Hello There, Guest! Login Register


sage barista express setari

#1
Salutare! Am achizionat de curand espressorul Sage Barista Express. Inca sunt la setat pentru a obtine cea mai buna cafea. Am avut 250g de cafea prajita de aprox 2 luni de la Slone care s-a terminat pe testari Big Grin. Acum vreau sa-mi iau o alta cafea, proaspat parjita, o cantitate mai mare a.i. sa merg mai departe cu ea. Voiam sa intreb aici cine are acest espressor, ce cafea foloseste si cel mai important: cum a setat a.i. sa obtina acel shot perfect? <3

Merci!
 
Reply
#2
Buna,

Din experienta mea nu prea vasta cu un Sage Barista Express, as vrea sa iti pun inainte cateva intrebari, poate te pot ajuta cu ceva:


- Folosesti sita presurizata sau nepresurizata cu care vine?
- Ai ceva tool-uri de distributie (WDT/RDT/cantar - in esenta puck prep) + alt tamper decat ala care vine?
- Ai grinder separat sau il folosesti pe cel incorporat?
- Ai setat si internal burr-ul grinderului incorporat (daca il folosesti)?
Sage/Breville Barista Express BES875 // Niche Zero // Timemore Sculptor 064s //
Hario V60 // 1Zpresso K-Max
 
Reply
#3
(29-01-2023, 12:40)RichardMG Wrote: Buna,

Din experienta mea nu prea vasta cu un Sage Barista Express, as vrea sa iti pun inainte cateva intrebari, poate te pot ajuta cu ceva:


- Folosesti sita presurizata sau nepresurizata cu care vine?
- Ai ceva tool-uri de distributie (WDT/RDT/cantar - in esenta puck prep) + alt tamper decat ala care vine?
- Ai grinder separat sau il folosesti pe cel incorporat?
- Ai setat si internal burr-ul grinderului incorporat (daca il folosesti)?

Ești corporatrist și în timpul liber sau ce ai pățit de te exprimi așa?
Lelit Anna, William
 
Reply
#4
Salut,

S-a intamplat ceva? Am pus niste intrebari ca sa pot intelege un pic mai bine si daca pot ajuta cu ceva in plus fata de ceva ce probabil deja stie. 
E gresit sa saluti sau sa scrii sistematic? Smile) Vorbim de cafea sau ce job avem fiecare?
Sage/Breville Barista Express BES875 // Niche Zero // Timemore Sculptor 064s //
Hario V60 // 1Zpresso K-Max
 
Reply
#5
(29-01-2023, 12:40)RichardMG Wrote: Buna,

Din experienta mea nu prea vasta cu un Sage Barista Express, as vrea sa iti pun inainte cateva intrebari, poate te pot ajuta cu ceva:


- Folosesti sita presurizata sau nepresurizata cu care vine?
- Ai ceva tool-uri de distributie (WDT/RDT/cantar - in esenta puck prep) + alt tamper decat ala care vine?
- Ai grinder separat sau il folosesti pe cel incorporat?
- Ai setat si internal burr-ul grinderului incorporat (daca il folosesti)?
Buna,

Folosesc sita nepresurizata, am cantar de bucatarie - pentru fiecare dublu shot cantaresc 19 grame de cafea boabe in ideea ca ajung aprox 18 grame in portfiltru dupa macinare ( mai pica si pe langa ), folosesc doar temperul de la aparat, folosesc grinderul de la aparat, am setat si grinderul intern, da. 

Merci,
Capri
 
Reply
#6
(29-01-2023, 16:31)RichardMG Wrote: Salut,

S-a intamplat ceva? Am pus niste intrebari ca sa pot intelege un pic mai bine si daca pot ajuta cu ceva in plus fata de ceva ce probabil deja stie. 
E gresit sa saluti sau sa scrii sistematic? Smile) Vorbim de cafea sau ce job avem fiecare?

