Hello There, Guest! Login Register

15% reducere la prajitoria Sloane Specialty Coffee ( Bucuresti )

(03-10-2019, 00:09)Gozmin Wrote: Cu scuzele de rigoare, doresc sa știu care sortiment este prăjit pe 01.10. Multimesc.

Rwanda Muhondo, Ethiopia Gera si Brazilia Cachoeirihna

Reply
Dragi espressomani, 

Am lansat formularul de precomanda pentru cafelele pe care le vom praji marti, 8 Octombrie:
  • Premium Lot: Kenya Karinga Peaberry 
  • Classic Profile: Colombia Jaime Ariza 
  • Accesible Specialty: Brazilia Cachoeirihna Natural
  • si cateva pungi de Rwanda Muhondo prajite marti, 1 Octombrie - in limita stocului disponibil 
Weekend placut!

Reply
A revenit transportul gratuit la 2 pungi sau e o greșeală in formular ?
ACS Minima/Gaggia Baby Millenium '01
Fiorenzato F5 GT/Lelit PL043MMI
Ex.: Gaggia Classic '15

Reply
(04-10-2019, 22:25)Gozmin Wrote: A revenit transportul gratuit la 2 pungi sau e o greșeală in formular ?

Draga Gozmin, multumim de observatie!
Da, a fost o eroare pe care ne-o asumam pentru comenzile inregistrate pana in acest moment. Am corectat si ne intoarcem la conditiile clasice de transport gratuit la minim 4 pungi comandate.

Reply
Mult iubita Oana,pe mine și poate nu sunt singur,m-ar ajuta foarte mult sa pot plati on line sau in cont bancar,nu prea mă sincronizez cu curierul dar îl pot ruga sa lase la un magazin de lângă mine cafele cumpărate.multumesc anticipat.
Bezzera  BZ 40 DE HX, cafflano kompresso, tamper panthera gear powered by suncoffee , rasnita Compaq k3 ,  kinu M 47, WDT tool by panthera, hario v60,BWT filter, ibric, nivelator mota.

Reply
Dragilor, plata online si webshop-ul vin!
Azi avem ultima intalnire, sa speram ca lucrurile vor fi mai simple. 
Pana atunci, avem formularul dedicat voua si in care am inceput adunarea precomenzilor pentru prajirea de saptamana viitoare, marti, 15 oct.
Cum ieri am primit paletii cu noua cafea din Guatemala, saptamana viitoare vom sarbatori aceasta origine cu un twist educativ, cum ne place noua, sau mie cel putin Smile.

Prin urmare, veti gasi in formular 2 Guatemala La Nueva Honey processed, una 2018, una 2019. Asta se intampla pentru ca am achizitionat din nou lotul Honey al fermei La Nueva, pentru ca ni se pare ca e chiar mai bun ca anul trecut si pentru ca pe mine m-a impresionat intalnirea cu cel care conduce aceasta ferma,  fermierul Ovidio Garcia, atunci cand am fost in Guatemala. Din lotul 2018 mai avem doar 3 kg deci in jur de 12 pungute asa ca posibilitatea rara, ca sa nu spun unica, de a gusta in paralel loturi din recolte succesive ale aceleiasi ferme, este limitata. Cand se vor aduna comenzile pentru cele 12 pungi de La Nueva 2018 pe care le mai avem, o vom scoate din formular. Veti putea comanda in continuare La Nueva 2019 care are un profil aromatic minunat, floral si cu note de fructe tropicale, favoritul meu. 

E impresionant sa observi diferentele, si chiar mi-as dori sa aud parerile voastre despre ce simtiti ca s-a schimbat de la an la an.

In formular mai este si Guatemala Female Coffee Growers of San Marcos Huista, sau FCG cum ii spunem noi, de la care ne luam la revedere fiind ultima ei aparitie in formular.

Weekend minunat tuturor!

Reply
Dragi espressomani, va anunt ca s-a lansat formularul de comanda pentru saptamana viitoare https://sloanecoffee.com/espressoman.

Vestea buna este ca dupa aproape un an in cautarea unei succesoare vrednice a regretatei Ethiopia Burtukaana Natural putem anunta cu bucurie ca am gasit nu una ci chiar 2 cafele care credem noi ca vor lasa urme adanci in memoria voastra senzoriala. Saptamana aceasta va prezentam doar una dintre ele, restul mai tinem surpriza.

