Hello There, Guest! Login Register


Achizitie Origo - Blend

#1
Salut,

Fiind impresionati de blend-ul adus din Australia de catre eugenm, eu si mmariusc dorim sa dam o comanda la Origo.
mmariusc a descoperit ca cele doua origini care compun blend-ul se regasesc la Origo si a vorbit cu ei, acestia fiind de acord sa-l recreeze.
Mai multe detalii aici: http://www.espressoman.ro/forum/Thread-M...?pid=59643

Comanda o voi da Miercuri 1 Februarie.
Daca mai sunt doritori, sa anunte pana atunci aici.

Mersi.

lista doritori:
vladdooo: 0.5 kg
mmariuc: 0.5 kg
astinga: 0.5 kg
avand in vedere componenta blend-ului trebuie sa comandam multiplii de 1kg (0.75 kg Guatemala-0.25 El Salvador)
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#2
Ne mai trebuie un forumist ca sa avem proportia cum trebuie. Sau 3
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#3
Ma bag si eu cu 0.5 kg. Multumesc.
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
#4
Super!
Miercuri la pranz dau comanda de 1.5 kg guatemala santa clara si 0.5 kg el salvador el borbollon pt blend.
Daca se mai anunta cineva trebuie sa intre cu 1 kg sau sa mai astepte inca o persoana cu 0.5 kg
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#5
m as baga si eu , poate chiar cu 1 kg
as vrea sa stiu insa pretul ...
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
#6
Daca am calculat eu bine, vine 170 ron pe kg.
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
#7
Da, 170 lei/kg plus transport - 10 lei Bucuresti, 17.5 lei in tara. Nu stiu daca se poate ridica de la cafenea.
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#8
(31-01-2017, 10:53)vladdooo Wrote: Da, 170 lei/kg plus transport - 10 lei Bucuresti, 17.5 lei in tara. Nu stiu daca se poate ridica de la cafenea.

intru si eu cu 500 de gr, ma gandesc ca pot comanda de le origo , adevarat?
si atunci as mai lua si altceva de la ei
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
#9
Cafelele sunt disponibile separat. Ca sa-ti faca blend trebuie vorbit. Ideea comenzii de grup a fost ca mmariusc a vb cu ei deja sa faca blend-ul si cred ca ar fi mai usor sa dam o singura comanda
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#10
Doresc şi eu 500 g.
Mulţumesc.
Lelit 41TEM+43MMI+XMC013+PL100, IMS CI200, Ascaso filter, Motta 35cl+thermo.
Hario Skerton, Clever Dripper, AeroPress, French press, V60, Moka pot, cezve.
 
#11
dar cafeaua banuiesc ca o expediaza cei de la origo ...sau nu?
si de aia am zis ca mai pot comanda si altceva .

oricum ar fi raman cu 500 de g
mersi
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
#12
Yuki, daca doresti fix 1kg din blend-ul respectiv, si eventual altceva de la Origo atunci da, poti plasa comanda direct la ei pentru originile respective si ii rogi sa iti mixeze Guatemala si El Salvador (pentru 1kg din blend va trebui sa ai in cos 3x Guatemala si 1x El Salvador). Pretul ramane cel al originilor initiale, deci 170 lei/1kg. Comanda iti va fi livrata de Origo si plata o vei face tot la ei.

Comanda de grup este ok pentru cei care doresc cantitati mai mici si astfel adunati sa putem comanda multiplu de 1kg deoarece blendul in sine nu exista in oferta Origo, iar conform retetei nu exista "pierderi" la realizarea blendului pentru aceasta cantitate. In acest caz plata si distribuirea ulterioara a cafelei cade in sarcina celui care da comanda centralizata la Origo.
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
#13
SIM s-a oferit sa rotunjeasca comanda la 1 kg daca e nevoie. Thx!
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#14
Deadline azi ora 12:00
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#15
Am dat comanda. Revin cu update cand o primesc. Am cerut livrare cu plata la destinatar pt Yuki si astinga, livrare la mine pt cei din Bucuresti
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#16
Multumim Vlad
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
#17
Revin maine cu confirmarea: sper sa trimita cei de la Origo comanda in 3 orase Smile Toata cafeaua si transportul pt Bucuresti le-am achitat eu. Cei din Bucuresti vor achita cafeaua la mine cand o ridica. Yuki si astinga prin transfer bancar in acelasi cont si va platiti voi transportul la curier
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#18
Vlad am achitat pt 1/2 kg in cont. Daca trebuie sa achit si pentru curier ceva sa ma anunti. Multumesc!
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
#19
Daca trimit cei de la Origo direct vei achita la curier 17.5 lei, daca o sa trimita toata comanda la mine, trimit eu prin curier tot cu plata la destinatar 20 lei
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#20
Salut!
Comanda a ajuns in punctul de productie. Imi pare rau ca nu am gasit discutia mai devreme.....
Vroiam doar sa va comunic ca pungile nu vor avea eticheta pe partea frontala. Pe spate, vor avea eticheta de la ElSalvador (doar pt ca legal trebuie sa existe elemente de identificare ale vanzatorului).
Ca o parere personala, eu as fi comandat cele doua origini separat, le-as fi baut ca single si apoi le-as fi amestecat in ce proportie credeam de cuviinta.
@Yuki - daca am inteles eu bine, ai mai comandat si 2 pungi de columbia. vrei sa iti trimit din ce prajesc astazi sau de pe 31.01 (ca macar sa incerci sa tragi niste shot-uri sambata/duminica)?
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
#21
da, confirm comanda inca a 2 pungi de columbia si prefere sa imi trimiti prajita astazi pt ca mai devreme de vinerea viitoare nu apuc sa "intru" in ea.
Multumesc mult

(02-02-2017, 00:57)vladdooo Wrote: Revin maine cu confirmarea: sper sa trimita cei de la Origo comanda in 3 orase Smile Toata cafeaua si transportul pt Bucuresti le-am achitat eu. Cei din Bucuresti vor achita cafeaua la mine cand o ridica. Yuki si astinga prin transfer bancar in acelasi cont si va platiti voi transportul la curier

achitat 165

Ms
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
#22
receptionat banii de la Yuki si astinga
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#23
voi,cei din bucuresti, a-ti primit cafeaua?
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
#24
nope. am dat si mail pe la 11, dar nu mi-au raspuns
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#25
Vineri la 15:40 a fost ridicata de curier. Cel mai probabil ajunge luni. Va dau de stire
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#26
a ajuns cafeaua pt bucuresteni
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#27
spune mi si mie ,te rog, cu ce curier?
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
#28
fan la mine
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#29
Si la mine a ajuns. Tot cu Fan. Numai ca au mărit tarifele cu noul TVA Sad. Mulțumesc!
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
#30
Livrat comanda in intregime. De revenit cu impresii pe thread-urile celalalte
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)