Hello There, Guest! Login Register


Pitcher lapte

#61
Am facut eu cu lapte de soia si iese o super crema , mai densa si ma rezistenta comparata cu cea din lapte adevarat .
A venit cineva la mine in vizita si deoarece este postul pastelui nu a vrut sa consume lapte animal .
A adus niste cutii tetrapak , de 250 ml , cu lapte de soia indulcit si cu guast de vanilie ( eu nu am gustat niciodata nici iu fel de lapte de soia ) .
Foarte simpla frotarea , iar gustul surprinzator . Nu a avut suficiente cutii la ce cerere a fost !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#62
Tongue 
(02-04-2013, 12:16)nicosia Wrote: Man, sintem cafegii sau laptari? Big Grin

Observ cu ingrijorare o intinare a principiilor forumului. Unii au deviat spre prajitori, altii spre lacatusi-mecanici, iar majoritatea au tendinte retrograde. Adica viseaza numai lapte, ca bebelusii.
Cand o frota si Bialetti poate o sa judeci altfel. Nu stiu ce e cu grija asta pentru gusturile unora.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#63
Lasa-l ca o sa isi ia unica, va frota, ca deh, tot i-o cere cineva un cappuccino sau flat white (sa fiu mai smecher in termeni) si va vrea sa ii iasa crema cremelor si va cauta si pitcher. Atunci sa vezi ce-l amendez Tongue
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#64
Entonii, imi place ca ai simtul umorului. La unii cam lipseste. Wink
Dar nu le ai cu ghicitul. La mine in casa nu se fumeaza si nu se ezista bere fara alcool. Nu va comanda nimerica pe espressorul lu'mandea. Pentru musafirii cu fitze, ibricul si cutia de lapte le vor sta la dispozitie. Ca mi-s si generos, am uitat sa precizez.
 
Reply
#65
(03-04-2013, 00:13)nicosia Wrote: Nu va comanda nimerica pe espressorul lu'mandea.

Si pe cand minunea, ca de cand ne tot ameninti..... Big Grin
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#66
Stai sa dau in bobi.
 
Reply
#67
Peste cateva zile spargem sampania pentru nicosia! 100 de postari in forum din care 80 la caterinca.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#68
Unora le lipseste simtul umorului, altora le abunda. Statistic suntem bine Smile

Ca sa fiu si on topic cu jumatate de post, tocmai ce mi-a sosit latiera Motta Black, frumos si neasteptat de greu/gros. Am un pitcher de la saga profesional, si mi se parea solid, dar asta e gros de-a binelea. Azi intra la teste si sunt tare curios daca o sa mearga turnatul mai frumos, iar prin turnat, pentru cei cu simtul umorului excesiv, ma refer la forme in espresso.
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#69
(03-04-2013, 11:08)Lyvyoo Wrote: Peste cateva zile spargem sampania pentru nicosia! 100 de postari in forum din care 80 la caterinca.

Multumesc, esti mult prea amabil. Smile
Asa sint eu, mai relaxat. Obisnuiesc la o cafea uneori o carte, alteori o vorba buna. Serioasa sau in gluma, dupa cum se potriveste. Se vede treaba ca aici nu.
Dar iti promit ca iti voi face economie. Wink
 
Reply
#70
Merg glume si pe acest forum, nu-i bai, insa in curand implinim 400 de useri, fiecare cu propria personalitate si majoritatea in cautare de exactitati, neexistand in Romania alta sursa de informatii asemanatoare. Deci e greu ca pe orice topic, indiferent de lucrurile discutate, toti userii sa digere un interludiu mai spiritual Smile Insa pe aria Cafeneaua Off Topic (o cafenea virtuala asadar) se poate deschide orice tip de subiect cu oricate glume doreste fiecare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#71
(03-04-2013, 11:30)Entonii Wrote: Ca sa fiu si on topic cu jumatate de post, tocmai ce mi-a sosit latiera Motta Black, frumos si neasteptat de greu/gros. Am un pitcher de la saga profesional, si mi se parea solid, dar asta e gros de-a binelea. Azi intra la teste si sunt tare curios daca o sa mearga turnatul mai frumos

Latiera de la Concept-Art are 1,2 mm grosime si 290 gr.


