Hello There, Guest! Login Register


Poll: Doriti sau nu limitarea pretului unui produs SH de pe bursa, la maxim valoarea de cumparare?
You do not have permission to vote in this poll.
Da, pretul de vanzare trebuie sa fie limitat la maxim valoarea de achizitie, asa cum a fost si pana acum. Consider ca este o regula echitabila intr-o comunitate
41.67%
55 41.67%
Nu, piata SH ar trebui sa fie libera si sa ne intereseze doar starea produsului nu si costul sau initial
30.30%
40 30.30%
Nu, fiecare vanzator e liber sa puna ce pret doreste, dar in anumite conditii care sa evite specula: sa fie primul proprietar, sa fie transparent legat de pretul de cumparare, sa nu vanda mai mult de doua produse pe an cu pret mai mare etc.
12.88%
17 12.88%
Da, pretul de vanzare trebuie limitat, insa pentru o perioada determinata, un anumit nr. de ani, apoi produsul poate capata valoare istorica (nu se mai gaseste, modelul nou e mult mai scump, a fost o serie limitata, a fost o serie de test etc.)
15.15%
20 15.15%
Total 132 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Bursa - negociere oferte, sugestii de imbunatatire

(23-09-2020, 14:11)Lyvyoo Wrote: @dev - sa nu te plangi mai tarziu ca te fac colegii troll, app de ultima postare

Nu e cazul sa fie facut troll dev pt asta, e doar si el membru istoric, ca ii place sau nu...
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
Inseamna ca doar mie mi se par ridicole ultimele idei...

E chiar atat de greu sa precizezi ca regula de baza, ca achizitiile facute prin intermediul forumului sa nu poata fi revandute, pe forum, la suprapret? Adica ceea ce se intampla pana acum ceva timp, in mod normal.
 
Reply
@dev, apropo de rigiditatea regulii pe care o propui, gaseste-mi tu un M47 folosit de cateva ori, la 690 de lei, in urmatoarele 10 zile si eu recunosc ca sunt prost, asa cum spun colegii.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
E greu pentru ca la fiecare vanzare cu suprapret trebuie sa ceri actele de vanzare. Iar userul va putea spune ca nu le mai are. Cine suntem noi sa cerem acte de vanzare? Eventual cu date personale pe ele? Sau cum dovedim ca actul apartine userului si nu unui prieten? 
Nu e mai simplu sa dai facilitatea asta si sa ceri onestitate decat sa tot stai politist si analizator de acte?
Plus discriminarea. Pentru 5% reducere de forum la un espressor , sa zicem, tu esti restrictionat iar altul care a luat cu 5% in plus poate pune la ce pret doreSte..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Nu e treaba mea sa gasesc ceva pentru tine,  dar spune-mi tu de ce trebuie sa tratam un M47 de acum 2-3-4 ani precum o Leica M1, gasita in cutia originala in podul bunicilor?

Dupa logica asta, ar trebui ca masina mai veche sa fie mai scumpa, corect?

https://www.autovit.ro/anunt/dacia-logan...6dc87672d9

https://www.autovit.ro/anunt/dacia-logan...31c8f57186

Cazul rasnitelor M47, mai vechi, cumparate cu 690 de lei versus Kinu pe care il poti cumpara acum cu aceeasi bani, reprezinta o aberatie, nu o regula dupa care sa reglementezi un forum. Evident ca un M47 clasic nu merita 330 de euro, din punctul meu de vedere chiar si 1000 de lei e mult, dar daca cererea si marketingul au permis atingerea acestui prag nu inseamna ca un model mai vechi, vandut cu discount in comunitate, a crescut in valoare. 

PS: ipotetic vorbind, daca as cauta acum o rasnita manuala, nemultumit fiind de kinu phoenix, as lua 1zpresso jx pro la 850 de lei.
 
Reply
Valoarea la care te referi e o fictiune, nu avem alt criteriu pt stabilirea ei decat intalnirea ofertei cu cererea.

Si, in acest caz, daca te uiti si la numarul de thread-uri cu "cumpar Kinu" nefinalizate, cererea e destul de mare, oferta 0 (nici macar noua nu e disponibila deocamdata, ci in "pre-order").

Apropo de 1zpresso, am mai avut M47 in 2016, am avut dupa tot felul de rasnite, Comandante, Lido 3, Kinu era de departe cea mai ok, nu mai vreau sa incerc altele.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
Nu as compara 1zpresso cu Lido, o gluma proasta, sau Comandante, o rasnita de brew, cu Kinu. Dar nici nu as ridica Kinu acolo unde nu e cazul. Inteleg avantajele din perspectiva celor care prefera cafele onctuoase, copolente, pline de cacaua si zaharuri bine caramelizate, dar pentru un consumator de cafea prajita ceva mai putin, e un dezavantaj. 

