• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

3 Joystick-uri pentru aburi / apa fierbinte

Beantec a trimis in Romania 3 joystick-uri pentru ca am vrut sa le cumpar eu si inca un coleg. Intre timp ne-am dat seama ca filetul nu intra pe Expobar Brewtus si s-ar putea si gaura din espressor (unde intra robinetul actual) sa fie mai mica decat acest joystick. Cu ceva bricolaj cred ca ar merge pana la urma. Evident ca exista espressoare pe care intra brici.

Filetul este  3 / 8  (pe Expobar avem 1/4)

Piesele vin fara teava de aburi, iar in capat Cosmin le-a pus un tumburus din lemn, pe filet. Sunt destul de grele, capatul cu joystick fiind teflonat.

Pret 57Euro. Joystick-urile sunt la mine, deci luati in calcul predare personala in B sau curier romanesc...

[Image: FFm2om1.jpg][Image: qHmuQKG.jpg]
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Pune o reducție de la 1/4 la 3/8,costa pana în 5lei
Bezzera  BZ 40 DE HX, tamper made by suncoffee & motta, rasnita MSJ. BWT filter

Reply
Erezie... Smile

Reply
E vorba de grosimea filetului, care e mai mare decât gaura data în tabla frontală. Sigur, cu reductie si o gaura mărită în tabla de inox, va merge, dar nu sunt amator de hard DIY Smile
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
este si o problema de spatiu in spatele peretelui din fata, la brewtus cu vibratoare este rezervorul de apa aproape lipit de margine si nu prea incape sa pui reductorul. daca era direct de 1/4, incapea fix ca robinetul existent.
Expobar Brewtus IV | Ceado E37s | Comandante | VST 18/20g | BULLET R1

Reply
Da, deci nu e pentru Brewtus, clar.

Reply
(11-04-2017, 13:56)Lyvyoo Wrote: Da, deci nu e pentru Brewtus, clar.
La rotativa ar merge.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art., Hottop KN-8828B-2K+ 

Reply
Pai ia gandeste-te, ca imi ocupa loc prin casa Smile)

Reply
Pai daca ocupa loc prin casa, te scăpăm noi de ele, cat dai? Smile
Saeco Poemia HD8427/19 + PID, KINU M47, Expobar 4 HX-PR, termometru, filtru apa BWT.

Reply
Au si pe filet 1/4 la Beantec? Poate  facem comanda de grup! [Image: biggrin.gif]
Brewtus 4, Eureka Zenith 65, Minipresso, Kinu M38,  IMS 7g+17g, multe accesorii CA si Motta

Reply
din pacate n are, am intrebat eu mai demult. pe chris coffee in america are fix ce ne trebuie noua, dar e scump, peste 100 usd.

Reply
Nu stiu cat e grosimea materialului, dar ar merge luate la strung si dat filet de 1/4, daca le-as avea cu mine la nava, le rezolvam rapid.

57 euro o bucata sau toate 3?
Brewtus 4, Eureka Zenith 65, Minipresso, Kinu M38,  IMS 7g+17g, multe accesorii CA si Motta

Reply
Evident ca una  Smile

Reply
(12-04-2017, 20:27)Costa79 Wrote: Nu stiu cat e grosimea materialului, dar ar merge luate la strung si dat filet de 1/4, daca le-as avea cu mine la nava, le rezolvam rapid.

cred ca merge ce spui tu, materialul este foarte gros. daca poti, eu as vrea sa facem chestia asta cu unul si il iau eu.
o sa incerc sa fac maine o poza, acum efectiv nu vrea focusul sa se faca pe marginea filetului Smile

Reply
Am facut acum doua poze. Mare lucru sa nu ia lucrurile o intorsatura inversa Smile))  Mai ramane de gasit o teava potrivita, dar prietena si cu duze Tidaka, Bogdan spunand ca cea originala Brewtus nu se potriveste.

[Image: fu5GuiF.jpg][Image: txMGJom.jpg]

Reply
Eu zic ca merge, problema e ca nu va pot ajuta acum, fiind la nava deja. Ar trebui sa gasiti un atelier in Bucuresti care sa aiba strung si filiere plus un strungar cat de cat priceput. Cred ca sunt, mi-aduc aminte colegul Fireworker a gasit in Constanta un astfel de atelier ( eu stiu  unul  la Tulcea). El va poate face filetul si pt teava de abur de asemeni.

Reply
lasa vrajala... zii unde e nava ca vin sa ti le aduc!

Reply
In triunghiul din Bermude Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|[size=small]MYY47 Aerolite|[/size]Aillio R1 Bullet|.

Reply
[Image: latest?cb=20130405083159]
Îți urez expresia de pe vremea lui Ștefan cel Mare  "Vânt din pupa".
Saeco Poemia HD8427/19 + PID, KINU M47, Expobar 4 HX-PR, termometru, filtru apa BWT.

Reply
Immingham , UK (posibil in voiaj catre Copenhaga in cateva ore)! Stena Penguin, se poate verifica pozitia pe Marine Traffic!
@SIM78: multumesc!

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)