Hello There, Guest! Login Register


mazzer major

#31
(18-07-2014, 01:04)altul Wrote: Eu la o rasnita asemanatoare am taiat un canal pana la marginea cutitelor, in partea de jos a gaurii de iesire cafea.
Urmeaza sa pun un cioc de teava sau confectionat.
In felul asta dispare toata retinerea care se aduna in acea gaura

Am exact aceeasi idee in minte, am desfacut rasnita si am analizat acest aspect. Prinderea tevii pe interior poate fi si mai "grosolana" atata timp cat vi si maschezi cu o "placa" gaura ce ramane dupa ce elimini dozatorul. Poate chiar placa de la Mazzer ce trebuie utilizata, daca pui conul de la ei.
http://www.espressoparts.com/MAZ_206
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#32
(18-07-2014, 09:59)CosminN Wrote: Am exact aceeasi idee in minte, am desfacut rasnita si am analizat acest aspect. Prinderea tevii pe interior poate fi si mai "grosolana" atata timp cat vi si maschezi cu o "placa" gaura ce ramane dupa ce elimini dozatorul. Poate chiar placa de la Mazzer ce trebuie utilizata, daca pui conul de la ei.
http://www.espressoparts.com/MAZ_206
La dimensiunea asta a rasnitei, intra lejer panza de bomfaier prin gaura de iesire cafea.
Am taiat cu panza intr-o parte si cealalta, apoi am dat doua gauri cu burghiu in partea care mai ramane prinsa. Fiind de aluminiu se rupe usor partea debitata.
Urmeaza finisarea, eu am folosit freze de metal prinsa pe masina de gaurit.

Conul sau teava care vine pusa e bine sa fie cat mai abrupta
 
Reply
#33
cred ca pentru modificarile astea, niste poze ar fi foarte bune.
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#34
(19-07-2014, 10:17)altul Wrote: Conul sau teava care vine pusa e bine sa fie cat mai abrupta
Eu as veni cu teava in asa fel incat sa nu mai modific si pozitia furcii unde asezi portafiltru.
Singura problema care o vad ar fi coliziunea cu motorul, asta daca ai teava de un diametru mai mare.
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#35
(20-07-2014, 12:27)CosminN Wrote: Eu as veni cu teava in asa fel incat sa nu mai modific si pozitia furcii unde asezi portafiltru.
Singura problema care o vad ar fi coliziunea cu motorul, asta daca ai teava de un diametru mai mare.
As fi vrut sa nu iasa asa mult in exterior.
Furca e destul de mare.
Dar asa nu mai trebuie confectionata o alta furca.
 
Reply
#36
De ieri, pot spune ca am un Mazzer Major. Nu prea tanar, nu in cea mai buna forma, zgariat, lovit, cu un set de cutite third party care au macinat probabil peste 100-1500 kg cafea, complet tocite, dar acum, in cele din urma, ... functional.

Venind de la Vario Home, am crezut initial ca voi avea probleme de adaptare (manopera ceruta de Mazzer fiind mult mai consistenta), dar nu este asa.

Am pastrat dozatorul, dupa spalare si curatare alegand cateva minime modificari:
- renuntarea la unul din switch-urile electrice
- renuntarea la unele piese din dozator
- renuntarea la counter (fiind inutil, am eliminat doar conexiunile electrice)
- adaugarea unui grilaj metalic cu rol antistatic si de reducere a bulgarilor
- adaugarea in doser a unei piese din inox cu rolul de a minimiza retentia de cafea pe suprafetele interioare orizontale dar si deflector pentru cafeaua expulzata la inceput si la final aproape orizontal (niste imagini ar explica mai bine asta, cu siguranta)
- renuntarea la cosul gigantic, cu pastrarea adaptorului (care are inclus un fel de capac retractabil, util pentru retinerea boabelor)
- ascutirea (aproximativa) a cutitelor.

