Hello There, Guest! Login Register


Poll: E37s sau MXD Extreme?
You do not have permission to vote in this poll.
E37s
53.85%
7 53.85%
MXD Extreme
46.15%
6 46.15%
Total 13 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Macap MXD Extreme vs. Ceado E37s

#1
salutare,
am si eu nevoie de ajutor, incerc sa ma decid la una dintre cele 2 rasnite din titlu pt upgrade-ul pe care mi-l pregatesc. Initial m-am dus spre Ceado, ulterior am inceput sa inclin si spre acest Macap, insa daca despre Ceado se gasesc destule review-uri/comantarii/video/etc, pt MXD nu prea am gasit nimic pe net (cel putin nimic sa ma ajute la decizie), ma intereseaza in special retentia in regim de single dosing/fiabilitate/usurinta in modificarea gradului de rasnire/etc. Daca are cineva rasnita sau a gasit intamplator vreo infomatie pe net, am rugamintea sa posteze aici, eu n-am reusit sa gasesc mai nimic, sau doar informatii nerelevante.
Alt lucru despre care n-am reusit sa gasesc nimic relevant pe net, este calitatea cutitelor de titan vs cele de otel clasice, si daca ar fii vreun plus in ceasca. Nu ma intereseaza durata de viata a lor, pt ca in regim casnic, mi-e greu de crezut ca am sa tocesc eu cutitele asa repede, oricare ar fii ele, otel sau titan.
foarte multumesc.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#2
(18-04-2016, 23:42)bogdan_geor Wrote: ... pt MXD ... ma intereseaza in special
retentia in regim de single dosing/
fiabilitate/
usurinta in modificarea gradului de rasnire/etc.
... n-am reusit sa gasesc nimic relevant pe net, este calitatea cutitelor de titan vs cele de otel clasice, si daca ar fii vreun plus in ceasca. ...

"I am going crazy!" incepe OP-ul, thread-ul Ceado E37s vs. Macap MXD Extreme din home-barista...

ia in considerare numai parerile celor care au avut de-a face cu macar una din rasnitele astea,
dar, IMO, ar trebui sa analizezi si sa iei decizia singur!
altfel nu merita sa-ti iei nici una din ele ...

am Macap M7, deci tot cutite plate de 75mm, dar nu titanium, tot 4g/sec, dar doser, fara electronica etc. 
(mult mai simplu si mai ieftin... )
si pot certifica doar fiabilitatea si rezolutia mare in reglarea gradului de rasnire la stepless - acel melc si cele 2 butoane pe axul sau;
dar probabil prin "usurinta in modificare" intelegi trecerea usoara de la turceasca la frenchpress prin espresso si drip... ceea ce nu e practic posibil/comod la stepless!

despre titanium flat grinding blades, numai de bine [Image: smile.gif]
muchiile taietoare sunt mult mai eficiente si deci boabele - mai ales la single dosing - sunt in majoritate feliate si zdrobite de cutite, mai putin intre ele; efortul e mai mic, efectul e mai pronuntat; ar trebui sa existe si o deosebire sesizabila in ceasca (rezultata din distributiile diferite ale dimensiunilor particulelor);
posibil la single-dosing nu atat de pronuntat ca la on demand;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#3
citisem si eu thread ul de pe hb, dar nu prea contine info utile... mai mult asa dat cu parerea, iar din pacate noi trebuie sa luam din citite, fara sa punem mana (eu cel putin n as aveau unde).
ref la usurinta in modificare ma refer la cat de usor se face doar in range-ul de espresso (doar asta bem), n as fi vrut sa dau de vreun reglaj a la mazzer.
la curatarea cutitelor trebuie reglata rasnita din nou? sau ramane in pozitie? ma refer la macap-ul tau (radudani).

