Hello There, Guest! Login Register


Problema PL41TEM

#1
Am incercat azi un backflush la PL41TEM si dupa ce presiunea a crescut pe la ~ 10 apa din sita a inceput sa iasa cu presiune (si zgomot) pe langa garnitura si portafiltru.

Acum ceva timp a facut acelasi lucru in timpul prepararii unui espresso - cafeaua era cam fin macinata - dar am suspectat ca nu stransesem bine portafiltrul.

E garnitura dusa sau s-a stricat ceva la valva? Cum pot sa verific asta?

Multumiri.
Lelit PL41TEM, KitchenAid ProLine, Lelit PL100
 
Reply
#2
garnitura e la capat de drum deoarece poate de obicei ai strans pf prea tare,sau nu ai strans acum suficient,nu e o mare scofala se schimba usor
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#3
@orwo merci - am desfacut sita, blocul si garniturile, le-am curatat (nu erau foarte murdare) si montat la loc. Pare sa-si fi revenit. Garnitura principala mi s-a parut destul de rigida dar intreaga - nu stiu cum era la origini, e prima oara cand fac asta.

Are cineva idee daca/de unde se pot comanda garnituri de rezerva? Mi-e foarte sila sa-l duc in service pentru atata lucru.
Lelit PL41TEM, KitchenAid ProLine, Lelit PL100
 
Reply
#4
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-C...turi-Lelit
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#5
salutari la toti -doresc sa cumpar 2 kituri de garnituri ptr.lelit pl41tem respectiv mc 047 sil -mc195=mc046 banuiesc ca acestea sunt codurile dupa ce a-m citit pe forum =tel.0745382862=multumesc
LELIT 41 TEM-MAHKLONING VARIO-TAMPER INOX LELIT-knockbox-sita BLIND-portafiltru fara fund
 
Reply
#6
(15-02-2017, 15:16)sigusr1 Wrote: Am incercat azi un backflush la PL41TEM si dupa ce presiunea a crescut pe la ~ 10 apa din sita a inceput sa iasa cu presiune (si zgomot) pe langa garnitura si portafiltru.

Acum ceva timp a facut acelasi lucru in timpul prepararii unui espresso - cafeaua era cam fin macinata - dar am suspectat ca nu stransesem bine portafiltrul.

E garnitura dusa sau s-a stricat ceva la valva? Cum pot sa verific asta?

Multumiri.

Salutare sigusr1,scuza-ma ca ma bag in vorba,dar am vz ca ai ca si mine un lelit pl41tem si doresc sa fac prima decalcifiere (backflush)cu detergent pully caff,te rog explica-mi tu pas cu pas cum se face,eu am inteles asa:                 cu expressorul pe"power on", cu comutatorul in pozitia "expresso"(ultima de jos),cu rotita de presiune abur INCHISA, trebuie sa actionez comutatorul "pump" pt 10 sec,.. samd?!  nu creste presiunea prea mult,daca nimic nu este deschis? (rotita de abur inchisa,sita blind cu detergent in porta filtru).
Multumesc anticipat pt lamuriri.
Lelit PL41TEM, Lelit PL043MMI
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)