Hello There, Guest! Login Register


Poll: Doriti sau nu limitarea pretului unui produs SH de pe bursa, la maxim valoarea de cumparare?
You do not have permission to vote in this poll.
Da, pretul de vanzare trebuie sa fie limitat la maxim valoarea de achizitie, asa cum a fost si pana acum. Consider ca este o regula echitabila intr-o comunitate
41.67%
55 41.67%
Nu, piata SH ar trebui sa fie libera si sa ne intereseze doar starea produsului nu si costul sau initial
30.30%
40 30.30%
Nu, fiecare vanzator e liber sa puna ce pret doreste, dar in anumite conditii care sa evite specula: sa fie primul proprietar, sa fie transparent legat de pretul de cumparare, sa nu vanda mai mult de doua produse pe an cu pret mai mare etc.
12.88%
17 12.88%
Da, pretul de vanzare trebuie limitat, insa pentru o perioada determinata, un anumit nr. de ani, apoi produsul poate capata valoare istorica (nu se mai gaseste, modelul nou e mult mai scump, a fost o serie limitata, a fost o serie de test etc.)
15.15%
20 15.15%
Total 132 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Bursa - negociere oferte, sugestii de imbunatatire

my god trebuia sa imi fac mai mult popcorn. 

piata tre sa fie libera si sa se autoreguleze. altfel, devine ceva.. meh.. parerea mea.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(22-09-2020, 21:10)KrisssKros Wrote: cradun,
1. nu ti se pare ca ar trebui sa te abtii de la a emite astfel de pareri, atat de agresiv, insistent si obsesiv repetitiv, avand in vedere ca esti total subiectiv, ca parte direct implicata, tu fiind chiar cumparatorul care a platit pretul cerut, fiind in totala cunostinta de cauza ca se incalca regulamentul comunitatii, la care pretinzi ca aderi, cu bune si cu rele?!

Am expus deja motivele pt care am raspuns si de ce nu cred ca regulamentul a fost incalcat. Liviu a considerat ca a fost incalcat regulamentul, discutia e inchisa, dar nu ma impiedica sa am o parere proprie.

2. oare nu crezi nejustificat ca detii adevarul absolut despre orice si oricine, incercand sa ne bagi pe gat din 3 in 3 postari ideea ca noi astialalti suntem niste prostuti, ca nu vedem realitatea pura, ca un produs vandut mai scump decat pretul de achizitie redus semnificativ datorita existentei forumului, se vinde fix in acelasi forum cu pret mai mare nu pentru profit, ci de amorul artei?! Oare nu sesizezi ca nu ai nicio justificare pertinenta si ai pretentia sa iti fie acceptate, chiar insusite parerile absolutiste, fara niciun argument logic, erijandu-te gratuit in avocatul altcuiva? Defapt, nu chiar gratuit, pentru ca dorinta de a avea un anumit produs, a contat mai mult decat respectarea unei reguli de bun simt, la data tranzactiei

Asta cu adevarul absolut despre oricine si despre orice nu o inteleg, nu am scris asa ceva. Postarile mele multiple sunt raspunsuri la argumentele altora, mi se pare "moral" sa raspund celor care scriu pe topic si sa nu imi iau jucariile si sa plec.

3. nu ii mai tot da inainte cu comparatii de preturi intre un modelul scos din productie, cu toate specificatiile lui tehnice, care pe toata durata de viata a beneficiat de acelasi pret de lista si aceeasi reducere datorata existentei forumului, cu pretul produsului actual, cu alte specificatii tehnice, cu upgrade-uri de la diferite versiuni de pahar pana la pasul filetului, prindere maner, forma, etc, care are alt pret, de asemenea valabil inca de la lansare pana in prezent, cu reducerea aferenta, deasemenea semnificativa.

Trei magneti si un coating nu schimba fundamental o rasnita.

4. daca tie nu ti se pare imoral sa cumperi un produs de la un prieten, care ti-l vinde la un pret mai mic fata de oricui altcuiva, ca mai apoi tu sa i-l vinzi inapoi la suprapret aceluiasi prieten, asta nu inseamna ca trebuie sa te rastesti din 3 in 3 postari la toti membrii forumului obligandu-i sa accepte "moralitatea" ta neargumentata in niciun fel.

