• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Cumpar diverse

Salut , 

In urma cu putin timp in urma am decis sa imi fac propriul espressor . 
Vreau un control temperatura apei , al presiuni , timpului , debitului de apa , toate cele necesare pentru un espresso corect si de calitate . 

Nu vreau sa re-inventez roata , sau sa caut sa fac ceva mai bun decat ceva ce exista deja .
Dar inginer fiind de meserie vreau sa fac acest proiect ca si hobby , pentru utilizare acasa cateva in regim de cateva cafele pe saptamana. 

Pentru inceput cumpar urmatoarele : 

- Preferabil pachet format din :
     Portafiltru(picurator dublu) cu interior poate Fi 58mm (am zi 58 sa fie cat mai universal, poate pun VST vreodata)
     Portafiltru naked sau normal,il fac eu naked)
     Nepresurizate
     Sita 7 g 
     Sita 14 g 
- Rasnita manuala (buna,gen KinuM47) sau electrica cu cutite conice , stepless (electrica maxim Ascaso i2 mini)
- Daca cineva dezmembreaza un espressor profesional please PM . 

Pofta buna ! 
Ciprian Dragoi

PS: Daca sunteti curiosi si daca ma tin de treaba si daca Liviu vrea sa deschida un topic separat pe evolutie/sfaturi/ poze samd sunt deschis .

Reply
ei, lasati....
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe

Reply
Cu simpatie, ai gresit forumul, aici nu se bricoleaza, aici se cumpara...

Reply
Bun venit,
Poti deschide pe aria de espressoare un topic separat cu evolutia proiectului. A mai facut-o cineva candva si a iesit frumos.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(21-09-2016, 15:12)Lyvyoo Wrote: Bun venit,
Poti deschide pe aria de espressoare un topic separat cu evolutia proiectului. A mai facut-o cineva candva si a iesit frumos.
Semana izbitor cu KvdW Spirit iar mai apoi rasnita cu Titus Smile
Voi urmari cu maxim interes topicul.
San Remo Treviso LX, Mazzer Super Jolly, DIP DK-30, IMS 12-18gr,VST 9gr, VST 15gr,  sita dus IMS E61-200um, tamper dinamometric.
"Sa iti urmaresti termometrul nu doar cu parcel tracking number la curier ci si cu flightradar, asta inseamna sa fii espressoman!"

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)