• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Problema PL41TEM

Am incercat azi un backflush la PL41TEM si dupa ce presiunea a crescut pe la ~ 10 apa din sita a inceput sa iasa cu presiune (si zgomot) pe langa garnitura si portafiltru.

Acum ceva timp a facut acelasi lucru in timpul prepararii unui espresso - cafeaua era cam fin macinata - dar am suspectat ca nu stransesem bine portafiltrul.

E garnitura dusa sau s-a stricat ceva la valva? Cum pot sa verific asta?

Multumiri.
Lelit PL41TEM, KitchenAid ProLine, Lelit PL100

Reply
garnitura e la capat de drum deoarece poate de obicei ai strans pf prea tare,sau nu ai strans acum suficient,nu e o mare scofala se schimba usor
Bezzera  BZ 40 DE HX, tamper motta, rasnita MSJ. BWT filter

Reply
@orwo merci - am desfacut sita, blocul si garniturile, le-am curatat (nu erau foarte murdare) si montat la loc. Pare sa-si fi revenit. Garnitura principala mi s-a parut destul de rigida dar intreaga - nu stiu cum era la origini, e prima oara cand fac asta.

Are cineva idee daca/de unde se pot comanda garnituri de rezerva? Mi-e foarte sila sa-l duc in service pentru atata lucru.
Lelit PL41TEM, KitchenAid ProLine, Lelit PL100

Reply
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-C...turi-Lelit
Lelit PL41TEM + Mazzer SJ + Porlex Hall + Lelit Tamper Inox PL100 + Tamper Dinamometric Concept Art 57,5 mm

Reply
salutari la toti -doresc sa cumpar 2 kituri de garnituri ptr.lelit pl41tem respectiv mc 047 sil -mc195=mc046 banuiesc ca acestea sunt codurile dupa ce a-m citit pe forum =tel.0745382862=multumesc
LELIT 41 TEM-MAHKLONING VARIO-TAMPER INOX LELIT-knockbox-sita BLIND-portafiltru fara fund

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)