Nu e deloc mica, e dificil de acceptat de cei ai casei (exclamatiile prietenilor, de genul: "Aaaaa, ti-ai luat moara?!?" nu ajuta nici ele prea mult...), iar cele 20 kg scot din calcul orice idee de portabilitate.

   

Primele teste au fost o mare dezamagire. Granule de toate marimile, crema, aproape deloc, gust nedefinit, incarcare si imprastiere electrostatica din plin, acoperind aproape integral peretii interiori ai doser-ului. 
Apoi, am inceput sa ascut cutitele. Cu fiecare ora de lucru, era tot mai bine. Acum, dupa multe ore, este totul in regula. A ramas totusi ideea cumpararii unor cutite noi (nu exclud nici varianta celor cu acoperire ceramica), dar ... mai pot astepta o vreme. 
Dupa instalarea simpla a unui gratar metalic, lucrurile arata altfel.

Am ales sa pastrez forma originala, fara modificari drastice asupra rasnitei. Este o prima idee. 
Cu siguranta fiecare posesor de MM a incercat o solutie de modificare. Prezentarea ei, eventual sustinuta cu imagini, cred ca ar fi de folos tuturor (nu am pus multe imagini, modificarile mele fiind minime, dar daca cineva este interesat, o pot face, cu placere).
rasnita: Mazzer Major
espressor: Lelit PL62 (HX)
prajitor "DIY"
 
Reply
#37
nu-i baga in seama Big Grin
nu stiu daca are rost sa-ti iei cermice/titan....cred ca acelea sunt mai mult destinate mediului unde tona e unitatea de masura nu kilogramul
originale cred ca da...pana la urma ele dau ce trebuie

dozatorul e asa cum se stie despre mazzer - ca nu poate fi folosit intermediar ?
si ajustarea micrometrica e dificil de actionat foarte fin ?
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#38
(31-01-2016, 20:10)TudorB Wrote: nu-i baga in seama Big Grin
nu stiu daca are rost sa-ti iei cermice/titan....cred ca acelea sunt mai mult destinate mediului unde tona e unitatea de masura nu kilogramul
originale cred ca da...pana la urma ele dau ce trebuie

dozatorul e asa cum se stie despre mazzer - ca nu poate fi folosit intermediar ?
si ajustarea micrometrica e dificil de actionat foarte fin ?

Intrebarea legata de dozator, ma tem ca nu o inteleg. 
Interiorul dozatorului meu, dupa modificare, arata cam asa:

          ,
iar ce ajunge in portfiltru:
   

Ajustarea este sensibila. Un dinte este de regula prea mult. Trebuie sa folosesti o forta considerabila (mi se pare in regula asta), dar ai certitudinea ca acel reglaj va ramane stabil.

La cutite, nu sunt deloc multumit de finisajul final, chiar al celor noi, originale. Se pare ca doar cele cu acoperirea ceramica micronica au un finisaj de precizie (acoperirea fiind de 3 microni, probabil pentru reducerea consumului, au considerat ca merita facuta o rectificare a suprafetei).
rasnita: Mazzer Major
espressor: Lelit PL62 (HX)
prajitor "DIY"
 
Reply
#39
mirometricul mazzer necesitand forta mi-a lasat tot timpul impresia unei dificultati mai mari in ceea ce inseamna reglajul de mare finete

ma refeream la : clapeta dozatorului merge trasa intermediar cat si cum vrei tu sau te obliga la cursa lui standard ?
ai scos si reglajul dozei din dozator ?
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#40
(31-01-2016, 21:13)TudorB Wrote: mirometricul mazzer necesitand forta mi-a lasat tot timpul impresia unei dificultati mai mari in ceea ce inseamna reglajul de mare finete

ma refeream la : clapeta dozatorului merge trasa intermediar cat si cum vrei tu sau te obliga la cursa lui standard ?
ai scos si reglajul dozei din dozator ?

Probabil ca ar fi fost de dorit un filet cu pas mai mic.