Poate m-am lamentat putin, fiind dezamagit de rapiditatea cu care a fost acuzat un coleg din forum de bisnita, dar nu vad unde m-am rastit. A, la faza cu lipsa de respect, da, scuze, chiar cred asta, mi se pare nedrept ce s-a intamplat.

5. moderatorul poate ar trebui sa fie uneori putin mai vigilent si sa mai taie anticipat din elanul de trolling al unora, care se apuca sa posteze obsesiv doar de dragul contrazicerii, fara niciun argument logic, definitia clasica a trollingului defapt, nu doar atunci cand situatia ajunge sa se inflameze tocmai din aceste cauze deranjante pentru majoritatea, chiar daca cei mai multi aleg sa nu raspunda.

Situatia s-a inflamat din cauza acuzelor de bisnita, nu din cauza sustinerilor mele. Verifica si tu limbajul colegilor intai. Dar tu esti obisnuit sa faci acuzatii de trolling catre cei care au o alta parere decat tine, faci asta frecvent si cu dev, deci inteleg ca e un mod obisnuit al tau de a reactiona, cine nu e de acord cu tine e troll.

Am inserat raspunsurile printre randuri.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
... Stimatzi colegi " justitziari " - care sustzinetzi ca l-am pacalit pe colegul @cradun ... cu stiintza si acordul lui - nu va ganditzi ca deschidetzi o poarta comertzului de backdoor prin aceste conditzionari ?
     O tranzactzie incheiata la vedere , pe cine a prejudiciat  daca ambele partzi au cazut de comun acord asupra pretzului ? Bursa ar trebui sa ramana libera - in viziunea mea - pentru a nu ne trezi in situatzia perfect romaneasca ... de a declara alte pretzuri sau chiar a strapa declaratzia reala  ( adica , pe viitor comertzul / sau barterul sa se desfasoare " in umbra " prin ( PM ) si sa nu mai necesite explicatzii ... catre tertzi.
     Totul are un pretz pe lumea asta , iar oamenii se pot despartzi de unele lucruri pentru un anumit pretz ... cum ai veti determina sa accepte un altul , impus / reglementat ? Viatza bate filmul si ingradirea favorizeaza coruptzia si inselaciunea intr-un raport direct proportzional.
           Comertzul in sine , este prima scoala a inselaciunii ... nu va amagitzi ca putetzi schimba aceasta.
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
@Levo eu te respect foarte mult ca persoana. Ești una din primele persoane pe care l-am întâlnit, virtual, când am intrat in aceasta comunitate. Fiind pentru ca iți respect, o sa iți spun părerea mea sincera.

Însa, orice comunitate, fiind ea un birou, un bloc sau o comunitate online de pasionați de cafea, are nevoie de niște reguli pentru o conviețuire civila. In acest forum, exista niște reguli: nu sunt reguli perfecte, poate este loc de o îmbunătățire, dar pana acum aceste reguli ne au permis sa trăim bine si sa cream o comunitate frumoasa.

In momentul in care tu decizi sa nu respecți aceste reguli, fiind tu un membru "istoric" al acestui forum, dai un mesaj foarte puternic: "regulile nu se aplica mie pt ca asa vreau eu".

Acum, eu sunt sigur ca nu ai făcut asta pentru acei 150 RON de diferența si, foarte probabil, din un motive de principiu.

Acum, intru un fel sau altul, poate este moment sa discutam despre aceasta parte al regulamentul. Poate o sa găsim o nouă formulare sau o regula diferita care sa fie mai acceptabila pentru toți si, in aceeași timp, sa mențină aceasta comunitate (si marketplace-ul) un loc foarte civilizat.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
Nu cred ca ar trebui regelementata piata cu mercuriale. Nimeni nu baga mana in buzunarul nimanui. Achizitiile se fac pe principiul vazut-negociat-cumparat/sau nu. Cumparatorii avizati vor sanctiona singuri derapajele cum am si vazut intamplator aici
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
(22-09-2020, 23:19)Jethro Wrote: Nu cred ca ar trebui regelementata piata cu mercuriale. Nimeni nu baga mana in buzunarul nimanui. Achizitiile se fac pe principiul vazut-negociat-cumparat/sau nu. Cumparatorii avizati vor sanctiona singuri derapajele cum am si vazut intamplator aici

