Hello There, Guest! Login Register


Espressorul Lelit PL 41TEM PID

#91
(27-01-2013, 19:53)pseudoxiah Wrote: Mi-a luat ceva pana am nimerit gradul de macinare bun dar pe urma pur si simplu a fost altceva.
La tine nu a mers cu strans maxim si 3 click - uri inapoi?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#92
(27-01-2013, 20:01)baloozzy Wrote: La tine nu a mers cu strans maxim si 3 click - uri inapoi?

Cel mai bine a mers cu 4 clickuri sub maxim si cu o tamponare mai usoara. Daca la 4 clickuri tamponam cu traditionalul 13kg dura vreo 11s pana sa apara cafeaua si doar picura. La pasul 3 deja nu mai iesea deloc. La pasul 5 a curs ciorba.
 
Reply
#93
Am o curiozitate - acest aparat vine in cutie cu acel tamper de plastic, specific in majoritatea pachetelor de espressoare?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#94
(28-01-2013, 13:10)Lyvyoo Wrote: Am o curiozitate - acest aparat vine in cutie cu acel tamper de plastic, specific in majoritatea pachetelor de espressoare?

Yap. Exact cu o astfel de jucarie.
 
Reply
#95
(28-01-2013, 13:17)pseudoxiah Wrote: Yap. Exact cu o astfel de jucarie.
Confirm existenta ciupercutei, ca tamper nu este Tongue .
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#96
Eram doar curios, caci era aiurea pentru un user incepator sa nu aiba nici macar bucata asta de plastic. S-ar fi murdarit dusul foarte tare iar calitatea extractiei ar fi fost jalnica.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#97
Mie nu mi se pare ca ar trebui sa vina cu un tamper de inox. Poate eu doar fac upgrade si am deja tamper sau poate vreau sa-mi iau tamper dinamometric si atunci doar mi se ridica costul produsului in dezavantajul meu.
 
Reply
#98
Clar ca nu e nevoie sa te "incarce" cu unul der inox. Dar e obligatoriu sa aiba unul de plastic.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#99
In cat timp trebuie sa iasa un esspreso cu sita mica cu 7g de cafea pt ca cu 14g si 60 ml iese in 35s iar daca schimb sita iese cu cea mica in 10-15s, mersi pt sfaturi
Lelit PL41TEM+Ascaso I Mini
 
Reply
Pai totul sta in reglajul rasnitei. Timpul este standard, 25 de secunde, dar poate suferi mici ajustari. Ai citit articolul acesta despre pasii prepararii? Sunt explicate destul de detaliat procedurile.

Urmand exemplul tau, folosind sita de 14g, daca timpul de curgere al celor 60ml a fost de 35 de secunde inseamna ca ai macinat prea fin si apa trece greu prin cafea. In consecinta, reglezi rasnita mai spre gros (sa zicem 3-4 invartiri de rotita sau ceva de genul, pentru a compensa cele 10 secunde in plus). Pui iar 14g, tampezi si observi timpul in care au curs cei 60ml. Daca te-ai dus prea mult in spate si ti-a curs espresso-ul in 20 de secunde, mai ajustezi putintel rasnita inspre fin.

E drept, la inceput, pana faci primele calibrari ale rasnitei cu espressorul, e posibil sa ti se para mai complicat, dar dupa cateva shot-uri mai mult sau mai putin reusite incepi sa-ti dai seama cum trebuie reglata rasnita. La primele cafele, ca sa iti intri in mana mai repede, e bine sa folosesti aceleasi boabe pentru ca altfel, schimbarea acestora va aduce de la sine alte ajustari pentru rasnita, care s-ar putea sa te zapaceasca la inceput.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Parerea mea e ca timpul ala de 25s e mai mult orientativ. Ce trebuie mai mult sa urmaresti este lichidul care curge din portafiltru: Ideal ar trebui sa vezi un lichid cu consistenta vascoasa, de culoare aramie. Daca lichidul e galbui si curge ca apa inseamna ca e macinat prea gros, daca e maroniu si doar picura inseamna ca e macinat prea fin. Intamplator timpul de extractie al unui lichid cum am descris mai sus este undeva pe la 25s insa consistenta lichidului ar trebui sa o urmaresti in primul rand nu timpul de extractie.

[Image: Linea_doubleespresso.jpg]
 
Reply
Pentru un incepator e foarte greu sa fie atent la consistenta lichidului pentru ca nu stie exact ce asteptari sa aiba in acest sens, timpul de extractie fiind un reper mult mai exact la calibrarea rasnitei. Daca mergem doar dupa teoria consistentei am bea doar ristretto Smile

Conteaza cand "lichidul e galbui si curge ca apa". Daca se intampla la 20 de secunde nu e normal. Daca se intampla la 30 de secunde ar putea fi normal, mai ales daca vorbim de o cafea prajita mai soft.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
La sita mica o macin mai fin sa ajung la 25s? dupa care cand folosesc sita mare reglez inapoi rasnita la pas mai mare, pt ca asa nu mai curge pri ea
Lelit PL41TEM+Ascaso I Mini
 
Reply
E posibil sa apara unele diferente de rasnire intre un espresso de 30 ml (obtinut cu sita de 7g) si altul de 60ml (obtinut cu sita de 14g), insa aceste diferente nu sunt colosale.