A vrut sa verifice daca nu scrie cumva vreun AI... cu chatGPT'u asta nu prea mai poti stii...  Big Grin
Mai ales la cate raspunsuri robotice gen checklist se dadeau si inainte de asta...
 
Reply
#7
Ce anume nu iti place la cafeaua obtinuta cu aparatul? Din cele 18 grame de cafea rasnita, cata cafea obtii in ceasca si in cat timp?
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#8
So, dupa ce am terminat 12 ore pe langa "corporatristi", iti pot explica un pic cum am ajuns eu sa pot sa reusesc o extractie de 36-40g in 25-30sec cu 18g in:

Am cautat foarte mult pe youtube (fiind destul de limitate comentariile pe aici despre acest tip de espressor) si am observat ca foarte multi recomanda in primul rand un puck prep destul de consistent, mai ales daca folosesti rasnita incorporata. Asta include sa folosesti RDT, WDT, sa ai un dosing funnel (sau ceva separat in care macini cafeaua si apoi sa o torni in portafiltru) si un dosing ring care te va ajuta sa nu faci risipa cu cafeaua din cauza portafiltrului mai mic. Also, rasnita macina si dozeaza in cupa sub forma de "pumni de nisip" daca ai observat. Tu daca lasi acei "pumni" cum sunt, densitatea espresso-ului pe suprafata portafiltrului va fi inegala, iar asta poti sa vezi foarte bine cu un portafiltru bottomless.

Ah, si as sugera sa iti cumperi alt tamper mai greu la atingere si eventual sa stea mai bine in mana. Also, daca vrei sa mai iei accesorii, iti poti lua si un portafiltru bottomless cu sita IMS sa vezi in realitate ce poate fi gresit si imbunatatit la puck prep. Accesoriile despre care vorbesc se pot gasi direct la Barshaker si ai si reducerea de 10% de forum pe care o poti aplica.
Daca vrei codurile produselor pe care le-am comandat eu direct aici, spune-mi si ti le pot pune intr-un comentariu

Bineinteles, va trebui sa lasi masina sa se incalzeasca minim 15 minute cu toate ustensilele si cestile pe ea; la fel, iti recomand si backflush. De asemenea, ai putea incerca sa ridici si temperatura boilerului din setarea destul de complicata pe care nu reusesc sa o explic, dar daca mai ai manualul ai putea sa vezi acolo.

La espressorul asta stii ca exista un "pressure bar gauge" care iti da niste parametri optimi, dar din ce am vazut si observat in teste, pentru a-ti iesi ceva destul de bun ar trebui sa mergi undeva cu linia rosie in jurul "orei 1" daca ne raportam la un ceas.

Ce am mai vazut ca merge este ca ai putea incerca ceva medium roast. Eu beau medium-medium light si se descurca destul de bine.

Daca ai vrea pe viitor sa iti iei si rasnita separata, eu iti recomand cu incredere. Rasnita incorporata e ok pentru inceput daca vrei sa te joci, dar probabil ai vazut si tu ca retentia este destul de mare si daca vrei sa schimbi cafeaua ori cureti cu totul grinderul din interor cu aspiratorul. Iti mai poti lua un single dose "funnel" sau ceva similar cu ce are DF64 de pe Amazon, ajuta la retentie, am folosit si eu cand am folosit primele dati rasnita incorporata.

Sunt, la fel, si pe YT multi de genul care iti explica in detaliu aceste aspecte (Hoon's Coffee si Aju's Cafe - poate nu sunt asa cunoscuti dar fac videouri fix pe aceste tipuri de espressoare).

