Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Achizitie Expobar Office Leva HX E61 - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espressoare, rasnite si accesorii (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare-rasnite-si-accesorii)
+--- Forum: Sfaturi la cumparare (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Sfaturi-la-cumparare)
+--- Thread: Achizitie Expobar Office Leva HX E61 (/Thread-Achizitie-Expobar-Office-Leva-HX-E61)

Pages: 1 2 3


RE: Achizitie Expobar Office Leva HX E61 - FAP - 30-09-2015

De acum sunt noul propietar al acestui frumos "utilaj" Angel  !!! Opinii ?
Acesta este primul meu espresso ...reusit  Tongue ! Opinii ? La primul am tampat..."putin mai tare" de nu a iesit nici o picatura in 20 de secunde Angry .
Culmea e ca am frotat o aproximativ 80 ml de lapte si a iesit o crema fina din prima (norocul incepatorului). Problema e ca am ales o cana transparenta iar jumatatea de jos arata ca apa . E o greseala sau nu ?


RE: Achizitie Expobar Office Leva HX E61 - hora_ce - 30-09-2015

Poze? Vezi ca trebuie inserate în mesaj după upload


RE: Achizitie Expobar Office Leva HX E61 - FAP - 30-09-2015

Da , multumesc dar trebuie sa postez textul apoi full edit si apoi ... ! Oricum am reusit ! Astept impresii Smile .


RE: Achizitie Expobar Office Leva HX E61 - hora_ce - 30-09-2015

:-) felicitări. Unul din primele lucruri de făcut... Probabil ar fi să desfaci capul la țeava de abur și să scoți furtunul din plastic din el. Pui un manșon și am înțeles ca vei avea alte rezultate (mai bune)

Eu bănuiesc ca ai făcut o spumă frumoasă ...  Nu o cremă frumoasă de lapte.   La frotare, ideea ee, să ajungi să ai un amestec omogen de lapte cu microbule... Fără "spumă".

Un pont: Pui în apă o picătură de fairy/săpun lichid și ... Exersează. ( faci si economie la lapte)

Cu espresso... Well, e altă poveste! Ai cafeaua proaspătă?

P.S. modifica/adaugă semnătura


RE: Achizitie Expobar Office Leva HX E61 - FAP - 30-09-2015

Cafeaua e Java de la Sarkis macinata ieri (inca nu am rasnita) dar gustul espresso-ului a fost mai bun decat majoritatea celor baute de mine in restaurante(multe de fite) ! Care e deosebirea intre spuma si crema ? La mine nu a avut decat bule minuscule si omogene .


RE: Achizitie Expobar Office Leva HX E61 - Lyvyoo - 30-09-2015

Aaa, deci ai sarit la DB in loc de HX  Smile Cum de? Felicitari!

Nu avem ce opinii sa iti oferim caci  dupa cum ai citit pe aici, fara rasnita e o joaca totul. Nici sa nu bagi in seama ce iti iese ca si espresso, caci nu ai cum sa fii 100% multumit. Considera totul ca un experiment. Mai degraba concentreaza-te pe partea de crema de lapte, dar neaparat cu o cana de inox dedicata (60 lei cred ca este cea de 5-600ml). Un post foarte explicativ despre frotarea laptelui gasesti aici. Un tutorial simplu de preparare aici.

Rugamintea mea ar fi ca de acum inainte, toate dilemele ce le vei intampina sa le transformi in intrebari pe topicurile dedicate. Exista si unul despre Brewtus si despre frotare si despre espresso-uri esuate si despre orice altceva. Daca nu exista, creezi tu. 

Extractii reusite nu iti pot ura deocamata  Smile


RE: Achizitie Expobar Office Leva HX E61 - RaduCarutasu - 30-09-2015

(30-09-2015, 22:31)FAP Wrote: De acum sunt noul propietar al acestui frumos "utilaj" Angel  !!! Opinii ?

FELICITARI ! 
In cele din urma ai ales Brewtus-ul ! 

Oricare ar fi rezultatele din acesta etapa ele nu pot fi decat foarte bune ! 
Asta deoarece orice drum incepe cu primul pas. De acum incepe lungul drum spre un espresso perfect . 
Nu vei sti niciodata cand ai ajuns la capat deoarece atunci cand o sa ti se para ca l-ai gasit vei dori mai mult . 
Expresorul din dotare iti va oferi practic posibilitati nelimitate de a explora.
Va trebui sa verifici presiunea de extractie si sa o ajustezi la valoare de 8,5 -9 bari .
Dupa asta incepi sa " te joci " cu gramajele , nivelele de rasnire , temperaturi mai mari , mai mici , cafea prajita mai light , mai dark , mai modifici presiunea etc, etc...

Crema de lapte va fi o alta provocare ! 
Vei gasi pe forum o multime de informatii pentru a-ti lamuri toate nedumeririle ce vor aparea .

Bun venit si extractii reusite !


RE: Achizitie Expobar Office Leva HX E61 - Lyvyoo - 30-09-2015

Radu, nu uita ca nu are rasnita, deci sfaturile tale optimiste le poate retine pentru etapa urmatoare  Smile 

Mai bine sa fii convins ca ce iti iese acum este un espresso foarte slab calitativ si sa spui WAW cand va veni rasnita, decat sa iti creezi asteptari desarte, sa dozezi, sa ceri diverse tipuri de macinaturi de la prajitor, si sa iti faci mustrari de constiinta ca ai un aparat de 1300E care nu scoate ce trebuie.


RE: Achizitie Expobar Office Leva HX E61 - FAP - 30-09-2015

Va multumesc pentru toate sfaturile de pana acum !!! Am sa scriu in topicurile respective ! Cum reglez presiunea la 0,9 ?


RE: Achizitie Expobar Office Leva HX E61 - baloozzy - 01-10-2015

Doamne fereste 0.9!