Hello There, Guest! Login Register


Rezultate Kinu+portafiltru "presurizat" :)

#1
Salut tuturor,

Fiind cititor al forumului de ceva timp, recunosc blasfemia din titlu, dar deocamdata nu mi-am planificat sa schimb "expresorul" de duzina pe care-l am.
De mult timp nu mai folosesc cafeaua de discount store, ci pe cele din retelele mentionate pe forum, si confirm, chiar prin DeLonghi se simte diferenta fata de carbunele din comert.
Mi-am cumparat Kinu prin group buy-ul de pe forum (multumesc admin pt sansa) si sunt impresionat de calitatea grind-ului si usurinta utilizarii.

Ce am sesizat insa fata de rasnita cu lame de 60 RON, apare o variatie mult mai mare in gust intre granulatii, ceea ce era de asteptat. Impresia este ca grindul absolut neomogen al lamelor creeaza un mix mai "complet" decat Kinu care pe setarile recomandate initial a facut cafele mai slabe si amare. (Mentionez ca fac portii semnificativ mai lungi decat espesso). Nu ma tenteaza filtrul ibricul sau presa deocamdata.
Am redus grindul pe kinu la 0.8.0(!?), si cafeaua iese mai buna acum.

Sunt sanse de optimizari fara schimbarea expresorului?

Multumesc
 
Reply
#2
Nu ai pomenit nimic despre cantități , ai cantar de precizie ? (must have)
Cate gr. intra in sita ta încât să mai ai loc de o monedă între puc și sita de duș ? Cu ce tampez ?
Ce cafea macini la setarea de 0,8 ?
Dece nu depresurizezi filtrul ?
Daca îți plac cafelele mai lungi cred că trebuie să macini mai grosier decât espresso.
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
#3
0.8, daca zero-ul este corect calibrat, este o macinatura extraordinar de fina, de Turkish, ar trebui sa infunde masina, orice masina !
La Phoenix lumea lucreaza intre 2 si 3 in medie.
As face in primul rand o comparatie cu alt exemplar, sau cu macinatura scoasa de alta rasnita, inainte de a decide ceva.
 
Reply
#4
Nu există comparatie intre o rasnita "elicopter" si kinu. Rasnita cu elice distruge macinatura. Cantitatile sunt importante, cat intra cat iese, in cat timp.... Ca rețetă....
Iar espresso lung nu prea exista. Mai bine faci americano, decat sa lasi sa curga mai mult. Vei extrage gusturi nasoale din cafea cu acea curgere extinsa.
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
#5
Despre ce model DeLonghi e vorba? Pentru unele poti gasi site depresurizate sau chiar depresuriza sita originala.
Bezzera Magica S MN PID, Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#6
Multumesc tuturor pt suport

@Cofescu DeLonghi Dedica style, e destul de comuna acea dimensiune de portafiltru, zic eu.

@Dimitriyus, o sa incerc si americano. O sa masor mai exact ce fac, dar sunt sigur ca sunt masuri fabuloase pt procedurile standard de espresso ce se vehiculeaza aici Smile

@renatoa, intr-adevar e setat la1.8 nu 0.8. Se pare ca il primisem rasucit o tura. Oricum la peste 2 trece prea usor apa prin el, si e extrem de slaba. Dar si amara...

@umarianos, n-am cantar de precizie, dar la ce expresor am, conteaza? Smile
Cafea de la Claro si Origo, de regula braziliana si Columbiana.
Cum depresurizez filtrul? Va fi de folos?
 
Reply
#7
@andy79 sita asta se potriveste la tine?
https://www.emag.ro/sita-portfiltru-cafea-pentru-o-ceasca-dlsc400/pd/DQL86MMBM/?X-Search-Id=fa79ebf0c1407f34a414&X-Product-Id=58252630&X-Search-Page=1&X-Search-Position=2&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

PS Scuze m-am uitat mai bine si vad ca e presurizata.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#8
Ca să depresurizezi trebuie sa elimini fundul dublu al sitei ... Nu știu cum e la tine și daca chiar se poate dar în teorie asta trebuie sa faci.
Cafeaua nu trebuie sa mai iasă doar pe găurica aia mica de începători ci trebuie sa iasă din găurile filtrului direct in portafiltrul sau daca poți gauri și portafiltrul ca să-l faci naked atunci va curge din filtru direct in ceașcă.

