe4KSfh/
 
Reply
#13
‘Df64P is comin soon’…deci putem spune ca e de domeniul viitorului?
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#14
Se pare ca despre BARATZA SETTE 270WI nu zice nimeni nimic. O tai de pe lista.

Au mai ramas 3:
G-IOTA DF64 - din domeniul trecutului si viitorului
EUREKA MIGNON SPECIALITA 15BL
LELIT William - PL72

P.S.: Intr-un video recent de-a lui James Hoffmann ne arata cum isi face el cafea in fiecare dimineta, si am observat ca foloseste EUREKA MIGNON SPECIALITA. https://youtu.be/xb3IxAr4RCo?t=1127
Delonghi Dedica; Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#15
(21-06-2022, 22:42)Stelo Wrote: Imi cer scuze pentru ofensele aduse celor care detin aceasta rasnita. Chiar nu voiam sa jignesc pe nimeni. Nu am spus ca rasnita e de aruncat(pentru cei care o au), are si ea calitatile ei, e chiar frumusica…dar la banii pe care ii dai pe un William, la ora actuala mai bine optezi pentru celelalte 2 rasnite mentionate de colegul @Flaviu.
 
Cred ca sunt destule argumente pro si contra pe topicul dedicat, nu e cazul sa facem aici un rezumat a acelui topic. Din punctul meu de vedere, rapiditatea nu e un criteriu dupa care alegi o rasnita, iar legat de retentie banuiesc ca nu te referi in mod SD ca nu credSmile si daca nu o folosesti in regim SD ce conteaza retentia? Oricum, as fi curios sa stiu cate ore a stat cineva sa alinieze cutitele pe William si cat de bine le-a aliniat si cum stam la capitolul incalzire Big Grin

Nu e nicio ofensa, e doar o rasnita.

"nu e cazul sa facem aici un rezumat a acelui topic" - ba tocmai era cazul, avem aici o persoana interesata (si) de aceasta rasnita, noi suntem interesati de argumentele TALE nu de ce e scris pe acel topic.

Eu am stat sa aliniez cutitele la aceasta rasnita vreo 2 ore, a fost o premiera pentru mine si am simtit aceasta nevoie la un an de la achizitie, din cauza unei cafele unde a trebuit sa ma duc ceva mai fin, posibil sa nu ai nevoie niciodata de alinierea cutitelor.

De incalzit, nu am avut probleme cu asa ceva.

Deci care sunt argumentele TALE , ca asta ne interesa ? Ai rasnita asta, ai folosit-o ?
ECM Puristika + DF64 SSP MP
 
 
Reply
#16
Revin cu inca o intrebare:

Mai am un espressor Saeco Poemia mai vechi (sta in pod de cand am luat Delonghi Dedica).
Acuma intrebarea mea e odata cu o rasnita buna oare care din espressoare o sa faca cafea mai buna?
Delonghi Dedica; Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#17
(20-06-2022, 16:44)Flaviu Wrote: Buget pentru rasnita: 2000 lei

M-am uitat pe forum la discutii, reviewuri si reduceri prin espressoman si am gasit urmatoarele 4 variante care sunt in jurul a 2000lei:
1. G-IOTA DF64 - (cutite otel sau titan)
2. BARATZA SETTE 270WI
3. EUREKA MIGNON SPECIALITA 15BL
4. LELIT William - PL72