Dozatorul nu mai are reglaj de doza, nici restrictia de care spuneai.
Daca ii scot piesa din inox,
   
arata asa:
   
rasnita: Mazzer Major
espressor: Lelit PL62 (HX)
prajitor "DIY"
 
Reply
#41
am inteles Adrian T.
frumos e si cilindrul cu capacul de inox Smile conexiuni inteligente sau l-ai facut special ? 

te bate gadul de teste pentru teoria greutatii incarcaturii de boabe din rezervor ?
sau te arunci direct la modificarea respectiva ?
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#42
(31-01-2016, 22:11)TudorB Wrote: am inteles Adrian T.
frumos e si cilindrul cu capacul de inox Smile conexiuni inteligente sau l-ai facut special ? 

te bate gadul de teste pentru teoria greutatii incarcaturii de boabe din rezervor ?
sau te arunci direct la modificarea respectiva ?

Incerc sa raspund. Scuze pentru eventualele erori. Sunt sub influenta unor doze mari de calmante si trebuie sa ma intrebuintez serios pt o minima coerenta.

Cilindrul este de fapt o adaptare, parte a unei solutii gasite pe net de hhanu. Daca diametrul exterior al piesei este dat de dimensiunea piesei din dozator pe care etanseaza, inaltimea lui este foarte importanta si difera probabil de la o rasnita la alta (in functie de viteza cafelei, a influentei gratarului asupra acestui aspect). Pe de o parte trebuie sa fie cat mai scurt pentru a putea fi curatat mai usor, pe de alta suficient de inalt a.i. sa devieze lateral cafeaua care vine cu viteza din tunel. Practic am dorit sa spliteze jetul in doua, pentru a nu ajunge cafea la deschiderea dozatorului sub care se afla portfiltrul (iesirea necontrolata a cafelei prin acea deschidere ar face mizerie in jur). 

   

In acelasi timp, am incercat sa evit ricoseul cafelei peste marginea superioara a dozatorului. De-asta, desi piesa e simpla, a necesitat cateva teste. Din acelasi motiv, forma capacului superior este conica si nu sferica.
In imagine se vede de exp ca desi are o inclinare de 60 de grade si este finisata, suprafata conica retine totusi cafea.
Deci inclinarea tunelului nu ar fi rezolvat mare lucru.

   

Cealalta problema pusa de tine, ....da, este un aspect important, care merita o dezbatere mai larga. Rasnitele astea nu sunt facute sa mearga cu 3 boabe intre niste cutite de dimensiuni considerabile ...
rasnita: Mazzer Major
espressor: Lelit PL62 (HX)
prajitor "DIY"
 
Reply
#43
Frumoasa, imi place. Sa-ti aduca bucurii in ceasca!
Pascalau a indepartat definitiv partea orizontala si nu mai ramane nimic acolo. Pleaca cu o bucata de teava direct din camera de rasnire.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#44
Salut,

sunt si eu in proces de modificare cu Mazzer-ul meu. Am optat si eu pentru eliminarea canalului ce face legatura dintre camera cutitelor si dozator.
Din camera cutitelor plec cu o teava, mai exact cu manerul de la "con".

Apare problema electrizarii si nu stiu cum sa o elimin Sad

Revin cu poze.
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#45
(01-02-2016, 12:37)CosminN Wrote: Salut,

sunt si eu in proces de modificare cu Mazzer-ul meu. Am optat si eu pentru eliminarea canalului ce face legatura dintre camera cutitelor si dozator.
Din camera cutitelor plec cu o teava, mai exact cu manerul de la "con".

Apare problema electrizarii si nu stiu cum sa o elimin Sad

Revin cu poze.

Eu vad cam 3 solutii:
1) Perie antistatica (firicele inox, gen xerox) - poti curata canalul cu o perie
2) Grilaj metalic - nu mai poti curata canalul
3) Spray antistatic, certificat NSF H1 (food grade) - teoretic nu mai trebuie sa cureti nimic Smile
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
#46
Si de unde cumperi acel spray? 

