Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espressoare, rasnite si accesorii (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare-rasnite-si-accesorii)
+--- Forum: Sfaturi la cumparare (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Sfaturi-la-cumparare)
+--- Thread: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 (/Thread-Sita-nepresurizata-DeLonghi-Dedica-Style-685)



Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - EmilPana - 08-07-2020

Salutare,

Am descoperit de ceva vreme placerea unui espresso, insa nu am descoperit la timp, din pacate, si acest forum.
Mi-am luat un DeLonghi Dedica Style 685, dar espresso-ul nu iese la fel de bun cum stiu ca ar trebui sa fie.

As dori sa folosesc o sita nepresurizata, deoarece am inteles ca astfel s-ar obtine spuma adevarata.
Aveti sfaturi legat de unde sa iau un portafiltru care sa se potriveasca? Sau sa incerc sa pun in el sita nepresurizata? Sau sa-l tai?
Sita de unde sa iau?

Pe langa cele de mai sus, as dori si o rasnita in bugetul de 300 de lei. Daca nu se poate una electrica si buna in banii astia, sa iau un Porlex mini?

Daca stiti ai alte detalii de care ar trebui sa fiu atent, va rog sa-mi spuneti, deoarece sunt neinitiat in domeniu.

Multumesc,
Emil


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - slavic1983 - 09-07-2020

Las adminii sa te bineprimeasca in comunitate.

Intre timp, te si ne ajuta mult sa citesti articolele din emailul de la incriere si cele din sectiunea "Ajutor la cumparare".

Vei gasi raspunsuri la exact aceste intrebari si nu vom fi nevoiti sa ti le repetam aici din nou.

Revino cu intrebari concrete dupa lecturare si te ajutam cu cea mai mare placere.


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - EmilPana - 09-07-2020

Multumesc pentru raspuns.
Ce parere aveti de o rasnita manuala, pentru a intra in bugetul de 300 de lei?
Ce magazin de piese(pt filtre) gasesc prin Bucuresti? Intreb pentru a achizitiona o sita nepresurizata, ca sa nu o tai pe cea existenta.


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - gabrielm32 - 10-07-2020

Salut! Ce poti sa faci este sa depresurizezi portafiltrul in primul rand. Desfa complet portafiltrul si vei observa o mica gaura prin care se strecoara toata cafeaua dupa ce trece prin sita si inainte sa iasa pe cele 2 gaurele prin care curge in ceasca. Solutia este simpla, mareste gaura din portafiltru ca sa nu se mai formeze presiune. In 300 lei nu prea ai variante de rasnita care sa conteze. Incearca sa maresti bugetul pt una cu reglaj micrometric. Fara acest reglaj totul este in zadar. Pe scurt, rasnita conteaza mai mult decat espressorul. Apropo mai ai nevoie si de un tamper de 51 mm pt portafiltru, 100 lei. Recomand articolele de la “geneza” forumuluiSmile Bafta multa si pofta mare!


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - Klaus71 - 10-07-2020

Salut Emil!
 Am trecut prin aceeasi experienta prin care vrei sa treci si tu cu depresurizarea sitei prin taiere.
 Am cumparat tamper si nivelator pentru sita de 51 mm, dar cel mai important am achizitionat o rasnita Kinu M47 Phoenix cu 700 lei. Fara rasnita nu poti sa obtii granulatia necesara pentru a prepara un espresso.
 In plus pe termen lung frustarea ca nu incap mai mult de 14 grame de cafea in sita, deci 28 de grame de espresso la o ratie de 1:2 va fi definitorie pentru a trece la pasul 2 achizitionarea unui espressor cu grup de 58 mm. Dar pot sa spun ca, cu ajutorul rasnitei si cu o cafea proaspat prajita am obtinut rezultate INTERESANTE.


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - EmilPana - 12-07-2020

Multumesc mult pentru raspunsuri.

M-am gandit si voi aloca 700-1000 lei pentru rasnita. Una de mana ar fi perfect, deoarece nu am loc in bucatarie si intentionez sa ma tot "plimb" cu espressorul, asa ca portabilitatea rasnitei de mana este super.

Mi-am dat seama importanta ei, si faptul ca sub suma aceasta nu voi obtine rezultate notabile.
Pentru espresso, un Kinu M47 este varianta optima? Pot obtine si eu reducerea espressoman?
Normal ca mi-ar placea sa dau 700 de lei, insa daca aveti si alte recomandari in bugetul de mai sus?