Sper ca am fost de folos cu ceva si ca nu am vorbit pe langa, sa imi spui te rog daca mai ai ceva intrebari!
Sage/Breville Barista Express BES875 // Niche Zero // Timemore Sculptor 064s //
Hario V60 // 1Zpresso K-Max
 
Reply
#9
(13-01-2023, 13:35)Andreea Capri Wrote: Salutare! Am achizionat de curand espressorul Sage Barista Express. Inca sunt la setat pentru a obtine cea mai buna cafea. Am avut 250g de cafea prajita de aprox 2 luni de la Slone care s-a terminat pe testari Big Grin. Acum vreau sa-mi iau o alta cafea, proaspat parjita, o cantitate mai mare a.i. sa merg mai departe cu ea. Voiam sa intreb aici cine are acest espressor, ce cafea foloseste si cel mai important: cum a setat a.i. sa obtina acel shot perfect? <3

Merci!

Salut,

Am avut un Sage Barista Pro, nu e foarte mare diferenta intre ele. Mult timp cafeaua nu avea nimic special desii am folost cafa buna, m-am documentat un pic si am dat peste un video interesant in care niste elvetieni testeza cat de constant isi mentine apartul temeperatura.

Ideea este ca barista pro, este foarte calde dupa al 2lea shot (aprox 100 C in gruphead) asta conform testului.

Am incercat sa extrag cum au recomandat ei, teperatura pe minim portafiltru rece. Al 2lea shot cu portafiltru racit.

Eu am avut niste rezultate interesante care au confirmat testul. Poate la modele aparute in ultimii 2 ani s-a facut un update, dar eu zic ca merita incercat.
 
Reply
#10
(13-01-2023, 13:35)Andreea Capri Wrote: Salutare! Am achizionat de curand espressorul Sage Barista Express. Inca sunt la setat pentru a obtine cea mai buna cafea. Am avut 250g de cafea prajita de aprox 2 luni de la Slone care s-a terminat pe testari Big Grin. Acum vreau sa-mi iau o alta cafea, proaspat parjita, o cantitate mai mare a.i. sa merg mai departe cu ea. Voiam sa intreb aici cine are acest espressor, ce cafea foloseste si cel mai important: cum a setat a.i. sa obtina acel shot perfect? <3

Merci!

Salutare.
Ce iti pot spune eu, posesor de SBE.
In primul rand uita de cafele light, trebuie sa te orientezi pe cafele Mediu sau Medium/Dark. Deasemenea Decaf este greu de extras pe Express.
Ce sfaturi iti pot da, si cu siguranta o sa iti imbunatatesti extractiile.
1. Ia in calcul cafea normala de incercare.Nu strica cafea proaspat prajita, sau daca ai buget nici o problema. Trebuie sa-l cunosti putin.
- Primele incercari le faci cu rasnita. Rasnesti, extragi,gusti. Si repeti procesul pana iti gasesti un raport rasnire-timp-gust.
2. Nu lua in calcul manometrul. Extractiile bune pe BE sunt peste rang-ul manometrului unde este indicat ( espresso range ). Asta poti vedea doar daca folosesti un bottomless portafilter. Poti vedea daca si ce fel de chaneling ai.
3. Foloseste site de 18g sau 20g sau 22g. in full. Cu o tampare 25-30 kgf. Poti face un test de kgf aplicand tampare pe un cantat de baie. La tampare este foarte important sa ai o tampare constanta si ca nivel si ca forta de tampare. Tinem cont ca BE foloseste portafiltru de 54mm iar presiunile la extractie sunt mai mari fata de un 58mm.
4. Foloseste hartie de cafea pe fundul portafiltrului. Aici depinde si daca iti place, aceasta hartie absoarbe si uleiul din cafea la extractie.
5. Foloseste site de calitate - IMS.
6. WDT obligatoriu. Rasnita BE rasneste bine dar nu poti scapa de acei bulgarasi care se formeaza la rasnire.
7. Foloseste o palnie daca rasnesti direct in portafiltru ( sunt si printate 3D ).
8. Lasa aparatul sa se incalzeasca 30 min. Daca extragi cand zice el ca este gata o ai o ceasca sarata si te intrebi de ce.