Se numeste Ethiopia Walichu Wachu  Natural si are un profil aromatic la fel de memorabil ca si numele. Ma simt datoare sa va avertizez ca e posibil sa nu mai vreti sa beti alta cafea dupa aceasta mai ales daca aveti o pasiune pentru cafelele usor fermentate si incredibil de florale, dulci si fructate, cu aciditate medie si corp catifelat. Noi ne-am aruncat intr-o frenezie de descriptori : tuberoza, lavanda, iasomnie, trandafiri, capsuni, cirese negre, piersici, miere salbatica sau fagure de miere si am mai fi putut sa o tinem asa o perioada. 

Am simtit nevoia sa introduc asa cum se cuvine aceasta stea in devenire insa e de mentionat ca formuarul mai gazduieste doua cafele pe care le cunosteti deja, Brazilia Cachoeirinha Natural si Colombia Jaime Ariza Washed.

Weekend placut tuturor si pentru informatii Oana va ajuta cu drag!

Reply
Salutare espressomani, 
De la prajirea de marti ne-au ramas cateva pungi de Rwanda Muhondo Natural prajire de espresso, asadar am updatat formularul din aceasta saptamana pe care il vom tine activ in limita stocului disponibil >> https://sloanecoffee.com/espressoman

Reply
Salutare, 
Am revenit cu formularul care precede ziua de prajire de marti, 29 octombrie >> https://sloanecoffee.com/espressoman
Profitam de aceasta ocazie sa va anuntam ca 2 din cele 3 cafele din aceasta saptamana se vor regasi pentru ultima data in oferta noastra, ajungand la final de stoc si pe aceasta cale luandu-si ramas bun de la admiratorii lor: 
1. Guatemala Female Coffee Growers of San Marcos Huista (35 lei) - ultima data cand puteti comanda aceasta cafea cu note de fragi si caramel, dulceata de melasa si aciditate de portocale; 
2. Ethipia Gera Washed (45 lei) - ultima prajire de espresso in care va veti putea bucura de aromele florale, gust de piersica si struguri albi; 
3. Rwanda Muhondo (55 lei) - mai avem cateva pungi prajite in data de 22.10, in limita stocului disponibil, numai buna de pus direct in rasnita si savurata.  
Weekend placut!

Reply
Salutari dragilor!
Am revenit de la Cluj Coffee Festival cu vesti minunate si anume ca @bogdan_geor a iesit pe primul loc la Romanian Roasting Champion si pleaca in Taiwan in 3 saptamani sa ne reprezinte la mondiale.
Desi o mare bucurie si onoare, pentru noi e mai degraba o confirmare a ceea ce stiam deja si anume ca in mainile lui Bogdan cafelele isi arata intregul potential. Pentru cine e dornic sa guste din minunatii maine prajim iar formularul de comanda merge (dupa niste glitch-uri datorate lucrarilor la webshop-ul mare care e pe  acelasi server).

Reply
Salutare espressomani, 
Revin cu un update al formularului, dupa ce am epuizat stocul comandat din aceasta saptamana. Am adaugat aici originile din care mai avem cateva pungi ramase de la prajirea de ieri >> https://sloanecoffee.com/espressoman
1. Ethiopia Walichu Wachu Natural - espresso 
2. Colombia Jaime Ariza - espresso 
3. Kenya Karina Peaberry - filtru 
4. Guatemala La Nueva Honey 2019 - filtru
5. Rwanda Muhondo Natural - filtru 

Reply
Dragi espressomani, 
Asa cum v-am obisnuit, maine incingem din nou cuptorul si vom pregati delicatesele din aceasta saptamana >>https://sloanecoffee.com/espressoman

In cinstea victoriei lui Bogdan, am pregatit un Celebratory Pack format din 2 dintre cele mai indragite cafele, care vor putea fi comandate impreuna doar in aceasta saptamana, Ethiopia Qore Washed + Ethiopia Qore Honey (90 lei+TVA) - acest pack fiind disponibil doar in limita stocului de Ethiopia Qore Honey, o ocazie de neratat de a gusta aceasta origine in 2 procesari diferite. 
Pe langa acestea, in formular isi fac aparitia Costa Rica San Carlos Honey din selectia de cafele Classic Profiles si Brazilia Cachoeirihna Natural din Accesible Specialty, ca sa acoperim toate gusturile si cerintele voastre. 

