Hello There, Guest! Login Register


probleme gaggia classic?

#1
Salutare,
si Sarbatori fericite!

Va urmaresc de ceva timp dar, pentru ca nu am gasit nimic strict referitor la problema mea am decis sa-mi fac un cont si sa va cer parerea.
Recent (de blackfriday) mi-am achizitionat un gaggia classic de la flanco. Cutia arata de parca a cazut din avion insa, produsul era intact, fara urme de folosinta. 
Nu am rasnita de cafea, asa ca am inceput cu cafele din comert ( illy, lavazza) impreuna cu filtrul presurizat.
Din pacate imi iese foarte putina spuma, care disparea imediat dupa ce mesteci zaharul cu lingurita. (am incercat si cu tamper si fara, acelasi rezultat)
Ei, dupa asta am intrat pe forum si am citit ca majoritatea folosesc site nepresurizate si cafea proaspat macinata.
Zis si facut, mi-am luat site nepresurizate si am fugit la o prajitorie unde mi-au macinat cafeaua.
Tipul de acolo foarte amabil, mi-a explicat de ce a redus (finetea cu care macina), pentru ca ei folosec intre 2 si 3 jumate si pentru ca masinile lor au suficienta presiune iar daca mi-ar face si mie la fel de fina, probabil s-ar infunda.
Foarte increzator, dau fuga acasa sa incerc noile "achizitii". Pun cafeaua (in sita nepresurizata) tampez bine si dau drumu. A inceput sa curga cafeaua insa foarte putin (semn ca, cafeaua e prea fina totusi si nu trebuia sa tampez atat de tare). Total dezamagit, acelasi nivel de spuma.  Incerc iar fara sa mai tampez cu atata forta si mai fac o cafea - curgea mai bine dar spuma la fel.

Eu m-am uitat pe youtube la toti care fac cafea cu gaggia classic iar cafelele lor arata foarte cremoase cu spuma multa.
Unde gresesc?  Ma gandesc serios sa o returnez. Sa fi avut eu ghinionul sa primesc un expresor defect?
Ai mei au un philips poemia iar spuma pe care o face expresorul lor e cu mult peste aparatul meu care a costat dublu fata de al lor.

Astept cu nerabdare parerea voastra.
Multumesc anticipat!
Iulian
 
Reply
#2
Conditia absolut necesara este sa risnesti chiar tu cafeaua si sa gasesti finetea potrivita. Era foarte putin probabil ca cei de la prajitorie sa nimereasca gradul de risnire.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#3
(27-12-2017, 18:00)Gabi_M Wrote: Conditia absolut necesara este sa risnesti chiar tu cafeaua si sa gasesti finetea potrivita. Era foarte putin probabil ca cei de la prajitorie sa nimereasca gradul de risnire.

Mersi Gabi. O incerc sa fac rost de o rasnita. 
Ce nu inteleg, este de ce in video-urile alea de pe youtube cafele arata precum cele servite la cafenele?
Uite un exemplu, cafea de la rafturile magazinului: https://www.youtube.com/watch?v=8W6q39iUIsw 

Iti spun, am spuma mai deloc.
 
Reply
#4
pai si in video daca te uiti pana la capat autorul zice ca e amara rau cafeaua si nu o poate bea. ce folos ca arata ca in cafenele? (posibil ca are sita presurizata si crema e fake).
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#5
Exista cel puțin doua aparate de vânzare aici pe forum care oferă rezultate mult mai apropiate de espresso decât orice Gaggia cumpărată de la flanco.

Și bineînțeles ca e necesară o râșniță capabilă Espresso.
 
Reply
#6
Cam asa arata expresso-ul meu:
-sita nepresurizata (single shot)
- 14g cafea macinata(la prajitor - destul de fina),prin apasare cu tamper destul de puternica
in jur de 56 ml - in 25 de sec.

mi se pare ca crema nu e destul de consistenta Sad 
departe de toate review-urile care le gasesc despre gaggia classic.
voi ce rezultate aveti cu gaggia-ul classic?


Attached Files Thumbnail(s)
       
 
Reply
#7
Chiar nu depunem deloc efort înainte sa deschidem un topic?

Exista probabil cel puțin o duzina de topicuri pe forumul al cărui membru ești despre Gaggia, este un întreg forum american dedicat utilizatorilor de aparate Gaggia, sunt secțiuni dedicate Gaggia pe mai toate forumurile mari de afară, exista un articol comparativ Gaggia chiar pe acest site etc.
 
Reply
#8
Unele SO light roasted macinate pe EK43 pot avea crema cam la fel de multa cat se vede in pozele tale.
Crema nu reprezinta intotdeauna garantia calitatii unui shot.
Concluzia s-a tras mai sus: este obligatoriu sa ai o rasnita in arsenalul tau.
 
