Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Hello - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Comunitatea de espressomani (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Comunitatea-de-espressomani)
+--- Forum: Prezentare useri si echipament (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Prezentare-useri-si-echipament)
+--- Thread: Hello (/Thread-Hello--5212)



Hello - cavlasceanu - 30-01-2020

Salut. Sunt nou pe acest forum deși citesc discuțiile de multa vreme. Pasiunea pentru cafea a început cu pretențiile de cafea bună Lavazza acum vreo 3 ani când mi se părea ca pe espressor ul de acasă ( un saecco poemia) pot face cafea bună. Eram un împătimit utilizator de moka pot, defect profesional lucrând de 10 ani numai cu italieni. În toate șantierele pe unde am fost în coltul din dreapta al oricărui birou era plita cu moka.
Asa ca mi am făcut comanda de prima moka pot bialetti și de o punga de cafea de specialitate.
Primul pas spre pregătirea cafelei de specialitate a fost achiziționarea unei răsnite electrice. După delungi cercetări am cumpărat o De Longhi kg 79 pe care am modificat-o pentru rasnire mai fina ptr espresso.
Am început sa citesc despre cafea și sa experimentez. Încet încet am început sa îmi achiziționez sau sa primesc cadou diferite alte accesorii : aeropress / V 60 / rasnita hario mini / cafflano kompresso.
In cele din urma esspresorul saecco a murit (ieșea apa rece) și am profitat de ocazie ptr a cumpăra primul espressor mai de soi. Un lelit pl41tem. Mulțumesc pe aceasta cale comunității pentru reducerea considerabilă.
După 2 săptămâni de încercări am achizionat și o latiera si o sita acasco precum și sita blind ptr backflush. ( cine credea ca ai nevoie de atâtea?)
După încă 1 saptamana de extracții ratate, lapte ars , etc am reușit în cele din urma sa scot ceva acceptabil.
Și atunci când merge tot ce faci? Strici și o iei de la capăt. Am schimbat cafeaua, am tunat iar rasnita pentru a rasni mai fin și am schimbat și sita. Iar o săptămână de shot-uri ratate și azi am scos ceva semi decent. Ma apropii de 1 kg de Cafe și vreo 8 l de lapte sacrificați. ( nu am aruncat nimic... Un shot greșit e mai bun decât no shot). Uimitoare perseverență din partea unui cafegiu care prefera aeropress oricând unui espresso.
Cu astea fiind spuse mai zic 3 vorbe și de mine. Sunt Cristi am 36 de ani dețin o companie de automatizări industriale, îmi place muzica rock, baschetul, ciclismul și sa alerg. La capitolul cafea metoda preferata e aeropress și cafea preferata (pana acum) este Cafea Ethiopia Yirgacheffe Gedeo.
Cheers!
[Image: e1d64dd072a7f1f020f3ce07f86d3ff6.jpg]

Sent from my motorola one vision using Tapatalk


RE: Hello - Cip - 30-01-2020

Salut Cristi! Bine ai venit în această comunitate. Extractii reușite să ai!


RE: Hello - Cosmin92 - 30-01-2020

Salut si bine ai venit printre noi !


RE: Hello - cradun - 30-01-2020

Bine ai venit! Multumita background-ului tehnic, iti va fi usor in domeniul espresso. Cu siguranta ca vei beneficia mult de un upgrade la rasnita, Kinu fiind best grinder for the money pt inceputuri usoare, pentru ca o rasnita nu e suficient sa rasneasca fin pentru espresso, conteaza si calitatea macinaturii.


RE: Hello - cavlasceanu - 30-01-2020

(30-01-2020, 12:23)cradun Wrote: Bine ai venit! Multumita background-ului tehnic, iti va fi usor in domeniul espresso. Cu siguranta ca vei beneficia mult de un upgrade la rasnita, Kinu fiind best grinder for the money pt inceputuri usoare, pentru ca o rasnita nu e suficient sa rasneasca fin pentru espresso, conteaza si calitatea macinaturii.
Aștept un motiv sa fac upgrade la rasnita din motive de nevastă.

Sent from my motorola one vision using Tapatalk


RE: Hello - Cip - 30-01-2020

(30-01-2020, 12:25)cavlasceanu Wrote: Aștept un motiv sa fac upgrade la rasnita din motive de nevastă.

Al 2-lea lucru care ne uneste in acest forum Big Grin


Hello - cavlasceanu - 07-02-2020

Ii scriu aici userului Cristi fish care mi a scris pe privat dar are mesajele private disabled.

Despre sita Acasco:
Am reușit sa o fac sa nu se mai miște. Adică nu e chiar fixa ca aia default dar nu mai cade. Sincer nici nu m am chinuit prea tare. Mie nu mi se pare vreo diferența la gust.. Și nici ca gramaj. Eu pun cam 19 la un shot dublu și intrau foarte bine și în aia normala. Sa fiu sincer nu cred ca merită.. Dar poate nu sunt eu destul de mațe fine sa vad diferența. Dar... Pana la urma nu e vreo avere. Eu am espressor ul de 2 luni și încă 40% din shot uri le fac nașpa.... Deci decizi tu.

Sent from my motorola one vision using Tapatalk


RE: Hello - CristiFish - 08-02-2020

Mulțumesc pentru răspuns. Urmează să dau comanda pentru un cantar electronic si o latiera si ma gândeam să pun in cos si o sita ascaso dupa ce am citit pe aici. Pana la urma ai dreptate, nu e o avere. La mesagerie nu stiu ce sa fac ca sa pot primi pm-uri. Eu nu am blocat nimic.


RE: Hello - cavlasceanu - 12-02-2020

(08-02-2020, 11:48)CristiFish Wrote: Mulțumesc pentru răspuns. Urmează să dau comanda pentru un cantar electronic si o latiera si ma gândeam să pun in cos si o sita ascaso dupa ce am citit pe aici. Pana la urma ai dreptate, nu e o avere. La mesagerie nu stiu ce sa fac ca sa pot primi pm-uri. Eu nu am blocat nimic.
Cântar electronic :
[6,84€ 30% OFF]Precision 3000g 0.1g Digital Scale
https://banggood.app.link/HpbFxFAx13
Acum sa vad cum o fi ca abia l-am comandat. Momentan am unul de bucătărie care nu are zecimale la grame.


Sent from my motorola one vision using Tapatalk


RE: Hello - kimosabe - 12-02-2020

Cantarul asta il am si eu.  Are o usoara "intarziere" de afisare (eu opresc extractia cand afiseaza cam 32g pentru ca in final sa fiu undeva in zona de 36g).
L-am luat din RO, se potriveste perfect sub Lelit 91T (si sub 81T).
Ai curaj sa-l comanzi la pachet cu virusu' !


RE: Hello - slavic1983 - 13-02-2020

Bine ai venit si experiente reusite.

Unele vor veni de la informatia citita pe forum, altele vor veni de la o rasnita potrivita, iar cele mai satisfacatoare vor veni daca perseverezi.