Hello There, Guest! Login Register


Aero Press

(23-01-2024, 10:36)edri Wrote: Eu nu m-am gandit deloc sa-l folosesc pentru espresso traditional. Presiunea care se poate obtine in Aeropress ar fi potrivita pentru sprover, dar daca pot trece prin cafea numai 60ml de apa/30s nu se prea poate finaliza in 30-40s. Am insa alte site nepresurizate, pe 51mm, care se potrivesc in PF-ul Joepresso.

Ca fapt divers sita presurizata Hulk de pe la Joepresso, se potriveste si pe StaressoMirage, unde pot apasa asa din incheietura cu degetul mic  Big Grin
Sita nepresurizata te ajuta sa macini mai fin dar nu vei mai avea spuma
 
Reply
pai sprover nu e invers ? Huh adica brew facut cu o masina espresso... Confused
 
Reply
Asa e, dar masina care sa permita setarea presiunii la 1-2bari, debitul la 1-3ml/s. Aeropressul mi se pare potrivit pentru a implementa aceste setari. Probabil s-ar numi aerosprover Wink.

Pentru a estima debitul "on the fly" ar fi bun un pahar gradat, preferabil cilindric, cu pereti grosi (sa nu crape la apasarea mai viguroasa a pistonului) si cu diametrul interior in jur de 8cm. Stie cineva unde ar fi de cumparat un astfel de pahar?
 
Reply
Sau, daca ii poti adapta un extractor, sa transformi apasarea in rotatie, ai putea controla asta din viteza de rotatie.
Ca la espressorul Rota.
https://sculeunelteaccesorii.ro/extracto...m/7885.htm

Dar, recunosc ca va arata ca naiba Big Grin ... si nici nu am idee in clipa asta daca ajung 200mm ca sa cuprinda tot cilindrul de AP...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)