Hello There, Guest! Login Register


Aero Press

La banii astia nu cred ca gasesti mai bun - https://www.klarstein.ro/Aparate-de-buca...intiu.html
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Timemore Fish și Barista Space sunt foarte similare ca funcționalitate. Cică Barista Space încălzește peste cât reglezi. Eu am folosit o singură dată unul și chiar așa s-a întâmplat. La Timemore pățești asta doar dacă apa este sub nivelul minim.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
As merge pe Timemore, am de la ei o rasnita C2 Max cu cutite E&B si sunt multumit de ea. 
De Klarstein eram in dubii, văzusem pe net comentarii negative legate de baza, cica ar rugini rapid.
 
Reply
Timemore e ce trebuie la banii astia. Am la birou si e ok, putin ciudat reglajul temperaturii prin glisare, dar te obișnuiesti repede.
Bianca, Niche, Acaia Lunar, Comandante, V60, Hario Switch, Orea V3, Aeropress, Fellow Stagg
Ex: Lelit PL41TEM, Lelit PL43MMI
 
Reply
Eu am Timemore-ul ala de la tastecrafters alb cu 600 ml si e super ok. oricum la aeropress poti sa-ti iei si de ala de 50 de ron ca nu conteaza, eventual vezi tu cum te prinzi cu temperatura apei. e imersie pana la urma, nu e mare filozofie.
zp6/v60 
 
Reply
La timemore kettle mi-a zis Lance ca are probleme cu el in functie de cata apa bagi in kettle. De ex Lance baga doar volumul de apa folosit gen 350ml si pune picaturi de solutie cu minerala direct in kettle. A zis ca temperatura nu este corecta daca se foloseste cu 300-400ml, doar spre 80-100% arata corect.
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
Minimul este 500ml, daca pui 300ml se duce chiar si cu 2 grade peste temperatura reglata. Scrie chiar si in manual asta. Al meu are linia de max la 750ml.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
(19-11-2022, 18:44)bobitad Wrote: Eu am Timemore-ul ala de la tastecrafters alb cu 600 ml si e super ok. oricum la aeropress poti sa-ti iei si de ala de 50 de ron ca nu conteaza, eventual vezi tu cum te prinzi cu temperatura apei. e imersie pana la urma, nu e mare filozofie.
Good point. Dar ma gandeam ca in viitor sa incerc si V60 si atunci ar fi o varianta ok Timemore fish
 
Reply
atunci da, daca e pentru v60, merita, mai ales la pretul ala. exista si reviewuri pe net si temperatura pare ok la Timemore, acum, nu stiu, cat % l-au umplut. dar am observat si eu ca foarte/foarte rar sare 0,5-0,7, cand il umplu mai putin. ca efectiv il ridic si-l pun la loc si vad citirea. dar nu m-as agita din cauza asta, temperatura nu e un factor asa important, cel putin din testele mele. adica la v60 ma gandesc la cafea, cum o macin, cum torn, timp de scurgere si dupa astea vine si temperatura.

eu oricum, cred ca-l am pe 92 la v60 de o lunaSmile dar vin acum niste prajeli mai light si urcam la un 94-95.
zp6/v60 
 
Reply
M-am uitat si pe forum la partea de BF. Vad ca mai este BREWISTA SMART BREW KETTLE ELECTRIC 1.2L la 400 de lei. Presupun ca e o varianta mai buna, nu?
 
Reply
Si ce faci cu 1.2l de apa, daca si asta trebuie umplut complet ca sa functioneze corect?
 
Reply
(19-11-2022, 20:24)iancu.ciprian Wrote: M-am uitat si pe forum la partea de BF. Vad ca mai este BREWISTA SMART BREW KETTLE ELECTRIC 1.2L la 400 de lei. Presupun ca e o varianta mai buna, nu?