In alta ordine de idei, solutia cu palnia aia de inox mi se pare cea mai simpla si efcienta. Ai acces la canal sa dai cu o pensula, nu se face mare mizerie.
[Image: 20160201_144304.jpg]

[Image: 20160201_144257.jpg]
Singurul lucru aiurea e electrizarea, care s-ar rezolva cel mai bine cu acel spray. Dar nu stiu de unde sa-l iau.
Si mai e un aspect negativ: e foarte greu sa prelucrezi inoxul. Eu m-am chinuit mult si rezultatul nu e tocmai culmea rafinamentului estetic. Dar isi face treaba cu brio.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#47
(01-02-2016, 15:49)kum Wrote: Si de unde cumperi acel spray? 

Singurul lucru aiurea e electrizarea, care s-ar rezolva cel mai bine cu acel spray. Dar nu stiu de unde sa-l iau.
Si mai e un aspect negativ: e foarte greu sa prelucrezi inoxul. Eu m-am chinuit mult si rezultatul nu e tocmai culmea rafinamentului estetic. Dar isi face treaba cu brio.

In tara la noi nici eu nu am gasit.
Parca am mai discutat tema asta pe forum si nu a iesit nimic (probleme transport/pret).
Ex. spray:
http://www.actioncan.com/product/ptfe/
http://www.crc.co.nz/Food-Grade-Dry-Lube...0ed90a42b/
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
#48
un link din UK
-sa ma corectati daca nu e adecvat spray-ul-

http://www.ebay.co.uk/itm/ROCOL-DRY-FILM...SwwbdWI-LX
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#49
(01-02-2016, 16:24)TudorB Wrote: un link din UK
-sa ma corectati daca nu e adecvat spray-ul-

http://www.ebay.co.uk/itm/ROCOL-DRY-FILM...SwwbdWI-LX

Mi se pare ok, sa vedem ce mai zic si ceilalti.
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
#50
Pai nu mai e de actualitate anuntul din cate vad. Specificatiile par OK...
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#51
pai a cumparat cineva de pe forum probabil Smile
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#52
Nu vreau acel cineva sa-l impartim in 2? Ca sunt de parere ca ar ajunge cu prisosinta la 2 sau chiar 3 rasnite.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#53
Gratarul despre care vorbeam in posturile anterioare a dat rezultate inca de la primele teste. Incarcarea electrostatica este mult redusa. 

Folosesc varianta experimentala a gratarului (una dintre primele variante), realizat neingrijit, cu rezultate bune pe Mazzer Major. hhanu  are rezultate cel putin la fel de bune pe SJ, folosind aceeasi solutie.

Nu impiedica evacuarea cafelei, nici curatarea canalului. Reduce efectul triboelectric, nu creaza bulgari, ajuta la orientarea "fluxului" de cafea.

Aduce cateva minusuri, dar acceptabile. Printr-o realizare ceva mai atenta, acestea pot fi reduse.
rasnita: Mazzer Major
espressor: Lelit PL62 (HX)
prajitor "DIY"
 
Reply
#54
Gratarul si pozitionarea lui (in imediata proximitate a cutitelor).

   

Executia lasa de dorit, dar e o versiune experimentala. Practic este o simpla tabla subtire din inox, taiata, indoita convenabil. Prinderea este prin simpla pozitionare intre dozator si corpul rasnitei (am slabit cele 2 suruburi pentru asta).
Se observa o taietura imprecisa, cu rizuri, din cauza foarfecii.
Cu o mini freza se poate realiza  o varianta superioara estetic.

Probabil voi experimenta si o varianta cu 4 verticale, desi nu vad de ce ar fi mai bine. Latimea de 2-3 mm a unui "dinte" este suficienta pentru a juca un rol in orientarea particulelor de cafea (ca un fel de flaps).