Este un exemplu foarte bun. Chiar asta vrei sa vezi zi de zi pe espressoman? Eu prefer mai mult din astea ... :-)
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
(22-09-2020, 23:29)micrenda Wrote:
(22-09-2020, 23:19)Jethro Wrote: Nu cred ca ar trebui regelementata piata cu mercuriale. Nimeni nu baga mana in buzunarul nimanui. Achizitiile se fac pe principiul vazut-negociat-cumparat/sau nu. Cumparatorii avizati vor sanctiona singuri derapajele cum am si vazut intamplator aici

Este un exemplu foarte bun. Chiar asta vrei sa vezi zi de zi pe espressoman? Eu prefer mai mult din astea ... :-)

Nu vad legatura...
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
(22-09-2020, 23:45)Jethro Wrote: Nu vad legatura...

Ok, explic:
In postarea ta, eu vad un user care poarta o negociere pe forum a la OLX, unde își lauda marfa folosind capslock si unde apar tot fel de discuții. Nu se încalcă vrea regula, sa fim clari, însa nu cred ca este ce ne dorim tuturor de la marketplace forumului.

In al doilea thread, am văzut un exemplu de mare civilizare din partea tuturor care au participat.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
(22-09-2020, 20:15)Dianette Wrote: Dupa noua regula, fiecare user poate vinde doar o data la 3-4 ani? Dar daca cineva acum vinde o masina si peste 1 an vrea sa vanda si rasnita? Scuze daca am inteles gresit  Shy .

Nu, nu. Aici e vorba despre vanzarea ulterioara pe bursa, a produselor achizitionate prin intermediul forumului, la un pret peste cel de achizitie.

Spor la vanzare :-)
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
(23-09-2020, 00:05)micrenda Wrote:
(22-09-2020, 23:45)Jethro Wrote: Nu vad legatura...

Ok, explic:
In postarea ta, eu vad un user care poarta o negociere pe forum a la OLX, unde își lauda marfa folosind capslock si unde apar tot fel de discuții. Nu se încalcă vrea regula, sa fim clari, însa nu cred ca este ce ne dorim tuturor de la marketplace forumului.

In al doilea thread, am văzut un exemplu de mare civilizare din partea tuturor care au participat.
OLX n-are forum... Iar negocierile nu sunt publice. nu suporta comparatie. mere cu pere... Tongue. In plus daca nu te intereseaza produsul n-ai ce cauta pe topic. Corect nu? Sau se fac niste analize statistice?
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
Eu personal ma uit deseori pe anunțuri, chiar daca nu prea cumpăr. Poate dau un pont la cineva care știu care cauta ceva, sau îmi fac o idea despre ce se vinde si de ce. Uneori este mai interesant sa vezi ce nu se vinde!

Sau, chiar, uneori când vad cineva pe care il cunosc care isi cumpăra ceva frumos, il scriu in pvt pentru a o felicita. Uneori, daca vad cineva care isi vinde echipamentul pentru ca nu reușește sa scoate ceva decent, încerc sa vin cu un sfat.

Sau, imi fac o idea despre valoare unei espressor/râșnița, pentru a imi planifica achizițiile. Din acest motiv cred ca marketplace este o resursa pentru comunitate si este nevoie sa menținem un spirit cordial si frumos ca in restul comunității. Fără asta, ar fi doar un fel de OLX doar mult mai prost organizat.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
(23-09-2020, 01:50)micrenda Wrote: Sau, imi fac o idea despre valoare unei espressor/râșnița, pentru a imi planifica achizițiile. Din acest motiv cred ca marketplace este o resursa pentru comunitate si este nevoie sa menținem un spirit cordial si frumos ca in restul comunității.

