Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espressoare, rasnite si accesorii (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare-rasnite-si-accesorii)
+--- Forum: Sfaturi la cumparare (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Sfaturi-la-cumparare)
+--- Thread: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? (/Thread-Exista-motive-pentru-cumpararea-unui-espressor-automat)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - Gozmin - 07-03-2016

(06-03-2016, 14:40)Tito Wrote: Eu nu a-si demoniza automatele...cu o singura conditie!!!! Inainte de a zice .." conditia " fac o mica paranteza: pentru a intra in lumea espresso -ului  ..DECENT.... cred ca ai nevoie de  (minim ) GAGGIA CLASIC + rasnita ( manuala / electrica ) + tamper  deci financiar ar fi ( aproximativ ) o cheltuiala de 300/ 400 euro .

Cel mai important lucru in ecuatie cred ca este omul din spatele aparatelor. Daca nu ai timp, rabdare, incredere si nu pui putina pasiune rezultatul va fi slab indiferent de cheltuiala. Partea buna este ca un shot decent este de doua ori mai bun cand stii ca l-ai facut tu. Partea rea este ca nu stim ce se ascunde in noi dar nici nu vrem sa aflam. Si atunci ne lasam pe mana altora si aici nu vorbesc numai de domeniul nostru. Chiar daca in acest domeniu pot sa spun ca m-am descoperit acum la 38 de ani, sunt mandru pentru ca fac ceva al meu si imi vad reusitele in fiecare ceasca din ce in ce mai frumoase si gustoase. Din pacate, contributia la cultura noastra in general, a fost iarba seaca sadita de 26 de ani de niste oameni-lacuste, care nu ne-au explicat ca exista espresso, ceai englezesc, vin de soi vechi, mancare fara e-uri, carti de citit, respect, fair play, etc. ci din contra. De aceea acum exista shaorma, manele, can-can, capra vecinului, etc., si atunci in situatia asta cum sa-i explici unui crestin diferenta dintre o cafea cu 1 leu de la aparat si un espresso veritabil ? Asadar, marii castigatori ai necunoasterii noastre sunt vanzatorii de iluzii si culmea ne place asta majoritatii dintre noi.
Referitor de cheltuiala, pentru aparatele si accesoriile din semnatura am dat in jur de 550 de euro de noi, mai putin pentru pasiune care este nepretuita. Strict minimum necesar.


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - amarok - 07-03-2016

Dacă ar exista un automat care sa facă un espresso foarte bun nu ne-am mai impiedica de "pasiune". Și dacă te-ai "blocat" la un setup entry level, cand e plin forumul de entuziaști în ale upgrade-ului nu e cazul sa te ascunzi în spatele pasiunii...
Amuzant e ca topicul tine de motivele pentru care am lua un automat nu de motivele pentru care am luat setup-ul fiecăruia.


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - RaduCarutasu - 07-03-2016

(07-03-2016, 10:01)amarok Wrote: Amuzant e ca topicul tine de motivele pentru care am lua un automat .....

Corect ! 
S-a trecut foarte repede in tabăra de vis a vis si cele mai multe interventii sunt off topic . Ar trebui postate in alt thread " Exista motive pentru care sa NU cumpăram un automat de cafea ? " iar topicul de fata , tinand cont de continutul acumulat , ar trebui sa se numească " Automat pentru cafea vs expresor, destinate uzului casnic " .