Da un seara a pe forum cu subiectul: "depresurizare" și te vei lămuri.
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
#9
Daca ai rasnita care poate sa macine pt.espresso si folosesti cafea buna s-ar putea sa fii surprins de rezutate cu espressorul tau. Daca reusesti sa gasesti si un portafiltru nepresurizat si cantaresti cafeaua nu nu o sa-l schimbi prea curand  Smile . Si ar fi bine sa-ti iei un tamper pe dimensiunea sitei. Chiar face diferenta. Sunt cam in aceeasi situatie
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
#10
https://youtu.be/XqfNUBY-ADA
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
#11
@umarianos, @Jerthro, mi-ati dat sperante. Smile
Mai experimentez, deocamdata imi ies amareli.. am comandat sita aceea simpla din filmulet.
 
Reply
#12
Foarte bine, ai comandat doar sita sau și portafiltrul naked ?

Daca nu ai deja, fa comanda și de cantar.
Ceva de genul:
https://magazin-non-stop.ro/cantare/350-...mdEALw_wcB
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
#13
Cum arata portafiltrul/sita existenta? Pune niște poze.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#14
@vlaicu
E setul ordinar delonghi de diametru 5.1

Incerc sa atasez, nu inteleg de ce nu merge..

(21-08-2020, 20:31)andy79 Wrote: @vlaicu
E setul ordinar delonghi de diametru 5.1

Incerc sa atasez, nu inteleg de ce nu merge..

(21-08-2020, 20:31)andy79 Wrote: @vlaicu
E setul ordinar delonghi de diametru 5.1

Incerc sa atasez, nu inteleg de ce nu merge..

(21-08-2020, 20:31)andy79 Wrote: @vlaicu
E setul ordinar delonghi de diametru 5.1

Incerc sa atasez, nu inteleg de ce nu merge..


Attached Files Thumbnail(s)
       
 
Reply
#15
Dacă reușești sa scoti ușor sita cu garnitura atunci poți mari gaura de jos cu un burghiu de 2mm sau ceva. Practic nu o sa mai opună rezistență.
Asta ar fi cea mai rapidă metodă. Acolo cred ca ai o gaură de 0.3 sau mai mică.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#16
(21-08-2020, 22:32)vlaicu Wrote: Dacă reușești sa scoti ușor sita cu garnitura atunci poți mari gaura de jos cu un burghiu de 2mm sau ceva. Practic nu o sa mai opună rezistență.
Asta ar fi cea mai rapidă metodă. Acolo cred ca ai o gaură de 0.3 sau mai mică.

Facusem deja experimentul cu sita de o portie, i-am dat gaura de 2-3 mm, dar nu am perceput diferente, sau nici intr-un caz ceva substantial.
Odata cu gaura vine nevoia de acuratete la gramaj si cautare la grindul potrivit. Ma intreb daca sita cu garnitura de cauciuc nu  e o problema.

Oricum am comandat sita alternativa, o sa vad daca va ajuta. 

O fi joaca asta drumul mai lung catre un Lelite?  Undecided
 
Reply
#17
[Image: Ue7MOTu.jpg]Deocamdată nu te costa decât cafeaua și niște site. Ai nevoie obligatoriu de cantar. Poți cumpara cantar de bijuterii de 0.01 fie de 200g fie 500, chiar nu are importanta. Găsești și la 30ron. Cântărești ce pui și cântărești ce iese și în cât timp. Presupun ca și aparatul tău trebuie încălzit, nu știu. Vad ca are thermoblock deci presupun ca încălzitul grupului e oarecum exclus din ecuație.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#18
Si tamper neaparat  Bf
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
#19
Update, sitele (si tamper-ul) imi ajung miercuri. Intre timp am descoperit ca aveam cantar asa ca am si masurat ce obisnuiam sa fac.

Lingurita de plastic Delonghi contine destul de acurat 7 g boabe, dar doua portii macinate par sa nu incapa foarte bine in sita dubla se pare ca dusul le apasa prea tare. De-asta din obisnuinta puneam o lingurita jumate, cam 11 g.

Din blendul Espresso de la Claro macinat pe Kinu 1.7.5 au iesit ~40 ml in 40 de secunde, prin sita presurizata. Tind sa macin la limita blocarii espressorului, daca ma indepartez prea mult iese mai usor dar amareala si mai putin gust.

Pana vine sita simpla pt portia dubla ma indoiesc ca pot sa imbunatatesc prea multe. Sugestii?

Multumesc
 
Reply
#20
inceraca sa pui 18g de macinatura si incearca sa opresti extractia la 30, max.35 s. S-ar putea sa fie mai putin amara
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
#21
Diferentele in densitate si prajirea cafelei creeaza reacții diferite ale espressorului: o cafea e ok la 1.7.5, alta infunda espressorul deja de la 1.9.0. Parca mentiona cineva aici ca-si noteaza patametrii pe punga.

