Hello There, Guest! Login Register


Cumpar diverse

#1
Salut , 

In urma cu putin timp in urma am decis sa imi fac propriul espressor . 
Vreau un control temperatura apei , al presiuni , timpului , debitului de apa , toate cele necesare pentru un espresso corect si de calitate . 

Nu vreau sa re-inventez roata , sau sa caut sa fac ceva mai bun decat ceva ce exista deja .
Dar inginer fiind de meserie vreau sa fac acest proiect ca si hobby , pentru utilizare acasa cateva in regim de cateva cafele pe saptamana. 

Pentru inceput cumpar urmatoarele : 

- Preferabil pachet format din :
     Portafiltru(picurator dublu) cu interior poate Fi 58mm (am zi 58 sa fie cat mai universal, poate pun VST vreodata)
     Portafiltru naked sau normal,il fac eu naked)
     Nepresurizate
     Sita 7 g 
     Sita 14 g 
- Rasnita manuala (buna,gen KinuM47) sau electrica cu cutite conice , stepless (electrica maxim Ascaso i2 mini)
- Daca cineva dezmembreaza un espressor profesional please PM . 

Pofta buna ! 
Ciprian Dragoi

PS: Daca sunteti curiosi si daca ma tin de treaba si daca Liviu vrea sa deschida un topic separat pe evolutie/sfaturi/ poze samd sunt deschis .
 
#2
ei, lasati....
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
#3
Cu simpatie, ai gresit forumul, aici nu se bricoleaza, aici se cumpara...
 
#4
Bun venit,
Poti deschide pe aria de espressoare un topic separat cu evolutia proiectului. A mai facut-o cineva candva si a iesit frumos.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#5
(21-09-2016, 15:12)Lyvyoo Wrote: Bun venit,
Poti deschide pe aria de espressoare un topic separat cu evolutia proiectului. A mai facut-o cineva candva si a iesit frumos.
Semana izbitor cu KvdW Spirit iar mai apoi rasnita cu Titus Smile
Voi urmari cu maxim interes topicul.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
#6
Am eu un portfiltru cu picurator dublu.
 
#7
Am cumparat La Pavoni pre Milenium . Multumesc de gazduire !
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)