Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Cafea la ibric - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espresso art, cafea, prajire si latte art (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espresso-art-cafea-prajire-si-latte-art)
+--- Forum: (Alte) Moduri de preparare a cafelei (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Alte-Moduri-de-preparare-a-cafelei)
+--- Thread: Cafea la ibric (/Thread-Cafea-la-ibric)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


RE: Cafea la ibric - stefandinescu - 05-04-2016

La cantitatea aceasta as lasa-o sa se sedimenteze in ibric 1-2 minute si apoi as turna-o in cana usurel (cum torni vinul tulburel) ca sa nu deranjezi zatul (drojdiile) de pe fundul ibricului (sticlei).


RE: Cafea la ibric - renatoa - 05-04-2016

E adevarata teoria ca adaugand putina apa rece, unii pun chiar un cub de gheata... provoaca instantaneu sedimentarea zatz-ului ?


Cafea la ibric - Mihai L - 05-04-2016

Fizica asa spune... Dar cu apa rece, nu gheata. Daca racesti stratul superficial, se va lasa in jos, antrenand si zatul.


RE: Cafea la ibric - stefandinescu - 05-04-2016

Eu am incercat cu cateva picaturi de apa rece si nu am observat diferente. Rasneste fin si nu amesreca decat la inceput.


RE: Cafea la ibric - honciucmihai - 05-04-2016

Un Secret
Cateva cristale , dar cateva , de SARE [WINKING FACE]


RE: Cafea la ibric - stefandinescu - 05-04-2016

Sarea taie amareala. In cateva baruri din Italia si Spania se pune putina sare in portafiltru


RE: Cafea la ibric - renatoa - 05-04-2016

si gustul ?

am gresit odata si am pus sare in cafea in loc de zahar, dar nu cateva cristale, ci o linguritza...
ceva mai horror nu imi amintesc sa fi gustat de atunci...


RE: Cafea la ibric - honciucmihai - 05-04-2016

Taie amareala si potenteaza gustul , dar mare atentie la cateva cristale

(05-04-2016, 12:55)renatoa Wrote: si gustul ?

am gresit odata si am pus sare in cafea in loc de zahar, dar nu cateva cristale, ci o linguritza...
ceva mai horror nu imi amintesc sa fi gustat de atunci...
Asa invata omul


Cafea la ibric - Mihai L - 05-04-2016

(05-04-2016, 12:55)renatoa Wrote: si gustul ?

am gresit odata si am pus sare in cafea in loc de zahar, dar nu cateva cristale, ci o linguritza...
ceva mai horror nu imi amintesc sa fi gustat de atunci...


Incearca si cu sare de lamaie...


RE: Cafea la ibric - stefandinescu - 05-04-2016

Doar duminica dimineata dupa spritz strashnic poate Smile


RE: Cafea la ibric - Dot - 05-04-2016

(05-04-2016, 12:48)honciucmihai Wrote: Un Secret
Cateva cristale , dar cateva , de SARE [WINKING FACE]

Probata Big Grin (o folosesc de ceva timp) si ii da un gust deosebit(daca nu torni toata solnita...)


RE: Cafea la ibric - baloozzy - 05-04-2016

Cei care nu vor sa piarda bitterul pot folosi sare amara?  Angel


RE: Cafea la ibric - amarok - 05-04-2016

(05-04-2016, 13:35)Mihai L Wrote:
(05-04-2016, 12:55)renatoa Wrote: si gustul ?

am gresit odata si am pus sare in cafea in loc de zahar, dar nu cateva cristale, ci o linguritza...
ceva mai horror nu imi amintesc sa fi gustat de atunci...


Incearca si cu sare de lamaie...
Acum înțeleg și eu de ce unii se plâng pe forum de acreala extracției...


Cafea la ibric - Mihai L - 06-08-2016

I'm mobile...
Am luat azi un arzator si o butelie mica de gaz, acum pot face oriunde cafea, inclusiv la ibric!
Are putere mare, in cca 3 minute a fost gata un ibric de cafea facuta cu 300ml apa.


RE: Cafea la ibric - stefandinescu - 06-08-2016

Perfect! Poze ai facut?


Cafea la ibric - Mihai L - 06-08-2016

Doar cafea. Deocamdata.


RE: Cafea la ibric - renatoa - 14-10-2016

Asa e cum zice aici ? Confused Huh

https://www.realitatea.net/cum-se-prepara-adevarata-cafea-turceasca-la-ibric-secretul-pe-care-putina-lume-il-stie_1992701.html

Deci ca in reclama Tchibo... "prajita de 3x mai mult, pentru un gust mai..." de cacao...


Cafea la ibric - Mihai L - 14-10-2016

Cenusa e sfanta, ca sa zic asa...


Cafea la ibric - vladdooo - 27-06-2017

O rasnita ieftina si buna pt rasnit cafea de ibric? As vrea sa le cumpar parintilor


RE: Cafea la ibric - stefandinescu - 27-06-2017

(27-06-2017, 11:26)vladdooo Wrote: O rasnita ieftina si buna pt rasnit cafea de ibric? As vrea sa le cumpar parintilor

De Longhi KG. Parca in jur de 150 lei electrica. Daca nu ai mila de ei le cumperi o rasnita manuala.


