Hello There, Guest! Login Register


Decalcefiere - motiv de ingrijorare?

#1
Exclamation 
Salutare,

Dupa problema din Threadul alaturat (cu depunerea portocalie: https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...portocalie) am decis sa si decacefiez espressorul (PL41TEM) conform aricolului: https://www.espressoman.ro/nu-neglijati-...essorului/
Diferenta a fost ca (mai panicos fiind) am folosit o concentratie mai mica si anume o lingura si jumatate rase in loc de doua, pt 1l apa.
Apa de dupa primele 15 minute a iesit cu particule cromate:
   
Apa de dupa cea de-a doua asteptare de 15 minute a iesit bleu-verzuie:
   
Dupa ce am clatit serios aparatul (150 ml dus > 150 ml teava aburi > backflush 10 secunde - ciclu repetat de 4 ori) am zis sa curat si aparatul printr-o procedura clasica de backflushuri cu detergent Pully. Procedura folosita e cea de aici: https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...e-la-Lelit
  • Il curat o data, dar in apa finala care imi ramane in portafiltru apar particule cromate.
  • Il curat o a doua oara ... iarasi particule.
  • Dau drumul aburilor (dupa cele doua spalari) ca pentru frotare... iarasi particule (de fiecare data recipient curat ca sa imi fie clar daca am particule):
   
Am sa reincerc dimineata cu inca vreo 2 randuri de spalari.

Intrebari:
1. Faptul ca apa a ajuns verzuie nu inseamna ca solutia a fost poate prea coroziva (in ciuda concentratiei pe care o presupun mai slaba)?
2. Faptul ca dupa multa clatire (apa nu are pic de aciditate la gust) plus procedurile de spalare cu Pully inca apar particule cromate inseamna oare ca sarea de lamaie are actiune remanenta in boiler? Daca da, cum o pot opri?
3. In conditiile de mai sus, dupa ce voi face si primul espresso pe care il voi arunca, urmatoarele cafele vor fi sigure pentru consum?

Cu stima,
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
#2
Am decalcifiat și eu tem dar nu am avut crom în apa. Apa verzuie este normala și eu am avut.
Ce îți pot recomanda este sa treci 3-4l apa prin aparat (cu pauza pt pompa) și sa arunci câteva cafele.
Ar trebui sa fie ok apoi.
 
 
Reply
#3
Am terminat baxul de Bucovina (11l mai exact) si desi apa iese curata prin grup, cea din teava de aburi inca mai contine particule stralucitoare... nu asa multe dar... nu as bea un latte frotat cu asemenea apa...
Practic pana pe la 8l de clatire aveam particule mai grele care se duceau pe fund (din ochi... 2x0.5mm) si deasupra, in vartejul care se forma erau particule mai mici care pluteau, tot cromate. 
Dupa cei 8l au disparut cele de pe fund si s-au diminuat cele de deasupra... dar tot mai sunt.
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
#4
Revin pe tema particulelor metalice care tot apar in urma decalcefierii, in apa rezultata DOAR din teava de frotare, particule de care nu scap oricat as clati (am mai trecut vreo 6l de Bucovina)
Am observat ca daca misc teava mai multisor creste numarul particulelor (teava care nu se misca tocmai usor, ba chiar scoate si un scartait metalic uneori). Ma gandesc ca particulele poate nu au legatura cu decalcefierea si poate apar ca urmare a faptului ca se roade ceva ... bila din capul tevii (am inteles ca teava ar fi conectata printr-un cap bila).

Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Ar trebui poate sa demontez teava? Daca da, gasesc un manual undeva?

Cu stima,
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
#5
O diagramă explodată cu piesele poți vedea aici:
https://www.1st-line.com/technical-suppo...1tem-anna/

Din ce țin minte teava se dă jos foarte simplu, ai nevoie doar de o cheie fixă (și un pic de grijă să nu zgârii cromul). Se poate din exterior, nu trebuie să-l desfaci, eventual scoți rezervorul de apă și-l întorci cu fundul în sus, că să vezi mai bine (ca în video-ul ăsta, min 00:24).
ECM Classika | Sette 270 | Past: Lelit PL41TEM, Ascaso Mini i2
 
Reply
#6
Multumesc beberules,

Am dat jos teava si arata ca in urmatoarele poze. Ar trebui schimbata? E de trimis in garantie?

           
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
#7
Nu știu ce să zic, eu aș încerca să curăț bine toate elementele de oxidarea aia, și să vezi cât de ușor se ia cromul de pe bilă, că probabil de acolo e problema. Poate reușești să o cureți bine și să scapi de bătăile de cap cu garanția.
ECM Classika | Sette 270 | Past: Lelit PL41TEM, Ascaso Mini i2
 
Reply
#8
am sa incerc sa curat, dar as vrea sa inteleg:
- de la ce a aparut? fiind verde (la fel ca apa din timpul calcefierii) - poate e din cauza sarii de lamaie?
- boilerul o fi la fel la interior?
- e oare toxic reziduul ala verde?
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
#9
N-are nicio treaba cu garantia. E chestie de utilizare/intretinere de catre utilizator.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#10
Da, probabil că e oxidare apărută de la decalcifiere, vezi și discuțiile de aici:
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...re-pl41Tem

La celelalte întrebări nu știu să-ți răspund, pe celălalt thread se zicea că dacă apa nu are gust și culoare, ar fi ok. Eventual ia legătura cu nickso, vezi ce te sfătuiește el.
ECM Classika | Sette 270 | Past: Lelit PL41TEM, Ascaso Mini i2
 
Reply
#11
(09-01-2020, 11:27)Mihai L Wrote: N-are nicio treaba cu garantia. E chestie de utilizare/intretinere de catre utilizator.

Teava am folosit-o pt 1 frotare pe zi... in afara de backflush-ul saptamanal cu detergent, nu stiu ce altfel de intretinere as fi putut face ca sa nu se oxideze asa...
 
(09-01-2020, 11:28)beberules Wrote: Da, probabil că e oxidare apărută de la decalcifiere, vezi și discuțiile de aici:
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...re-pl41Tem

La celelalte întrebări nu știu să-ți răspund, pe celălalt thread se zicea că dacă apa nu are gust și culoare, ar fi ok. Eventual ia legătura cu nickso, vezi ce te sfătuiește el.

Mersi, am sa il contactez.
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
#12
Din ce material e boilerul?
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#13
(09-01-2020, 16:57)Cip Wrote: Din ce material e boilerul?

Alama
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
#14
Intreb si eu aici sa nu mai deschid un thread nou. Am espressorul Lelit PL81T de aproape un an, si zilnic il folosesc cam la 3-4 duble, lapte spumez maxim o data pe saptamana. Apa am folosit doar Bucovina de cand l-am luat de nou.

Credeti ca e necesar sa-i fac decalcifiere? Cafeaua nu are gust ciudat, iar pe fundul rezervorului de apa nu sunt depuneri. Insa nu mi-e clar la cat timp e necesar sa fie facuta.
Lelit PL81T / Aeropress / Chemex
Sette 270Wi & Hario Slim 
 
Reply
#15
Depunerile sunt în boiler și nu se vad decât dacă îl desfaci.
Nu cred ca strica o decalcifiere odată la 2ani, dar la fel de bine e posibil sa nu fie nevoie.
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)