Salut.
Simplu și la obiect: mărimea contează. Adică râșnița care are cuțitele cele mai mari. Cuțitele sunt primele de evaluat la o râșniță pentru că ele sunt partea activă a obiectului muncii, acolo se întâmplă lucrurile. Asta este pentru mine cel mai important. Toți de pe forum ajungem să ne dorim „mărimea” la un moment dat și binențeles și alte opțiuni funcție de buzunar. Nu prea am văzut upgrade la râșniță printr-un downgrade la cuțite (platele cu platele, conicele la fel, să nu înțelegem greșit).Excepție Sette care are cuțite conice și de 40. Deși aș prefera Sette, adică cuțite conice, pentru prăjiri light ale cafelei, parcă rezultatul e altfel în bine, în claritate spun față de plate. Doar că, Sette pe care l-ai menționat sare de 3.000 lei. Poate ai vrut să scrii doar 270 (fără alte cifre, litere, etc) care se încadrează în buget.
Ce mai contează este modul de lucru cu râșnița. La început am lucrat doar SD dar după o perioadă am renunțat și folosesc cafea în hoppper. Desigur, am schimbat râșnița pentru asta. Lucrez mai repede, diferențele pentru mine nu există sau nu sunt notabile față de SD în gust. Desigur, în hopper nu pun mai mult de 75-100 grame odată.
Așadar, decizia trebuie luată funcție de modul de lucru și poate de cafeaua preferată (light sau medium spre black): SD sau nu/conice sau plate.
Pentru asta este de citit puțin în forum.
Dacă ar fi să ne luăm după specificații Lelitul are cele mai multe avantaje: cuțitele de 64 mm, puterea cea mai mare 470 w, lucrezi și cu boabe in hopper. Daca vorbim de G-iota SD si Sette sunt rasnite SD (Sette merge si cu boabe in hopper).
Eureka in schimb, pare mai echilibrata, foarte silențioasă, dar cuțite de 55 mm și cu (probabil) retenția cea mai mare la cafea (nu știu excat Lelitul cum stă la acest capitol). Ușor de setat atât pentru gradul de râșnire cât și dozarea (timpul de râșnire).
Sette mai avea ceva probleme cu ansamblul motorului, nu stiu acum daca a fost rezolvata problema, G-iota pe mine nu ma incanta doar din cauza faptului ca e facuta de chinezi - MiiCoffee (subiectivitate). Plus că mi se pare puțin rudimentară (din nou subiectivitate).
Ar mai intra in discuție Niche Zero dacă ai curaj. Conice de 63, SD, dar nu știu unde găsești acum și nu știu dacă se mai încadrează undeva pe la 2.600 lei.
Să alegi bine, îți doresc. Totuși, espressorul nu va evidenția la maxim oricare dintre râșnițele enumerate de tine. Nici chiar Classicul pe care dorești să îl cumperi în viitor. Poate un Lelit TEM care este mai controlabil va reuși să obțină rezultate mai bune, tocmai pentru că poți controla anumite lucruri (variabile/parametri) care pot schimba lucrurile in bine.
Oricum, odată intrat în această lume, dacă vei prinde microbul, upgrade-ul este doar o chestiune de timp, de aceea poate ar fi mai bine să te orientezi asupra unei SH pe care să înveți și ulterior după ce știi mai multe să vezi ce ți se potrivește și atunci să iei o decizie SINGUR, așa cum ar trebui.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#18
Nu iti ia cu mult mai mult decât oricărei alte rasnite la care trebuie sa faci tu alinierea și planeitatea. Suplimentar ai de desfăcut niște șuruburi, altceva nu. E o rasnita robustă cu rezultate constante dacă o folosesti cu boabe în hopper. NU prea am folosit-o fără sa îți spun cum e. Are retenție decenta, chiar ok fata de multe altele.
Are timer și nu da greș având relativ aceeași cantitate de boabe în hopper și, deși e stepped, e MICRO. Nu am simțit nevoia sa rasnesc între deși poți face și asta (cam la jumătatea dintre gradații).
Nu se decalaleaza, reglaj pe verticala a suportului de portafiltru, reglaj a evacuării față, spate, etc.
Dezavantajul major ar fi ca nu poți pune alte cuțite pe ea. In rest, numa de bine.

Sincer, dacă găsești oferta SH nu ezita. De obicei au preț mic de revanzare pentru ca nu sunt foarte populare (dezavantaj dacă o iei de noua, as zice)
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#19
Pana la urma urmei suntem oameni si suntem diferiti. Daca toti am fi la fel am cumpara toti acelasi tip de rasnita. E posibil ca argumentele mele contra sa nu fie asa negre in ochii altor colegi, dar daca mergi prin eliminare si pui in balanta avantaje/dezavantaje la fiecare rasnita, din punctul meu de vedere Lelitul cade primul. Probabil parerea mea e si putin obiectiva, pentru ca am avut chiar la inceput un William si nu am rezonat deloc cu el. O sa spun atat argumente care tin de calitatea rasnirii, dar si argumente care nu tin de calitatea rasnirii, ci mai mult mofturiSmile
-Alinierea e foarte greoaie comparativ cu Eureka(de ex), pentru ca la William ai de desfacut cutitul de mai bine de 1 cm de filet. Dupa 4-5 desfaceri am inceput sa am urme de rotita dintata pe degete, plus ca filetul la rasnita mea era dat cu ceva vaselina care ingreuna desfiletarea si infiletarea; 
-macinatura cu bulgarasi chiar si dupa aliniere(pe care nu am mai avut deloc rabdare sa o fac ca la carte). Macinatura iesea putin calduta, probabil asta era motivul pentru care aveam bulgarasii aia prin macinatura. Am vazut si in videouri pe youtube bulgarasi, in unele mai mici, in unele mai mari, in unele deloc, dar cine stii ce cafea s-a folosit acolo;
- galagioasa;
- reglare macinatura greoaie; 
- plastic cat cuprinde. Angrenajele dintre rotita de reglare macinatura si cutit sunt de plastic. Carcasa de aluminiu e ca o hainuta pe care o pui pe rasnita si o prinzi cu suruburi in plastic; 

