• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Cunill Tranquilo

Scurta prezentare: (citat din Lyvyoo)
"Tehnic, vine echipata cu o pereche de cutite de inox, mari, cu diametrul de 60mm, fata de 50mm Gaggia MDF sau 58mm Mazzer Mini (rasnita profesionala). Acest lucru inseamna rasnire mai rapida, fara a incalzi macinatura, uniformitate, consistenta. Cutitele sunt sustinute de elemente metalice, iar camera de rasnire este construita total din inox. Viteza de rotatie este 1300 rpm, optima pentru espresso si chiar mai mica decat cea a unor rasnite profesionale Mazzer. Spre comparatie, o rasnita mica tip Gaggia MM Steel ajunge la 18.000 rpm, infierbantand practic cafeaua si distrugand aromele.
Motorul este unul suficient de puternic, 270W, echipat cu protectie in caz de supraincalzire.

Fiind ultima editie a modelului Tranquilo, treptele de rasnire sunt in numar dublu fata de modelul anterior (cateva zeci), reglajul macinaturii putand fi efectuat mult mai fin si avand un reper clar, spre deosebire de alte rasnite unde reglajul finetii se face "in orb" cu o rotita laterala.

Dispune si de un timer reglabil, permitand dozarea volumetrica a cafelei. Mai ales in cazurile in care se foloseste acelasi tip de cafea, timerul va putea fi reglat astfel incat la o apasare de buton sa curga aprox. 7g.

Capacul, care acopera gura de iesire a cafelei din camera de rasnire, este foarte usor de indepartat, permitand cu ajutorul unei pensule curatarea intregii cantitati de cafea rasnita, fara a lasa urme de macinatura, ce ar putea rancezi.

Cosul de boabe este din copolyester, material nedeformabil si virtual necasabil.

Curatarea rasnitei se poate face foarte simplu, desuruband roata de reglaj, pana se indeparteaza. Accesul la camera de rasnire se face indepartand capacul prins in cele 4 suruburi.

Inlocuirea cutitelor se face dupa maxim 500kg de cafea rasnita, operatiune care costa in jur de 20-30E. In regim casnic e posibil sa nu le schimbati niciodata.

Datorita caracteristicilor tehnice si a marcii, poate fi folosita cu succes si in cafenele, producatorii de cafea avand adaptoare pentru Cunill Tranquilo in cazul atasarii butoiaselor de cafea de 3kg."

Detaliile tehnice ale producatorului:

Width X Length X Height : 170 X 340 X 410
Weight : 6Kg- Weight : 230V/110V/220V Frequency : 50Hz / 60Hz
Phases : 1(Single phase) - Rpm: 1300 / 1600 - Current : 1,15A / 2,47A - Condenser : 10nf / 40nf
Power : 0,10Hp / 270W - Degree of protection : IP21
Motor equipped with thermal protector
Maximum continuous operation time : 30 min.
60 mm diameter tempered steel grinding wheels
Duration of grinding wheels : 500Kg coffee
Hopper capacity: 1/2kg of coffee grains
ON/OFF, standart version : Instant grinding and dispensing

Inca 7 poze:

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
E de vanzare?
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Nu. E doar o prezentare pt. cei care vor sa-si cumpere una.

Reply
Smile
Chiar ma gandeam la Cunill ca merita un articol separat. Daca am timp il fac si o sa-ti cer permisiunea sa utilizez si pozele tale. Mi-a placut mult rasnita asta, chiar daca e mai "butucanoasa" fata de altele. Dar pentru banii ei, 1100-1200 de lei, (nici mult, nici putin) ofera o calitate a cutitelor foarte foarte buna (60mm), o robustete majora, o macinatura uniforma etc. Modelul nou e si stepless practic, treptele de rasnire fiind reprezentate exact de acele protuberante ale rotii de reglaj.

Fata de un Ascaso cu o carcasa mai frumoasa, as prefera oricand un Cunill!
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Cunill Tranquilo la Metro - 900 Ron. TVA inclus.

Reply
Mare lucru sa nu se pregateasca iesirea de pe piata, pretul ajungand sa fie mai jos decat cel din State. Ar fi chiar pacat sa fie retrase. O sa ma interesez...

Reply
(13-06-2012, 21:37)Pascalau Wrote: Nu. E doar o prezentare pt. cei care vor sa-si cumpere una.

Ai incercat sa vezi cate grame de cafea retine?

Reply
Apreciez ca intre 1 si 2 grame. Nu am masurat exact. Oricum scot ce ramane cu o pensula.
Bezzera Strega, Mazzer Major, Lelit PL41PlusT, Mahlkonig Vario.