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - dandana - 07-03-2016

Vreau să încep cu un mare SALUT comunității espressoman. 
Poate părea ciudat că primul meu post e pe subiectul ăsta, dar aș încerca să explic punctul meu de vedere care e legat strâns de motivele existente sau nu de a cumpăra un automat. 
Am ajuns aici din întâmplare, ca mare parte din cei activi pe forum, căutând recomandări pentru un automat care face "expreso". Da, nici măcar nu cunoșteam cuvântul corect. Nu mai spun de conținutul din ceașcă. 
Bineînțeles că după multe zile de lectură pe forum, interesul meu s-a îndreptat în mod normal către un espresso adevărat și către modul corect de preparare a licorii. Plecând de la un automat cumpărat acum vreo 3 ani (SH)care, după ce a muncit din greu în regim casnic, s-a îmbolnăvit destul de grav, am decis în consiliul de familie să luăm altul (tot SH). Deși aveam deja un model "câștigător", așteptam o ofertă mai apropiată de bugetul alocat. 
După mai bine de două săptămâni de așteptare am dat peste o ofertă foarte tentantă pentru un setup Gaggia Evo și o râșniță Aristarco EMA75. Fiind o persoană căreia îi place să experimenteze lucruri noi, mi-am dorit foarte mult să am și această experiență care din descrierile voastre e una de care te îndrăgostești definitiv. Probabil comoditatea mea a făcut să trec dorința unui espresso home made mai jos pe lista de to do experiences, soția mea fiind primul care se trezește dimineața și desigur și cel care face cafeaua. Surpriza a fost însă maximă când, povestindu-i de ce se poate face cu un semiautmat și o râșniță, am avut "verde" pentru achizție. 
După introducerea asta lungă am să trec și la subiectul propriu zis. 
De ce să cumperi un automat de cafea?
Cred că în primul rând din necunoaștere. Marea majoritate a băutorilor de cafea au experiențe limitate în privința unui espresso corect făcut. Asta în cazul în care experiența asta există.  Îmi place cafeaua, dar pot spune că cea mai bună băutură făcută din cafea a fost cea de la defunctul automat. Din păcate, în ultima perioadă, am încercat  în mai multe locuri să dau peste un espresso care să-mi schimbe complet perspectiva, dar oferta limitată din orașul de provincie în care trăiesc nu m-a convins.  Sculele mele au trecut printr-un extins proces de curățare, iar în momentul ăsta încep să experimentez. Lipsa unei experiențe anterioare care să mă fi lăsat mască îmi limitează procesul de învățare. Ăsta e și motivul pentru care spun că prima și cred că cea mai importantă cauză este necunoașterea. 
Pe de altă parte și necunoașterea asta e oarecum o consecință a unui nivel de venituri mult mai scăzut pe plaiurile noastre cu oi multe. Pentru foarte multe persoane 120-150 lei pentru un Kg de cafea e o risipă de bani când găsești la supermarket cafea boabe la kil cu 30-50 de lei. Asta dublate de ''incultura" prezentă și în domeniul ăsta nu face decât să ducă la dorința de a avea un asemenea automat de cafea  pe blatul din bucătărie. E foarte comod să te duci dimineața pe bâjbâite la bucătărie, să apeși pe un buton și după ce te-ai spălat pe ochi și te-ai întors de la baie, să ai cana de cafea la îndemână.
Cu siguranță pentru voi o cafea la un asemenea automat nu reprezintă o variantă de luat în seamă dimineața, dar pentru cei mai mulți este luxul suprem și metoda de a obține cea mai bună cafea pe care o vor bea vreodată indiferent dacă este sau nu un espresso adevărat.


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - Lyvyoo - 07-03-2016

@dandana - Bun venit pe forum, ma bucur sa vad ca apar espressomani si din zona Moldovei, prea putini din pacate. Din Piatra chiar cativa doar. Poate o prajitorie sau o cafenea de specialitate acolo ar mai schimba din (pre)conceptii. 

Legat de cafeaua proaspat prajita, exista alternative si la 60 de lei (studiaza site-urile celor care ne ofera discount-uri pe forum), iar daca te mai grupezi cu cineva, impartiti transportul.

La Evolution sper ca sita este nepresuizata. Folosita corespunzator, rasnita aceea ar trebui sa fie ok in espresso, iar cele doua aparate (cu un tamper de 58mm si un cantar) ar trebui sa livreze shot-uri muuuult peste orice automate de mii de euro.

@RaduCarutasu - se pot ramifica topicurile, dar e mai mare ocaua decat daraua  :Smile Am da prea multa  importanta...


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - renatoa - 07-03-2016

Bun venit inca odata... observatiile mele sunt intercalate mai jos si ingrosate:

(07-03-2016, 12:24)dandana Wrote: ...Lipsa unei experiențe anterioare care să mă fi lăsat mască îmi limitează procesul de învățare.

S-ar putea sa bei si cea mai buna si corect preparata cafea si sa nu te lase masca...
Depinde la ce te astepti, cum ti-ai imaginat tu ca va fi momentul.
Pe de alta parte unii dintre noi stim perfect cum este si ce pierdem, dar am ales constient sa nu urmam calea espresso datorita multiplelor inconveniente care le are prepararea acasa. Nu poti avea in farfurie zilnic o vita argentiniana oricat de mult ai vrea...


