Hello There, Guest! Login Register


Melbourne coffee

#61
Am facut un flat white din 18g macinatura, 36g lichid extras. Maine dimineata incep cu un espresso.
Expobar Brewtus IV, Kinu M47, Quamar Q13 
 
Reply
#62
Buna dimineata,

Testat si eu [Image: biggrin.gif]  - super.
2 retete:
espresso 11g cafea - 25 ml extras
americano, 80 ml apa peste care un shot 11g cafea/25ml extras

Caramel puternic, tenta acida(portocale?) placuta si un finish de nuci.

Merci mult inca o data pentru ocazie!
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#63
Imi cer scuze tuturor care mai trebuie sa primeasca cafea de la mine.
Toate planurile mele de inceput de an au fost date peste cap astfel incat nu am reusit sa ajung aceasta saptamana la birou (acolo unde sunt pungile).
Am sa va rog frumos sa mai aveti rabdare cu mine o zi (astazi) si maine (joi) am sa ocup de 'livrari'. Oricum am sa iau cafeaua cu mine asa incat sa ne putem vedea oriunde.
 
Reply
#64
multumesc mult, Eugen.
este minunat blend-ul! [Image: smile.gif]
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#65
Si euuuu!

O cafea buna, care si in gust si in retrogust spune ceva special, legat de fructe coapte si probabil nuci. Diferita de Geisha Sapid-ului (mai spre stilul meu) dar foarte bine balansata in blend. Chiar si la 91 de grade pe Brewtus-ul meu, n-am reusit sa o fac sa-mi dea niste lime, desi bitter-ul l-am scos de tot. 

[Image: 8U94UUk.jpg]

[Image: wicVHQI.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#66
Mi se pare cea mai buna cafea pe care am baut-o pana acum cu disclaimer-ul ca am doar o luna si jumatate de Brewtus Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#67
M-ati facut curios rau cu acest blend Smile
Intrebare ipotetica pentru cei mai experimentati - vad ca Origo are in oferta doua cafele care par sa fie cele din reteta, in plus avem si proportiile folosite. Oare cat de mult s-ar apropia combinatia Origo de cea australiana? Ca stil de prajire sunt apropiati?
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
#68
Nu stiu daca trebuie sa ne obsedeze o anumita cafea sau combinatie de cafele. Prezenta e delicioasa, dar nu e ceva pe care ai nostri sa nu o poata concura. Poate acea Geisha a fost relativ unicat, pentru unii, insa am multe sortimente, inclusiv de pe mana lui Ernest, ce mi-au ramas mai mult in memorie. Oricum, e imposibil de comparat cafele asa pe diagonala. Sunt atat de multe variabile in prajire incat e de ajuns doar o "adiere de vant" si doi prajitori vor scoate rezultate complet diferite, pe aceeasi cafea.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#69
Departe de mine gandul de a face o obsesie pentru o cafea anume, I just enjoy my coffee [Image: biggrin.gif]
Pe de alta parte nu am nici cea mai mica indoiala in capacitatile prajitorilor nostri, si ale Origo in particular, de a oferi cafele memorabile (Guatemala Atitlan si Rwanda Musasa semnate Origo sunt doua asemenea exemple pentru mine din 2016).
Bendul in sine si posibilitatea recrearii/reinterpretarii lui m-au facut curios, that's all.
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
#70
si pe mine  [Image: smile.gif]
intrebi tu daca sunt dispusi sa-l recreeze pt o comanda minima de x kg?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#71
@vladdooo
Well, am intrebat Smile
Putem comanda SO-urile direct online si le mixeaza si ambaleaza ei fara probleme. Avand in vedere proportiile folosite putem comanda 1 kg (3 pungi Guatemala, 1 punga El Salvador) si rezulta 500 gr pentru fiecare.
Are you in?
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
#72
Da. Putem sa facem peste 2 saptamani? (doar ce m-am aprovizionat)
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#73
Sigur, nu-i stres Smile
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
#74
Am primit si eu de cateva zile aceasta cafea prin amabilitatea lui eugenm (multumesc inca odata pe aceasta cale) si astazi am facut o mica filmare la extractie. Despre blend pot spune ca este bine echilibrat si ce am remarcat este ca la 5 min dupa ce l-am baut, am resimtit un gust prelung de nuci

Filmarea aici
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#75
Ce reteta ai folosit? Smile
 
Reply
#76
Sa stii ca nu am cantarit inainte si nici dupa, dar estimez ca am pus in sita aprox 16g.
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#77
Am achiziţionat şi eu blendul cumpărat de la Origo aici: http://www.espressoman.ro/forum/Thread-A...0#pid60410

Primele impresii după patru extracţii:

1. cafea 16 g, temperatura 96 gr.C, curgere 55 ml în 25 sec.  - gust uşor amărui, dar un aftertaste bun, cu aromele de nucă predominante.

2. cafea 16 g, temperatura 94 gr.C, curgere 60 ml în 25 sec. - gust uşor acid, aceleaşi arome în aftertaste. De remarcat că, după o aşezare în ceaşcă de circa 5 minute, aromele acide s-au redus f mult, iar espresso-ul a devenit excelent.

3. cafea 15 g, temperatura 92 gr.C, râşnire reglată mai fin, curgere 60 ml în 20 sec. - gust echilibrat,  aciditate aproape insesizabilă, aromele afteretaste s-au aplatizat oarecum.

