Hello There, Guest! Login Register


Poll: E37s sau MXD Extreme?
You do not have permission to vote in this poll.
E37s
53.85%
7 53.85%
MXD Extreme
46.15%
6 46.15%
Total 13 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Macap MXD Extreme vs. Ceado E37s

#14
(19-04-2016, 00:27)bogdan_geor Wrote: citisem si eu thread ul de pe hb, dar nu prea contine info utile... mai mult asa dat cu parerea, iar din pacate noi trebuie sa luam din citite, fara sa punem mana (eu cel putin n as aveau unde).
 
da, as zice ca majoritatea thread-urilor in forumuri - inclusiv in cele de specialitate - reflecta saracia de informatie, de multe ori printr-o abundenta de continut contradictoriu - multa redondanta, dar si multa anarhie si in final, confuzie!
(uneori, in forumurile de specialitate din RO, e si mai rau si al nostru nu face exceptie: intervine autocompetenta endemica a romanilor [Image: smile.gif]
 
(19-04-2016, 00:27)bogdan_geor Wrote: ref la usurinta in modificare ma refer la cat de usor se face doar in range-ul de espresso (doar asta bem), n as fi vrut sa dau de vreun reglaj a la mazzer.

eu beau si drip, dar folosesc o macinatoare de 200 lei (Krups);
apropo, pentru V60 (mai grosier) si frenchpress (grosier bine) se pot folosi cu rezultate deosebite (parerea mea!) rasnite "incompetente espresso" dar - atentie - folosind sita pentru separarea (eliminarea) "bolovanilor", bucatile mari, sa zicem peste 400, respectiv 800 microni;
vreau sa accentuez - si nu e nici pe departe numai opinia mea - ca particulele mari (boulders and chaff) fac mai mult rau decat "praful" (fines), si nu numai in cazul espresso!
n-am o sita calibrata, ci una pentru faina () si problema cu cernerea macinaturii este ca pierzi ceva, uneori 20-30% din cafea; sigur, partea separata se poate reintroduce in macinatura, dar mie cel putin nu-mi place ceaiul din pleava [Image: smile.gif]

(iarasi am plecat pe camp...) da, reglajul fin, stepless cu acea roata melcata care are in ambele capete ale axei niste butoane tip fluture, se face extrem de usor si ramane acelasi saptamani la randul...
spuneam ca reglez mult din doza, oarecum fortat de faptul ca macin odata toata "doza" pentru 5-8 duble (90-140g);
asta face sa ajung de mai multe ori pe reglajul stepless neschimbat cu o aceeasi cafea (prajita de mine) la 2 zile de la prajire, dar din sarje diferite...
o mentiune: gradatiile de pe coroana dintata sunt grosiere fata de finetea posibila si deci e nevoie de putin DIY ca sa lipesti niste sectoare de scala gradata: 2-3 cm pe circumferinta sunt suficienti in cazul meu;
 
(19-04-2016, 00:27)bogdan_geor Wrote: la curatarea cutitelor trebuie reglata rasnita din nou? sau ramane in pozitie? ma refer la macap-ul tau (radudani).

si nu si da...
pentru curatirea completa (cu o perie de alama, de ex.) trebuie sa scoti blocul cutitului superior prin invartire (filet fin!) in sens orar; daca numeri turele si ai marcata zona de reglaj espresso (5-6 dinti pe coroana invartita de melc), poti reveni la montare in aceeasi 'tura' si atunci da, exact acelasi marcaj va servi la fel ca inainte; absolut nici o modificare!
n-ai cum sa gresesti: daca esti cu o tura inainte - n-am macinat niciodata acolo - dar cred ca e bun pentru un frenchpress la 6 min... iar daca ai mai rotit blocul o tura, ai ajuns aproape de zona 0, de atingere cutite;
eu asa procedez: infiletez pana la capat (atingere cutite - static) si revin o tura inapoi pana ajung in zona marcajelor existente; si lucrez mai departe cu ele...
o curatire completa de cutite am facut-o la 3-5 luni odata si atunci le-am gasit surprinzator de curate; cred ca datorita rutinei zilnice de suflare cu pompita Giottos pe toata circumferinta camerei de intrare boabe, inspre iesire; la terminarea sesiunii de 5-8 double shots (macin odata toata cantitatea in doser);
 
(19-04-2016, 00:27)bogdan_geor Wrote: ... L.E una peste alta, inteleg ca tot la macap ai ramane daca s ar ivi ocazia sa alegi acum? [Image: smile.gif]

cand am facut upgrade-ul am constatat ca in zona 550-700 euro se gasesc primele rasnite mari de luat in considerare;
si acum cred ca in zona asta de pret, Macap are cea mai buna oferta pentru mine (de ex., (1) nu ma deranjeaza marimea - si cainele nostru e mare pentru mediul de bloc [Image: smile.gif], (2) m-am obisnuit, imi place chiar, lucrul cu doser - am si palnia aceea de inox gata gaurita si testata, dar nu o mai pun... in plus, (3) retentia e ceva neglijabil, o confund cu praful - de cafea - ce rezulta oricum din curatenia zilnica)
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
  


Messages In This Thread
RE: Macap MXD Extreme vs. Ceado E37s - by Dot - 19-04-2016, 13:57
RE: Macap MXD Extreme vs. Ceado E37s - by radudani - 19-04-2016, 15:37

Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)