Pe de altă parte și necunoașterea asta e oarecum o consecință a unui nivel de venituri mult mai scăzut pe plaiurile noastre cu oi multe. Pentru foarte multe persoane 120-150 lei pentru un Kg de cafea e o risipă de bani când găsești la supermarket cafea boabe la kil cu 30-50 de lei.

Cum a zis si liviu, se poate si cu 60 lei, desi ma indoiesc.
Ma indoiesc pentru ca 60 lei inseamna de fapt 60+20 curierul, iar 1kg nu se bea poate nici intr-o luna, asa ca de fapt nu vei avea proaspat prajita decat in primele 2-3 saptamani...
Mai este calea pe care am ales-o eu, a prajirii acasa. 45 lei kg boabele verzi cu transport cu tot inseamna 55 lei prajita, si chiar ca e proaspat, mai mult de atat nu se poate...


Asta dublate de ''incultura" prezentă și în domeniul ăsta nu face decât să ducă la dorința de a avea un asemenea automat de cafea  pe blatul din bucătărie. E foarte comod să te duci dimineața pe bâjbâite la bucătărie, să apeși pe un buton și după ce te-ai spălat pe ochi și te-ai întors de la baie, să ai cana de cafea la îndemână.
Cu siguranță pentru voi o cafea la un asemenea automat nu reprezintă o variantă de luat în seamă dimineața, dar pentru cei mai mulți este luxul suprem și metoda de a obține cea mai bună cafea pe care o vor bea vreodată indiferent dacă este sau nu un espresso adevărat.

Ai putea sa incerci si Aeropress.
Nu e chiar o apasare de buton, dar este mai putina migaleala ca la un espresso, si mult mai permisiv la greseli, iar rezultatul este cam cea mai reusita extragere care se poate obtine la ora actuala cu un aparat care costa doar 130 lei. In plus, il poti avea si in concediu, mai portabil nu exista, dar cere si o rasnita manuala Smile



RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - dandana - 07-03-2016

(07-03-2016, 14:13)Lyvyoo Wrote:  Poate o prajitorie sau o cafenea de specialitate acolo ar mai schimba din (pre)conceptii. 

Am încercat și la "odaia" de specialitate. Rezultatul nu a fost unul deosebit. Un espresso bun, dar atât. Chiar și cu Evo nereglat (supapa SPV e cu bubă) am obținut un gust mai bun chiar dacă fără cremă multă. Problema mea și presupun a multor novici e lipsa de termen de comparație. Educația nu o poți obține decât cu profesori buni și cu multe ore de experimente în laborator. 
În privința cafelei proaspăt prăjite, nu era o nemulțumire explicită a mea. E doar părerea mea referitoare strict la subiectul discuției. Sunt convins că foarte multă lume are abordarea de care am pomenit anterior și în lipsa unei experiențe relevante e foarte ușor să renunți la calea "dreaptă" și să o adopți pe cea mai ușoară. Experiențele unor useri ai forumului care au renunțat la scule și au apelat la varianta roboțeilor nu sunt singulare. Am convingerea că experiențele pe care le-au avut, sau mai precis de care au fost lipsiți, fac parte din motivația de a apela la un automat.
Adevărul e că pentru a te menține în cercul espressomanilor îți trebuie, la fel ca în orice domeniu, pasiune. Nici un hobby nu poate exista dacă n-ai pasiune pentru lucrul respectiv. Iar pentru cei de aici de pe forum e un hobby. Pasiunea pentru o preocupare poate să dispară, iar viața te poate duce către altceva. Așa cum fiecare dintre noi a fost lovit la un moment dat de microbul espresso, lucrurile se pot schimba. 
Eu sunt dispus să încerc. Îmi plac lucrurile făcute cum trebuie și din păcate de multe ori singura metodă e să le faci cu mâna ta. Din motive variate

PS bineînțeles că sită nepresurizată

@ renatoa
"Ai putea sa incerci si Aeropress. "

Nu e nevoie. Deja am jucării. Aștept puțin să le fac funcționale 100% și după aia le pun în semnătură. 


Să fiu bine înțeles. Nu e vorba despre mine. Eu sunt dispus să încerc.