merci

L.E una peste alta, inteleg ca tot la macap ai ramane daca s ar ivi ocazia sa alegi acum? Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#4
Probabil nu se vor gasi review-uri asa multe despre anumite modele de rasnite, de aceea trebuie sa mai mergi si prin invaluire. Spre exemplu, cauta review-uri despre Macap M7, MXD sau chiar MX, MX900, ca sa vezi discutii despre retentie, calitatea macinaturii si fiabilitate. La dozator, dupa cum stii, daca pensulezi si pompezi la fiecare sesiune, retentie o sa fie spre zero. La rasnitele electronice "D"-urile de la Macap in speta, va depinde si de lungimea si forma acelui canal dintre camera cutitelor si pragul unde  cade cafeaua spre evacuare. Daca exista si vreo modificare custom ce se poate face la evacuare (cum era cazul Ceado), atunci mai micsoreszi din cantitatea de cafea ramasa pin interior.
Daca parerile de pe forumurile internationale sunt ok despre cele de mai sus, atunci cu atat mai mult MXD Extreme va avea un pas in fata. Eu am macinat manual pe o rasnita ce avea cutite din titan (integral, nu otel suflat) si senzatia era una de plutire... manivela se invartea cel putin cu 30-40% mai usor, tocmai din cauza motivelor precizate si de Radudani mai sus. 

Macap-ul a avut mare succes la nemti, asa ca foloseste functia search din Kafe Netz si cauta bine modelele asemanatoare.

Despre Ceado E37 se gasesc multe review-uri si o ai desfacuta pe forum de catre Beantec.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
MXD am cautat si eu, o sa vad si restul modelelor specificate de tine.
in state am vaz ca nu prea are lumea, banuiesc o problema de distributie, nu ca ar fii proaste.
kafe-netz ul l am scotocit doar dupa MXD, o sa vad si restul modelelor.
Ceado aproape ca m-a convins, eu cautam acum motive sa nu-l iau Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#6
(19-04-2016, 10:24)bogdan_geor Wrote: Ceado aproape ca m-a convins, eu cautam acum motive sa nu-l iau [Image: smile.gif]

[Image: smile.gif] 

Un pic off-topic: Eureka Olympus 75(modelul vechi cu 900 rpm). Poate il mai gasesti redus prin stocuri.
Versiunea noua vine cu o turatia mai mare la motor(1300 rpm parca).... si pretul standard.
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#7
Daca tot esti in zona asta de pret si vrei retentie mica, nu te-ar interesa si Tidaka?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#8
Ai vazut ce motor de cereale are Tidaka in spate? Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
asta vroiam sa zic si eu de tidaka Smile

@Dot - nu esti off topic, o sa arunc un ochi si la eureka
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#10
Muscle grinder. Cred ca isi permite sa fie urata. Poate ii face si lui o carcasa ca la curea, ca in regim casnic nu scoate flacari.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#11
Cand o sa-i zambeasca la jumate de pret Elektro Kinu, sexy si neastamparata (68mm conical burs cu abatere de 5 miimi apropo, dupa ultimile vesti, deci nu sutimi, miimi) cred ca o sa-i cada cureaua Tidakai  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
Mie mi-a cazul altceva Tongue. Parca ne promiteai un video eKinuIT, sau am avut eu ceva vis eroic?
Ies si ele in societate, pe 4 mai incolo?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#13
Eu nu am promis nimic. Nu vedeti ca trambitez tot ce aud...   4mai, ce an?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
(19-04-2016, 00:27)bogdan_geor Wrote: citisem si eu thread ul de pe hb, dar nu prea contine info utile... mai mult asa dat cu parerea, iar din pacate noi trebuie sa luam din citite, fara sa punem mana (eu cel putin n as aveau unde).
 
da, as zice ca majoritatea thread-urilor in forumuri - inclusiv in cele de specialitate - reflecta saracia de informatie, de multe ori printr-o abundenta de continut contradictoriu - multa redondanta, dar si multa anarhie si in final, confuzie!
(uneori, in forumurile de specialitate din RO, e si mai rau si al nostru nu face exceptie: intervine autocompetenta endemica a romanilor [Image: smile.gif]
 
(19-04-2016, 00:27)bogdan_geor Wrote: ref la usurinta in modificare ma refer la cat de usor se face doar in range-ul de espresso (doar asta bem), n as fi vrut sa dau de vreun reglaj a la mazzer.