Reply
(13-06-2012, 21:33)Lyvyoo Wrote: E de vanzare?

Ai vreun regret sau esti doar nostalgic? Smile
Ar fi interesant sa compari intr-un articol cele 2 rasnite, avand in vedere ca le-ai folosit perioade mai lungi, nu doar pentru teste cum fac altii.
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID

Reply
Nu regret upgrade-ul la Vario in niciun caz. E tot ce isi poate dori un espressoman casnic Smile Dar ma gandeam ca deja o vinde Pascalau, la momentul respectiv, si eram curios de ce...

Ar fi frumoasa o comparatie, poate la o viitoare intalnire. Oricum, din ianuarie ne mai eliberam cu totii programul (banuiesc) si poate facem undeva macar o intalnire "locala", cu 3-4 rasnite dupa noi. S-ar naste multe review-uri obiective dupa acest moment.

Reply
(28-09-2012, 12:43)Pascalau Wrote: Cunill Tranquilo la Metro - 900 Ron. TVA inclus.

Am fost aseara la metro pallady sa vad o astfel de rasnita.Este foarte robusta cred ca este mai inalta decat espressorul insa din pacate era utilizata. Oscilez in a-mi face un cadou de craciun intre lelit pl043mm si cunill tranquilo. Daca cineva o vede la un alt magazin metro si sa nu fie utilizata rog sa-mi dea de stire
Expobar Office Leva EB-61 1 GR + Eureka Mignon + Hario Mini Mill + Concept Art:c.espresso, c.cappuccino + Latiera Motta 50cl + termometru lapte concept art+ IMS 16/20g +IMS E61 200IM

Reply
Cum adica utilizata? In Metro???
Sunt rasnite si in Metro Voluntari. Oricum nu parea utilizata. O sa ma uit mai bine si i-ti spun.

Reply
(03-12-2012, 14:56)Pascalau Wrote: Cum adica utilizata? In Metro???
Sunt rasnite si in Metro Voluntari. Oricum nu parea utilizata. O sa ma uit mai bine si i-ti spun.

Prezenta urme de cafea peste tot. Eu am cautat si in metro berceni dar aici nu aveau.
Expobar Office Leva EB-61 1 GR + Eureka Mignon + Hario Mini Mill + Concept Art:c.espresso, c.cappuccino + Latiera Motta 50cl + termometru lapte concept art+ IMS 16/20g +IMS E61 200IM

Reply
Am verificat azi in Metro Voluntari. Au rasnite noi.

Reply
(04-12-2012, 17:57)Pascalau Wrote: Am verificat azi in Metro Voluntari. Au rasnite noi.

Multumesc. Am sa le fac o vizita in weekend.

Reply
@pascalau am vazut rasnita in CT la Metro 2, era ultima bucata si zgariata.
Mi se pare mie sau carcasa este sensibila, adica se zgarie cu usurinta?

Reply
(16-12-2012, 15:40)astinga Wrote: Mi se pare mie sau carcasa este sensibila, adica se zgarie cu usurinta?

Nu stiu ce sa zic. Mie i-mi pare un plastic destul de rezistent. Oricum, nu am avut cu ce sa o zgariu. A mea arata bine dupa doi ani de folosire.

Reply
De la transport, .Undecided.. Incerc maine sa vorbesc cu angajata de pe raion Horeca poate aduce la comanda din tara. Merci!

Reply
a trecut aproape un an de cind s-a postat ceva aici...
De curiozitate am intrat azi in metro sa vad daca mai au rasnita asta - nu mai aveau nici un fel de rasnita la horeca iar la electrocasnice aveau doar 2-3 modele cu lame.
Stie cineva unde se mai poate cumpara in Romania aceasta rasnita?
Multumesc

Reply
Daca nu mai are importator, mai greu spre imposibil. Doar sa prinzi pe cineva din intamplare, cum am prins eu la mag-pro, cand o adusese managerul pentru o cunostinta si in final nu a mai vrut. Dar ca si pret, 250-300E costa noua. Au fost 800 de lei la Metro ca sa scape aia de ele, dar s-au dus...

Reply
am eu una, nici rodajul nu si-a facut-o Smile. continuu pe privat cu cofeebreak.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101

Reply
Pai asta spuneam si eu Smile Poti sa faci si licitatie Smile)))

Reply
ma ajuta cineva cu  o impresie despre asa ceva? CUNILL FULL METAL cu 91,va multumesc anticipat
lelit 41 tem powered by vladislav, sita precision competition, tamper lelit, fake OCD 3D printed, pitcher motta, rasnita msj

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)