Cu drag, 
Echipa Sloane

Reply
Încă nu funcționează link-ul. Am verificat imediat după postare, dar am zis că mai aștept, poate mai aveți de lucru la el.

Reply
Gata, am remediat bug-ul. 
Acum linkul functioneaza. Multumim!

Reply
Dragilor,
Am ajuns la finalul unei zile luuungi de prajit si pregatit pachetele, dau ne-au mai ramas 3 Celebratory Packs (Ethiopia Qore Washed + Honey), iar cand acestea se vor epuiza, vom adauga doar Ethiopia Qore Washed in limita stocului disponibil. 
Acelasi formular >> https://sloanecoffee.com/espressoman

PS: cei care au optat pentru ridicare de la sediu pot veni incepand de maine la prajitorie, intre orele 11-18, cu un telefon in prealabil - 0726247731 [Oana] 

Seara frumoasa!

Reply
Salutare espressomani, 
Am lansat formularul de precomanda pentru saptamana viitoare, in care vom praji LUNI, 11.11 (nu marti cum v-am obisnuit) pentru voi >>> https://sloanecoffee.com/espressoman
1. Rwanda Muhondo Natural (55lei) - un best seller al cafelelor Premium Lots 
2. Guatemala La Mondana (45 lei) - o noutate in categoria Classic Profiles pe care speram sa o indragiti pentru notele de zmeura, fructe tropicale (in special mango) si cremozitatea de creme brulee. 
3. Ethiopia Dhilgee (35lei) - din Accessible Specialty

Reply
FIY, că prea vorbește doar Oana pe aici, am folosit 2.5kg de Rwanda Muhondo (cea de mai sus) --pe lângă alte 7 kg de Etiopia Walichu Wachu-- la HOST Milano, la standul Kinu. A fost foarte apreciată. Are o aciditate plăcută și foarte controlabilă, deci poți împăca și pe cei care preferă aciditatea, și pe italieni. 

Mi se pare o cafea la care trebuie să faci eforturi considerabile să o extragi prost Smile Cum ar și trebui să fie cafelele. Felicitări, Sloane!

[Image: a19a4ef104e9a16a1f4c21d734a40b68.jpg]
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator

Reply
(08-11-2019, 17:21)rdumitrescu Wrote: deci poți împăca și pe cei care preferă aciditatea, și pe italieni. 

Din aceeasi prajire?
Strietman CT2 | Niche Zero | M47 brew | Aeropress | V60

Reply
(08-11-2019, 18:10)Laddu Wrote: Din aceeasi prajire?

Da, fix din aceleași boabe. Chiar dacă e prăjită destul de light, e dezvoltată bine și are solubilitate foarte bună. În funcție de raportul de extracție, temperatură etc... poți obține o gamă destul de largă de arome fără să apară defecte (bitter, astringență). 

Ca exemplu, eu prefer aciditatea, atâta timp cât are un rost. De exemplu dacă este compensată cu dulce și un corp suficient cât să echilibreze. Dar în Italia nu am considerat că este neapărat potrivit să trag shoturile cum mi-ar plăcea mie, ci să fie undeva mai spre aciditate scăzută, dar să aibă ceva suficient de diferit încât oamenii care au băut deja 20 de shoturi înainte de a ajunge la mine să vrea să încerce și cafeaua mea. În același timp, dacă vine cineva despre care știu că ar prefera o cafea mai îndrăzneață, să pot extrage un shot mai acid și mai fructat. 

Îi mai întrebam cam ce fel de cafea preferă și ajustam un pic din mers rețeta. Foarte mulți italieni au fost impresionați de varietatea de arome pe care o are shotul. Amuznat, considerau cu aciditate mare shoturi care mie mi se păreau cu o aciditate abia sesizabilă. Asta în condițiile în care intenționat extrăgeam să fie cu aciditate cât mai mică (măcinam mai fin și mai creșteam un grad temperatura, Mina fiind foarte rapid în acest sens). 

Văzând că prăjesc din nou una din cafelele pe care le-am luat pt HOST, am zis să mă bag și eu în seamă, poate ajută pe cineva care e indecis.

