Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect
Expresso Riviera & Bar CE380A - Printable Version

+- Forumul Espressoman - In cautarea espresso-ului perfect (https://www.espressoman.ro/forum)
+-- Forum: Espressoare, rasnite si accesorii (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare-rasnite-si-accesorii)
+--- Forum: Espressoare (https://www.espressoman.ro/forum/Forum-Espressoare)
+--- Thread: Expresso Riviera & Bar CE380A (/Thread-Expresso-Riviera-Bar-CE380A)



Expresso Riviera & Bar CE380A - johann - 17-05-2015

Cum se poate face o decalcifiere profunda la un Expresso Riviera & Bar CE380A. Eventual si curatarea componentelor interne.

Multumesc
Johann


RE: Expresso Riviera & Bar CE380A - VladP - 17-05-2015

"profund" + "curatarea tuturor componentelor interne? > desfaci totul (=TOTUL = alles auseinander nehmen!), decalcifiezi peste noapte, montezi la loc, inlocuind si toate garniturile, si ai o masina "ca noua" + iti cunosti masina mai bine decit oricine!
PS. operatiunea asta dureaza probabil 24 ore


RE: Expresso Riviera & Bar CE380A - johann - 17-05-2015

(17-05-2015, 20:37)VladP Wrote: "profund" + "curatarea tuturor componentelor interne? > desfaci totul (=TOTUL = alles auseinander nehmen!), decalcifiezi peste noapte, montezi la loc, inlocuind si toate garniturile, si ai o masina "ca noua" + iti cunosti masina mai bine decit oricine!
PS. operatiunea asta dureaza probabil 24 ore

Multumesc de promtitudine.
In legatura cu procesul de decalcefiere exista niste etape prestabilite la acest model ? Deoarece nu am nici un fel de documentatie ,iar pe internet nu am gasit prea multe informatii.

Stima


RE: Expresso Riviera & Bar CE380A - Lyvyoo - 17-05-2015

In general regulile de aici.
Dar care e istoricul lui? Daca a fost luat SH de undeva, mai bine il desfaci piesa cu piesa. Daca nu te pricepi tu, apeleaza la un profesionist.


RE: Expresso Riviera & Bar CE380A - johann - 18-05-2015

(17-05-2015, 21:54)Lyvyoo Wrote: In general regulile de aici.
Dar care e istoricul lui? Daca a fost luat SH de undeva, mai bine il desfaci piesa cu piesa. Daca nu te pricepi tu, apeleaza la un profesionist.

De aproximativ 2 ani a fost cumparat ,dar nu de nou.Sant foarte multumit de aparat .Voi incerca sa demontez,iar in cazul in care nu reusesc sa le asamblez inapoi voi apela la ajutorul forumului.

Stima


RE: Expresso Riviera & Bar CE380A - VladP - 18-05-2015

@johann: iti recomand sa faci cit mai multe poze, pe care le vei putea folosi la reasamblare.
Incearca sa faci rost si de kitul de garnituri, inainte de demontare.
Succes!


RE: Expresso Riviera & Bar CE380A - johann - 18-05-2015

(18-05-2015, 08:22)VladP Wrote: @johann: iti recomand sa faci cit mai multe poze, pe care le vei putea folosi la reasamblare.
Incearca sa faci rost si de kitul de garnituri, inainte de demontare.
Succes!

Kitul de garnituri l-am comandat deja. Numai in Franta l-am gasit
Multumesc de sfatul cu pozele. La sfirsit de saptamina ma voi apuca de treaba.
Ca si decalcifiant voi folosi sare de lamiie, sper ca este bine.

Stima