Rutina:
1. Foloseste Single dose in functie de sita folosita.
2. Rasnire. Gradul de rasnire se poate modifica de la zi la zi.
3. WDT dupa rasnire.
4. Distribuire ( Nu este obligatoriu )
5 Tampare corecta. Se invata in timp sau folosesti un tamper gen Normcore Tamper V4.
6. Extractie in gol sa incalzesti bine sita aparatului inainte de extractie.
7. Start extractie pe modul manual. Tine apasat 3-5 sec pe unul din butoanele 1 sau 2 cafele. Dupa dai drumu la buton si il opresti cand doresti. Asta ajuta sa nu urce presiune foarte rapida de la 2 la 14 bari. Express este un aparat ce lucreaza la 14 bari, nici vorba la 9 bari. Pro-ul este setat din fabrica la 8 bari. Poti incerca extractie totala numai in preinfuzie ( o da ramai surprins). Tine apasat unul din butoanele 1 sau 2 cafele pe toata perioada de extractie 30 sec de ex.
6. Extractie ( Ratia 1:2 este doar o recomandare - Extrage in functie de gustul tau. ). Eu de ex ma duc cu extractie de 20g IN / 60g OUT / 30sec+5sec preinfuzie - 35 sec total pe o cafea Mediu/Dark

Referitor la cafea: 100% Arabica
Ce am incercat eu din Ro: Sarkis; Sloane; Yume; Dropshot.Sincer raman o perioada pe Sarkis Blend - Sweet, Equilibrium si Next.

Eu personal sunt multumit de Express pentru ca ma invatat multe, si inca mai am.
Acest Express a fost un start de un nou hobby.
Totul depinde de tine. Poti obtine extractie in ceasca ce nu poate fi deosebita de o extractie cu echipamente de top.

Eu am invatat multe de la Hoon's Coffee pe YT.
Dedicati pe Breville ( Sage ) mai sunt si "ahmed ergin karahan" sau "Lifestyle Lab"

Setup:
https://imgur.com/gallery/zjOyOsK
ROCKET Giotto R  / DF64 / Scale Timemore Nano/  IMS Shower Screen/ Tamper Normcore V4 / WDT Normcore V2/ Distributor Normcore/ ( More Espresso Less Depresso )
 
Reply
#11
@C.Romeo, de unde ai luat hopper-ul de single dose pt SBE?
Si inca ceva, ai vazut vreo diferenta la intre sita normala si cea IMS pentru asta? Am citit ca nu prea ar fi vreo diferenta.

In adititie, Lifestyle Lab nu mi s-a parut foarte informativ, dar Hoon Coffee este unul din cei care chiar mai ajutat si inainte sa achizitionez asta, deci am salvat multa cafea ca m-am uitat inainte.

Si asa e, medium roast merge cel mai bine. Acum, Andreea, daca ai avea bani sa iti iei si alta rasnita go for it.
Sage/Breville Barista Express BES875 // Niche Zero // Timemore Sculptor 064s //
Hario V60 // 1Zpresso K-Max
 
Reply
#12
(04-02-2023, 12:14)RichardMG Wrote: @C.Romeo, de unde ai luat hopper-ul de single dose pt SBE?
Si inca ceva, ai vazut vreo diferenta la intre sita normala si cea IMS pentru asta? Am citit ca nu prea ar fi vreo diferenta.

In adititie, Lifestyle Lab nu mi s-a parut foarte informativ, dar Hoon Coffee este unul din cei care chiar mai ajutat si inainte sa achizitionez asta, deci am salvat multa cafea ca m-am uitat inainte.

Si asa e, medium roast merge cel mai bine. Acum, Andreea, daca ai avea bani sa iti iei si alta rasnita go for it.

