Hello There, Guest! Login Register


3 Joystick-uri pentru aburi / apa fierbinte

#1
Beantec a trimis in Romania 3 joystick-uri pentru ca am vrut sa le cumpar eu si inca un coleg. Intre timp ne-am dat seama ca filetul nu intra pe Expobar Brewtus si s-ar putea si gaura din espressor (unde intra robinetul actual) sa fie mai mica decat acest joystick. Cu ceva bricolaj cred ca ar merge pana la urma. Evident ca exista espressoare pe care intra brici.

Filetul este  3 / 8  (pe Expobar avem 1/4)

Piesele vin fara teava de aburi, iar in capat Cosmin le-a pus un tumburus din lemn, pe filet. Sunt destul de grele, capatul cu joystick fiind teflonat.

Pret 57Euro. Joystick-urile sunt la mine, deci luati in calcul predare personala in B sau curier romanesc...

[Image: FFm2om1.jpg][Image: qHmuQKG.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#2
Pune o reducție de la 1/4 la 3/8,costa pana în 5lei
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
#3
Erezie... Smile
 
#4
E vorba de grosimea filetului, care e mai mare decât gaura data în tabla frontală. Sigur, cu reductie si o gaura mărită în tabla de inox, va merge, dar nu sunt amator de hard DIY Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#5
este si o problema de spatiu in spatele peretelui din fata, la brewtus cu vibratoare este rezervorul de apa aproape lipit de margine si nu prea incape sa pui reductorul. daca era direct de 1/4, incapea fix ca robinetul existent.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
#6
Da, deci nu e pentru Brewtus, clar.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#7
(11-04-2017, 13:56)Lyvyoo Wrote: Da, deci nu e pentru Brewtus, clar.
La rotativa ar merge.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
#8
Pai ia gandeste-te, ca imi ocupa loc prin casa Smile)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#9
Pai daca ocupa loc prin casa, te scăpăm noi de ele, cat dai? Smile
Cafflano Kompresso, Clever Dripper, Kinu M47, Brewista Kettle.
 
#10
Au si pe filet 1/4 la Beantec? Poate  facem comanda de grup! [Image: biggrin.gif]
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
#11
din pacate n are, am intrebat eu mai demult. pe chris coffee in america are fix ce ne trebuie noua, dar e scump, peste 100 usd.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
#12
Nu stiu cat e grosimea materialului, dar ar merge luate la strung si dat filet de 1/4, daca le-as avea cu mine la nava, le rezolvam rapid.

57 euro o bucata sau toate 3?
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
#13
Evident ca una  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#14
(12-04-2017, 20:27)Costa79 Wrote: Nu stiu cat e grosimea materialului, dar ar merge luate la strung si dat filet de 1/4, daca le-as avea cu mine la nava, le rezolvam rapid.


cred ca merge ce spui tu, materialul este foarte gros. daca poti, eu as vrea sa facem chestia asta cu unul si il iau eu.
o sa incerc sa fac maine o poza, acum efectiv nu vrea focusul sa se faca pe marginea filetului Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
#15
Am facut acum doua poze. Mare lucru sa nu ia lucrurile o intorsatura inversa Smile))  Mai ramane de gasit o teava potrivita, dar prietena si cu duze Tidaka, Bogdan spunand ca cea originala Brewtus nu se potriveste.

[Image: fu5GuiF.jpg][Image: txMGJom.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#16
Eu zic ca merge, problema e ca nu va pot ajuta acum, fiind la nava deja. Ar trebui sa gasiti un atelier in Bucuresti care sa aiba strung si filiere plus un strungar cat de cat priceput. Cred ca sunt, mi-aduc aminte colegul Fireworker a gasit in Constanta un astfel de atelier ( eu stiu  unul  la Tulcea). El va poate face filetul si pt teava de abur de asemeni.
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
#17
lasa vrajala... zii unde e nava ca vin sa ti le aduc!
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
#18
In triunghiul din Bermude Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
#19
[Image: latest?cb=20130405083159]
Îți urez expresia de pe vremea lui Ștefan cel Mare  "Vânt din pupa".
Cafflano Kompresso, Clever Dripper, Kinu M47, Brewista Kettle.
 
#20
Immingham , UK (posibil in voiaj catre Copenhaga in cateva ore)! Stena Penguin, se poate verifica pozitia pe Marine Traffic!
@SIM78: multumesc!
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
#21
Vazand anuntul de vanzare a lui bogdan_geor mi-am amintit ca am undeva in dulap aceste doua joystick-uri, care ii apartin de fapt lui Cosmin Beantec. 
Conform spuselor lui Bogdan, Liviu Popa de la piese-espressor le poate monta cu usurinta inclusiv pe Brewtus, la service-ul sau din Bucuresti (nu stiu consturi dar probabil ieftin).

Daca e cineva interesat, dati un semn. Le mai tin aprox. o luna pana vine Cosmin in Romania.

Daca ma intrebati de ce nu le montez chiar eu, este pt ca voi face un pas spre Lelit Bianca cel mai probabil Smile

*photo by bogdan_geor

[Image: rBtmgn5.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#22
pai le pui la Bianca ca si ala e tot cu rotite   Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#23
ca si info sa stiti ca e greu de montat singur joystick ul pentru ca trebuie schimbata si teava care vine de la boilerul de abur, cel putin vorbesc din punctul meu de vedere Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
#24
M-am gandit la asta dar n-am nicio garantie ca se potriveste. Plus ca va fi in garantie.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#25
L-am intrebat acum pe Liviu Popa de la piese-espressor si a spus ca intr-adevar e ceva de munca la instalare pt ca se schimba si o tevusca ce vine de la boiler. Teava de aburi se pastreaza.
De aceea, costul manoperei de inlocuire a rotitei de aburi cu acest joystick, pe Brewtus, este de 100 de lei.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#26
Deci:

 - 57 Euro robinetul
- 100 lei manopera
- xx lei respectiva tevusca ce vine la boiler

Pentru cine vrea sa faca modificarea ar fi un total de ~100 euro
Suna foarte interesant Smile
DE1Pro v1.4, Bentwood Vertical 63, Kinu M47 v2, Aeropress, The Force Tamper
  
 
#27
Teava e inclusă in cei 100 lei.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)