De acord. Dar tot n-are treaba cu mercurialul. Parerea mea. Si cu asta ma opresc sa postez aici. Mi-am spus punctul de vedere. Majoritatea (sau adminii) hotaras(te)/c
PS: Apropos: imi apre ca am votat in poll desi nu-mi amintesc...
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
Nu e mai simplu sa existe o regulă prin care sa nu poată fi revândute mai scump, produse achiziționate prin intermediul reducerilor forumului?

Pentru că asta pare să fie singura problema.
 
Reply
si daca leul s-a depreciat pe parcursul a 3 ani cu 10% anual (na, inflatie) - am dreptul sa bag peste 30% din valoarea initiala? ca 700 lei atunci e 910 lei acum. ce facem?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Considera ca faci un gest de bunavointa pentru altcineva aflat la inceput de drum. Asta daca poti trece peste senzatia ca esti luat "de fraier". 

Faptul ca poti vinde un produs folosit la pretul de achizitie, e in sine un castig.
 
Reply
Eu mi-am luat Kinu de pe barshaker cu 850 lei fiindcă prin comanda de grup trebuia să aștept o lună, deci să mă uit la espressor cum strânge praf. Daca și când o fi sa o vand, o să plec în jos de la 700 lei, fiindcă consider că a fost decizia mea sa nu mai aștept și îmi asum pierderea de 150 lei încă de când am primit râșnita.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
Vorba aia: "prost e nu cine cere, ci cine dă"
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
Cat despre comparația cu OLX, că văd că tot apare, nu știu de voi, dar eu tot ce am vadut acolo am reușit să dau cam la jumătate din prețul de achiziție. Deci cu tot cu reducerile de forum daca ar fi să vând pe OLX as optine un preț mai mic decât aș vinde aici, fiindcă pe bursă mi se pare că se evaluează altfel un produs. Cel puțin în cazul unor produse testate de membrii și confirmate în timp.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
(23-09-2020, 08:44)Cosminchir Wrote: Eu mi-am luat Kinu de pe barshaker cu 850 lei fiindcă prin comanda de grup trebuia să aștept o lună, deci să mă uit la espressor cum strânge praf. Daca și când o fi sa o vand, o să plec în jos de la 700 lei, fiindcă consider că a fost decizia mea sa nu mai aștept și îmi asum pierderea de 150 lei încă de când am primit râșnita.

In cazul asta il poti vinde fara nici un fel de probleme cu pretul de achizitie (adica cu 850 ron) fara ca nimeni sa considere ca faci ceva nepotrivit. Sa nu cadem in cealalta extrema. Ideea era sa nu vinzi peste pretul de achizitie.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
(23-09-2020, 08:32)dev Wrote: Considera ca faci un gest de bunavointa pentru altcineva aflat la inceput de drum. Asta daca poti trece peste senzatia ca esti luat "de fraier". 

.....

Nu toată lumea e la început de drum și nu doar cei la început de drum fac achiziții.

Eu espressorul din semnătură l-am văzut pe olx dar tranzacția s-a făcut aici, prețul a fost același pe ambele platforme, nu s-a negociat nici 5 lei. De ce am ales să se tranzacționeze aici? Pentru că așa cum s-a adus de multe ori în discuție, e vorba de încrederea ce o oferă această comunitate, că ceea ce cumperi e în regulă.

Doar că trebuie să înțelegem că nimeni nu garantează prețul corect, ci piața, întotdeauna e vorba de cerere și ofertă. Una e o comunitate să îți ofere o stare de confort și alta e să dicteze un preț, nu mai suntem în comunism (cel puțin pe hârtie).

Poate atunci când un coleg a cumpărat un Kinu s-a gândit să ajute o firmă românească, deși poate avea variante mai bune la prețuri mai mici, de ce să fie îngrădit la revânzare!? Poate cineva ce cumpără o Kinu o face și din prisma revânzării, că poate Comandante e mai bună dar pe forum Kinu e holly grail al manualelor, și e oarecum 'forțat' spre Kinu. Ok, ai cumpărat prin intermediul forumului, dar nu gratis.