Single dose este aceasta:
RON 131.38 | CAFEMASY Espresso Coffee Grinder Blowing Bean Bin Hopper Coffee Grinder Cleaning Tool For Breville Coffee Grinder Accessories
https://a.aliexpress.com/_mOwSev8
Grija la ce selectezi, ca sunt mai multe modele.
Eu rasnita BE o folosesc acum numai pentru cold brew cu rasnita interna la 10 si externa la maxim 16.
Cu privire la IMS:
La gust sincer nu stiu sa iti spun.
Dar clar este diferenta la calitatea extractiei. Asta poti vedea numai pe bottomless.
Alt flow clar. Datorita si numarului mai mare de gauri si precizia gaurilor.Sita are forma dreapta ce ajuta la tampare mai uniforma.
Dar in rest nu vad avantaj. Doar daca ai papile extrem de sensibile si simti cea mai mica diferenta. Eu unul nu o simt.
ROCKET Giotto R  / DF64 / Scale Timemore Nano/  IMS Shower Screen/ Tamper Normcore V4 / WDT Normcore V2/ Distributor Normcore/ ( More Espresso Less Depresso )
 
Reply
#13
N-am papile extraordinare, dar imi pot da seama catusi de putin daca e amar sau acru.
Merci!

Cum merge DF64 cu SBE?
Eu m-am gandit ori la Niche, ori la noul timemore pentru espreso (cand apare) sau o eureka sa o pun langa SBE.
Sage/Breville Barista Express BES875 // Niche Zero // Timemore Sculptor 064s //
Hario V60 // 1Zpresso K-Max
 
Reply
#14
(05-02-2023, 11:28)RichardMG Wrote: N-am papile extraordinare, dar imi pot da seama catusi de putin daca e amar sau acru.
Merci!

Cum merge DF64 cu SBE?
Eu m-am gandit ori la Niche, ori la noul timemore pentru espreso (cand apare) sau o eureka sa o pun langa SBE.

Eu am luat DF64 in ideea ca ai si varietate de cutite de top care merge si cu Express si cu urmatorul espressor la care ma gandesc deja. Am vazut ca si o manuala isi face treaba foarte bine, nu detin una deci nu ma pot pronunta.
Cu Niche cred ca mergi la sigur, plus ca au aparut kituri de conversie pe cutite plate.
Si eu am vrut sa iau eureka zero dar din ce am citit este mai complicata la micro ajustare, iar Niche la acel moment nu era pe stock.

Sunt pe grup destule variante care poate inlocui rasnita interna BE.
ROCKET Giotto R  / DF64 / Scale Timemore Nano/  IMS Shower Screen/ Tamper Normcore V4 / WDT Normcore V2/ Distributor Normcore/ ( More Espresso Less Depresso )
 
Reply
#15
(05-02-2023, 17:15)C.Romeo Wrote: Sunt pe grup destule variante care poate inlocui rasnita interna BE.

Deci daca mai stii unde ai gasit in acest grup, imi poti spune te rog? O sa caut si eu; dar daca ai undeva, poate imi poti atasa aici jos.

Merci!
Sage/Breville Barista Express BES875 // Niche Zero // Timemore Sculptor 064s //
Hario V60 // 1Zpresso K-Max
 
Reply
#16
(09-02-2023, 03:27)RichardMG Wrote:
(05-02-2023, 17:15)C.Romeo Wrote: Sunt pe grup destule variante care poate inlocui rasnita interna BE.

Deci daca mai stii unde ai gasit in acest grup, imi poti spune te rog? O sa caut si eu; dar daca ai undeva, poate imi poti atasa aici jos.

Merci!

