Hello There, Guest! Login Register


Aproape totul despre Expobar Brewtus IV

[quote="Lyvyoo" pid='72700' dateline='1504716580']

Decalcifierea costa 250 lei
Grozav. cat se poate de sincer îți spun ca ador Expobarul. Este urâtel, dar iertator si foarte rezistent. pe laha faptul ca scote un super espresso.
Unde ai facut decalcifierea? cei de pe forum au vre-o reducere?
danke
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
Am dat si numele omului si site-ului, vezi postarea mai in spate. Asta e reducerea, in mod normal costa 400.
(06-09-2017, 20:07)vladdooo Wrote: arata super
avem vreo modalitate sa-i contactam direct?
la mail nu raspund, am incercat in trecut

pe mine m-ar interesa daca se pot inlocui rotitele de la apa calda/abur cu joystick-uri (ca la ECM Synchronika)

Pe site-ul lor trebuie sa aiba date de contact, n-au cum sa nu raspunda...
Cu siguranta ca se poate face schimbarea, insa nu au joystick-uri sau au variante scumpe. Am intrebat si eu cand cautam. Probabil cea mai ieftina varianta este sa folosim acele joystick-uri de la Beantec (pusesem eu pe bursa) si sa 
confectionam un fitting care sa faca trecerea la teava mai groasa a lor. Sau sa mai sapam netul dupa solutii. Dar la service-ul unde am facut eu, aveau varianta scumpe de pe Elktra.
(06-09-2017, 20:07)Damian The Man Wrote: Ca nou!
Solutia respectiva - Cleanex Total - poate fi folosita la orice tip de espressor, din home use inclusiv SBDU sau nu are sens? E nevoie de vreo tehnica speciala de utilizare/clatire?
Daca se vinde la canistra de 5l nu e deloc scump...

Banuiesc ca se poate, dar daca nu scoti boilerul cu totul ca sa-l bagi in solutie, cred ca  e mai safe pentru sanatate sa mergi pe sare de lamaie. Pana la urma vorbim de chimicale.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Complici fiind VladP, nickso, razclud, cred ca ne paste o viitoare coborâre a nivelului de decibeli ai pompei vibratoare, de la 65db la 46db  Cool  Vom reveni cu amănunte Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(06-09-2017, 20:07)vladdooo Wrote: arata super
avem vreo modalitate sa-i contactam direct?
la mail nu raspund, am incercat in trecut

pe mine m-ar interesa daca se pot inlocui rotitele de la apa calda/abur cu joystick-uri (ca la ECM Synchronika)

Cei de la HB au o solutie pe forum. https://www.home-barista.com/espresso-ma...34040.html
Cam scump, cu tot cu adaptor ajunge la aproape 200$. Arata bine, dar merita?
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43
 
 
Reply
(06-09-2017, 20:07)vladdooo Wrote: pe mine m-ar interesa daca se pot inlocui rotitele de la apa calda/abur cu joystick-uri (ca la ECM Synchronika)

Cu siguranta se pot schimba, dar eventual trebuie facuta o adaptare de fitting. Joystickurile ECM nu ti le recomand, deoarece nu merg "ca unse" si deoarece corpul de inox este usor galbui, de alta culoare decit tabla inox a oricarui espressor. Cele de la Bezzera de exemplu, nu au aceste dezavantaje.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
Nu uitați de astea, sunt foarte solide si bine facute, la pret de intrare în service. Cu o micuță adaptare la un meserias se rezolvă. Odată cu schimbarea pompei cred ca îmi pun si eu unul. Strungar am găsit.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Cu ceva timp in urma am avut ceva probleme cu bruta mea. Crestea presiunea in boiler si sarea supapa de siguranta la 1.6 bari la boilerul de aburi. Am fost sa schimb supapa pe garantie iar azi am realizat care era problema. A mea mandra isi punea apa pt ceai si nu inchidea perfect robinetul. Ramanand doar putin deschis, boilerul pierdea presiune si primea comanda sa o reconstruiasca in boiler, asa ajungand peste limita de 1.2 impusa de opv pana la peste 1.5 bari si scuipa presiunea prin supapa de siguranta.

Concluzia, femeile nu au ce cauta pe aparatele noastre.
 
Reply
Off, tigrule... Si eu tocmai ce le laudam pe sotii.

Inseamna ca nu ai putere de convingere si capabilitati de trainer Smile)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Am vazut postul tau, i am si dat dislike, asa ceva....
 
Reply
Stie cineva daca portafiltrul asta se potriveste pe Brewtus, si daca manerul e detasabil?
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
@flipu2k există și varianta asta la care îți poți alege mânerul. Totul e să îți răspundă cei de la piese-espressor.


Iar asta e varianta lor pentru Expobar.
Expobar Brewtus IV+pulsor, Niche Zero, VST 18/20g, Bravo Tamper & Distribution Tool, Felicita Arc Scale
Gaggia Baby Millennium+PID, Kinu M47, site IMS, nivelator Motta 58.5, Espro Calibrated Tamper 58.35
 
Reply
Chiar daca e chrome plated brass, si ce ai pus tu e inox, parca prefer design-ul primului. Maner prefer sa imi fac eu, dar as prefera sa am si de backup in caz de probleme Smile

Baietii nu raspund la email, de-asta intreb si aici...
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
Oare se potriveste manerul de GS3 pe al nostru? Imi place mult cum se simte si as vrea sa mi iau unu.
 
Reply
Imi puteti recomanda un portafiltru bottomless (de preferat full inox 304, 316, 316L, etc., adica "alimentar") care sa se potriveasca bine cu sistemul de prindere al grupului E61 de pe Expobar?