Apoi, producătorii au de câștigat de pe urma comunității. Cei care am fost la început (cel puțin eu) nu auzisem în viața noastră de Lelit, Kinu, Ascaso, Expobar, Rancilio, etc., care la rândul nostru le-am făcut 'reclamă' prin folosirea lor și aducerea în discuții în anumite cercuri, condiții, etc.!
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
E destul de evident ca principiile de tip comunitate sau ajutor la inceput sunt irelevante pentru cine vede viata doar in cifre sau profit. Si e la fel de evident ca nu ii opreste nimeni pe cei care cumpara prin intermediul forumului sa vanda mai scump in alta parte. 

As mai adauga ca si in capitalismul mult adorat sau in piata "libera", vanzarea un produse la discount e, de multe ori, supusa unor conditii diferite fata de produsele la pret intreg.
 
Reply
(22-09-2020, 23:17)micrenda Wrote: In momentul in care tu decizi sa nu respecți aceste reguli, fiind tu un membru "istoric" al acestui forum, dai un mesaj foarte puternic: "regulile nu se aplica mie pt ca asa vreau eu".

... Hai ragione , vediamo cos' altro posso fare al riguardo ... ti abbraccio.
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Tongue 
Se cereau intradevar niste concluzii finale, in 5 puncte mari si late. Si sa nu cumva sa se mai intample pe viitor as mai adauga eu [Image: biggrin.gif] !
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
Eu nu stiu de ce va complicati cu atat de multe dicutii. Sunt pe forum de mult timp. Dicutia este simpla se lasa libera piata sau se impun niste reguli de bun simt care se si pot verifica si nu necesita timp. Atat timp cat sunt prosti care sa plateasca vor exista si cazuri ca mai sus. Problema eu nu o vad aici. Problema o vad ca prin acest forum se "recomanda" anumite produse si unii care vand beneficiaza de aceasta reclama gratuit si uneori si de anumite reduceri fara ca ei sa faca nimic. Acum cativa ani vario era "cea mai buna rasnita", acum e alta, peste vreo 2-3 ani va fi alta. Ce sa zica cei care acum cativa ani se bateau pentru un vario pe forum si acum vor sa scape de ea? Lelit a fost promovat  ... daca merg pe alt forum sunt considerate echipamente proaste si stricacioase. Asa ca in momentul in care pe toate subiectele recomanzi aia, aia si numai aia sa ai o piata defecta. Recomandatul si laudatul asta in exces are si beneficii si dezavantaje. Problema este daca se accepta acest lucru. Fara suparare dar cam majoritatea lucrurilor de pe bursa care au fost luate fie prin recomandare fie prin reduceri au pretul mult prea mare si nu am sa iau niciodata ceva din aceasta categorie de pe forumul asta. Este inacceptabil sa iei un produs sa il folosesti 2-3 luni si sa il pui la vanzare la pret aproximativ cu cel de nou ... pana si un magazin pentru un produs desigilat nu mai vorbesc folosit aplica o reducere de 10%. Un produs folosit macar o data nu are ce cauta la vanzare fara o reducere de mini 15%.
Quick Mill Silvano Evo || Eureka Atom 65
 