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - Klaus71 - 12-07-2020

Aplicatia de reducere poate fi trimisa oricand, urmand sa fiti contactati de catre fabrica pentru a fi informati de datele de livrare disponibile. 
Scrie bolduit in sectiunea de reduceri pentru espressomani. Citeste si topicul pentru Kinu M47 Phoenix.


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - EmilPana - 13-07-2020

Am trimit deja cererea, mi-au raspuns ca va trevui sa mai astept ceva, pana vor avea in stoc si se va face o comanda de grup.


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - EmilPana - 15-07-2020

Salutare,

Am taiat portafiltrul, insa vreau sa achizitionez o sita potrivita pentru el, inainte sa o tai pe cel existenta.
Aveti ceva recomandari de magazine in Bucuresti sau chiar site de pe vreun site? Nu stiu exact ce s-ar potrivi.


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - slavic1983 - 17-07-2020

Ce diametru are site / intwriorul portafiltrului?

Ca exemplu, sitele stoc la Saeco de 53mm sunt ok, ma rog la nivelul perfirmantelor aparatului.

Orice peste nu merita, nu vei simti difrenta.


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - Lyvyoo - 17-07-2020

Cauta pe net referinte despre acest aparat, poate gasesti compatibilitati cu profesionalele si apoi te duci la un magazin de piese si comanzi acea sita. In mod normal, espressoarele astea praf nu prea au compatibilitati pe profesionale si de aici greutatea in a gasi accesorii.


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - EmilPana - 17-07-2020

(17-07-2020, 00:40)slavic1983 Wrote: Ce diametru are site / intwriorul portafiltrului?

Ca exemplu, sitele stoc la Saeco de 53mm sunt ok, ma rog la nivelul perfirmantelor aparatului.

Orice peste nu merita, nu vei simti difrenta.

Interiorul portafiltrului are 58 mm. Din ce-mi dau seama, sitele la care este trecut ca fiind de 58, au diametrul total de vreo 70mm. Nu inteleg cum se masoara.

@Lyvyoo: cu asta ma ocup de cateva zile, dar intr-adevar e foarte greu sa gasesti ceva.


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - prislea - 17-07-2020

Daca nu zic prostii, la gama asta mai slim e de 51mm sita. La ec221.b si icona parca erau de 53, dar cel mai bine masoara cu un subler sau chiar cu o rigla, dar sa fii atent cum o pozitionezi sa nu te pacalesti. Diametrul interior e cel care te intereseaza.


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - EmilPana - 13-08-2020

Scuze pentru cei care au incercat sa ma ajute, insa nu am putut masura portafiltrul.
Acum, mi-a intrat bine in cap ideea ca poate imi schimb espressorul.

Voi ce parere ati avea intre:
1. A pastra espresorul Delonghi + rasnita Kinu M47 Phoenix, care trebuie sa vina zilele acestea.
Cost total: 700lei.
Am sanse sa scot ceva acceptabil?
2. A achizitiona un Lelit PL042TEMD + tamper care le are pe amandoua.
Cost total ~2850lei
3. A schizitiona Lelit PL41TEM + tamper + rasnita Kinu.
Cost total ~2950lei

Ma gandesc si la aspectul ca rasnita din PL042TEMD va fi zgomotoasa in comparatie cu cea manuala, dar nu mai dau eu la manivela, plus ca nu voi putea sa upgradez rasnita sau espresorul separat(nu intentionez pentru cativa ani, deci partea asta nu as lua-o in calcul).

Voi ce ati face?


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - Vlad80 - 13-08-2020

Recomandarea mea este varianta 3. Pentru un aparat nou ai formularele, iar pentru unul second ai marketplace-ul Smile tocmai azi s-a postat un aparat de genul acesta, aproape nou-nout.


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - renatoa - 13-08-2020

Varianta masinilor second, sub 1000 lei, chiar este de neglijat?  Confused Huh

Poti avea multe, chiar si un Pavoni, complet refurb, in bani astia...


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - EmilPana - 13-08-2020

(13-08-2020, 16:56)renatoa Wrote: Varianta masinilor second, sub 1000 lei, chiar este de neglijat?  Confused Huh

Poti avea multe, chiar si un Pavoni, complet refurb, in bani astia...