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - Lyvyoo - 07-03-2016

Din pacate Odaia cu cafea nu e un reper, avand cafea Leonard. Si nu e vorba de oamenii de la Leonard, care sunt foarte ok si volubili, ci de gustul acestei cafele, cu multe probleme raportate inclusiv aici pe forum.


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - organon - 07-03-2016

Pana la urma nu este chiar asa o mare filozofie obtinerea unui espresso bun.Mai degraba experimentezi tipuri de  cafele si de prajire.Ei da,asa poti descoperi intr-adevar lucruri noi si deosebit de bune.Sunt clar doua lumi diferite cea a automatelor si cea a clasicelor,odata intrat in lumea asta veche nu prea mai pleci,nu prea e acelasi debit in ambele sensuri.Adica dupa umila mea parere aici ,pe acest forum, nu este un teren neutru.E lumea espressomanilor si cam atat.


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - amarok - 07-03-2016

Se poate liniștit sa ajungi la 60 lei pe kilogram dacă iei la pungi de 1kg și te grupezi cu alții sa ai transport gratuit.


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - renatoa - 07-03-2016

Pai si nu ne spuneti noua de unde... ca la sub 40 lei jumatatea de kil livrata la usa, corespunzatoare calitativ, am zis ca ma las de prajit... doar ca nu stiu sa existe asa ceva, ce se gaseste la 80 lei la dealeritza locala Florescu nu seamana doua pungi una cu alta, desi pe ele scrie acelasi lucru...


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - dandana - 07-03-2016

Deviați de la subiect  Big Grin


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - UserBanned - 07-03-2016

Quote: Așa cum fiecare dintre noi a fost lovit la un moment dat de microbul espresso, lucrurile se pot schimba.

Nu sunt deacord cu afirmatia asta. Din pozitia de motociclist pot sa-ti spun ca espresso e ca si motocicleta.....daca iti intra in sange....nu-ti mai iese pt toata viata Smile


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - renatoa - 07-03-2016

Nu fi asa convins... sunt in perioada in care incerc sa iau o decizie asupra acelui (temporar) din semnatura...

Chiar daca admit ca ce iese de acolo este altceva decat ce iese din Aeropress, si imi place ce scoate... balanta nu se inclina in nici o parte, inca, prea multe dezavantaje insotesc aceasta experienta, pe care nu as regreta-o prea mult daca maine ar dispare.


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - UserBanned - 07-03-2016

Imi pare rau sa aud asta. Eu personal , pe voi baietii cu leverele......va consider adevaratii artisti ai espresso-lui . 57


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - renatoa - 08-03-2016

Cu levierele vrei sa zici, ca sa fie on topic... motor Smile


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - amarok - 08-03-2016

(07-03-2016, 16:51)renatoa Wrote: Pai si nu ne spuneti noua de unde... ca la sub 40 lei jumatatea de kil livrata la usa, corespunzatoare calitativ, am zis ca ma las de prajit... doar ca nu stiu sa existe asa ceva, ce se gaseste la 80 lei la dealeritza locala Florescu nu seamana doua pungi una cu alta, desi pe ele scrie acelasi lucru...
La hotspot blendul e 80 lei kila, reducerea de forum a fost și 30%, și la o comanda de 250lei transportul e gratuit.

88,9 ca sa fiu ezact

PS vad ca la blendul italian espresso (nu l-am încercat) e 61,25 preț de lista


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - xliviu - 25-04-2017

Salut,

Avem nevoie de un automat pentru birou, in jur de 30 de bautori de cafea, se foloseste cafea boabe, ceva Lavazza blue parca, buget 2500-3000-3500 lei. Nu am zis espressor automat :-) (tizul meu a zi sa scapam de sintagma asta ;-) ). Am citit mai toate topicurile legate de automate in diagonala, dar nu am gasit cateva recomandari concrete si a cazut magareata pe mine sa ma documentez ... eu avand acasa manual si comentand la actualul automat care in final s-a stricat :-).

Daca poate ajuta cineva cu un sfat, va multumesc, ceilalti va rog nu fiti off-topic pe topic-ul de automate [Image: biggrin.gif]. O zi buna.


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - renatoa - 25-04-2017

Am postat destul pe subiectul asta, cauta in forum "Intelia" sau "Brera" si o sa gasesti toate topicele recente cu si despre automate.