Reply
#9
eu am gaggia Babby class si o rasnita Futurema, nu stiu cit de buna e, dar ca sa gasesc acel echilibru de crema din ceasca, am rasnit in 2 zile,  jumatate de kilogram de boabe, pana nu inveti rasnita, si gradul de macinare, nu o sa iasa, a si inca ceva alt soi de cafea, ii trebuie alt grad de macinare, am avut trei feluri si la toate trei am schimbat macinatura, acum am semne pe inelul de reglaj.
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
Reply
#10
14-56 in 25 secunde mi se pare prea repede. Bănuiesc ca de aici încep problemele tale.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#11
Salutare Iulian, 

Acum nici o luna aveam aceleasi angoase. Scenariul identic: Classic in BF de la Flanco Smile Bun pret, zic. 
La fel, am incercat cu cafea ambalata (niste Lavazza Oro, prajita prin Noiembrie, am zis ca e OK). Am mai incercat cu ESE Pod-uri. Sitele stock, presurizate. Soc si groaza - cafeaua arata dubios, si avea gust oribil. 
Am postat aici pe forum (si eu ma gandeam initial ca are ceva espressorul) si primul indemn al colegilor a fost: IA-TI RASNITA!
Si mi-am luat. Am gasit un Hario Skerton la un coleg, si de vreo 3 saptamani ne imprietenim. 
Am luat si o sita normala de 14g. Si cantar. Astea 3 impreuna au facut vreo 150 lei. Nu-i o avere, macar ai cu ce te juca. 

Dupa o luna, cca 700g (in jur de 50 de extractii), lucrurile s-au schimbat. 
Am cateva extractii foarte reusite (atat prezentare, cat si gust), am reusit sa ma joc din granulatie vs. tampare vs. cantitatea de cafea. Acum lucrez la constanta, si la cautarea unei cafele echilibrate pentru gustul meu. 

Sfaturi de la incepator la incepator:
1. IA-TI RASNITA! Smile. Serios. De acolo incepe totul. Merge si o manuala, Skerton e OK, doar ca rasneste cam incet. Partea buna - faci si sport in timp ce prepari cafeaua. 
2. Incearca cat mai multe tipuri de cafea, grade diferite de prajire, si incearca sa intelegi relatia dintre gradul de prajire - granulatie - timp de extractie si implicit gust, aroma si mod de prezentare a produsului finit. 
3. Vei bea foarte multa cafea proasta. Incearca sa intelegi unde ai gresit, si apoi modifica fix paramentrul acela, pastrandu-le constante pe restul. Apoi compara.
4. Dupa ce ajungi la un nivel de extractie acceptabil, incearca sa le deosebesti si sa iti cauti/descoperi preferintele. Eu la nivelul asta sunt, dupa cca o luna. 
5. Dincolo de espresso, daca iti plac latte-urile, capuccino, flat white, etc, experimenteaza si frotarea. E de investit timp si acolo, desi "pipa" aia de plastic de pe Gaggia face treaba destul de buna by default. Cu controlul e mai prost, ca-ti cam face laptele cum vrea masina, nu neaparat cum ai vrea tu. Dar asta ar fi nivelul urmator. 

Just my 2 cents. 

Toate bune, 
Bogdan
La Pavoni Europiccola 2006 | NAKED Profiling Kit | IMS all the way | Arco (de vanzare) | Baratza Sette 270 v2 | Brewista Smart Scale 1 | Concept-Art tampers | To be continued...
 
Reply
#12
Hai totusi sa pastram proportiile: cu skerton si un aparat la 12-13 bari fara niciun control pe temperatura nu obtii espresso decat accidental. Iar discutiile despre educarea gustului cu un setup de genul asta sunt iarasi fanteziste.
 
Reply
#13
Zic ca educarea gustului poate începe cu orice setup decent (și zic ca asta e un setup decent), atât timp cât ești atent la detalii și determinat.


Sent from my iPhone using Tapatalk
La Pavoni Europiccola 2006 | NAKED Profiling Kit | IMS all the way | Arco (de vanzare) | Baratza Sette 270 v2 | Brewista Smart Scale 1 | Concept-Art tampers | To be continued...
 
Reply
#14
Un setup minimal espresso ar trebui sa includa o rasnita capabila espresso, skerton nu e, si un aparat relativ controlabil. Altfel strici niste cafea scumpa in loc sa strangi banii de scule mai bune.
 
Reply
#15
@Bogdan
Scoate plasticul de pe teava ! Sa rămână doar metalul gol.
@dev
Nu toata lumea isi permite scule scumpe controlabile.
Eu am un set cu care scot shoturi foarte bune. Nu am baut nicăieri in câteva orase din jur asa buna cum îmi iese acasa desi toate echipamentele nu sunt controlabile cum as vrea sau cum sunt la cafenele.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#16
"shoturi foarte bune" comparativ cu ce? Fiindca daca te compari cu o cafenea care foloseste cafea comerciala, preparata de un barista nepregatit pe un aparat "dereglat" ca sa fie usor de folosit, nu e mare realizare. 