As dori sa fie ceva nou, insa imi poti recomanda un site unde sa gasesc asa ceva?


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - ionut_maciuca - 02-11-2020

Buna,
Ai gasit pana la urma sita nepresurizata dupa ce ai taiat portafiltrul?
Ms!


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - EmilPana - 05-01-2021

Nu am gasit sita nepresurizata la dimensiunea aceea.


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - EmilPana - 06-01-2021

Pana la urma am ales un Lelit pl41tem.


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - stresss - 17-01-2021

Salut. Portafiltrul ce ai taiat il mai ai?


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - CoffeeBeans - 03-02-2021

Salut, eu folosesc sita asta si am scurtat doar partea de plastic din portafiltru ca sa incapa sita dubla noua:
MagiDeal Coffee 2 Cup 51mm Non Pressurized Filter Basket For Breville Delonghi Krups https://www.amazon.co.uk/dp/B01JRH3DMS/ref=cm_sw_r_cp_apip_p3vMbIpBlfARO


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - espressowoman - 07-02-2021

(10-07-2020, 00:11)gabrielm32 Wrote: Salut! Ce poti sa faci este sa depresurizezi portafiltrul in primul rand. Desfa complet portafiltrul si vei observa o mica gaura prin care se strecoara toata cafeaua dupa ce trece prin sita si inainte sa iasa pe cele 2 gaurele prin care curge in ceasca. Solutia este simpla, mareste gaura din portafiltru ca sa nu se mai formeze presiune. In 300 lei nu prea ai variante de rasnita care sa conteze. Incearca sa maresti bugetul pt una cu reglaj micrometric. Fara acest reglaj totul este in zadar. Pe scurt, rasnita conteaza mai mult decat espressorul. Apropo mai ai nevoie si de un tamper de 51 mm pt portafiltru, 100 lei. Recomand articolele de la “geneza” forumuluiSmile Bafta multa si pofta mare!

vreo idee cu ce se poate taia sita pentru depresurizare? Smile
multumesc!


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - dijon - 07-02-2021

Flex


RE: Sita nepresurizata DeLonghi Dedica Style 685 - CoffeeBeans - 08-02-2021

(07-02-2021, 08:58)espressowoman Wrote:
(10-07-2020, 00:11)gabrielm32 Wrote: Salut! Ce poti sa faci este sa depresurizezi portafiltrul in primul rand. Desfa complet portafiltrul si vei observa o mica gaura prin care se strecoara toata cafeaua dupa ce trece prin sita si inainte sa iasa pe cele 2 gaurele prin care curge in ceasca. Solutia este simpla, mareste gaura din portafiltru ca sa nu se mai formeze presiune. In 300 lei nu prea ai variante de rasnita care sa conteze. Incearca sa maresti bugetul pt una cu reglaj micrometric. Fara acest reglaj totul este in zadar. Pe scurt, rasnita conteaza mai mult decat espressorul. Apropo mai ai nevoie si de un tamper de 51 mm pt portafiltru, 100 lei. Recomand articolele de la “geneza” forumuluiSmile Bafta multa si pofta mare!

vreo idee cu ce se poate taia sita pentru depresurizare? Smile
multumesc!

nu e mai simplu cu asta? eu o folosesc cu succes de mai bine de 1 an in portafiltrul original:

MagiDeal Coffee 2 Cup 51mm Non Pressurized Filter Basket For Breville Delonghi Krups https://www.amazon.co.uk/dp/B01JRH3DMS/r...MbIpBlfARO


RE: Tehnica latte art si obtinere crema lapte - Botinant Filip - 21-05-2022

(13-12-2014, 12:05)Lyvyoo Wrote: Mai mult de 65 de lei nu are rost sa dai pe una de 5-600ml, cel putin pentru o buna perioada pana inveti. Si tot ca incepator, cred ca cel mai bine este sa iti iei de 5-600ml nu de 350ml sau chiar mai mica. Mai ieftine sunt aici.

Buna, am un aparat Delonghi dedica Ec 685 cu rajnita la pachet, si am citit de depresurizarea filtrului ce imi spuneti sa fac sa tai filtrul sau sa iau un altul? Si o alta intrebare rajnita va trebui schimbata ? Sunt la inceput in ale cafelei si nou pe forum asa ca nu ma luati tare ca multe nu le stiu.