P.S.
As atrage totusi atentia celor care vor incerca un astfel de gratar. Dupa pozitionare, rotiti cutitul cu mana, a.i. sa va asigurati ca nu exista contact intre gratar si suportul cutitului mobil.
rasnita: Mazzer Major
espressor: Lelit PL62 (HX)
prajitor "DIY"
 
Reply
#55
(01-02-2016, 08:48)baloozzy Wrote: Pascalau a indepartat definitiv partea orizontala si nu mai ramane nimic acolo. Pleaca cu o bucata de teava direct din camera de rasnire.

Da, eu am ales sa modific tunelul prin care iese cafeaua ca sa am o cadere cat mai verticala, la fel ca iesirea de la Mk Vario.
La inceput, cand foloseam Lelitul, portafiltrul acestuia intra chiar sub tunel.

Apoi cand am trecut la Strega, a trebuit sa modific din nou, portafiltul acestuia fiind mai masiv.

Mai am probleme cu electrizarea cafelei, dar se rezolva ciocanind usor cu tamperul in teava de curgere. Retentia se apropie de zero.


Attached Files Thumbnail(s)
                               
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#56
Desi nu pare sa fie un topic de larg interes, revin cu unele observatii, consolidate in cursul acestei zile, legate in primul rand de starea cutitelor unei rasnite (nu neaparat Mazzer Major, dar in continuare voi folosi modelul si starea ei initiala ca referinta).

Fara a intra in amanunte, fara a incerca sa gasesc explicatii in aceasta faza, expun pe scurt cateva idei, toate bazandu-se pe acelasi lucru pana la urma - starea cutitelor:

   
- cutitele in starea initiala (uzata) au condus catre un timp de rasnire ridicol pentru un MM, de  35-40 de secunde (cronometrate pana la prima oprire, mai exact pana la momentul in care sunetul boabelor macinate se modifica, indicatie a faptului ca mai sunt de macinat doar eventuale resturi); nu am imagini cu acea stare de uzura, dar sunt sigur ca au macinat peste 1500kg
- odata cu incercarile de ascutire, timpul de mai sus a scazut, cutitele din a treia imagine rasnind 22,5 grame in putin peste 20 de secunde
- astazi, am riscat, folosind o minifreza cu un disc abraziv pentru taiat (am ales 11000 rpm) si smirghel pentru finisari partiale, rezultatul fiind cel din ultima imagine, a patra.

Desi am gresit pe alocuri, lucrand fara lupa sau sisteme ajutatoare, rezultatul este surprinzator. Timpul despre care vorbeam este acum de cel mult 10 secunde pentru 22,5-22,7 grame.
Nu cred ca este spectaculos timpul in sine, probabil este departe de cel realizabil cu un set de cutite noi, insa diferenta de la cele uzate, de aproximativ 30 de secunde, este mare. 

Setarile rasnitei s-au modificat, de asemenea (in cazul modelului de fata, cutitele se ating la 4,8, iar modificarea de mai jos corespunde trecerii de la starea cutitelor din imaginea 3 la 4):
   

Electrizarea nu mai este o problema, nici efectul de acumulare in bulgari, nici curatarea cu pensula, datorita grilajului despre care am mai scris:
   

(scuzati calitatea imaginilor, lipsa focalizarii pe alocuri; toate sunt luate cu un telefon vechi, la lumina becului)

Revenind la cutite, pot spune ca acum, cu toate erorile din timpul ascutirii, in sfarsit, la trecerea cu mana peste taise, se simte acea senzatie de "prindere", "agatare". Desi diferenta dintre starile 3 si 4 nu pare mare, de fapt este. In a patra imagine, reflexia luminii pe taisul cutitului este minima (cu ochiul liber este imperceptibila), in timp ce in imaginea 3 se poate observa o reflexie consistenta, sub forma unei linii.

