Hello There, Guest! Login Register


Achizitie Expresor

#1
Va salut,

Cu ajutorul acestui forum am achizitionat recent o rasnita Mahlkonig Vario (dupa 2 saptamani de studiu  [Image: smile.gif] ), din pacate sunt intr-o dilema destul de mare legata de expresor. 
As dori cu grup E61 dar nu stiu HX sau DB, precizez ca mai mult de o cafea sau 2 nu o sa beau pe zi, in special sambata duminica.

Multumesc in avans de ajutor.

Catalin
 
Reply
#2
Salut,

Opțiunile sunt multe și variate. Important este sa știm care este bugetul și bazat pe asta sa incercam sa te sfătuim sa faci cea mai buna alegere. Și mai e un aspect : nou vs second?
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#3
There's no X in espresso
Ai o suma limita? Un HX cu grup E61 second hand gasesti in jur de 2000 lei. DB cu E61 poate doar pe ebay si oricum la in pret mai mare. Daca poti alege DB nou sau sh.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#4
aparat 1

(27-06-2017, 15:33)Catalin DD Wrote: Va salut,

Cu ajutorul acestui forum am achizitionat recent o rasnita Mahlkonig Vario (dupa 2 saptamani de studiu  [Image: smile.gif] ), din pacate sunt intr-o dilema destul de mare legata de expresor. 
As dori cu grup E61 dar nu stiu HX sau DB, precizez ca mai mult de o cafea sau 2 nu o sa beau pe zi, in special sambata duminica.

Multumesc in avans de ajutor.

Catalin

https://www.olx.ro/oferta/aparat-cafea-p...8kcyT.html
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#5
Colegul spune ca bea maxim 2 cafele in weekend. Nu stiu daca se justifica ditamai uzina. Smile
 
Reply
#6
Consider ca mereu contează calitatea nu cantitatea. Poate sa bea și 1 pe săptămână. Dacă bea 5 saeco/zi x 7 zile/saptamana = 0 cafele!
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#7
era doar o idee,eu beau 2 cafele pe zi si am o masina care cantereste 40 de kg,asa e modelul...conf logicii tale ar trebui sa cumpere un delonghi  [Image: biggrin.gif] [Image: biggrin.gif] [Image: biggrin.gif]
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#8
Eu n-am zis nici saeco, nici delonghi. Voi ati pomenit de ele. Smile
Daca am de mers undeva 50 km, in weekend, ar trebui sa-mi iau Lamborghini? Smile Smile Smile
 
Reply
#9
Well aici faci o confuzie. Nu vreau sa intram in polemică. Dar daca nu ai mers vreodată cu Lamborghini crede-mă pe cuvânt ca acei 50 de km se parcurg diferit ca într-o toyota de exemplu. La fel și la espresso. Important este ce iese nu câte porții faci.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#10
cumpara un aparat pe care sa nu-l mai schimbi peste 2 luni,hx,db nu conteaza i-a omasina  care sa fie grea -inseamna ca are mult cupru si nu plastic-un model care sa fie cunoscut sa nu plangi dupa piese,cu boiler mare...
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#11
(27-06-2017, 20:02)orwo Wrote: era doar o idee,eu beau 2 cafele pe zi si am o masina care cantereste 40 de kg,asa e modelul...conf logicii tale ar trebui sa cumpere un delonghi  [Image: biggrin.gif] [Image: biggrin.gif] [Image: biggrin.gif]

Smile)) salut am avut dinala dar sa stricat

Va salut,

In primul rand multumesc pentru ajutor, avand in vedere ca as vrea sambata sa am expresorul am facut o mica selectie dupa cunostintele mele (nu foarte mari  [Image: confused.gif]  ), astfel:
- lelit PL62S;
- lelit PL60 PLUST
- lelit PL91T;
- office leva EB 61

Nu vreau sa aleg in functie de pret. Pana acum am avut un automat care nu a are nici o treaba cu ce inseamna o cafea.

