Hello There, Guest! Login Register


Rasnita Kinu M47 Classic (ex. prototip Che) - impresii in utilizare

(16-09-2017, 00:24)baloozzy Wrote: Așa ceva, cu puțin DIY face minuni

Regret, dar link-ul nu functioneaza.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Da, era vorba de așa ceva.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
...Acum merge...dar , eu tot nu m-am prins , unde vine chestia aia amplasata , central sau lateral...banuiesc ca pe pahar nu ...?

...Cumva locasul bilei sa vina in carcasa si bila pe pahar ( oare o sta numai intr-una singura..? ) sau 3 buc. la 120 grade frumos asa...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Asta e pentru DIY-er cu scule si experienta.
 
Reply
(16-09-2017, 19:49)Levo Wrote: ...Acum merge...dar , eu tot nu m-am prins , unde vine chestia aia amplasata , central sau lateral...banuiesc ca pe pahar nu ...?

...Cumva locasul bilei sa vina in carcasa si bila pe pahar ( oare o sta numai intr-una singura..? ) sau 3 buc. la 120 grade frumos asa...
Da, sau invers. Pe pahar un sant circular si bilele prinse in corp - 4 bucati in cruce. Am mai putea folosi magneti lipiti , daca gasim o forma corespunzatoare.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
...Totusi inainte de asta , ma mai gandesc sa incerc si cu un o-ring de etansare a fustei cilindrului in blocul motor - numai sa se potriveasca la diametru ( de la un motor mai mic ) -  ar fi ca un inel triunghiular ..destul de tare - eventual un simering de palier , poate am sansa sa se potriveasca pe interiorul corpului rasnitei si ...paharul sa intre putin fortat prin presare...apoi ar mai fi si solutia de a face o lamela otelita , dintr-un contactor electric indoita peste buza paharului , care la presarea paharului , sa scape cu marginea rotunjita in canalul interior al corpului rasnitei , insa , problema este...cum al mai scot...daca nu mai iese... Big Grin ...am pus-o...
       ...adica cumva , ...tot o solutie non - invaziva de la care , sa pot reveni la initial , daca nu-mi place ...fara urme insa... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Salutare,
Am desfacut acum M47-le sa il curat, si dupa re-montare am ceva probleme: rasnirea pe cel mai fin "nivel" e mult mai grosiera decat era inainte, si am o curgere foarte rapida la espresso.

Se vede si in poza ca distanta dintre "axa" orizontala A si "rotita de reglaj" B este mare, cand e stransa complet. Inainte sa desfac era aproximativ in contact.

[Image: ll4bZFE.jpg]

Singura chestie care ma gandesc ca ar fi posibila e sa fi apasat prea tare cutitul exterior, care nu are nicio piedica de limitare pe cilindrul interior. Piesa A din poza are un umar pe care se aseaza si care opreste, deci acolo nu cred ca are ce problema sa fie.

A mai patit cineva asta? Any tips?
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
Salut.
Și eu am desfăcut acum ceva timp râșnița și la remontare am făcut aceeași constatare ca și tine.
Prezent: Vibiemme Domobar Super Electronica, Sita IMS Superfine 18÷20g, Inel de dozare Barista Space, Cantar Barista Space, Distribuitor AVX, Honne, Kinu M47, Cafflano Kompresso
Trecut: Lelit PL81T, Sita Ascaso 18g, Portafiltru fara fund, Inel de dozare Suncoffee, Nivelator si Tamper Lelit
 
Reply
Pai si cum ai rezolvat? Smile
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
https://www.youtube.com/watch?v=iDJpx50_yN8
Respecte!
(27-09-2017, 17:19)flipu2k Wrote: Salutare,
Am desfacut acum M47-le sa il curat, si dupa re-montare am ceva probleme: rasnirea pe cel mai fin "nivel" e mult mai grosiera decat era inainte, si am o curgere foarte rapida la espresso.

Se vede si in poza ca distanta dintre "axa" orizontala A si "rotita de reglaj" B este mare, cand e stransa complet. Inainte sa desfac era aproximativ in contact.

