Hello There, Guest! Login Register


Pitcher lapte

#91
A mai intrebat cineva, probabil s-a intamplat ceva cu firma...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#92
Nu a spus nimeni nimic de modelul de la Concept Art de 590 ml... Este la jumatate de pret acum fata de Motta Europa de 500 ml. Vreun posesor?
 
Reply
#93
Am luat unul d e 350 de ml.Dupa masuratori ale cestilor in care voi pune lapteleepste espresso e suficient ,mai ales ca aparatul meu are un boiler mic si nu este un furnizor prea generos de abur.Am incercat si intro latiera de portela cam d ecantitatea asta si a inceput sa se vada crema.Mai am de lucru insa .Pacat ca toroidul nu se comercializeaza si la noi.Era o solutie foarte buna pentru incapatori ca mine.Far intr-o zi cu soare voi reusi si eu.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#94
organon, te rog sa pui intrebarile pe topicurile dedicate, ca sa nu amestecam lucrurile. Ti-am sters ultma parte legata de backflush, si te rog sa repostezi intrebarea aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#95
Sumt si eu in cautare de pitcher, sa ma deprind si eu cu procedeul de frotare. Mi-ar placea un pitcher care sa ma ajute cat mai mult, sa tina in timp dar sa arate si bine. Bugetul ar fi undeva pana in 150 lei si as vrea sa-l iau cat mai repede ca deja se fac presiuni asupra mea din partea prietenilor Tongue. M-am uitat putin pe google si m-ar tenta unul din urmatoatele:

1. http://origocoffee.ro/produs/latiera-motta-500-ml/
2. http://m.perfectespresso.ro/ro/produs/la...0-cl--714/

Cred ca e doar o chestiune de aspect... Pareri pro/contra, alte variante? Multumesc.
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#96
Vezi ca tocmai se vand 2 pe forum
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#97
(04-02-2015, 23:46)Alin T. Wrote: Vezi ca tocmai se vand 2 pe forum

Am vazut dar as prefera unul nou Smile
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#98
Cum doresti tu
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#99
(05-02-2015, 00:01)Alin T. Wrote: Cum doresti tu

Eu eram curios daca cel vopsit in rosu are performante diferite fata de cel clasic din inox. Pe site scrie ca este vopsit cu spray si interiorul este sablat...
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
Inox mai bine, Origo...  Eu am prins una de 350ml "refurbished" de la Lelit, care a stat prin showroom (usor patata in partea de jos) si  forma aceea aproximativ similara cu cea din link-urile tale este extraordinara in latte art, mult diferit fata de forma clasica a unei latiere. Pacat ca italienii au plasat acest accesoriu la un pret exorbitant, chiar si cu redecerea noastra, respectiv 180 de lei. Chiar le-am dat un mail sa le atrag atentia  Smile 

Arata asa:

[Image: pl101.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(05-02-2015, 00:31)Lyvyoo Wrote: Inox mai bine, Origo...  Eu am prins una de 350ml "refurbished" de la Lelit, care a stat prin showroom (usor patata in partea de jos) si  forma aceea aproximativ similara cu cea din link-urile tale este extraordinara in latte art, mult diferit fata de forma clasica a unei latiere. Pacat ca italienii au plasat acest accesoriu la un pret exorbitant, chiar si cu redecerea noastra, respectiv 180 de lei. Chiar le-am dat un mail sa le atrag atentia  Smile 

Arata asa:

[Image: pl101.jpg]

L-am vazut si-mi place dar pe langa pret am inteles din discutiile de pe forum ca pentru un incepator e recomandat un pitcher de 500-600ml. Acum am acasa un soi de "cremiera" dupa cum am vazut ca e descris la Origo, nu e asa de inalt, e din inox adus de cineva din Italia dar nu-mi fac treaba cu el. Seamana cu asta http://origocoffee.ro/produs/cremiera/ , numai ca are o buza lata.
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
Cred ca depinde si de aparat. Pe espressoarele mai mici tind sa cred totusi ca o latiera de 350 e mai ok. Nu strica sa le ai pe ambele Smile Espressoarele potente, HX/DB, nu au probleme nici cu latierele de 750 probabil.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Apropo de mai multe lattiere, am vazut un clip postat cred ca in acest topic cu un baiat care facea latte-uri pe banda rulanta si tot scurgea laptele dintr-un pitcher in altul ca la alba-neagra si nu intelegeam de ce. Cumva frota laptele in recipient mare dupa care-l muta intr-unul mai mic pentru a avea mai multa dexteritate la ornat?
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
Gata, am luat pitcher-ul Motta de la colegul Ernest de pe bursa, mii de multumiri cu aceasta ocazie si imi pare rau ca nu am stat mai mult la povesti dar inghetasem. Sper sa reusesc maine dimineata o crema asa cum trebuie Smile
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
(05-02-2015, 01:27)mishu3113 Wrote: Apropo de mai multe lattiere, am vazut un clip postat cred ca in acest topic cu un baiat care facea latte-uri pe banda rulanta si tot scurgea laptele dintr-un pitcher in altul ca la alba-neagra si nu intelegeam de ce. Cumva frota laptele in recipient mare dupa care-l muta intr-unul mai mic pentru a avea mai multa dexteritate la ornat?
Dritan Alsela cred ca despre el vorbesti. Se "decarteaza" crema aerata de deasupra si lucrezi tot cu cea in care ai frotat.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
Ar putea sa-si puna si un timer la abur, ca oricum nu tine latiera in mana.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Asta se numeste rutina. A invatat cat ii ia sa extraga shoturile astfel incat sa nu yina laptele la aburi mai mult de 30 de secunde. Stie cat lapte froteaza si pt cate cesti ii ajunge si pune la frotat ca sa fie gata cand are si cestile gata. Chiar daca nu mai are cremma la espresso, o face din lapte si ce mai e pe buza cestii.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
(06-02-2015, 00:02)stefandinescu Wrote: Dritan Alsela cred ca despre el vorbesti. Se "decarteaza" crema aerata de deasupra si lucrezi tot cu cea in care ai frotat.