Multumesc
 
Reply
#12
office leva
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#13
Recomandarea mea este sa-ti rezervi 1-2 saptamani si sa parcurgi diversele topicuri despre espresoare, sa intelegi diferentele constructive si de functionare ale acestora.

Dupa aceea iti faci o lista scurta si pui fix intrebarile care au raspunsuri de natura sa elimine ultimele necunoscute.

Incearca sa intelegi ca te aventurezi intr-o lume foarte frumoasa, dar si dificila la inceput, iar pasii grabiti pot sa-ti strice intreaga poveste.
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
#14
pe scurt :
HX schimbator de caldura este un biler mic intr-un boiler mare,ai vapori infinit doar ca trebuie sa iti faci mana cu flushul-adica inainte de a face cafeaua trebuie sa dai drumul la apa ca sa cobori temperatura ei ,nu e ceva iesit din comun dar necesita antrenament
DB dual boiler-adica un boiler ptr aburi si unul ptr apa cafea-interesant este ca sunt cu pid si poti controla temp apei cafea,unel masini iti ofera posibilitatea sa opresi boilerul de aburi daca nu -l folosesti
se gasesc ambele cu E 61
preturi de la 2500 in sus de noi nu mai vb
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#15
Cred ca si un E61 HX e ok la inceput. Mai importat este sa pui ceva de o parte si pentru un curs de barista basic, in medie am vazut ca sunt cam 200 de euro. Cred ca e o investitie corecta care completata cu ceva forumuri si carti de specialitate ( suficiente sunt 2-3, dupa mine) te vor ajuta sa progresezi mai repede si sa ajungi sa intelegi pana la urma in ce fel te ajuta si cum te limiteaza espresorul.

Dezvoltarea papilelor gustative completata cu ceva know how despre cum functioneaza diverse tehnologii  de espresoare te vor ajuta in viitor sa poti sa le compari mai bine.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#16
Eu nu iti sugerez HX.. pt max 2 cafele pe zi un pavni sau elektra e super bine.. iar daca nu vrei abur pt lapte atunci caravel.. si vinde rasnita si i-ati kinu 47
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#17
Multumesc pt info, Neuromancer, mi-ar placea mie sa fie Pavoni mai potrivit decat un HX, la 2 espresso pe zi, m-ar scuti de banii de HX, m-as apuca de prajit in schimb Smile

Ce ai scris tu ma motiveaza sa incerc niste teste comparative, am un prieten cu HX si unul cu DB, ba chiar si unul cu Unica, ramane sa aleg cafeaua de test.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#18
Multumesc de ajutor. 

Smile inca nu sunt convins ....
 
Reply
#19
Merita citit si despre Profitec Pro 300, in video-ul celor de la whole latte love apare un test cu un dispozitiv SCACE si, zic ei, variatia de temperatura e de 1 grad.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#20
Va salut!As dori sa mi cumpăr un expresor si o rișnița,ma gindeam la Lelit Anna PL41TEM si Lelit PL 043 MMI
ce credeți,este o alegere bună?
 
Reply
#21
trebuie sa dai mai multe detalii.. cate cafele vrei pe zi, cat de mult esti interesat de latte, ce buget ai, etc
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#22
Salut!Cam 4 cafele pe zi, dimineata,nu sunt inebunit dupa latte,buget max 2000.
 
Reply
#23
lelit e41/ rancilio silva, gaggia classic cu pid, o rasnita te costa 600-1000ron sh - fiorenzato 64, sau ceva cu cutite mari 50-55mm+, sa aiba 400-1000rpm.

Rasnita si cafeaua sunt mai importante decat espressorul, asa cum ti-am zis si pe celalat forum, poti testa gaggia classic al meu are si pid, si teava abur schimbata, pt 2-3 cafele cu buget de 2000ron e k.

Iti raman bani de rasnita buna (vreo 1100ron).

Nu neglija rasnita! si neaparat iti trebuie cafea proaspat prajita (60-120 ron/kg).