Faptul ca s-a prepetuat un mit al "calitatii" rezultatelor obtinute cu Kinu, nu schimba faptul ca in momentul in care se trece de partea mai light a spectrului prajirii, o rasnita electrica cu cutite plate e superioara.
 
Reply
Poate si o rasnita electrica cu cutite conice e superioara (Niche), sper sa am timp sa testez vs Mazzer, Niche deocamdata nu mai am.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
Ok, decizia e luata in formatul anuntat si va fi implementata zilele urmatoare. Vom vedea dupa 6 luni cum stam, ocazie pentru a reincepe discutiile pe topic.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Salutam decizia majoritatii! ! 0,85% Big Grin
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
Se mai poate umbla la regulament ca situatii ca cea de mai jos, primita PM, sa nu apara?
 
Quote:Din pacate nu pot posta pe marketplace (in iulie fac un an si postari fara rost nu pun...) si as vrea sa dau la vanzare...

As zice ca reducerea timpului de asteptare ar fi suficienta, cine isi face cont cu intentii de afaceri, vrea sa inceapa imediat, chiar si 3 luni ar fi suficient ca sa il trimita la plimbare, nu e nevoie de un an.
Un numar oarecare de postari nu pare sa fie un factor descurajant, nu e greu sa postezi foarte la obiect in 10 topice diferite intr-o singura zi.
 
Reply
E un punct de vedere pe care il iau in considerare. Probabil voi modifica la 6 luni dar mai jos nu, pentru ca altfel lucrurile pot aluneca foarte usor. Daca se aduna postari doar de dragul de a le scrie, in multe cazuri le-am sters pentru ca nu aveau niciun continut relevant.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Ar fi chiar ok...eu de exemplu am 9 luni, as avea de postat in marketplace dar ar mai trebui sa astept...sau sa apelez la un coleg...Smile Multumesc anticipat!
 
Reply
(04-05-2022, 14:59)Lyvyoo Wrote: E un punct de vedere pe care il iau in considerare. Probabil voi modifica la 6 luni dar mai jos nu, pentru ca altfel lucrurile pot aluneca foarte usor. Daca se aduna postari doar de dragul de a le scrie, in multe cazuri le-am sters pentru ca nu aveau niciun continut relevant.

Nu as zice ca e o decizie care sa ne includa pe toti, eu de ex am mai putin de 3 luni, am cumparat de X ori de pe forum, am facut upgrade la aparatura de 2 ori deja Big Grin  si sunt inca pe "stoc" cu cea veche (si daca puteam posta, nu o postam inca), dar ca idee, ca ai 1 an inactiv + postat de-a **** si time spent online de 2 ore... sincer nu cred ca ajuta cu nimic, ci ii impinge pe unii useri care ar vrea sa ofere pret corect pentru comunitate catre olx...

Poate e doar punctul meu de vedere si inainte sa existe regula asta exista o tona de spam pe care nu il cunosc. Spor si la cat mai multe shot-uri!
 
Reply
Buna ziua,
Nu cumva aici se încalcă regulamentul forumului ? 
Ms
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Buna seara, ce anume încalcă?
Corectez, nu-i problema.
Dar ce anume?
LE: am recitit regulamentul. E vorba oare de numărul de telefon?

Sent from my iPhone using Tapatalk
La Pavoni Europiccola 2006 | NAKED Profiling Kit | IMS all the way | Arco (de vanzare) | Baratza Sette 270 v2 | Brewista Smart Scale 1 | Concept-Art tampers | To be continued...
 
Reply
Cred ca se refera la GDPR, fara numere de telefon Big Grin
Rocket R58 - Flow Control + G-iota DF64 + Eureka Atom 75; 1zpresso K-Max, Kettle Klarstein, Flair Pro
 
Reply
Da, acum am observat și eu ultima prevedere din regulament.
Părere personală, fiind o zona privată, acces doar pe baza de credentiale, și in plus numărul de telefon fiind publicat către acest grup de către mine, voluntar, nu văd cum încalc GDPR-ul.

Însă dacă e încălcare, rog un admin sa editeze primul post. E deja prea vechi sa îl editez eu.
Mulțumesc.


Sent from my iPhone using Tapatalk
La Pavoni Europiccola 2006 | NAKED Profiling Kit | IMS all the way | Arco (de vanzare) | Baratza Sette 270 v2 | Brewista Smart Scale 1 | Concept-Art tampers | To be continued...
 