Acel model din promotia BF, la 400 lei nu are control de reglare a temperaturii, doar buton On/Of si un ceas care indica temperatura.
Lelit Bianca V3, Cafflano Kompresso, V60, Aeropress, Niche Zero, Kinu Simplicity
Past # Lelit 042 Emi +Pid,
 
Reply
(19-11-2022, 20:47)Carmi Wrote:
(19-11-2022, 20:24)iancu.ciprian Wrote: M-am uitat si pe forum la partea de BF. Vad ca mai este BREWISTA SMART BREW KETTLE ELECTRIC 1.2L la 400 de lei. Presupun ca e o varianta mai buna, nu?

Acel model din promotia BF, la 400 lei nu are control de reglare a temperaturii, doar buton On/Of si un ceas care indica temperatura.

Atunci nu e o varianta. Mulțumesc pentru precizare
 
Reply
Daca nu esti la cafenea sa tii permanent un kettle la temperatura perfecta, nu merita precizia.
Eu la Klarstein il pun la 90, se duce cam in 93 si pana pun cafeaua se duce in 92. Mai important este sa arate temperatura corecta.
Si baza nu are probleme, am unul de 4-5 ani si este foarte OK. Inclusiv gatul este mai subtire ca la Hario.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Merita cumparat filtrul Able fin, pentru aeropress? Curge semnificativ mai putin comparativ cu filtrele metalice obisnuite?
 
Reply
Care "obisnuite" ?
Eu am unele chinezesti noname, si sunt fine suficient... nu ca hartia, dar sub 100 microni din care am putut estima cu o lupa. Cam ca cele de espresso.
Cele Aeropress sunt grosolane rau, s-a scris cand au fost lansate recent, cateva pagini in urma, trece zatz sa poti si ghici, daca folosesti ceasca potrivita  Big Grin
 
Reply
Azi dimineata am incercat un "espresso", cu tampare in Aeropress. "Tamperul" are diametrul mai mic decat ar trebui, aprox. 50mm.
[Image: res_52d8fba4a95969b6b59257e6e5a443b3.jpg...BD863A6127]
L-am utilizat in combinatie cu Prismo, in loc de "stiring" dupa turnarea apei am tampat inainte. Am incercat sa pun si un "puck screen". Unii pun un filtru de hartie deasupra pucului tampat, eu nu am reusit sa-l pun cum trebuie  Undecided (chiar atunci s-a gasit familia sa invadeze bucataria, neintelegand importanta experimentului Smile ). Am pus desupra pucului sita metalica de la Staresso Mirage (doar 54mm, structura finala a pucului fiind diferita pe margini). Macinatura nu a fost chiar fina, ceva mai mult spre Moka Pot, cu toate astea, a fost necesara o apasare destul de ferma, nu a mers chiar usor, numai bine sa tina extractia vreo 25 secunde. Rezultatul a fost satisfacator, dar se putea si mai bine.

Aeropressul find destinat extractiei prin imersie, merita oare cautarea unui tamper si a unui puck screen mai potrivit?
 
Reply
Eu pun un filtru de aeropress deasupra pucului/filtrului, si ala nu are cum sa se potriveasca... altfel decat la locul lui.
Poti pune fie hartie, fie metalic, ce ai. 
Posibil cu unele filtre metalice sa nu se mai inchida capacul, fiind prea groase.

Nu stiu sa existe gata de vanzare vreun obiect conceput drept tamper de Aeropress, ma refer la tampare prin tub, in adancime... de asta am ajuns in final la solutia cu filtru de 51 montat in capac, echivalenta oarecum Prismo, sau mai curand Joe, nefiind presurizata.

Nu inteleg de ce ai mai facut toate modificarile de care ai scris, daca ai folosit Prismo... nu este o solutie completa, cu tamper si shower screen ?
Ce ai scris sunt necesare la ce folosesc eu, pentru ca am solutia diy dezvoltata in casa...
Am atasat si o imagine, pentru ca acum le aveam la indemana.


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
Ce sita e aceea fiind mai putin inalta decat capacul? Sitele mele de 51 au inaltime aproape dubla decat capacul. cantitatea de cafea pare limitata la inaltimea redusa a capacului.