[Image: ll4bZFE.jpg]

Singura chestie care ma gandesc ca ar fi posibila e sa fi apasat prea tare cutitul exterior, care nu are nicio piedica de limitare pe cilindrul interior. Piesa A din poza are un umar pe care se aseaza si care opreste, deci acolo nu cred ca are ce problema sa fie.

A mai patit cineva asta? Any tips?
 
Reply
@flipu2k
Nu m-a deranjat pentru că n-am întâmpinat problema pe care ai ridicat-o, aceea că: "rasnirea pe cel mai fin "nivel" e mult mai grosiera decat era inainte, si am o curgere foarte rapida la espresso." Am strâns puțin mai mult rotița de reglaj, dar nu am ajuns la capăt.
Este posibil ca atât eu cât și tu să fi bătut un pic cam tare în cuțitul fix la remontarea lui. De asemenea, mi se pare că cuțitul fix nu mai e "perfect orizontal".
Prezent: Vibiemme Domobar Super Electronica, Sita IMS Superfine 18÷20g, Inel de dozare Barista Space, Cantar Barista Space, Distribuitor AVX, Honne, Kinu M47, Cafflano Kompresso
Trecut: Lelit PL81T, Sita Ascaso 18g, Portafiltru fara fund, Inel de dozare Suncoffee, Nivelator si Tamper Lelit
 
Reply
...
 
Reply
Oare unde s ar putea gasi un opritor ca cel din filmulet? https://www.google.ro/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3DJzAVaIOVeGg&ved=0ahUKEwjEgoy4hsfWAhUMXRoKHSdnD2AQo7QBCCQwAA&usg=AFQjCNHiVegFfIAmwM-Eka4x-GPK8CnoVA
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
In ambele filmutele sunt versiuni mai vechi ale rasnitei. Referitor la acea distanta m-am uitat la rasnita mea si distanta exista de la inceput.
 
Reply
Am demontat si remontat, e OK acum. Ramane in continuare o distanta mica, dar am loc sa reglez macinatura cat sa am o curgere in parametrii la espresso.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
Servus, 

Am comparat azi dimineata, la serviciu, KINU M47 (a unui coleg) si HARIO SKERTON cu OE lower bearing upgrade kit. Nu stiu cat reiese din foto atasate, dar consistenta data de KINU este vizibil superioara celei date de SKERTON.

Mentionez ca din 25 gr. de cafea boabe, dupa ce le-am cernut printr-o sita fina de 15-20 de ori, au rezultat aprox. 19 gr. si la KINU si la SKERTON, in mod egal (deci pierderea e cu putin peste. 20%). Praful de cafea l-am aruncat la gunoi, ca de obicei, deoarece rasnesc undeva intre V60 si french-press (exact 4,2 la KINU) si praful nu m-ajuta deloc.

Pt. 25 gr. de Columbia Supremo (Papa-Jacques) am dat la manivela de 115 ori la SKERTON si de 55 ori la KINO; la SKERTON m-am cam poticnit de vreo 3 ori, dar la KINU ba. Smile

Concluzia: KINU rasneste mai fluent si mai lejer, scoate o macinatura mai consistenta si oboseste mai putin musculatura bratelor.

       
       
Gaggio Classic II (RI9403/11 w/ Ulka pump), boiler temp. sensor + UT58 DMM, Eureka Mignon Silenzio mk2, Hario V60, Hario Skerton + OE stability kit, IKEA UPPHETTA & ANRIK press, Zelmer CK1004 kettle, AX9201 thermometer, 3-stage water filter.
 
Reply
S-a discutat despre demontatea si remontarea risnitei. Intrebarea mea este ca pentru a o curata trebuie neaparat sa se scoata si cutitul exterior si suportul pentru rulment?
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Nu, deși se pot scoate ambele?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Am vazut ca se poate scoate suportul pentru rulment din partea inferioara a risnitei.
Pe YouTube gasesti o multime de clipuri cu montatea - demontarea ei.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
(02-10-2017, 13:27)trl Wrote: ...rasnesc undeva intre V60 si french-press (exact 4,2 la KINU) ...