despre lucrul cu mai multe pitchere s-a discutat si pe home-barista si la noi;
btw, de multe luni lucrez cu 2 pitchere (de fapt, apare si al treilea, pentru ca frotez 2 x 350-400ml) si, in ce ma priveste, e mult mai reusita crema de lapte;

Dritan Alsela, e un virtuoz in felul sau; exercitiu, rutina - ele singure nu-s de ajuns...
am mai amintit de el, dar si de Rosario, un barista de la barul DE-GA din Napoli;
ambii sunt in jurul unor leviere mari, cu 4 gr.
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
Stiam filmuletul, nu stiam ca il cheama Rosatio. Cat de greu poate fi sa lucrezi ca batista intr-o cafenea cu un flix de clienti atat de mare.....
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
Am incercat sa cumpar un pitcher de 350 ml de la Origo.......in primul rand am fost in magazin, am zis sa il vad , sa pun mana pe el.... nu il aveau la vanzare. Tipa cu care am vorbit a spus ca o sa aduca. Dupa 3-4 saptamani am sunat, sa vad daca il au.., nu il aveau. Am zis sa fac comanda, dar cu ridicare din magazin, domisoara a spus ca ma suna in trei zile sa vin sa il ridic....asta se intampla pe 1 iunie...pe 15 am sunat iar, sa vad ce si cum...o alta domnisoara a zis ca nu stie de comanda si ca nu am nicio sansa sa il cumpar de acolo, DOAR PRIN CURIER., eu i-am spus ca decat sa dau 20 lei la curier, mai bine trec pe la ei si de banii aia imi cumpar ......ceva.... nu s-a putut. Le-am scris pe facebook sperand la un raspuns macar, nimic....concluzia mea: neseriozitate.
Grea misiune sa cumperi un pitcher.......de la Origo.
 
Reply
Din pacate se mai intampla cu unele firme. Se realizeaza si apoi se culca pe lauri. Nu iau in considerare faptul ca clientul asa cum vine asa si poate pleaca. Sper sa nu se intampla asta si cu Origo, ar fi pacat.
 
Reply
Asa e, mai este loc pe piata!
Se pare ca, concurenta nu este inca mare, sau,  ce-i din bransa, au observat ca nu pot tine pasul cu cresterea numarului celor care trec la o cafea de calitate! Asta se reflecta in preturi si cateodata si in servicii, indiferent ca-i vanzator sau prestator de servicii, garantii !
Bezzera Unica,  Mahlkoning Vario, VST18, prajitor tip coretto
 
Reply
Ca sunt neseriosi este clar, dar ce imi pare bizar este ca pitcherele motta, mult mai scumpe, de 130 lei , erau in magazin. De ce ai tine ceva atat de scump in magazin, care sigur se vinde mai greu, iar ceva vandabil sa nu il ai ??
 
Reply
Dar macar cafea boabe proaspat prajita au in "coffeeshop"-ul Origo din Lipscani (Bucuresti)?
In caz ca raman in "pana" - ma pot baza pe ei?
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
Daca nici cafea nu gasesti la o prajitorie...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
De pe site se intelege ca prajitoria lor este in alta locatie, zona Fundeni - Colentina, de asta intreb... Din poze (inca nu i-am vizitat) pe Lipscani pare sa fie cafeneaua lor.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
Nu ma substitui părerii lor, dar când prajesti 500kg+ de cafea pe luna, zic si eu, E cam nasol sa afumi continuu clienții cafenelei.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(27-06-2015, 22:07)vct1976 Wrote: Dar macar cafea boabe proaspat prajita au in "coffeeshop"-ul Origo din Lipscani (Bucuresti)?
In caz ca raman in "pana" - ma pot baza pe ei?

Cafea au. Cat de proaspat prajita este nu stiu. Eu cand am cumparat de la ei au spus ca este prajita de 14 zile.
Fara sa vreu sa le fac antireclama, desi am avut aventura, problema de mai sus, pe mine si nu numai , nu m-a impresionat cafea lor, este vorba de gustul fiecaruia. Poate tie o sa iti placa. Este sigur mai buna decat un jacobs, dar nu mai buna decat o lavazza super crema . Dar repet, este doar parerea mea si cel putin a altor 3 persoane.
 
Reply
Hai sa oprim aici offtopic-ul...

O completare insa se cuvine: stilul de prajire Origo nu este unul mainstream, cu adresabilitate generala, avand conceptia lor despre prajire, ca orice alt prajitor, ce poate fi discutata oricand acolo cu Ernest. spre exemplu, espressoman cu state vechi si el. Mie imi place, insa gusturile nu prea se discuta, asa e. Dar sa incadrezi ce produce o prajitorie cunoscuta intre Jacobs si Lavazza inseamna un fel de bolovan aruncat in cap  Smile Ai nevoie de mai multe cafele bune baute ca sa treci de bariera junk coffee, insa in acelasi timp e si datoria prajitorilor sa isi popularizeze rezultatul muncii mai mult cu degustari si sesiuni publice de educatie in domeniu.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Mi-am luat pitcher de 350 ml de la The Coffee Shop. Am mers in magazin, am vazut, platit, multumit, plecat. Simplu si civilizat.
M-am si jucat putin cu el. O sa pun niste poze.


Attached Files Thumbnail(s)
           
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)