(22-08-2020, 13:39)Jethro Wrote: inceraca sa pui 18g de macinatura si incearca sa opresti extractia la 30, max.35 s. S-ar putea sa fie mai putin amara
Din pacate si 14 tind sa incapa ras in sita. La asa apasare, daca vreau sa iasa un strop de cafea, trebuie grind dublu. Sita simpla imi vs rezolva problema sper, de saptamana viitoare.
 
Reply
#22
La un delonghi caruia i-am luat sita nepresurizata puneam cam 15g de macinatura. 18 g nu aveau unde sa intre.
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
#23
(22-08-2020, 14:40)Dimitriyus Wrote: La un delonghi caruia i-am luat sita nepresurizata puneam cam 15g de macinatura. 18 g nu aveau unde sa intre.

Asta e bine, măcar incap 2 lingurițe de plastic pline. In sita presurizata nu intra atat. Se ingusteaza pe margini mai tare decat ar fi loc in portafiltru. Si mai are si garniturile acelea de cauciuc. ..
 
Reply
#24
Devine off topic, dar vin totusi cu un update.

Am pus sita depresurizata pe portafiltrul de Delonghi Dedica.
Testat 2 cafele de la Origo: Costa Rica Rio Jorco, Brazil Olhos d'Agua.

15g(nu incap 18) macinate la 1.6.0, respectiv 1.8.0

Extrase 60, 50 ml in 35-40 sec

Rezultat....ACRUUU Smile

Espressorul e la limita impingerii, la inceput picura putin apoi isi da drumul dar in 30 sec nu ies 20ml. Este ceva spuma consistenta dar e semnificativ mai putina decat ce vad in filmuletele.

In ce directie o iau sa scap de limonada? Smile
 
Reply
#25
daca nu ai tamper probabil ca e subextractie. la 15g ar trebui sa scoti max 40g (nu ml) in 30-35 sec. eventual pune o imagine cu pucul dupa extractie. poate ai channeling. sau poate trebuie incercata o cafea mai permisiva. O prajire medie, procesata prin uscare, cultivata la altitudine ceva mai joasa (max 1200m) astea in general sunt mai putin acide.
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
#26
Încearcă să extragi o cantitate mai mică de lichid, ceva mai apropiat de 2:1 de exemplu 32-35g în aproximativ 25 secunde. Am văzut că Dedica are 3 trepte de temperatură - pune una mai sus și vezi ce iese.
Costa Rica s-ar putea oricum sa iasă mai acrișoară, Brazilia în general e mai ciocolatie dar nu este o regulă.
Cremă mai consistentă îți iese in general din boabe prăjite mai intens și folosite la câteva zile de la prăjire fara sa fie lăsate prea mult la degazare.

Succes.
Bezzera Magica S MN PID, Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#27
Dincolo de aspectul de gust, acrul este de regula mai prezent la sita nepresurizata? Am folosit tamper, mi-am cumparat unul pt Delonghi, acum daca am apasat 13 kg exact n-am idee.

Intr-adevar Costa Rica iesise mai acru decat Brazilia, dar fata de filtrul dublu, parca e alta cafea.
Sper ca pt setarea de temp nu trebuie sa desfac aparatul.
 
Reply
#28
In legatura cu temperatura pentru Dedica am gasit filmuletul asta.
Acrul poate fi de obicei corelat cu:
- o prajire mai light a boabelor
- un soi de cafea predominant mai acida (de ex. anumite africane)
- macinare prea grosiera, subextractie
- temperatura prea joasa a apei
In general acrul se poate atenua prin macinare mai fina si/sau cresterea temperaturii apei.
Depinde si de felul boabelor, unele pastrand gustul acrisor chiar si la temperaturi mai ridicate.
Uite aici un thread despre cafele mai putin acide.

Despre tampare as zice sa incerci sa o faci cat de cat constant. Eventual foloseste un cantar si apasa pe el sa simti cam de ce forta ar fi nevoie pentru 10kg.
Dedica pare ca are un fel de preinfuzie de vreo 4-5 secunde , deci primele picaturi ar fi de asteptat undeva pe la 7-8 secunde.
Bezzera Magica S MN PID, Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#29
Multumesc Cofescu. Am setat temperatura la 3.
Prefer cafelele sudamericane tocmai ca sa evit aciditatea.
Am redus macinarea la 1.6.0 si am scos la 15g de macinatura, 40g de tarie, in 30 sec...si acreala s-a redus mult, e baubila.
Eu trebuie sa mai diluez super shot-urile astea, ca sa le pot bea, dar si diluata a ramas gustoasa.

Ref discutia pe evitarea acrelii, o cafea din comert, care imi place este Cafes Richard, Perle Noir. Da, e mai prajita decat cele de la prajitorii, dar e foarte nutty si ciocolatie.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)