P.S. acum, când am zis că i-au făcut fericiți și pe italieni, nu-ți imagina că este Borbone (sau ce alte mărci se mai discută prin topicul de cafele italiene). Sper că am clarificat mai sus.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator

Reply
(08-11-2019, 16:54)Oana_Sloane Wrote: Salutare espressomani, 
Am lansat formularul de precomanda pentru saptamana viitoare, in care vom praji LUNI, 11.11 (nu marti cum v-am obisnuit) pentru voi >>> https://sloanecoffee.com/espressoman
2. Guatemala La Mondana (45 lei) - o noutate in categoria Classic Profiles pe care speram sa o indragiti pentru notele de zmeura, fructe tropicale (in special mango) si cremozitatea de creme brulee. 
Ce procesare are Ethiopia Dhilgee? Spalata sau natural?
PL81T, Mahlkonig Vario, Mignon Specialita

Reply
(09-11-2019, 18:42)mida Wrote:
(08-11-2019, 16:54)Oana_Sloane Wrote: Salutare espressomani, 
Ce procesare are Ethiopia Dhilgee? Spalata sau natural?

spalata si e prajita pt espresso.
Probat | La Marzocco | Mahlkonig E65s/EK-43s | VST | Acaia | Acareturi multe multe

Reply
Salutare espressomani, 

Dupa cum probabil stiti, colegii au plecat spre World Coffee Roasting Championship unde @bogdan_geor isi va etala skillurile exersate la prajitorie, iar @Teodora_Sloane de Q Grader Master.
Pana cand acestia se vor intoarce "acasa", speram noi victoriosi, am pregatim un stoc de cafele, mai multe origini (prajire espresso) pe le gasiti in formular in limita stocului disponibil   >> https://sloanecoffee.com/espressoman
*Ethiopia Walichu Wachu Natural - prajire omni si recomandare noastra for a killer filter ^_^ 

Eu voi fi la capatul celalalt al comenzilor asigurandu-ma ca vor ajunge la voi in cel mai scurt timp, asadar nu ezitati sa-mi scrieti pe wassup daca aveti nelamuriri >> 0726247731

Reply
Bună ziua! Nu mai există transport gratuit pentru 4 pungi sau ati omis acest lucru?
Mulțumesc.

Trimis de pe al meu ONEPLUS A6000 folosind Tapatalk
Lelit PL92T + Baratza Sette 270

Reply
(13-11-2019, 13:27)barbone Wrote: Bună ziua! Nu mai există transport gratuit pentru 4 pungi sau ati omis acest lucru?
Mulțumesc.

Trimis de pe al meu ONEPLUS A6000 folosind Tapatalk

Ba da, conditiile sunt neschimbate, cu transport gratuit la minim 4 pungi comandate 
Mersi de observatie, completez si disclaimerul din footer Smile

Reply
Buna,

Vin cu o intrebare care poate e stupida Smile am citit pe sarite acest topic si nu imi este clar procesul de comanda. 15% se aplica doar la comenzile pentru soiurile listate aici? https://sloanecoffee.com/espressoman

De exemplu daca ma uit pe link apare la oferta doar Rwanda Muhondo natural la 55 RON x 250gr iar pe site apare la 59 RON, nu imi iasa reducerea de 15% din diferenta. In acelasi timp nu inteleg de ce nu spot comanda si celelalte cafele disponibile pe site cu aceeasi reducere. Poate nu am inteles eu procesul de comanda, scuzele de rigoare daca asa este Smile

Mersi
Gaggia Classic 2007 / Ascaso i-steel I1 / Hario Skerton

Reply
(24-11-2019, 19:26)cmihut Wrote: Buna,

Vin cu o intrebare care poate e stupida Smile am citit pe sarite acest topic si nu imi este clar procesul de comanda. 15% se aplica doar la comenzile pentru soiurile listate aici? https://sloanecoffee.com/espressoman

De exemplu daca ma uit pe link apare la oferta doar Rwanda Muhondo natural la 55 RON x 250gr iar pe site apare la 59 RON, nu imi iasa reducerea de 15% din diferenta. In acelasi timp nu inteleg de ce nu spot comanda si celelalte cafele disponibile pe site cu aceeasi reducere. Poate nu am inteles eu procesul de comanda, scuzele de rigoare daca asa este Smile

Mersi
Buna, 
Nu e deloc stupida intrebarea. Dupa lupte seculare care au durat 2 ani, avem website. Am vrut mult sa il lansam inainte de Taipei si cum colegul @bogdan_geor a binevoit sa devina vice-campion mondial ne-a dat peste cap toate planurile si traficul pe website.