Un setup deficitar nu va scoate niciodata tot ceea ce are de oferit o cafea de calitate si practic se cheltuie niste bani pe cafea scumpa pentru rezultate cel mult mediocre. Asta e realitatea care impinge lumea spre upgrade mai devreme sau mai tarziu.
 
Reply
#17
Vectorul principal consider ca este preferința personală. Deci, in viziunea mea, as vorbi de “shoturi foarte bune comparativ cu” alte shoturi savurate anterior, filtrate prin prisma preferințelor mele.
Consider, și îmi asum, pentru mine e o chestiune strict personală. Persoane diferite caută aspecte diferite in aceeași cafea...


Sent from my iPhone using Tapatalk
La Pavoni Europiccola 2006 | NAKED Profiling Kit | IMS all the way | Arco (de vanzare) | Baratza Sette 270 v2 | Brewista Smart Scale 1 | Concept-Art tampers | To be continued...
 
Reply
#18
hai sa zic asa. fac acum espresso cu La Marzocco care costa de nenumarate ori decat un Gaggia si.. culmea.. si aici ceva nu imi ajunge Big Grin
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#19
Exact... in timp ce probabil mie mi s ar parea printre cele mai bune băute vreodată.
Și revin la tema cu cultivatul gustului, și preferinței - procesul e relevant la orice nivel.
Hai ca am ajuns sa poluăm topicul cu off-topice și nu e ok.
O sa văd dacă exista in topic despre obiectivitatea vs. subiectivitatea judecării gustului. Dacă nu găsesc, as deschide unul, și putem continua acolo.

Over and out.



Sent from my iPhone using Tapatalk
La Pavoni Europiccola 2006 | NAKED Profiling Kit | IMS all the way | Arco (de vanzare) | Baratza Sette 270 v2 | Brewista Smart Scale 1 | Concept-Art tampers | To be continued...
 
Reply
#20
Ce descrie maki face parte din ceea ce se numeste learning curve cu o scula noua. 

Eu vorbeam despre un minim necesar pentru a putea considera rezultatul obtinut espresso. Nu spun ca orice locatie din Italia serveste espresso dupa rigorile forumurilor de specialitate dar nici cafeaua folosita in Italia nu e tocmai 3rd wave. 

Ca sa poti face aprecieri obiective despre gust trebuie sa ai o oarecare "scoala" in spate. Nu e suficient sa fii multumit cu ceea ce obtii acasa.
 
Reply
#21
(06-01-2018, 18:26)dev Wrote: "shoturi foarte bune" comparativ cu ce? Fiindca daca te compari cu o cafenea care foloseste cafea comerciala, preparata de un barista nepregatit pe un aparat "dereglat" ca sa fie usor de folosit, nu e mare realizare. 

Un setup deficitar nu va scoate niciodata tot ceea ce are de oferit o cafea de calitate si practic se cheltuie niste bani pe cafea scumpa pentru rezultate cel mult mediocre. Asta e realitatea care impinge lumea spre upgrade mai devreme sau mai tarziu.

Initial am scris o intreaga poveste sa-ti raspund, dar am sters-o pentru ca nu vreau sa intru intr-o discutie care nu are ce căuta pe un asemenea forum.
Eu cred ca daca activez de cativa ani pe acest forum si am reusit sa mă introduc in aceasta frumoasa lume a cafelei, sunt constient ca orice comparatie se face nicidecum cu cafele comerciale care pentru mine si pentru colegi nu exista. Așadar nu ne mai crede tampiti pe toti... Faptul ca nu avem buget pentru alte aparate nu înseamnă ca mintea noastră a rămas blocată, dimpotrivă. E frustrant ca ce ai in minte nu poti sa pui in aplicare, dar e frustrant si ca anumiti colegi te judeca dupa setup nu dupa cunostinte.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#22
Imi pare bine pentru tine daca ai ajuns atat de sus incat cafeaua comerciala "nu exista". Eu inca mai caut cafea prajita proaspat care sa fie la nivelul unor comerciale. 

Ca sa-ti dai seama daca ceea ce faci e bine sau gresit trebuie sa ai un termen de comparatie. Iar daca tu esti multumit de ceea ce obtii cu setupul tau, foarte multe nu-s de adaugat. Falsa victimizare ascunde de fapt o autosuficienta acoperitoare. Ca fapt divers, se pot obtine rezultate acceptabile si cu setup-uri mai ieftine decat ceea ce ai cheltuit tu.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)