4. cafea 14 g, temperatura 94 gr.C, râşnire reglată mai fin, curgere 55 ml în 25 sec. - gust echilibrat, fără pic de aciditate, aromele aftertaste persistă doar 5 minute.

Am folosit apa filtrată prin osmoză şi cărbune activ, sistem de purificare Aqueena.

O primă concluzie desprinsă până acum: deşi nu pot spune că am fost "mişcat" de rezultatele obţinute până în prezent, trebuie să recunosc faptul că este un blend promiţător. Gustul este uşor înspre partea acidă, dar poate fi corectat prin dozare şi temperatură. Deocamdată nu sunt sigur că îl voi mai cumpăra încă o dată în viitorul apropiat, dar vreau să mai fac experimente cu el, pentru că sunt sigur că nu i-am găsit încă formula perfectă de extracţie. Nu sunt un expert în domeniu şi ştiu că sunt mulţi alţii care pot scoate tot ce e mai bun din această cafea.

Mulţumesc încă o dată celor care s-au implicat în cumpărarea, mixarea şi distribuirea acestui blend.
Lelit 41TEM+43MMI+XMC013+PL100, IMS CI200, Ascaso filter, Motta 35cl+thermo.
Hario Skerton, Clever Dripper, AeroPress, French press, V60, Moka pot, cezve.
 
Reply
#78
Mi se pare bun blend-ul, dar n-as putea sa zic ca este o recreere fidela a celui din Australia.
Nici nu era de asteptat sa fie: chiar daca originile sunt aceleasi, prajirea probabil ca nu e.

Ce e important: imi place  [Image: smile.gif]
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#79
Am încercat azi flat white din 18g cafea, 50 ml lichid. A ieşit excelent. Recomand.

Câteva ore mai târziu am făcut şi un americano din 14 g cafea, 30 ml lichid şi 70 ml apă fierbinte. Foarte bun. De remarcat faptul că aciditatea a dispărut complet, iar aromele de nucă şi caramel au ieşit la iveală ca soarele dintre nori.

Adineauri am făcut şi un espresso după reţeta din Australia: " 18.5g in cos, 43g in ceasca". A ieşit foarte bun. Corp puternic, arome clare, aciditate foarte mică.

Concluzie: prefer acest blend preparat americano. Urmat de flat white sau capuccino.
Lelit 41TEM+43MMI+XMC013+PL100, IMS CI200, Ascaso filter, Motta 35cl+thermo.
Hario Skerton, Clever Dripper, AeroPress, French press, V60, Moka pot, cezve.
 
Reply
#80
ii asteptam cu feedback si pe mmariusc si bemihai
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#81
Inca n-am desfacut pungile, sambata le vine randul.
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
#82
Am testat si eu blend-ul, dar abia de azi a intrat cu drepturi depline in meniu Smile - nu cred ca am tras mai mult de 3 shot-uri zilele trecute.
Asadar deocamdata nu am ajuns la o reteta clara, dar premisele sunt foarte promitatoare mai ales ca abia s-au facut 8 zile de la prajire. Am regasit note de nuci, cacao, iar in aftertaste cirese foarte subtil la extractii pana in 30 secunde, si miere pronuntat la extractii in jurul a 34 de secunde (17.5 grame in - 35 grame out). Confirm si eu, in combinatii cu lapte este foarte bun blend-ul.
Concluzia pana acum: imi place ce a iesit, cu siguranta l-as mai comanda.
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
#83
Am facut si eu un shot pe seara, asa in fuga, cu rasnita setata pe o Columbia de la Guido. Am folosit 18g, din care am obtinut 36g de lichid cam in 40s. Prima impresie este buna, mi-a placut echilibrul din ceasca. In postgust am simtit un amarui foarte placut, spre migdale sau samburi de caisa. Revin cu impresii dupa ce reglez rasnita si incerc mai multe retete.
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
#84
Am încercat adineauri un Frenchpress cu tehnica de la www.jimseven.com/2016/10/03/updated-french-press-video/.
Am râşnit cu Skerton pe click-ul 7 (sau cu rotiţa reglată la 420 de grade faţă de 0, pentru cei care au mecanism stepless).
Cantitate cafea 15 g, pentru 250 ml apă.
Am turnat apa peste cafea imediat ce a început să fiarbă.
Am aşteptat 4 minute, am amestecat, am mai aşteptat 5 minute şi am turnat în ceşti.
A rezultat o aromă fină, cu gust bun, fără amăreală, şi cu retrogust plăcut, de ciocolată cu alune.
Cred că blendul poate fi folosit şi pentru această metodă de preparare.
Lelit 41TEM+43MMI+XMC013+PL100, IMS CI200, Ascaso filter, Motta 35cl+thermo.
Hario Skerton, Clever Dripper, AeroPress, French press, V60, Moka pot, cezve.
 
Reply
#85
Recomand oricui sa investeasca o suma mica intr-un termometru, de exemplu 25 lei in cel de la ikea, de care a povestit eugenm in topicul aeropress.
Ati fi uimit sa descoperiti cate grade are apa "imediat dupa ce a inceput sa fiarba" Wink si mai ales cat se duce din temperatura pe traseul de turnare, de la fund pana la cioc...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)