Scuze, poate m-am exprimat eu gresit. Ma refeream la rasnite externe.
ROCKET Giotto R  / DF64 / Scale Timemore Nano/  IMS Shower Screen/ Tamper Normcore V4 / WDT Normcore V2/ Distributor Normcore/ ( More Espresso Less Depresso )
 
Reply
#17
Andreea Capri@ Ceva noutati ?
ROCKET Giotto R  / DF64 / Scale Timemore Nano/  IMS Shower Screen/ Tamper Normcore V4 / WDT Normcore V2/ Distributor Normcore/ ( More Espresso Less Depresso )
 
Reply
#18
Ce distribuitor folositi pt acest portafiltru (daca se poate sa mi dati un link). Ce cafele ati mai testat pe acest espressor si v au placut in mod deosebit. Am vazut ca se poate seta inclusiv temperatura, doar ca nu indica si gradele. Pana la ce temperatura urca? Nu mi dau seama, am vazut ca meniul este foarte intuitiv si poti costumiza timpii. Aveti si un link de la o sita IMS compatibila ? ma refer la modelul sage barista pro, am vazut ca singura diferenta fata de express este ecranul.
BezzeraUnica+CSflowControl |NicheZero|Atom75|FellowOdeV2|Stagg EKG|Orea|Cafec|Origami|AcaiaPyxis|NanoFoamerPRO|ThirdWater
Ex: BellezaBellona| EurekaSD
 
Reply
#19
(19-03-2023, 22:19)tektbar Wrote: Ce distribuitor folositi pt acest portafiltru (daca se poate sa mi dati un link). Ce cafele ati mai testat pe acest espressor si v au placut in mod deosebit. Am vazut ca se poate seta inclusiv temperatura, doar ca nu indica si gradele. Pana la ce temperatura urca? Nu mi dau seama, am vazut ca meniul este foarte intuitiv si poti costumiza timpii. Aveti si un link de la o sita IMS compatibila ? ma refer la modelul sage barista pro, am vazut ca singura diferenta fata de express este ecranul.

Eu am cumparat distribuitor-nivelator (ø 53,4mm - SKIDD), sita (IMS - Sage - 14/16g - B62.52TH24E - 53mm), tamper Motta, portafiltru naked si dosing cup de la Barshaker.
 
Reply
#20
(19-03-2023, 23:05)George 18 Wrote:
(19-03-2023, 22:19)tektbar Wrote: Ce distribuitor folositi pt acest portafiltru (daca se poate sa mi dati un link). Ce cafele ati mai testat pe acest espressor si v au placut in mod deosebit. Am vazut ca se poate seta inclusiv temperatura, doar ca nu indica si gradele. Pana la ce temperatura urca? Nu mi dau seama, am vazut ca meniul este foarte intuitiv si poti costumiza timpii. Aveti si un link de la o sita IMS compatibila ? ma refer la modelul sage barista pro, am vazut ca singura diferenta fata de express este ecranul.

Eu am cumparat distribuitor-nivelator (ø 53,4mm - SKIDD), sita (IMS - Sage - 14/16g - B62.52TH24E - 53mm), tamper Motta, portafiltru naked si dosing cup de la Barshaker.

Mulțumesc frumos!
BezzeraUnica+CSflowControl |NicheZero|Atom75|FellowOdeV2|Stagg EKG|Orea|Cafec|Origami|AcaiaPyxis|NanoFoamerPRO|ThirdWater
Ex: BellezaBellona| EurekaSD
 
Reply
#21
(02-02-2023, 22:43)C.Romeo Wrote:
(13-01-2023, 13:35)Andreea Capri Wrote: Salutare! Am achizionat de curand espressorul Sage Barista Express. Inca sunt la setat pentru a obtine cea mai buna cafea. Am avut 250g de cafea prajita de aprox 2 luni de la Slone care s-a terminat pe testari Big Grin. Acum vreau sa-mi iau o alta cafea, proaspat parjita, o cantitate mai mare a.i. sa merg mai departe cu ea. Voiam sa intreb aici cine are acest espressor, ce cafea foloseste si cel mai important: cum a setat a.i. sa obtina acel shot perfect? <3

Merci!

