Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Primul pas ... - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Comunitatea de espressomani (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Comunitatea-de-espressomani)
+--- Forum: Prezentare useri si echipament (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Prezentare-useri-si-echipament)
+--- Thread: Primul pas ... (/Thread-Primul-pas)



Primul pas ... - Deraiatu - 28-12-2019

Salutare tuturor,
Manu este numele meu, sunt din Brasov si am dat peste acest forum acum cateva luni cand satul de zeama de cafea obtinuta acasa am hotarat sa caut "calea cea dreapta".
Dupa prima seara de rasfoit forumul am inceput sa rad singur si sa imi spun in gand "astia sunt cu capul", eu vreau o cafea nu vreau sa lansez pe luna o racheta. 
Dar vazand filmulete cu extractii si poze cu espresso-uri am fost pe zi ce trece mai induplecat sa cred ca daca vreau un espresso trebuie sa merg pe aceasta cale.
Am studiat, am inceput sa inteleg diversi termeni, sa inteleg importanta rasnitei, ce tip de espressor este indicat pentru mine, accesorii etc.
Pe aceasta cale multumesc tuturor forumistilor pentru informatia de calitate oferita si in special doresc sa multumesc colegilor: radudaniRaduCarutasu si Lyvyoo ce au avut un rol determinant in alegerea echipamentului actual.
Asadar echipamentul cu care sper sa imi satisfac pofta de espresso este:
Espressor - ACS Minima
Rasnita - Baratza Sette 270
Portafiltru fara fund cu sita dubla - Barshaker BS1787
Sita blind - Barshaker BS1760
Tamper AVX - 58.4 mm -  Barshaker BS1709
Latiera - Motta - Europa - White - 500 ml
Cantar - Mini II 600
Cafea - Yume ECLECTIC ORIGINS COLUMBIA

[Image: WjGLiDO.jpg]


RE: Primul pas ... - Fane - 28-12-2019

Bine ai venit in grupul de sprijin al celor cu OCD pe cafea espresso! Smile


RE: Primul pas ... - Cip - 28-12-2019

Bine ai venit! Frumos inceput. Sa ai extractii reușite!


RE: Primul pas ... - lracu - 29-12-2019

Bine ai venit in randul
(28-12-2019, 16:35)Deraiatu Wrote: "astia sunt cu capul"
succes la
(28-12-2019, 16:35)Deraiatu Wrote: lansez pe luna o racheta.
si felicitari pentru setup!
S-ai parte de cafele reusite!


RE: Primul pas ... - renatoa - 29-12-2019

Inspirata alegere a numelui de forum... Big Grin


RE: Primul pas ... - Deraiatu - 29-12-2019

Multumesc pentru primire.
Extractii reusite va doresc!


RE: Primul pas ... - Deraiatu - 03-01-2021

Un an de cand lansez rachete pe luna mai ceva ca Elon Musk Smile
Degustat vreo 24 de kg de cafea de la o gramada de producatori atat din Romania cat si de-afara.

Tras concluzia - caz irecuperabil, pana si pe la cafenelele bune am inceput sa stramb din nas ?

[Image: Xn6WRKQ.jpg]
La multi ani!


RE: Primul pas ... - orwo - 04-01-2021

Stai blând că așa am făcut toți ,am luat prajitoriile la rand,am luat tot felul de gadgeturi,am schimbat râșnițe ,aparate,neveste etcEspresso e una din multele fete morgana după care alergam în viața....tine o așa și nu abandona e ideea...sa bei sănătos cat mai multe cafele.


RE: Primul pas ... - Gabriel.P - 07-10-2021

Salut domniilor, cum se prezintă in utilizare Acs Minima, sunteti mulțumiti?

Un sfat m-ar ajuta deoarece vreau sa fac upgrade de  la Lelit PL41TEM?