eu beau si drip, dar folosesc o macinatoare de 200 lei (Krups);
apropo, pentru V60 (mai grosier) si frenchpress (grosier bine) se pot folosi cu rezultate deosebite (parerea mea!) rasnite "incompetente espresso" dar - atentie - folosind sita pentru separarea (eliminarea) "bolovanilor", bucatile mari, sa zicem peste 400, respectiv 800 microni;
vreau sa accentuez - si nu e nici pe departe numai opinia mea - ca particulele mari (boulders and chaff) fac mai mult rau decat "praful" (fines), si nu numai in cazul espresso!
n-am o sita calibrata, ci una pentru faina () si problema cu cernerea macinaturii este ca pierzi ceva, uneori 20-30% din cafea; sigur, partea separata se poate reintroduce in macinatura, dar mie cel putin nu-mi place ceaiul din pleava [Image: smile.gif]

(iarasi am plecat pe camp...) da, reglajul fin, stepless cu acea roata melcata care are in ambele capete ale axei niste butoane tip fluture, se face extrem de usor si ramane acelasi saptamani la randul...
spuneam ca reglez mult din doza, oarecum fortat de faptul ca macin odata toata "doza" pentru 5-8 duble (90-140g);
asta face sa ajung de mai multe ori pe reglajul stepless neschimbat cu o aceeasi cafea (prajita de mine) la 2 zile de la prajire, dar din sarje diferite...
o mentiune: gradatiile de pe coroana dintata sunt grosiere fata de finetea posibila si deci e nevoie de putin DIY ca sa lipesti niste sectoare de scala gradata: 2-3 cm pe circumferinta sunt suficienti in cazul meu;
 
(19-04-2016, 00:27)bogdan_geor Wrote: la curatarea cutitelor trebuie reglata rasnita din nou? sau ramane in pozitie? ma refer la macap-ul tau (radudani).

si nu si da...
pentru curatirea completa (cu o perie de alama, de ex.) trebuie sa scoti blocul cutitului superior prin invartire (filet fin!) in sens orar; daca numeri turele si ai marcata zona de reglaj espresso (5-6 dinti pe coroana invartita de melc), poti reveni la montare in aceeasi 'tura' si atunci da, exact acelasi marcaj va servi la fel ca inainte; absolut nici o modificare!
n-ai cum sa gresesti: daca esti cu o tura inainte - n-am macinat niciodata acolo - dar cred ca e bun pentru un frenchpress la 6 min... iar daca ai mai rotit blocul o tura, ai ajuns aproape de zona 0, de atingere cutite;
eu asa procedez: infiletez pana la capat (atingere cutite - static) si revin o tura inapoi pana ajung in zona marcajelor existente; si lucrez mai departe cu ele...
o curatire completa de cutite am facut-o la 3-5 luni odata si atunci le-am gasit surprinzator de curate; cred ca datorita rutinei zilnice de suflare cu pompita Giottos pe toata circumferinta camerei de intrare boabe, inspre iesire; la terminarea sesiunii de 5-8 double shots (macin odata toata cantitatea in doser);
 
(19-04-2016, 00:27)bogdan_geor Wrote: ... L.E una peste alta, inteleg ca tot la macap ai ramane daca s ar ivi ocazia sa alegi acum? [Image: smile.gif]

cand am facut upgrade-ul am constatat ca in zona 550-700 euro se gasesc primele rasnite mari de luat in considerare;
si acum cred ca in zona asta de pret, Macap are cea mai buna oferta pentru mine (de ex., (1) nu ma deranjeaza marimea - si cainele nostru e mare pentru mediul de bloc [Image: smile.gif], (2) m-am obisnuit, imi place chiar, lucrul cu doser - am si palnia aceea de inox gata gaurita si testata, dar nu o mai pun... in plus, (3) retentia e ceva neglijabil, o confund cu praful - de cafea - ce rezulta oricum din curatenia zilnica)
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#15
(19-04-2016, 15:32)Lyvyoo Wrote: Eu nu am promis nimic. Nu vedeti ca trambitez tot ce aud...   4mai, ce an?
Pai alea mici erau la baita. Ma gandeam ca participa la targ.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#16
multumesc tuturor pt implicare, am decis intr un final e37s, nu stiu daca e mai buna si posibil sa nu aflu niciodata Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)