Posibil sa fiti tentati sa imi spuneti ca oricare e etichetat pt E61 se potriveste, dar nu e chiar asa, desi asa am crezut si eu  Smile . De ceva timp ma chinui cu unul care are partea cea mai groasa a "urechilor" de prindere de 6,5mm (fata de cca. 6mm la original) si sta inchis cam "la ora 7" cu garnitura de 8mm de la tidaka. Cu garnitura de 8,5mm statea cam la "ora 8". Estetica pozitiei in grup nu reprezinta nicio problema pentru mine, dar... de 2 ori (deja) mi-a sarit efectiv din grup pe durata extractiei... Nu ma intrebati cat mi-a luat sa fac curat...  Big Grin Big Grin  Alta data am sesizat cum, pe durata extractiei, hotomanul aluneca spre stanga, dar l-am prins de coada si am scapat de facut curat in toata bucataria  Smile Smile
Acum m-am invatat minte si il tin de coada cand il folosesc, dar parca m-am plictisit sa ma tin de coada lui.. Smile
Adevarul e ca si forma "urechilor" e alta decat la cel original, parca e mai predispusa spre alunecare.[Image: H8Br5Dy.jpg][Image: 3Iqx5um.jpg]
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
Nu stiu cat tii la estetica, si la mesterit. Dar eu cred ca se poate lua putin la flex/polish din urechile ce intra in grup, a.i sa se infileteze progresiv, asa cum este la pf original. Eventual luat 1mm din toata lungimea urechilor, pana in capat, a.i pf naked o sa se insurubeze pana la ora 12/6.
 
Reply
Poate organizeaza cineva o comanda de grup la Cafelat:

http://www.cafelat.com/portafilter.html
 
Reply
(25-10-2017, 19:00)KrisssKros Wrote: Imi puteti recomanda un portafiltru bottomless (de preferat full inox 304, 316, 316L, etc., adica "alimentar") care sa se potriveasca bine cu sistemul de prindere al grupului E61 de pe Expobar?

... de 2 ori (deja) mi-a sarit efectiv din grup pe durata extractiei... Nu ma intrebati cat mi-a luat sa fac curat... 
 

Identic mi s-a intamplat si mie. Si tot de doua ori. Eu l-am luat de la Tidaka si nu am avut initial nicio problema de estetica insa dupa aceasta intamplare folosesc portafiltrul cu are a venit espressorul. Daca gasesti vreunul care sa se potriveasca precum cel original, te rog sa anunti aici. Varianta cu "mesteritul" imi displace.
Expobar Brewtus IV, Kinu M47, Quamar Q13 
 
Reply
Taierea originalului la strungar, e mai ieftina.

Eu am de la Concept Art si mi-a sarit o singura data cand am pus garnitura invers parca sau nu am apasat-o destul...o chestie de genul. Sau parca era odata cu garnitura de cauciuc de la Tidaka... Nu mai tin minte, dar s-a lasat cu o crapatura in gresie.

Solutia este sa polishati uniform garnitura actuala in partea de sus, nu sa polishati urechile portafiltrului. Cafelat va recomand si eu.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Sunt de acord cu Lyvyoo, dar parca tot mi-as lua unul nou la care sa nu depinda ce garnituri folosesc.

@Lyvyoo, cand spui  "Cafelat va recomand si eu", presupun ca te referi la garnituri... Sau la portafiltru?!
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
Garnituri, nu stiam ca au si portafiltru Cafelat...  Am impresia ca Expobar nu produce bottomless si atunci trebuie cautata o varianta 3rd party.
Eu sunt multumit acum, cu poratfiltru Concept Art si garnitura Cafelat. Nu am mai simtit in aceasta configuratie ca imi zboara portafiltrul, ca atunci cand foloseam garnitura Tidaka.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Nu știu dacă mai face cineva full inox pentru E61.
 
Reply
Modificati si voi unul de  La Marzocco Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Iese ușor ghetto și e posibil sa fie mai scump.
 
Reply
Full inox ar fi asta: https://www.piese-espressor.ro/accesorii...-grup-e-61

Cred ca o sa-l iau, pare singura varianta daca vreau maner custom...
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
Nici portafiltrul din oferta importatorulului Expobar nu e potrivit?
Expobar Brewtus IV+pulsor, Niche Zero, VST 18/20g, Bravo Tamper & Distribution Tool, Felicita Arc Scale
Gaggia Baby Millennium+PID, Kinu M47, site IMS, nivelator Motta 58.5, Espro Calibrated Tamper 58.35
 
Reply
Acela este de la Concept Art din cate stiu, il am si eu. E ok cu garnitura originala sau cu garnitura Cafelat (nu si cu cea de la Tidaka), nu sare de acolo, dar nu intra la 90 de grade ca cel original, ci la 45 de grade.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Al meu a ajuns deja....
Prima impresie - e imens si extrem de greu, daca il vedeam inainte, nu stiu daca mai faceam comanda  Big Grin
Trebuie sa reamenajez bucataria, imi trebuie o masa doar pt el. Ce dracu e asa de greu in el ???
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
daca nu era asa greu, nu era asa bun

altfel: n-am vazut sa intrebe nimeni chestii de genul pe aici
ba baieti, sunteti 100 de forumisti cu brewtus - ia ziceti, cate kg are (nu ca nu s-ar gasi info pe net)
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
(08-11-2017, 16:58)vladdooo Wrote: daca nu era asa greu, nu era asa bun

altfel: n-am vazut sa intrebe nimeni chestii de genul pe aici
ba baieti, sunteti 100 de forumisti cu brewtus - ia ziceti, cate kg are (nu ca nu s-ar gasi info pe net)

Nici nu mi-a trecut prin cap ca poate sa fie asa de greu  Big Grin
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
chemati un prieten sa-l urcati pe blat in conditii de siguranta si pt aparat, dar si pt voi
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)