[Image: img0701qs.jpg]

@Entonii - Banuiesc ca e vopsita in camp electrostatic, nu teflon.
S-o stapanesti sanatos.
Buza aia de turnare arata tare bine.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#72
(03-04-2013, 12:03)sorin2505 Wrote: ....
@Entonii - Banuiesc ca e vopsita in camp electrostatic, nu teflon.
S-o stapanesti sanatos.
Buza aia de turnare arata tare bine.
Multumesc.
Din pacate nu scrie nimic despre detalii.
La cum arata as zice ca exteriorul este vopsit negru in camp electrostatic si interiorul teflonat. Pe el scrie inox 18/10 - per alimenti.
O cantaresc dar subler n-am acasa.
Asta e de 500ml, cea de la concept-art de cat e?
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#73
(03-04-2013, 12:23)Entonii Wrote: Asta e de 500ml, cea de la concept-art de cat e?

590 ml
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#74
(03-04-2013, 12:50)sorin2505 Wrote:
(03-04-2013, 12:23)Entonii Wrote: Asta e de 500ml, cea de la concept-art de cat e?

590 ml

Asta de 500 ml are 267 grame.
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#75
Cei care doresc sa cumpere un pitcher, gasiti la link-ul de mai jos, la un pret rezonabil.

http://pentrugatit.ro/p/2453/cana-350-ml-kitchencraft
Lelit PL81T || PL72 William||
 
Reply
#76
E scumpulita pentru un no name. La banii astia iti iei de 600ml.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#77
Nici forma nu mi se pare ok.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#78
salut unde as mai putea sa gasesc un pitcher similar cu cel de la ikea? parca cel de la saga profesional e cam scump(cel de 600 ml).Din pacate la ikea nu am mai gasit.
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#79
8.5E + TVA (daca nu ma insel) nu e deloc scump
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#80
inseamna 48 de ron vs 20 cea de la ikea Smile poate sunt eu zgarcit
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#81
Cat dai, atata face Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#82
(13-06-2013, 13:31)chitsro Wrote: inseamna 48 de ron vs 20 cea de la ikea Smile poate sunt eu zgarcit
Cum spui tu, la Ikea nu mai e (nu ca stoc, ca produs) 48 e cel mai mic.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#83
am deschis topic la bursa ,daca nu gasesc nimic cumpar saga profesional Smile intre timp am vorbit si cu tipul pe ocazii (am gasit in acest topic numarul de tel) si mi-a spus urmatoarele preturi: 28 ron 300 ml ,40 600 ml
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#84
Cel de 600ml merge folosit la un Saeco? Intreb ca dupa ce am dat la o parte teava aia de plastic, ramane partea metalica destul de scurta si nu stiu daca ar ajunge la lapte daca pitcher-ul e mai mare. Momentan folosesc unul mic, de maxim 300. (are cam 8cm intaltime)
 
Reply
#85
Buna,

Am comandat de pe amazon.de un Motta Aurora 500 ml. Stiti daca genul asta de produse merg spalate in masina de spalat vase? Nu gasesc pe nicaieri in specificatiile de pe net.

Merci!
 
Reply
#86
eu am europa si latiere de la alte firme, toate le spal in masina, fara probleme.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#87
Si eu. si Aurora si Europa. Tot fara probleme
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#88
Perfect! Multumesc!
 
Reply
#89
din cate cunosc eu: tigaile din teflon nu se recomanda sa le speli in masina de vase. Detergentul mult mai activ (decat cel simplu la spalat cu mana) distruge incet stratul de teflon. Asa ca eu Motta mea alba nu o bag in masina de spalat vase, dar o spal cu multa dragoste cu manutele Smile)
trecerea de la o latiera buna de inox (25 euro de la Rist (Austria) la cea Motta - a fost fenomenala! Practic imi este imposibil sa scot o crema proasta... Sau poate eu am mai prins la experienta Smile
 
Reply
#90
Am incercat sa iau legatura cu Saga Professional dar nu am reusit nici la telefon nici pe mail. Cineva spunea ca nici sediul nu mai este cel de pe site-ul lor. Stie cineva mai multe? 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)