Cafea la ibric - vladdooo - 27-06-2017

Nu manuala ca se se pune de minim 4 pers o data


RE: Cafea la ibric - renatoa - 06-07-2017

O manuala vintage are magazia de 50-60g.


Cafea la ibric - bemihai - 06-07-2017

Am cumparat de curand ibricul din poza, de pe marginea drumului, e facut manual de un mester.
Are cineva idee daca si cum trebuie curatat ? Parca nu prea ma incumet sa fac cafea in el.[Image: 85e81c9c91b04b5907a8cd088acaad63.jpg]


RE: Cafea la ibric - Levo - 06-07-2017

Exact asa aveam si noi un ibric in facultate in care faceam " cafele la nisip " pe un radiator de BCA cu o rezistenta atat de grosa incat nici nu se inrosea vizibil si care mergea non - stop. Cafeaua o faceam in stil turcesc , prin recoltarea periodica a caimacului si plimband ibricul usor pe suprafata nisipului din tavita si dura cca. 30 - 40 min. iar rezultatul era ceva de gen espresso , dar cu zat si amareala...asta era atunci in 1991...curatarea se facea numai prin clatire cu apa de la robinet , din cauza ca se acoprea singur cu un oxid care nu este nociv , insa care nu se recomanda  a fi inghitit totusi...
Din acest motiv vad o diferenta intre cuprul alimentar si cel industrial , atat la tevile din instalatii , cat si la cazane de tuica , ibrice etc....insa nu stiu in ce consta ( banuiesc ca este vorba de puritatea aliajului...) si bine era sa fi intrebat mesterul ce tip de arama a folosit la fabricatie ( provenienta lui...)
Pana la urma , indiferent de tipul cuprului folosit , oxidarea lui in timp este inevitabila insa nu trebuie insistat cu curatarea intrucat oxidul nu este solubil in apa si lasat in pace , nu dauneaza sanatatii...consider ca este o alegere buna , in sensul obtinerii unui alt tip de preparare a cafelei - stil turcesc , daca se mai adauga si 3-4 boabe de cardamom spre sfarsitul prepararii , pentru o aroma deosebita...
Pentru inceput cred ca poate fi folosit fara griji , fierband niste apa in el in prealabil ( igienizare simpla ).
@bemihai

- sa-l stapanesti sanatos , este o achizitie pa care daca o pastrezi in conditii bune , o poti lasa chiar mostenire...


RE: Cafea la ibric - bemihai - 06-07-2017

Levo, mersi frumos pentru raspuns. Initial l-am luat doar de decor, dar apoi am zis ca e pacat sa nu-l incerc macar o data. Il pun la treaba in weekend si revin cu impresii  [Image: smile.gif]  O sa incerc si cu cardamon, imi place mult aroma pe care o are.


RE: Cafea la ibric - stefandinescu - 06-07-2017

Ar trebui spoit


RE: Cafea la ibric - Levo - 06-07-2017

(06-07-2017, 15:21)stefandinescu Wrote: Ar trebui spoit

 - In situatia asta , NU mai este din arama / cupru ,cu toate proprietatile sale , ca toate boilerele si conductele din espressoarele noastre si aliajul de cositor / staniu contine si plumb , ce submineaza sanatatea omului...( s-a renuntat de ceva vreme la conductele de apa din Pb si la cositorirea conservelor , tocmai din acest motiv ) asa al putea cumpara direct din alama / bronz...era aliajul complect.
" Spoiala " - se ia ( dispare )  in timp si se aplica si cu ceva acizi - ( HNO3 ) atunci chiar te alegi cu un ibric de tinichea... Big Grin ...Probabil ca omul doreste cafeaua preparata traditional...sa nu-l deturnam totusi...
Scuzati interventia daca nu este binevenita...este doar o parere personala...


RE: Cafea la ibric - stefandinescu - 06-07-2017

I terventia dumneavoastra este binevenita. Cuprul are proprietati unice de conducrie a energoei termice. Ibricele Soy sunt argintate. Aceasta ar fi solutia cea mai buna. Nu stiu daca oxidul de cupru este mai noviv decat oxidul de plumb al plumbului din aliajul cu cositor dar sunt sigur ca argintul depus oe interiorul ibricelir este neutru daca nu benefic pentru organism stiut fiind faptul ca romanii tineau in apa obiecte de argint pentru purificarea acesteia.


RE: Cafea la ibric - renatoa - 06-07-2017

In electronica s-a trecut de vreo 10 ani la aliaje fara plumb la lipire, daca vrei sa accesezi anumite piete este musai sa indeplinesti directiva RoHS (Restriction of Certain Hazardous Substances) care inseamna printre altele fara plumb.

Asa ca aliaje bazate pe Staniu-Argint nu ar fi o dificultate de procurat:
http://www.adelaida.ro/aliaje-de-lipit-fara-pb/


Cafea la ibric - bemihai - 08-07-2017

Rezultatul Blend din Kenia si Guatemala, de la Hedone, fara cardamon [Image: f5dd3bc1100282b8a70e33f2ea36dd8d.jpg]