Nu am anuntat inca web-shop-ul cu surle si trambite pentru ca ne supara inca lucruri la el. Dar cum voi sunteti mereu vigilenti deja primim multe comenzi ( si observatii de ce nu merge bine).
Ai observat foarte bine, pretul la Rwanda Muhondo pe website era gresit, o punga de 250g este 63 ron cu tva. Se pare ca e singura cafea la care pretul era gresit deci, asa cum ma asteptam, voi sunteti cei mai buni la a descoperi tot ce nu e ok pe website.
De asemenea, avem niste probleme la transportul gratuit si limita pentru el. Pe website va fi la comenzi de minim 200 lei.

Legat de paralela website-forum lucrurile vor merge dupa cum urmeaza:

Website-ul este pentru toata lumea, cu preturile intregi, indiferent ca veniti de pe forum.
Parteneriatul cu forumul espressoman este fix acest lucru: un parteneriat. Vom pastra formularele saptamanale ale forumului dedicate espressomanilor cu reducerile aferente ( 15% e orientativ - noi am oferit si discount de 13%, in unele cazuri rare, si, de foarte multe ori, discounturi de peste 20%) si povestile personalizate despre cafele. Logistic vorbind, noi le privim ca niste comenzi de grup care faciliteaza programarea prajirilor si a volumelor si deci, reduc munca. Iar ca logica de colaborare noi consideram ca este normal si respectuos pentru sustinerea acestei comunitati sa pastram traficul pe forum si sa generam continut. Indiferent de ce practici au alte prajitorii prezente cu reduceri pe forum, noi nu vom arunca un cod promotional cu care sa aveti reducere la orice pe website. 

Sper ca am raspuns nelamuririlor tale si ale altor colegi espressomani si evident, daca mai sunt si altele, va stam la dispozitie aici si pe telefoane, Voi reveni cu formularul de saptamana asta intr-o ora.

Salutari!
Am revenit cu formularul acestei saptamani. Adresa formularului s-a modificat, il gasiti de acum la https://espressoman.sloanecoffee.com/espressoman.
Ne-am grabit un pic si am facut prajirea pentru aceasta saptamana vineri, 22 noiembrie, Bogdan fiind plecat saptamana aceasta. Am prajit 3 origini, dintre care 1 este final sale si 1 este nou intrata in oferta noastra, si pentru prima oara in formular:
  1. Costa Rica San Carlos honey - o cafea care noua ne va ramane in minte prin notele de ceai negru afumat pe care le-am intalnit pentru prima oara intr-o cafea prin acest lot. Am prajit vineri ultimele bobite din sac deci este ultima oara cand o puteti comanda. Pretul cu reducerea espressoman este de 45 Ron (tva inclus).
  2. Guatemala La Nueva honey - am prezentat-o forumului mai devreme luna trecuta, cand lotul 2019 a ajuns la noi. Este o cafea cu note florale, gust de fructe tropicale si corp mieros. Pretul redus este de 55 Ron (tva inclus).
  3. Guatemala La Concepcion washed - este noua in oferta noastra si se incadreaza in selectia noastra de Accesible Specialty. Este o cafea cu care se lucreaza usor, foarte placuta ca espresso si bauturi cu lapte, cu note aromatice de ciocolata, caramel, alune Caju, curmale si struguri rosii de masa. O gasiti la 38 Ron (tva inclus).
Conditiile de comanda sunt aceleasi, transport subventionat si gratuit la comenzi de minim 4 pungi.

Reply
Multumesc mult de lamuriri Teodora. Totul clar acum Smile
Gaggia Classic 2007 / Ascaso i-steel I1 / Hario Skerton

Reply
Sunt șanse să gustăm și noi cafeaua / cafelele cu care vicecampionul și-a adjudecat titlul?
Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus IV DB, VST / IMS, Acaia Pearl, Fel. Arc, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, Cafflano Kompresso, Aeropress, V60, French Press

Reply
Am revenit cu formularul de comanda din aceasta saptamana cu originile pe care le vom praji maine >> http://espressoman.sloanecoffee.com/espressoman

1. Brazilia Cacheorihna din Accesible Specialty - 35 lei 
2. Guatemala La Montana din Classic Profils - 45 lei 
3. Kenya Karinga PB din Premium Lots - 50 lei

Reply
Cele 3 origini sunt prăjite doar pentru espresso?
Espresso: Brewtus IV-R (PL41TEM ex.) + Eureka Mignon Specialita
Brew: Comandante(Red Clix), V60, Aeropress, Moka, Ibric Soy, Chemex, April Brewer

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)