Reply
Hai sa nu mai folosim termenul de "prosti". Fiecare isi asuma decizia. Poate pleaca in vacanta maine si are nevoie urgent, iar starea lui financiara il face sa treaca peste orice obstacol... Dar nu despre asta e vorba ci de a pune o regula care sa fie respectata de toti si agreata de o majoritate (daca se va putea), astfel incat sa nu apara situatiile respective si sa trebuiasca sa fim politisti ori receptori de nemultumiri, frustrari, conflicte.
Faptul ca unele modele au fost sau sunt populare in forum se trage si din lipsa concurentei. Sau mai ales din... 
Cate espressoare cu PID si teava profesionala, noi, au costat 1800 - 2100 lei? Cate rasnite manuale foarte bune si fiabile au costat 500 - 700 lei? Cate rasnite cu retentie aproape zero si marime casnica se gaseau acum 6-10 ani? Cate espressoare de talia Gaggia Classic se gaseau acum 3-10 ani la 1000 lei? Si mai sunt exemple... Concurenta nu s-a intetit nici azi pe cat ne-am fi dorit, fabricile au tot marit preturile, cursul euro s-a tot marit etc si suntem in situatia despre care discutam acum, ca anumite modele sa isi fi conservat valoarea de piata sau chiar marit. Cum procedam mai departe cu Marketplace-ul forumului, pe care tot noi cei de aici ne vom invarti candva, din ipostaze diferite? Asta e intrebarea.
Nicio masura nu va fi multumitoare 100% ci undeva in echilibrul sondajului 51-49. Personal, citind  tot ce s-a scris pana acum si incercand sa simplific cat mai mult lucrurile, cred ca cea mai probabila solutie va fi facilitatea ca odata la 3-4 ani sa poti da un singur produs la un pret ce poate depasi costul de achizitie. Incalcarea regulii va insemna 3luni de suspendare in forum si interzicerea postarii pe bursa timp de un an.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Cred ca asta ar fi cea mai echilibrata abordare si votez pentru.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
Si eu cred ca ar multumi pe toata lumea.
Gaggia Baby Millennium, Macap M2M stepless, Eureka Mignon Manuale, Kinu M47, Aeropress, V60, Timemore B75, Acaia Pearl
 
Reply
Hai sa nu ne mai ferim de termeni. Fiecare isi asuma ce face dar comportamentul lui influenteaza si comportamentul celorlalti ... daca se vinde un produs cu x lei cu siguranta ca urmatorul va fi pus tot la x lei sau mai mult. Deci faptul ca iei un produs atat la suprapret cat si la un pret foarte mic si nu la un pret fair nu te influenteaza numai pe tine ca si cumparator/vanzator. Regula cu 1 produs la 3-4 ani mi se pare greoaie si greu de verificat. Cand este vorba de revanzare a unui produs second este si mai greu de verificat. Plus ca atasarea unei dovezi a pretului poate descuraja pe cineva in a posta un anunt. Cel mai corect din punctul meu de vedere este sa se reglementeze doar produsele care au sau au avut reducere pe forum. Este de la sine inteles ca daca un produs costa x lei, are o reducere pentru cei de pe forum de nou de 10 la suta, este total aiurea sa fie vandut second la un pret care se rapoarteaza la pretul fara reducere si e normal pentru cineva care l-a luat din alta parte la pret intreg sa ii fie greu sa il vanda aici pentru ca trebuie sa faca o reducere mai semnificativa. Pana la urma nu au fost discutii pe lucruri cumparate din alte surse.
Quick Mill Silvano Evo || Eureka Atom 65
 
Reply
Si mie mi se pare pripita regula cu 3-4 ani, in conditiile in care nu se stie niciodata ce regula va mai incalca un membru "istoric". Adica ar trebui sa existe o proportionaliate intre valoarea istorica a membrului respectiv si flexibiliatea regulilor. 

Sau, daca tranzactia are loc intre doi sau mai multi membri "istorci", sa nu fie supusa niciunei reguli.
 
Reply
A cere acte cu sursa de provenienta a unui produs e deja un efort mult prea mare, inutil si discriminator cumva. Pana la urma discutia de pana acum avea ca obiect gestul in sine, de a lua mai ieftin si a vinde mai scump. Ca s-a consacrat formul ca fiind locul de unde se pot obtine cele mai mari reduceri la majoritatea brand-urilor care ne intereseaza, e doar o parte a problemei. Daca maine apare o sursa in Romania de unde se poate cumpara Kinu M47 cu 500 lei, pun pariu ca la revanzarea pe pe bursa noastra cu 1000 lei vor aparea aceleasi discutii ca pana acum. Eu zic ca e destul de fair ce am propus, adica sa raspundem la hate cu pozitiv. Deci in loc sa fii interzis, ai ocazia ca la un numar mai mare de ani sa vinzi un singur produs in aceasta situatie fara sa te intrebe nimeni de sanatate. Daca abuzezi ramane forumul temporar fara tine si tu fara el. Stam asa 6 luni si apoi ievaluam Smile

@dev - sa nu te plangi mai tarziu ca te fac colegii troll, app de ultima postare
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)