Salutare.
Ce iti pot spune eu, posesor de SBE.
In primul rand uita de cafele light, trebuie sa te orientezi pe cafele Mediu sau Medium/Dark. Deasemenea Decaf este greu de extras pe Express.
Ce sfaturi iti pot da, si cu siguranta o sa iti imbunatatesti extractiile.
1. Ia in calcul cafea normala de incercare.Nu strica cafea proaspat prajita, sau daca ai buget nici o problema. Trebuie sa-l cunosti putin.
- Primele incercari le faci cu rasnita. Rasnesti, extragi,gusti. Si repeti procesul pana iti gasesti un raport rasnire-timp-gust.
2. Nu lua in calcul manometrul. Extractiile bune pe BE sunt peste rang-ul manometrului unde este indicat ( espresso range ). Asta poti vedea doar daca folosesti un bottomless portafilter. Poti vedea daca si ce fel de chaneling ai.
3. Foloseste site de 18g sau 20g sau 22g. in full. Cu o tampare 25-30 kgf. Poti face un test de kgf aplicand tampare pe un cantat de baie. La tampare este foarte important sa ai o tampare constanta si ca nivel si ca forta de tampare. Tinem cont ca BE foloseste portafiltru de 54mm iar presiunile la extractie sunt mai mari fata de un 58mm.
4. Foloseste hartie de cafea pe fundul portafiltrului. Aici depinde si daca iti place, aceasta hartie absoarbe si uleiul din cafea la extractie.
5. Foloseste site de calitate - IMS.
6. WDT obligatoriu. Rasnita BE rasneste bine dar nu poti scapa de acei bulgarasi care se formeaza la rasnire.
7. Foloseste o palnie daca rasnesti direct in portafiltru ( sunt si printate 3D ).
8. Lasa aparatul sa se incalzeasca 30 min. Daca extragi cand zice el ca este gata o ai o ceasca sarata si te intrebi de ce.

Rutina:
1. Foloseste Single dose in functie de sita folosita.
2. Rasnire. Gradul de rasnire se poate modifica de la zi la zi.
3. WDT dupa rasnire.
4. Distribuire ( Nu este obligatoriu )
5 Tampare corecta. Se invata in timp sau folosesti un tamper gen Normcore Tamper V4.
6. Extractie in gol sa incalzesti bine sita aparatului inainte de extractie.
7. Start extractie pe modul manual. Tine apasat 3-5 sec pe unul din butoanele 1 sau 2 cafele. Dupa dai drumu la buton si il opresti cand doresti. Asta ajuta sa nu urce presiune foarte rapida de la 2 la 14 bari. Express este un aparat ce lucreaza la 14 bari, nici vorba la 9 bari. Pro-ul este setat din fabrica la 8 bari. Poti incerca extractie totala numai in preinfuzie ( o da ramai surprins). Tine apasat unul din butoanele 1 sau 2 cafele pe toata perioada de extractie 30 sec de ex.
6. Extractie ( Ratia 1:2 este doar o recomandare - Extrage in functie de gustul tau. ). Eu de ex ma duc cu extractie de 20g IN / 60g OUT / 30sec+5sec preinfuzie - 35 sec total pe o cafea Mediu/Dark

Referitor la cafea: 100% Arabica
Ce am incercat eu din Ro: Sarkis; Sloane; Yume; Dropshot.Sincer raman o perioada pe Sarkis Blend - Sweet, Equilibrium si Next.

Eu personal sunt multumit de Express pentru ca ma invatat multe, si inca mai am.
Acest Express a fost un start de un nou hobby.
Totul depinde de tine. Poti obtine extractie in ceasca ce nu poate fi deosebita de o extractie cu echipamente de top.

Eu am invatat multe de la Hoon's Coffee pe YT.
Dedicati pe Breville ( Sage ) mai sunt si "ahmed ergin karahan" sau "Lifestyle Lab"

Setup:
https://imgur.com/gallery/zjOyOsK

O postare de aur! Am urmat sfaturile și mi-am îmbunătățit gustul cafelei și calitatea extracției. Mulțumesc frumos!
Lelit Bianca v3 Black | DF64 Gen 2 |
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)