Hello There, Guest! Login Register


pachet Barista Home VIP

#1
salut,
am prins tupeu si am hotarat ca nu mai vreau cafea nasoala ca prim lucru cand ma trezesc. vreau bun. Wink

si asa am gasit espressoman.ro
cu ocazia primului post salut pe toata lumea.

ca sa nu mai lungesc vorba aiurea, nu stiu de ce imi place lelit, dar mi-a casunat pe un PL81 + pl72 (aka pachetul barista home vip). intentionez sa folosesc pentru acasa, eu si sotie.

m-am tot invartit, am tot citit, nu am gasit nimic de rau pentru cele 2 lelit de mai sus.

da' am zis sa mai intreb, sa fiu "sigur" asa ca iata si intrebarea. stie cineva ceva de rau de cele doua aparate ?
daca e sa fie probleme, service-ul (lelit) e ok la noi in romania ?

si pentru ca sunt destul de hotarat, din ce a fost pana acum, de black friday poate fi mare diferenta de bani pentru combo ? adica, la 4300 lei daca scade 100 lei nu mai astept 3 luni, dar daca e 700 ma mai gandesc Smile
intreb pentru ca vad ca pachetul e deja redus la 4300.

multumesc,
corneliu
 
Reply
#2
Salut si bine ati venit. Inceputul e foarte bun, excelent as spune. Doar un mic sfat daca imi permiteti, prima si prima data, serviti un espresso impreuna cu sotia (35-45 grame cafea lichida) ca sa fiti absolut siguri amandoi ca va place espresso. Multa lume are alte asteptari, iar cand se lovesc de cafea isi schimba parerea.

Toate cele bune, Denis.
 
Reply
#3
(30-08-2017, 18:23)deenman Wrote: Salut si bine ati venit. Inceputul e foarte bun, excelent as spune. Doar un mic sfat daca imi permiteti, prima si prima data, serviti un espresso impreuna cu sotia (35-45 grame cafea lichida) ca sa fiti absolut siguri amandoi ca va place espresso. Multa lume are alte asteptari, iar cand se lovesc de cafea isi schimba parerea.

Toate cele bune, Denis.

am luat de la steam bauturi bazate pe shot-uri de espresso. si din alte locuri.
nu au nici o treaba cu ciorba de ibric de acasa Smile

mult mai buna aroma si gustul.

ca si cafea am sa incep testele cu Columbia Supremo.

mersi,
corneliu
 
Reply
#4
Nu e combinatie rea pachetul respectiv dar cu putin efort si disponibilitatea de a cumpara ceva folosit se poate si mai bine.
 
Reply
#5
Service-ul nu e chiar așa de important. Puține espressoare au nevoie de service în garanție.

Mai curând automatele au prostul obicei de a se cere trimise in garanție.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#6
Un search te-ar putea pune pe gânduri, dar nu e ... așa de negru.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#7
@dev: daca nu e rea e buna? Consider ca nu stiu suficiente incat sa ma bag la un sh. Poate doar vandut de magazin.
@amarok: imbucurator ce imi spui.
@baloozzy: n-am inteles mesajul.

multumesc
 
Reply
#8
(30-08-2017, 21:52)amarok Wrote: Service-ul nu e chiar așa de important. Puține espressoare au nevoie de service în garanție.

Mai curând automatele au prostul obicei de a se cere trimise in garanție.

Aici nu poti fi sigur. Eu am dus GC la service dupa 7 luni de folosinta si mi l-au restituit fara sa fi remediat defectiuneasi asta  pentru ca, dupa parerea, mea cei de la Spectrum sunt si nepriceputi si prosti si lenesi.  Grija mare!
Gaggia Classic / Kinu M38 si M47/ PF naked/7g IMS/LM-VST 14 g/Tamper inox 58 mm
 
Reply
#9
(30-08-2017, 22:05)brutus Wrote: @dev: daca nu e rea e buna? Consider ca nu stiu suficiente incat sa ma bag la un sh. Poate doar vandut de magazin.
@amarok: imbucurator ce imi spui.
@baloozzy: n-am inteles mesajul.

multumesc

In momentul asta exista la vanzare, aici pe forum, un Lelit PL41TEM si un Rancillio Silvia cu PID in jurul sumei de 2000 de lei. Nu stiu daca PL81 ofera ceva in plus ca sa justifice diferenta de pret dar de restul banilor ai putea alege o rasnita mai buna.

La rasnita ai optiuni de la o manuala de calitate gen Kinu M68 pana la ceva electric de la Ceado sau Macap.
 
Reply
#10
Nu comentez in privinta aparatelor in sine, sunt ok, nimic de rau.
Dar daca pui accentul pe service, atunci NU, nu e ok. Si vorbesc din proprie experienta.

In alta ordine de idei, optiunile sunt limitate in bugetul respectiv si s-ar putea sa fii nevoit sa iti asumi riscul.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#11
Daca as fi in locul tau as lua un La Pavoni(cu lever faci si profilare de presiune Cool ) si de restul cea mai buna rasnita pe care ti-o permiti.Pe mine combo-urile promotionale nu m-au facut fericit niciodata.
 
Reply
#12
Ca și Adif, la relația cu Spectrum srl (service Gaggia, Lelit) mă refeream și eu. Italia nu e așa departe, dacă vorbim de piese, iar ceva meșteri se mai găsesc.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#13
Am purces la achizitie, vineri 22. Pe aceasta cale, multumesc dlui Mihai D. Foarte ok omul.

Sunt incantat de calitatea produselor. Zdravan facute, fara sa se simta nici urma de chinezarie ieftina de care daca tragi mai tare se rupe.

O mica problema a fost. Dupa vreo 5 secunde de abur, cred ca de la ambalaj, in varful duzei a ajuns o mini biluta(albastra) care a blocat. Nu mai iesea abur insa picura foarte incet. Am desfacut duza si am scos cu un ac. Dupa care totul ok.

Tin sa spun ca inainte de toate, cu forumuri citite la activ si filmulete cand am ajust sa pun de un espresso parca aveam 2 maini stangi (eu fiind dreptaci). Da' nu m-am lasat. Bine ca nu m-am fript, la propriu.

Cafea aveam de o saptamana un Columbia Supremo de la Claro (250g).

Cumva, ca prin minune, am reusit sa scot ceva care se incadra cat de cat (semana un pic cu espresso ce am baut la claro la shop). Baut chior, espresso mi s-a parut cam acru insa  "cappuccino" facut din acel tip de espresso a iesit chiar bun la gust (apreciat de inca 3 persoane). Cappuccino intre ghilimele pentru ca nu am reusit sa fac un lapte cremos.


Folosesc apa bucovina.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)