Nu te fixa pe espressor, cauta si despre alte metode de preparare si mergi in bar gusta: v60, aero press.

Este foarte dificil sa prepari o cafea buna cu aparate de initiere, uneori o sa iasa, alteori o sa fie putin alterat gustul, insa cu antrenament o sa te obisnuiesti, o sa arunci multe cafele.

Un aero presss se face mult mai usor, decat un espresso.

Apoi, nu iti recomand espressoare cu levier, pentru inceput, poate peste 1-2 ani, deci nu te uita la pavoni, sunt bune dar nu ca prim espressor.
 
Reply
#24
E greu sa te incadrezi in 2000 de lei cu un espressor ok si o rasnita de calitate. 

O combinatie buna ar fi un Classic/Silvia cu PID si un M47.
 
Reply
#25
De ce sa nu fie ok la pavoni pentru primul espressor? Cred ca topicul include suficienta informație pentru a răspunde la aproape orice întrebare si dupa parerea mea europiccola este mult peste gc sau echivalente. Sunt pe forum de vanzare la preturi mai mult decât decente.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#26
lipsa pid, foarte greu de folosit pt latte, necesita indemanare sporita fata de un espressor cu buton, nu scoate shoturi constante decat cand ai mana calibrata dupa 500 de cafele.

Este ca si cum te-ai duce la sala si te-as pune sa faci exercitii grele si sa alergi mult, ai renunta dupa 1-2 sedinte.


Nu spun ca pavoni nu este bun, este complicat pt un incepator, exista solutii mai simple/comode, in ziua de astazi asta se cauta, comoditate.
 
Reply
#27
Cred ca o sa raman pe  Lelit Anna PL41TEM si  Kinu M47.
 
Reply
#28
In locul tau, dc e adevarat ca Kinu 47 nu este disponibil temporar, as merge pe una din rasnitele de la SCAE, cu care nu poti da gres. Eu am luat una din ele si a fost noua, ceva gen 200 de rasniri la contoar.

Pt espressor, o alternativa este si Gaggia Baby Millenium la 400 de ron, daca mai sunt din cele despre care s-a discutat pe forum (de pe OLX, de provenienta necunoscuta, insa ok, din experienta membrilor care si l-au cumparat), fie pe un Gaggia Classic cu reducerea de pe forum, la 1100 ron. La Classic, din ce am vazut pe bursa, se pierde destul de putin. 41 TEM e clar mai bun, scapi de varianta temperaturii de inceput a shot-ului, insa costa si mai mult.

Despre Pavoni, nu as recomanda dintr-un singur motiv: ca incepator, vei gresi multe shot-uri. Supraincalzirea grupului la Pavoni va face ca intervalul intre shot-uri sa fie minim 10 minute sau sa folosesti raciri succesive de portafiltru sau sa achizitionezi un racitor. Or, ca incepator, e dificil sa treci prin asta, sa ai si mai multe variabile pe care sa incerci sa le controlezi, decat la un espressor cu pompa.

Insa, cu toate frustrarile si "sink shot"-urile, ca rezultat, Pavoni ajuta la extractia unor shot-uri cu o claritate ridicata a gustului decat un Lelit cu PID, din incercarile mele comparative intre Pavoni si 81T, folosind Kinu M47.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#29
Nu vrea sh: http://www.espressoman.ro/forum/Thread-G...Teava-abur
 
Reply
#30
Eu am inceput pe pavoni si m-am descurcat ff ok. Chiar zic ca in anumite privinte e mai usor: "simti" shotul deci gaseti gradu de rasnire mai usor..  da pt 4 cafele la rand dimineata nu il recomand.. pt 1-2 cafele si un latte din cand in cand pavoni e cel mai bun calitate/pret.. pt 4+ cafele (mai ales la rand) trebuie sa te gandesti la alternative... levier open boiler gen caravel/la peppina.. sau espressor semi automat entry lvl: gaggis classic la care adaugi pid, lellit, altceva sh. Rasnita nu se pune problema: kinu 47 e best buy
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)