Gustul ... pare schimbat, dar pentru a ma putea pronunta, mai am nevoie de cateva shot-uri, eventual de alte pareri, eu fiind clar sub o puternica influenta subiectiva.
rasnita: Mazzer Major
espressor: Lelit PL62 (HX)
prajitor "DIY"
 
Reply
#57
nu este de mare interes pentru ca ,,retentia !! '' Big Grin

felicitari pentru imblanzirea titanului Smile  simti ca poate deveni end-game pentru tine ?
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#58
(14-02-2016, 21:49)Adrian T Wrote:
... mai am nevoie de cateva shot-uri, eventual de alte pareri...

toata consideratia pentru efort, migala, indemanare, determinare!
dar fiecare din cei ce ar incerca sa ascuta asemenea cutite ar avea propria lor experienta si singurul lucru ce se poate comunica este... am fost acolo, am facut si eu;
in lipsa unei masini unelte de strunjit/rectificat, asa 'pe genunchi' - totusi cu ceva investitii serioase in scule - problema se pune in realizarea unei deschideri egale, la nivel de microni, pe circumferinta de iesire a macinaturii...

si ca sa-mi fie inteles punctul de vedere: as fi dintre cei ce si-ar cumpara cu 125 lei, un set nou 'long life' zice-se Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#59
(14-02-2016, 22:26)TudorB Wrote: nu este de mare interes pentru ca ,,retentia !! '' Big Grin

felicitari pentru imblanzirea titanului Smile  simti ca poate deveni end-game pentru tine ?

Adevarul este ca ... ma chinui de 10 minute sa gasesc un raspuns ...

E greu de spus. Probabil ... nnnu.
Dar deocamdata, sunt relativ multumit, dupa acest prim set de modificari si ajustari aduse rasnitei. Ii trebuie totusi o haina noua (cred ca voi pastra culoarea). 

Ca raspuns la intrebarea fireasca, sugerata sau formulata limpede "de ce nu iti cumperi cutite totusi?", din nou, nu am un raspuns argumentat in totalitate.
Daca un coleg a cumparat si poate confirma ca au un finisaj bun, cu tais curat, il rog sa scrie asta. 

Poate ar fi util sa stim si alti timpi de macinare obtinuti pentru un anumit dozaj, cu anumite rasnite. Am putea astfel sa apreciem starea cutitelor, daca avem acelasi model.

Am vazut pana acum numai acele cutite replacement 90-125 RON, despre care operatorii  stiau doar ca nu sunt originale, ca "mai au cateva ciupituri" si ca "asa sunt toate". Mi s-a sugerat un set original cu 400 RON, care "ar fi mai bun". 
Am vazut cutite Mazzer noi, de 64mm, care nu aratau asa cum mi-as fi dorit. Din informatiile pe care le am acum, si cele de 83mm ar avea mici "ciupituri", chiar originale fiind. 

Pe scurt, inca sunt in cautarea unui set, dar cele care arata cu adevarat bine, rectificate, costa peste 600 RON si nu sunt disponibile in Ro.

PS:
Ideea postarii nu este aceea de a indemna alti useri sa incerce asta (chiar pot spune ca sunt sanse mari sa pierdem definitiv setul de cutite) ci de a puncta diferentele masive de timpi de rasnire (cu siguranta si de distributie pe clustere, implicit de gust) dintre un set bun si altul uzat. 
Multi dintre noi am luat rasnite second-hand si probabil, acest aspect, al starii cutitelor, nu ar trebui neglijat.
rasnita: Mazzer Major
espressor: Lelit PL62 (HX)
prajitor "DIY"
 
Reply
#60
Face fabrica Che din titan (nu suflate). Daca la boilere e discutabil, la cutite nu cred ca se mai pune problema utilitatii lor. Pune o intrebare, doar ai pile pe acolo, stiu eu  19  Ma gandesc ca la cat costa o pereche de cutite originale, poate te incadrezi intr-o zona apropiata pentru cele de mai sus.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)