Hello There, Guest! Login Register


Achizitie Expresor

#31
La fel si eu. A fost primul meu espressor si nu regret achiziția. Intr-adevar trebuie putin mai multa documentare dar, repet, cu informatia de pe forum se poate reduce considerabil timpul de învățare. Cât despre rezultate din punctul meu de vedere este peste aparate de aceeasi valoare (gc lelit etc.) Plus frotharea care se poate face fix după sau înainte sau chiar in timpul extracției Smile 

De recomandat as recomanda doar celor ce își doresc asa ceva. Cei ce cauta espressor cu pompa nu cred ca se vor înțelege bine cu europiccola.

Spor la achiziție! Orice iti vei lua va da rezultate foarte bune cu o rasnita si cu cafea buna!
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#32
Aceeasi experienta ca Adi, Pavoni europicolla primul espressor, si nu cred ca altceva pentru acasa m-ar satisface mai mult.
Turcul zice "hai sa iti mesteresc o cafea..." ori asta se face cu simtire si implicare, nu cu apasat pe butoane Wink
 
Reply
#33
De ce nu Europicola? Daca proprietarului ii place modul de lucru cu acest echipament atunci este perfect.
Inafara de asta;
There's no X in espreSSo.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#34
Eu mi-am luat Europiccola dupa 2 ani de folosire zilnica a unul espressor cu pompa ( Bezzera Unica ) si drept sa spun, uneori cafeaua extrasa e mai interesanta (la gust si arome) la levier decat la cel cu pompa.
Pavoni face echipa buna cu Kinu, iar la modul cum extrag eu ( adica 2 mici  ) nu am probleme de supraincalzire a grupului sau probleme de asteptare intre extractii....iar laptele la Europiccola iasa perfect petru capucino - cu toata ca eu nu ma pricep eu la desene  Blush Blush Blush
Bellezza Francesca | G-iota | Bezzera Unica | La Pavoni | Ceado E5P | Kinu M38 | Gene Cafe 
 
Reply
#35
Ca sa nu mai deschid un topic nou, vreau sa iau un expobar new ballance nou made in 2012, modelul cu rasnita incorporata, care din cate vad e un fel de macap m4. Ce parere aveti de aceasta varianta? E un hx cu boiler de 6 litri alimentat la retea. Il cumpar de la o cunostinta pretul e foarte mic.

http://specialtyrestaurantequipment.com/...ct/product&product_id=175

Nimeni nimic? Nu gasesc multe informatii despre el:
https://youtu.be/GEhtD9xOW6c
 
Reply
#36
E cu E61 parcă, nu?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#37
Poate e new ELEGANCE, ballance nu am gasit nimic.
 
Reply
#38
Da, acela este, am gresit eu.
 
Reply
#39
Salutare tuturor, vreau sa va intreb ce stiti de Noveseinove, modelele Alpha Beta sau Circular? Sunt pe cale sa achizitionez un aparat pentru birou. Suntem 35 de oameni si facem undeva la 150 cafele pe zi.
 
Reply
#40
4-5 de cap de om... sunteti cam stresati, asta e sigur... Smile
 
Reply
#41
(06-08-2017, 17:01)Stefan Darabus Wrote: Salutare tuturor, vreau sa va intreb ce stiti de Noveseinove, modelele Alpha Beta sau Circular? Sunt pe cale sa achizitionez un aparat pentru birou. Suntem 35 de oameni si facem undeva la 150 cafele pe zi.

La cantitatea asta vin eu cu cafeaua mea de acasa, si v-o dau cu 2,50 lei ceasca. Smile
 
Reply
#42
(06-08-2017, 17:01)Stefan Darabus Wrote: Salutare tuturor, vreau sa va intreb ce stiti de Noveseinove, modelele Alpha Beta sau Circular? Sunt pe cale sa achizitionez un aparat pentru birou. Suntem 35 de oameni si facem undeva la 150 cafele pe zi.

Vad ca sunt semiautomate..ai bugetat si un barista? Big Grin
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#43
o sa sune poate ciudat pt unii: dar daca chiar vreti espresso adevarat la birou (cea ce ma cam indoiesc) recomand un un lever profesional cu un boiler pe masura si sette ca rasnita. neaparat si distribuitor pt pf. dar trebuie sa stiti in ce va bagati intai
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.
 
Reply
#44
Da, as vrea un espressor adevarat, pe care sa-l putem manevra in echipa. Daca aveti sugestii, v-as multumi. Cel de care va intrebam cum vi se pare?
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)