O singura observatie... uita de Lavazza !
Gasesti oferte de cafea prajita proaspat sub 70 lei la 5kg ca sa ai motiv pentru asta.


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - xliviu - 25-04-2017

(25-04-2017, 09:06)renatoa Wrote: Am postat destul pe subiectul asta, cauta in forum "Intelia" sau "Brera" si o sa gasesti toate topicele recente cu si despre automate.

O singura observatie... uita de Lavazza !
Gasesti oferte de cafea prajita proaspat sub 70 lei la 5kg ca sa ai motiv pentru asta.

Multumesc, mai citesc. O sa incerc sa schimb si cafeaua.
Stie cineva de Saeco Incanto?


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - renatoa - 25-04-2017

Are acelasi grup ca toata gama Saeco Gaggia Phillips din jurul pretului asta, functionalitati aparent identice cu modelele mai ieftine, asa ca nu vad de ce ai da 3000 in loc de 2000. Poate fi gasit si la 2559, si la 3300 ca sa vezi ce inseamna pretul Wink

In general, daca te intereseaza un produs, cauta un video de intretinere sau servisare, si daca are grupul la fel ca ce vezi aici la secunda 30:
https://www.youtube.com/watch?v=_ny2cD7eZCw
atunci e aceeasi palarie in alta carcasa, gustul tot ala iese.

Iar daca nu are grupul extractibil sa il poti spala singur, uita de el, dupa 100 de cafele vei suna la service...

PS: schimbatul cafelei e obligatoriu Wink


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - mirceat - 25-04-2017

Bine zici domn' Renato, grupul extractibil este foarte important, atat pentru spalat si curatat, cat si pentru schimbarea garniturilor pe cont propriu.


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - renatoa - 25-04-2017

De aici am invatat ! Big Grin


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - bogy - 25-04-2017

(25-04-2017, 09:47)renatoa Wrote: Iar daca nu are grupul extractibil sa il poti spala singur, uita de el, dupa 100 de cafele vei suna la service...

Pai ce facem dl renatoa? Am uitat deja? Se numeste erogator, nu grup extractibil! Big Grin


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - xliviu - 27-04-2017

Multumesc de sfaturi.


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - Lyvyoo - 25-09-2017

Am primit un Spam gen "marfa noua la SH". Eu i-as spune Zidul PLangerii Smile)

[Image: mOcoalh.jpg]


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - Levo - 25-09-2017

... Big Grin ...Pai.... dar , chiar si-o merita... ( ...bietii oameni... Sad )...


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - MyR - 25-09-2017

@Lyvyoo da intr-o crasma din Huedin vrei un Strada EP cu 4 grupuri customizat cu "brass effect" ? :-))))
Au piata masinariile astea, chiar si eu am una, doua Smile


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - Lyvyoo - 25-09-2017

Si ziarul Click (sau CanCan) e cel mai vandut din Romania, stim Smile


RE: Exista motive pentru cumpararea unui espressor automat? - vdub - 25-09-2017

Am demontat Krupsul din semnatura pt ca in urma cu ceva timp a ramas butonul de power blocat sau s-a f**** cum ar spune-o Esca Big Grin. Bineinteles ca dupa cateva lovituri aplicate strategic si in puncte cheie ca in cazul TV-urilor pe lampi Smile), tot n-a vrut sa iasa. Am purces la planul B adica deblocarea cu surubelnita intr-un mod cat mai gentil fara a zgaria inoxul negru. In final am demontat toata mantocaria, reparat cu Picatura apoi m-am uitat lung vreo 10 minute la componentele fabricate din chinezium printre care cateva motorase identice cu cele din masinile RC la 25 lei, un condensator umflat in partea de jos, gata sa infloreasca si placa ce livreaza sucul necesar motoraselor mai sus mentionate, deja afumata, semn ca-i merge bine.
Si da, prin furtunul ala curge delicioasa cafea care la iesire mai strabate vreo cateva bucati din plastic, unele cromate, altele nu, apoi ajunge in ceasca. O minune, zic.
Concluzia? Nu beti cafea din asa ceva!
[Image: lWtUNj5.jpg]
[Image: uHEAE9U.jpg]
[Image: hk0rLTn.jpg]