Concluzionez cu o intrebare prin care sper sa nu jignesc si sa nu supar pe nimeni: de ce nu vedem aceasta rasnita promovata de nici un ‘influencer’ in lumea cafelelor, nici macar un review…? Gasim doar de la oameni care nu au asa multa influenta…
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#20
(22-06-2022, 23:27)Stelo Wrote: Pana la urma urmei suntem oameni si suntem diferiti. Daca toti am fi la fel am cumpara toti acelasi tip de rasnita. E posibil ca argumentele mele contra sa nu fie asa negre in ochii altor colegi, dar daca mergi prin eliminare si pui in balanta avantaje/dezavantaje la fiecare rasnita, din punctul meu de vedere Lelitul cade primul. Probabil parerea mea e si putin obiectiva, pentru ca am avut chiar la inceput un William si nu am rezonat deloc cu el. O sa spun atat argumente care tin de calitatea rasnirii, dar si argumente care nu tin de calitatea rasnirii, ci mai mult mofturiSmile
-Alinierea e foarte greoaie comparativ cu Eureka(de ex), pentru ca la William ai de desfacut cutitul de mai bine de 1 cm de filet. Dupa 4-5 desfaceri am inceput sa am urme de rotita dintata pe degete, plus ca filetul la rasnita mea era dat cu ceva vaselina care ingreuna desfiletarea si infiletarea; 
-macinatura cu bulgarasi chiar si dupa aliniere(pe care nu am mai avut deloc rabdare sa o fac ca la carte). Macinatura iesea putin calduta, probabil asta era motivul pentru care aveam bulgarasii aia prin macinatura. Am vazut si in videouri pe youtube bulgarasi, in unele mai mici, in unele mai mari, in unele deloc, dar cine stii ce cafea s-a folosit acolo;
- galagioasa;
- reglare macinatura greoaie; 
- plastic cat cuprinde. Angrenajele dintre rotita de reglare macinatura si cutit sunt de plastic. Carcasa de aluminiu e ca o hainuta pe care o pui pe rasnita si o prinzi cu suruburi in plastic; 

Concluzionez cu o intrebare prin care sper sa nu jignesc si sa nu supar pe nimeni: de ce nu vedem aceasta rasnita promovata de nici un ‘influencer’ in lumea cafelelor, nici macar un review…? Gasim doar de la oameni care nu au asa multa influenta…

Vad ca ai avut Lelit si acum ai Eureka, ai facut ditamai compunerea, dar ai uitat ceva esential: gustul, sau diferenta dintre Lelit si ce ai acum dpdv al gustului, ca asta e lucrul cel mai important. Chiar sunt curios.
ECM Puristika + DF64 SSP MP
 
 
Reply
#21
In urma sfaturilor voastre am decis sa iau EUREKA MIGNON SPECIALITA 15BL de pe OLX. Este noua si a costat 1100 lei. Singurul minus ar fi ca nu are garantie. Sper sa nu fie nevoie  Shy
Sper sa ajunga pe maine, ca in weekend sa pot sa o testez.

Mersi guys pentru implicare.

P.S.: Oare e nevoie de calibrare inainte de prima folosire? Daca da, aveti un tutorial pt rasnita asta?
Delonghi Dedica; Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#22
(23-06-2022, 09:40)anyidulike Wrote: Vad ca ai avut Lelit si acum ai Eureka, ai facut ditamai compunerea, dar ai uitat ceva esential: gustul, sau diferenta dintre Lelit si ce ai acum dpdv al gustului, ca asta e lucrul cel mai important. Chiar sunt curios.