Mi se pare departe de tot ce am testat si citit si la altii... nu am depasit 3 niciodata, la 4 banuiesc ca daca as baga boabe de mustar ar trece nesparte dintr-o parte in alta... Confused Huh
Nu e 2.4 cumva ?
 
Reply
Nope, era 4,2 sigur, verificat impreuna cu posesorul rasnitei KINU. Daca retin bine, posesorul folosea rasnita undeva inspre pozitia 2 pentru espresso. Este posibil ca unele rasnite sa fie reglate diferit; mentionez ca omul detine ultimul submodel al acestei rasnite...in caz ca ajuta.

Intre 4 si 5 pare sa fie granulatia optima pt. french-press, cel putin asa a fost la rasnita "testata" de mine ieri. Totusi, eu utilizez cu succes granulatia de mai sus in V60 la un timp de extractie de aproximativ 4 minute, cu turnare etapizata din minut in minut a apei fierbinti (intre 92-96C, functie de caz).
Gaggio Classic II (RI9403/11 w/ Ulka pump), boiler temp. sensor + UT58 DMM, Eureka Mignon Silenzio mk2, Hario V60, Hario Skerton + OE stability kit, IKEA UPPHETTA & ANRIK press, Zelmer CK1004 kettle, AX9201 thermometer, 3-stage water filter.
 
Reply
si eu sunt pe la 4 pt V60 si 2 pt aeropress
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
1,3 pt espresso aici. curgere frumoasa putin sub 1gr/sec pt a ajunge la peste 30 sec/extractie si pt o crema mai densa.
 
Reply
Cafea foarte proaspătă 1.3-1.35, cafea spre o luna de la prăjire 1.4-1.45.
 
Reply
(02-10-2017, 17:58)renatoa Wrote: Nu e 2.4 cumva ?

Din cate am observat eu, reglajul difera destul de mult de la o rasnita la alta, nu e ceva standard. Daca desfaci cutitele s-o cureti, adio reglaj, trebuie s-o iei de la inceput  Smile  Cand aveam M38 macinam la 0.7 pt espresso, cu M47 macin la 2.3 pt espresso si spre 3.5 pt V60. Inca n-am incercat nicio rasnite de french press, dar ma astept sa dau 5-6 ture  Smile
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
La 2.3 pentru espresso as suspecta ceva defect. Am auzit de 1.6 hai 1.7 dar pana la 2.3 e cale lunga.
 
Reply
Eu folosesc 3 pentru espresso la gaggia classic..si mie mi se pare o diferență destul de mare fata de tot ce am mai citit pe aici, incep sa ma gândesc ca e ceva în neregula totuși. Am încercat cu 1,6 pentru ibric, iese pudra, într-adevar, se da ușor la manivela, chiar mai ușor decât la espresso, dar mult în gol parca
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
1.7 Etiopia Limu Bufata, curgere 32ml in 28s.
1.38 El Salvador Finca El Carmen 32ml in 26 sec (data viit incerc cu 1.37 sau 1.36 poate ma duc spre 28-29s)
1.38 Etiopia Yirgacheffe la fel ca la el salvador.
Toate cele de mai sus sunt de la Hotspot.

Astept sa vina Etiopia Burtukaana de la Guido sa vad la ce setare o potrivesc.
Lelit PL62X | Eureka Mignon Specialità | Kinu M47 Classic
ex. Lelit PL41TEM | Ascaso Precision Competition Filter 57mm | Lelit PL100
 
Reply
La mine setările pentru espresso sunt între 1.7 și 1.9 în funcție de cafeaua folosită.
Profitec Pro 700, K30 Vario, Kinu M47, diverse accesorii. 
 
Reply
Trebuie precizat raportul de extracție fiindcă e diferența destul de mare între 1:2 și 1:3+.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)