Reply
Eu cred ca se refera la faptul ca vinzi cu pret mai mare decat ai cumparat, chiar dacă a fost group buy și acum e pretul mai mare
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Am verificat aici:
[https://www.espressoman.ro/reduceri-la-e...i-rasnite/]
si aici
[https://www.espressoman.ro/forum/Forum-R...e-si-cafea]
dar nu am gasit ARCO.
Probabil nu se aplica ce se spune mai sus ...
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
Pe site-ul Goat Story rasnitele, cu reducerea aplicata, costa mai mult decat cere @tzucky si livrarea este la Sfântu' Asteapta.
Tinerii care le cumpara de la @tzucky se pot bucura de ele imediat, nu la pensie...

https://goat-story.com/products/arco-cof...5045653539
 
Reply
Ar mai fi cateva aspecte de luat in seama aici:
- riscul achizitiei - au fost comandate inainte sa existe fizic si sa aiba niste review-uri decente
- cred ca au stat mai bine de 1-1.5 ani cu banii blocati acolo pana sa fie livrata marfa
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Punand laolalta toate argumentele, rezulta ca regulamentul e imperfect...
Si e normal, crowdfunding era in fasa, sau poate chiar embrion, la data infiintari forumului.
Se vede si la Kinu ca nu se pot acoperi multe scenarii... ai un Kinu din prima serie cu 500 lei si incerci sa il vinzi acum cu 1200, ca deh, e "clasic"... greu de dovedit.
De asta am preferat ale mele sa le pastrez, sa le creasca valoarea si sa se stabilizeze Big Grin
 
Reply
Eu cred ca se face referire doar la produsele achizitionate la reducere prin intermediul forumului.
In cazul de fata produsul a fost achizitionat de pe alte platforme si nu incalca nici o regula.
Decent, Comandante, etzmax, bentwood
 
Reply
Am verificat indelung regulamentul aseara, dupa ce mi s-a atras atentia prima data. 
Singura referire la vreo plafonare de pret este aici: "Obiectele SH supuse vanzarii nu au un pret peste cel de achizitie (...)". 

Preturile curente de achizitie sunt pe site-ul Goat Story, si sunt mai mari decat cele solicitate de mine, la oricare din cele doua rasnite. Just my two cents Smile 

Altfel, multumesc colegilor pentru sustinere, astept cu interes si oameni interesati. 

Ca tot m-am apucat sa scriu, mai fac o mentiune: oricare din rasnite se poate si proba, la mine (impreuna cu Pavoni), sau la tine, cu echipamentul tau, daca stai in Bucuresti sau zona limitrofa. 

Multumesc.
La Pavoni Europiccola 2006 | NAKED Profiling Kit | IMS all the way | Arco (de vanzare) | Baratza Sette 270 v2 | Brewista Smart Scale 1 | Concept-Art tampers | To be continued...
 
Reply
Daca nu as avea deja ambele variante ti-as cumpara cea manuala.
Dar mi-ar mai trebui o locatie in care sa prepar cafeaua. Smile
Spor la vanzare @tzucky !
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
(29-12-2022, 13:46)tzucky Wrote: Preturile curente de achizitie sunt pe site-ul Goat Story, si sunt mai mari decat cele solicitate de mine, la oricare din cele doua rasnite. Just my two cents Smile 

tzucky, pesemne că ești un pic confuz. Haide că te ajut eu. Big Grin Prin "preț de achiziție", regulamentul Espressoman se referă la prețul cu care a fost achiziționat produsul pe care dorești să îl vinzi. Presupun că n-ai plătit pe râșnițe 1000, respectiv 2000 de lei, așa-i?

Anyways, știm cu toții vorba aia: nu-i prost cine cere, prost e cine dă.

Spor la vânzare. Smile
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
Bine jucat TVTV, dacă răspundeam eu iar eram Contra Smile
La mulți ani !!!
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Toata piata e intr-o confuzie generala... pentru ca lipseste o scara a valorilor corecta si onesta.
Si judecarea cinstita a produselor pentru a fi plasate corect in aceasta scara.
Daca ar exista, ar sti fiecare unde ii e locul in lantul ierarhic/trofic, si te-ai duce si ti-ai alege ce ti se potriveste cel mai bine in functie de cerinte, dar si constrans de portofel.
 
Reply
As zice ca adevarul este pe undeva la mijloc. Zona de achizitii de grup si in special zona de kickstarter sunt mai aparte.
Cine ar vrea sa dea acum banii pe care i-a dat vanzatorul pe kickstarter si sa primeasca si rasnita peste 1.5-2 ani?  Ca sa fie egale conditiile... Tongue
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)