Eu am incercat o metoda asemanatoare cu asta

https://www.homegrounds.co/how-to-make-a...-espresso/

dar in loc de filtrul de hartie de jos, am montat prismo si in loc de filtrul de hartie de deasupra pucului am bgat prin tub un "screen" metalic cu diametrul mai mic.

Tamparea prin tub, cu acea lingura. Sunt pe internet proiecte pentru printare 3D a tot felul de tampere care intra prin tub.
 
Reply
Sita intra in capac complet, poate avea orice inaltime. Capacul a fost taiat pe diametrul ei.
Filtrul vine peste, fix pe buza sitei. Rolul lui este doar ca sa tina pucul la un loc, sa nu difuzeze cafeaua in sus in apa.
Nu mai am cafea in capac deloc, toata este in sita. 16 grame in cazul de fata.

Eu stiu ca prismo inlocuieste capacul, impreuna cu filtrul, plus ceva presurizare... Confused

A mea este ca un Joepresso, dar este facuta cu vreo 2 ani in avans...

Vezi aici comparativ cele 3:
https://www.youtube.com/watch?v=6fT94hEJiW8


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
Cred ca am inteles, ai taiat baza capacului si a ramas un fel de inel de plastic. Nu mi-a trecut pin cap sa cumpar si un capac de rezerva, de sacrificiu. Nu ai cerut drepturi de autor de la joepresso? Smile

Acum mi-a venit ideea unui tamper care se poate face dintr-un tub de rezerva (am vazut pe undeva), cel cu cauciucul atasat si cauciucul taiat la un diametru mai mic, eventual prinsa de el o placuta metalica taiata la dimensiunile potrivite.
 
Reply
Un subiect inepuizabil... cum sa te autoconvingi ca faci espresso cu Aeropress  Big Grin



... cand ai reusit faci un clip youtube Smile
 
Reply
(19-11-2022, 21:24)Mihai L Wrote: Daca nu esti la cafenea sa tii permanent un kettle la temperatura perfecta, nu merita precizia.
Eu la Klarstein il pun la 90, se duce cam in 93 si pana pun cafeaua se duce in 92. Mai important este sa arate temperatura corecta.
Si baza nu are probleme, am unul de 4-5 ani si este foarte OK. Inclusiv gatul este mai subtire ca la Hario.

Inseamna ca nu am nimerit eu bine. Mi-am luat un Klarstein si dupa o săptămână a ruginit in 3 locuri in interior, pe margine si in mijlocul bazei.
 
Reply
Intr-o saptamana nu-mi dau seama ce ai fi putut sa faca astfel incat sa rugineasca. E inox, totusi.
As zice ca era caz de garantie.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Ce apa ? Poate ai vreun microorganism care la caldura dezvolta ceva similar cu rugina...  Confused
 
Reply
Probleme cu apa, prea acida.
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
Ce e drept e apa de la robinet. Dar din ce știu in Cluj apa e ok. Am trimis poze firmei de unde l-am cumparat. Ma gandesc ca mai degraba am prins eu fix produsul cu defect
 
Reply
Ai incercat sa cureti cu o periuta de dinti si sare de lamaie/bicarbonat ?

Daca dispare, incearca sa filtrezi apa cu un cartus antibacterian.
 
Reply
(23-12-2022, 16:41)renatoa Wrote: Ai incercat sa cureti cu o periuta de dinti si sare de lamaie/bicarbonat ?

Daca dispare, incearca sa filtrezi apa cu un cartus antibacterian.
Nu. Mulțumesc de sugestie
 
Reply
Nu insistati cu curatirea daca nu dispare imediat, in maxim un minut. Clatiti imediat locul unde ati curatat.
Substantele astea sunt corozive, un coleg de forum a lasat intr-un kettle apa cu sare de lamaie cateva ore si i-am gasit garnitura de la sensor fisurata.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)