Din moment ce nu m-am intors la William, e clar ca prefer Eureka Smile. Cu cafeaua ce o aveam atunci, nu am reusit sa scot ceva mai mult decat decent. E adevarat ca nu am probabt si alte cafele, dar ce pot sa spun e ca aveam in paralel William si Kinu. Kinu inca il am, William-ul nu-l mai am. Asta cred ca spune multe…

(23-06-2022, 10:44)Flaviu Wrote: P.S.: Oare e nevoie de calibrare inainte de prima folosire? Daca da, aveti un tutorial pt rasnita asta?

Fa niste probe mai intai vezi cum e macinatura si cum iti ies extractiile. E posibil sa nu ai nevoie de calibrare, dar daca ai chef o poti face, cu siguranta aduce plusuri. Te poti inspira din acest video https://youtu.be/Gb3PgeQ6ewY
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#23
(23-06-2022, 10:44)Flaviu Wrote: In urma sfaturilor voastre am decis sa iau EUREKA MIGNON SPECIALITA 15BL de pe OLX. Este noua si a costat 1100 lei. Singurul minus ar fi ca nu are garantie. Sper sa nu fie nevoie  Shy
Sper sa ajunga pe maine, ca in weekend sa pot sa o testez.

Mersi guys pentru implicare.

P.S.: Oare e nevoie de calibrare inainte de prima folosire? Daca da, aveti un tutorial pt rasnita asta?

Te rog sa revii cu feedback despre livrarea rasnitei (daca a venit in cutia sigilata, daca e ceea ce trebuie). Sunt curios.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#24
(23-06-2022, 13:01)Gozmin Wrote: Te rog sa revii cu feedback despre livrarea rasnitei (daca a venit in cutia sigilata, daca e ceea ce trebuie). Sunt curios.

Sigilata nu e, ca am primit poze pe whatsapp cu rasnita. 
Am luat cu verificare colet, sper doar sa nu fie o mare teapa  Smile

O sa revin oricum cu un mic review dupa ce o pun in functiune.
Delonghi Dedica; Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#25
A ajuns rasnita.

@Gozmin Totul e ok. A venit in cutia originala, cu toate tiplele pe ea, am pus-o in functiune si functioneaza frumos.

Acum urmeaza sa ma invat cu ea, sa o setez corect pentru boabele ce le am.
Prima tentativa a fost un esec  Big Grin (de vina e portafiltru bottomless de pe aliexpress care nu inchide bine).

https://photos.app.goo.gl/rDNFVHjrrw5F55R37

Am testat rasnita sa vad unde e punctul 0, unde se ating lamele. si e intre 0 si 5.
Am sita IMS de 14-16grame, am pus 15 grame de cafea macinata cu pasul 1 de pe rasnita (probabil prea fin macinata).

Urmeaza azi sa sacrific portafiltru original, am sa il convertesc in portafiltru bottomless cu flexul  Smile

Setupul actual:
https://imgur.com/a/lkJ1D7b
Delonghi Dedica; Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#26
Felicitari, sa o folosesti cu placere! vad ca ai scris mai sus daca ar necesita o calibrare. parerea mea este ca la inceput (si de drum si cu o rasnita noua) este inutil sa faci o calibrare pentru ca nu o sa simti diferenta in gust sa stii daca e mai bine sau mai rau. asa ca extractii reusite!
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
#27
Ma bucur ca rasinta e ok. Avem ceva dubii in legatura cu anuntul. E o alegere foarte buna, avand in vedere si pretul deosebit de avantajos, chiar nesperat.

(20-06-2022, 22:22)Alex112 Wrote: Este o eureka specialita postata pe olx, daca te grabesti poate ai noroc. Titlul anunțului e rasnita cafea noua, poti sa contactezi vânzătorul si sa vezi ce e cu ea.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ai fost inspirat si ai facut un espressoman fericit.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#28
Ma bucur ca am putut sa ajut cu anunțul! Însă legat de calibrare poate nu ar strica macar o verificare, probabil mai incolo dupa ce se familiarizeaza macar putin cu rasnita. Eu am avut nenorocul sa dau de un df64 foarte prost aliniat si calibrarea chiar cred ca a ajutat.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Breville dual boiler, df64, ARCO, soon-Timemore 078s. Aeropress, Moka, Hario switch 
 
Reply
#29
Primul shot 'baubil': 16g in, 40g out, 30 sec: 
Cafea: Hedone Nicaragua Pacamara

[Image: ku502lD.jpg]
Delonghi Dedica; Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#30
Ai obtinut acest shot cu portafiltrul original taiat ?  Esti pe drumul cel bun.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)