Foloseste pentru inceput doar sita de 14g caci e mai usor de lucrat cu ea si incearca sa ajungi la acest echilibru, de 60ml in 25s, doar regland rasnita si pastrand constante cantitatile. Dupa ce reusesti, daca tii neaparat sa bei espresso-uri de 30ml, poti trece si la sita de 7g.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Ar trebui sa schimb sitele originale care vin cu aparatul? pt o mai buna calitate
Lelit PL41TEM+Ascaso I Mini
 
Reply
La Lelit nici nu ai alternative de site, dar nu e nevoie. Mai bine schimba cafeaua (daca nu ai facut-o) si treci pe proaspat prajita. Impreuna cu putin exercitiu in reglarea rasnitei espresso-ul va fi mai ceva ca in baruri.

Tamper de inox pe 57mm ai?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Cafeeaua am schimbat-o pe proaspat prajita de la Papa J, tamper de inox nu am dar e asa de imp?
Lelit PL41TEM+Ascaso I Mini
 
Reply
Tamperul imbunatateste calitatile espresso-ului dar nu este la fel de vital ca si rasnita sau cafeaua proaspat prajita. Dupa ce vei avea unul de inox vei vedea diferenta. Cel de plastic, si mic in dimensiuni pe deasupra, te dezorienteaza cumva si nu te lasa sa iti formezi o constanta in presarea cafelei, astfel incat tamparea sa nu mai fie o variabila. Poate gasesti un strungar sa iti faca macar unul din aluminiu daca nu are inox.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
buna,sunt utilizator nou si deci cu foarte putina axperienta.am un Lelit PL41TEM si nu stiu care dintre valvele de sub capac este cea care trebuie reglata pentru a cobora presiunea,si nici cum sa o reglez
setarea de fabrica e in jur de 11-12 bae si as vrea sa o cobor la 9.ma puteti ajuta?
Lelit PL41TEM + Lelit PL043MM
 
Reply
Din pacate nu am auzit pe nimeni in Romania sa coboare presiunea la Lelit. Ar fi o informatie interesanta descrierea acestei operatiuni. Dar oricum, nu o considera vitala. Asigura-te ca ai o rasnita buna si ca o folosesti cum trebuie, ca ai o cafea proaspat prajita, un tamper, ca folosesti corect cantitatile de cafea. Micsorarea presiunii de la 11 bar la 9 bar va aduce o nuanta absolut insesizabila pentru cineva la inceput de drum in espresso.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(08-02-2013, 11:04)Marius34 Wrote: setarea de fabrica e in jur de 11-12 bae si as vrea sa o cobor la 9.ma puteti ajuta?
Daca vorbesti de presiunea aratata de manometrul de pe aparat cand extragi, e vorba de altceva, umbla la parametrii: cantitate, granulatie, tampare si de ce nu (PID Tongue) temperatura.
Spor!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Salut,

De ceva timp prima cafea dimineata curge mei repede. A doua OK, cu aceeasi cantitate si tampat la fel. Posibil din cauza ca apa e mai rece initial? Sau?
Si mai am o problema: picura un pic pe teava de abur chiar stransa la maxim.
Am un Lelit 41TEM.
Lelit 41 TEM + Baratza Sette 270W

 
 
Reply
Bun venit pe forum!
Pentru teava de aburi, cred ca pseudoxiah ar putea sa ne dea ceva informatii, caci el a avut aceasta problema.

Legat de curgere, folosesti un tamper cu baza de inox, cafea proaspat prajita si o rasnita buna pentru espresso?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Cred ca ce vrea sa zica e ca ii mai picura cate un strop din teava de abur cand nu e in uz, mie imi mai improsca apa in timp ce utilizam teava. Cel mai probabil e condensul care s-a facut pe teava, 2-3 stropi e normal sa curga.
 
Reply
o oarecare parere despre cum ar trebui sa fie gustul unui bun espresso cred ca o am,am stat cativa ani prin italia si am avut ocazia sa gust in unele cafenele espresso-uri foarte bune.daca as reusi sa-mi prepar si singur unul bun as fi foarte multumit

mai trebuie sa vina rasnita si apoi,cu putin exercitiu plus informatii de pe forum,voi bea un espresso bun
Lelit PL41TEM + Lelit PL043MM
 
Reply
Nu reusesc sa-mi dau seama care e filtrul de single si care e cel de cialde. Ma ajuta cineva?
 
Reply
(20-02-2013, 03:47)pseudoxiah Wrote: Nu reusesc sa-mi dau seama care e filtrul de single si care e cel de cialde. Ma ajuta cineva?
Daca te uiti in manualul pentru Lelit PL41TEM vei vedea cele 3 site. Cea de single are 22mm inaltime si diametru efectiv de sita este mai mic, iar cea de cialde are 17mm inaltime si diametrul sitei mai mare, aproape cat cialda.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Multumesc de explicatie, m-am prins acum. In manual nu cred ca explica, arata doar poze din care nu am reusit sa disting.
 
Reply
Citindu-va de mult timp si cochetand cu ideea de a-mi lua fix masinaria din acest topic, am o intrebare: nu e ok aparatul PL042EM?!stiu ca unui profesionist rasnita incorporata i-ar putea suna ca o blasfemie, dar ma gandesc ca simplifica putin demersul...Smile
 
Reply
Pe scurt, nu! Dar discutii mai detaliate in acest sens gasesti pe alte topicuri - aici si aici. Tot acolo am putea continua dialogul, ca sa fim "pe subiect" Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)