Hello There, Guest! Login Register


Aliniere cutite k30

#1
Dupa 2 ani de functionare (2,3 cafele pe zi) am inceput sa sesizez mai ales la mersul in gol din cand in cand niste zgomote care ma determina sa cred ca alinierea cutitelor incepe sa fie compromisa , am desfacut-o , curatat , si incercat sa calibrez (am bagat distantier foita in zona mi se parea ca se ating cutitele) si mi-a iesit o cafea mai proasta ca inainte , am refacut la initial si o sa caut un service , ma derajeaza ca fac espresso sub 1 iar la decaf cateodata chiar si la 0 curge prea repede .A mai aliniat /calibrat cineva cutitele la k30 fara a ajunge la service ?
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#2
La curatirea rasnitei trebuie sa te asiguri ca la montarea cutitelor nu a ramas nici o particula micrometrica de cafea intre cutit si suport. Acest lucru este esential, cea mai mica particula de cafea sub cutit poate deteriora drastic calitatea macinaturii, si face la urma urmelor diferenta intre o rasnita care functioneaza si una nereglata.
Deci, daca nu esti sigur la acest punct, iti recomand cu caldura sa demontezi si sa cureti cite de bine posibil, cu aspirator, perii fine curate, alcool, etc... suprafetele de metal ale suportilor si ale cutitelor.
Apoi, fara frica, apropie cutitele pina la atingerea fina (NU se strica nimic!) a acestora - si auzi daca acestea trebuiesc aliniate, sau nu. Daca "nu", atunci poti regla nivelul de zero, exact la limita la care cutitele nu se mai ating. Daca este nevoie de aliniere, atentie unde pui foitele de aluminiu (ma deruteaza ce spui mai sus > "am bagat distantier foita in zona mi se parea ca se ating cutitele", caci foita pusa unde acestea se ating, accentueaza si mai tare problema. Ma rog, vezi pe youtube videourile referitoare la aliniere).
Succes si cafele bune!
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#3
(07-01-2018, 15:11)Bcc Wrote: ...... ma derajeaza ca fac espresso sub 1 iar la decaf cateodata chiar si la 0 curge prea repede .A mai aliniat /calibrat cineva cutitele la k30 fara a ajunge la service ?

In mod normal, nu ai ce sa aliniezi!
La cat rasnim noi acasa, pentru folosinta personala, rasnita este aproape noua. Dupa doi ani abia ai rodat cutitele.
Sper insa sa nu fi dereglat/deplasat ceva dupa curatare, la montaj.

Dupa doi ani de utilizare, zgomotul pe care il auzeai era produs de frecarea dintre cafeaua acumulata si presata sub suportul cutitului inferior si acesta. Am patit la fel.
Eu nu mai demontez suportul cutitului inferior.  Am facut-o prima data, ca sa vad despre ce este vorba , dupa care, cand curat,  bag o pensula cu parul mai lung pe laga suport si peretele camerei de rasnire si o invart, pana se desprinde toata macinatura ramasa. Cu aspiratorul o trag si gata. 
Mai bag pe jgheab o perie subtire, cu care se cutata teava pentru abur si curge tot. Aspir, suflu si asta e tot.
Cu cat desfac mai putin cu atat mai bine! (zic eu).

Asa cum zice VladP, curata foarte bine suprafetele de montaj, zona de contact a suportului cutitului si cea a cutitului (inferior, superior). Cu o perie mai aspra, laveta care sa nu lase fire, important este ca sa realizezi un contact perfect pe toata suprafata celor doua piese.
Cand infiletezi la loc cele trei suruburi (ale fiecarui cutit) fa-o treptat, usor, rand pe rand si blocheaza-le pe toate strangandu-le  cate putin.. Nu insuruba pana la blocare fiecare surub in parte.

Poti rasni si la 3-4 si sa blochezi extractia. Este o chestiune de reglaj dupa montare.

Pentru asta ai marcajele rosii, facute de producator.
Daca le suprapui perfect, cum au venit din fabrica, vei rasni ca la inceput. Cutitele ar trebui sa se atinga la 0 de pe capac. 
Din acest punct, daca indepartezi semnele rosii, prin rotire in sens orar, cutitele se vor aoropia mai mult, iar atingerea se va produce inainte de gradatia zero de pe capacul de reglaj. In acest fel ,vei macina foarte fin inainte de pozitia de reglaj la care faceai acest lucru inainte de demontare. 
Cu cat vei modifica mai mult pozitia marcajelor rosii ,de pe cutit si de pe discul din alama in care este infiletat, cu atat mai mare va fi numarul/gradatia de pe capac la care vei macina foarte fin. In aceasta situatie ai grija insa deoarece cutitele se vor atinge dupa gradatia zero. Posibil la 1 sau 2, ori intre acestea, in functie de cat de mult ai modificat pozitia semnelor rosii.

Daca indepartezi pozitia marcajelor rosii, invartind cutitul in sens invers orar, indepartezi cutitele si nu vei mai avea posibilitatea unei rasniri fine, pana la blocarea curgerii extractiei.

Eu cred ca asta ti s-a intamplat. 
La montaj, dupa curatare, nu ai aliniat perfect semnele rosii, ca in pozitia fixata de producator. Ai deplasat putin semnul de pe suportul galben in sens antiorar.
Trebuie sa desfaci capacul si sa revezi reglajul.
Succes!  

Ps. 
Ai numarul meu, poti sa ma suni!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#4
Multumesc frumos  ,  rasnire pana in 1 era si inainte de curatare , intradevar bataia (zgomotul ce se aude) la apropierea cutitelor pare excentrica , o s-o mai desfac odata si o s-o montez mai responsabil , in plus am impresia ca am strans suruburile prea tare
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#5
Am demontat totul , recuratat si montat inapoi si am invatat urmatorul lucru :   Alinierea cutitelor se face prin strangerea celor 3 suruburi de sus (de pe piesa de alama) mai tare sau mai incet in asa fel incat frecarea la atingerea cutitelor sa fie cat mai uniforma dupa care iesit cu un dinte din zona de atingere a dintilor si gata , merge super iar cafeaua din nou gust super .Ca si observatie cat de mult conteaza pana si strangerea unui surub CURGEREA respectiv GUSTUL cafelei  Tongue
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
#6
cred ca am si eu problema cu aliniatul cutitelor pe Quamar Q13... am cumparat cutite noi, le-am pus sus si am foarte mari variatii la gramaj, adica 14g-18g-19-g-15g etc. presupun ca asta ar fi problema ca doar aici am lucrat. nu am verificat cu markerul zona de atingere a cutitelor.

ce ma sfatuiti sa fac Sad
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
Reply
#7
Pentru obtine acelasi gramaj trebuie eliminata problema retentiei si eu rezolv acest aspect macinand de 3 ori cate 6 secunde , in prima runda se cam macina tot ce bag , in a doua si a treia mai curge ce ramane si obtin un gramaj cat de cat constant .Aceasta zic eu ca e problema ta , nu aliniatul cutitelor.Iar cel mai simplu vezi daca alinierea e corecta strangand pana la atingere cutitele si invartite cu mana sa se auda scrasnait uniform , daca se aude doar intr-un loc si dupa aia scapa samd , trebuie calibrare , punctul meu de vedere .Insa repet diferentele de gramaj sunt de la retentie nu de la aliniere
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)